Ženski hor za ponos

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Mladen Matović, kompozitor


Ženski hor za ponos



Izvor: Blic Goran Dakić | 29. 12. 2010. - 00:02h | Foto: S.Pašalić

BANJALUKA - Godina koja će uskoro isteći je po mnogo čemu bila uspešna za banjalučkog kompozitora, dirigenta i muzičkog pedagoga Mladena Matovića. Matović je, između ostalog, dirigent ženskog kamernog hora „Banjalučanke“ i vokalnog ansambla „Sjećanja“, i umetnički rukovodilac Gradskog dečjeg hora „Zvončići“. Uz sve to uspeo je da komponuje muziku za pozorišne predstave, da napiše više novih kompozicija za ženski i mešoviti hor i zajedno s Udruženjem umetnika „Art puls“ organizuje još jedan uspešan festival dečjeg muzičkog stvaralaštva „Mali kompozitor“.
103862_banjaluka01-mladen-matovic-kompozitor-foto-s-pasalic_f.jpg


– Posebno sam ponosan na rezultate ženskog kamernog hora „Banjalučanke“. Nakon osvajanja značajnih nagrada u Lincu prošle godine, a pogotovo nakon uspeha na svetskoj horskoj olimpijadi u Kini gde smo osvojili srebrnu medalju, čitavoj kulturnoj javnosti je postalo jasno da je ovaj ansambl stasao u najreprezentativniji ženski hor u regionu, o čemu svedoči i činjenica da su „Banjalučanke“ na zvaničnoj svetskoj rang-listi pedeset najboljih horova sveta trenutno najbolji ženski hor iz jugoistočne Evrope – rekao je Matović.

Aprilska nagrada Grada Banjaluke koju je hor dobio ove godine kruna je, dodaje on, jednog kontinuiranog rada i postizanja vrhunskih rezultata koja obavezuje na još bolji rad u budućnosti. Naredni ispit je, kaže Matović, takmičenje u Veneciji u aprilu naredne godine.

– Vokalni ansambl „Sjećanja“ je sastavljen od članica prve postave hora „Banjalučanke“ koje su, predvođene poznatim banjalučkim pedagogom Antom Šašićem, sedamdesetih godina pronele slavu „Banjalučanki“. Već smo blizu mogućnosti da repertoarski iznesemo jedan celovečernji koncert i uveren sam da će malo drugačiji repertoar u aranžmanima koje namenski pišem za ovaj ansambl imati pozitivan odjek u javnosti. Kroz rad s ovim ansamblom provejavaju neverovatan fluid i iskrenost kaže Matović.

Kao četvorostruki pobednik „Đurdevdanskog festivala dečje pesme“, Matović je javno obećao da se u narednih deset godina neće takmičiti na festivalima za decu u RS. Svu pažnju je stoga usmerio na pedagoški i autorski rad sa Gradskim dečjim horom „Zvončići“, koji deluje u okviru udruženja umetnika „Art puls“. „Ubrzo ćemo čuti pesme sa njihovog prvog kompakt diska, a šira javnost ih je mogla čuti i u revijalnom delu ovogodišnjeg festivala ‘Mali kompozitor’. I ove godine sam ostvario uspešnu saradnju sa Dečjim pozorištem RS, gde posebno izdvajam muziku za predstavu ‘Vuk i sedam jarića’, a od ranijih predstava ponosan sam na prvi mjuzikl za decu ‘Petar Pan’“, ističe Matović.

Više puta Matović je naglašavao da je umetnost u RS najugroženija na polju stvaranja savremene umetničke muzike, koja, uz nekoliko izuzetaka, praktično ne postoji. „Baš zbog toga zadovoljstvo mi je da najavim da sam jedan od inicijatora osnivanja Centra za savremenu umetničku muziku RS koji će za osnovni cilj imati upravo afirmaciju i podsticanje novih dela i kompozitora u RS“, rekao je Matović.

„Zadovoljstvo mi je da najavim da sam jedan od inicijatora osnivanja Centra za savremenu umetničku muziku RS“.

Komponuje oratorijum „Plava grobnica“

„Nadam se da ću do polovine naredne godine uspeti da završim komponovanje velikog vokalno-instrumentalnog dela oratorijumskog tipa ‚Plava grobnica‘ za soliste, hor i orkestar, a onda ćemo već videti kako i na koji način ćemo promovisati i izvesti ovo delo koje iziskuje veliki izvođački aparat i posebne produkcijske predispozicije“, kazao je Matović.
 
Natrag
Top