Žensko zdravlje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Zeleni čaj sa vežbanjem poboljšava zdravlje kostiju

18. 04. 2011.
lekarinfo.com


Zeleni čaj sa vežbanjem poboljšava zdravlje kostiju


Untitled-1.jpg

Zeleni čaj u kombinaciji sa fitnes aktivnošću poznatom kao Tai Chi može da poboljša zdravlje kostiju i smanji upale kod žena u postmenopauzi, prema novoj studiji
Dr. Chwan-Li Shen, vanredni profesor i istraživač sa Lora Buš Instituta za zdravstvenu zaštitu žena sa "Texas Tech University Health Sciences Center", potrošila je više od dve decenije ispitivanja kako istočnjački tradicionalni način života može koristiti zapadnjacima.

U svojim najnovijim istraživanjima, Shen je proučavala 171 ženu u postmenopauzi koje imaju slabe kosti . Ona je analizirala efekte polifenola iz zelenog čaja u kombinaciji sa Tai Chi - oblikom tradicionalne kineske umereno intenzivne aerobne aktivnosti koja koristi um - telo filozofiju.


Učesnici su bili podeljeni u četiri grupe : " Placebo" grupa koja je dobila pilule skroba I nisu vežbali Tai Chi , " ZC " grupa koja je pila zeleni čaj ( 500 mg / dan) i nisu vežbali Tai Chi , " Placebo + Tai Chi " grupa koja je dobila pilule skroba i Tai Chi ( 3 puta nedeljno ) i " ZC+ TC " grupa koja je pila zeleni čaj i vežbala Tai Chi .


Rezultati su pokazali da konzumiranje zelenog čaja od oko 4-6 šolje čaja dnevno i učešće u Tai Chi vežbama poboljšava zdravlje kostiju za tri do šest meseci. Sličan efekat proglašen je i za mišićnu snagu posle šest meseci . Placebo +Tai Chi grupa takođe ima izvesne korisne efekte na kvalitet života i bolje emocionalno i mentalno zdravlje.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
PMS - Udar na psihu i telo

PMS - Udar na psihu i telo

Večernje novosti 28.04.2011 21:06

203276.jpg

Za tri do osam odsto žena, PMS je toliko izražen da ometa normalan život, posao i otežava komunikaciju sa kolegama, prijateljima, članovima porodice

OD puberteta do menopauze žene imaju posebne potrebe, koje im diktiraju hormonske promene i faze tokom života. Ti naročiti zahtevi odnose se i na ishranu, a vezani su za predmenstrualni sindrom, poznat po skraćenici - PMS. U pitanju je zbirni pojam za veliki broj simptoma, koje žena oseća od sedam do deset dana pred menstruaciju.

- PMS pogađa najmanje svaku petu pripadnicu lepšeg pola. Za tri do osam odsto žena, simptomi su toliko izraženi da ometaju normalan život, posao i otežavaju komunikaciju sa kolegama, prijateljima, članovima porodice. Više je mogućih uzroka ovog sindroma - ističe dr Dušan M. Protić, ginekolog-akušer:


- PMS može da bude posledica poremećenog nivoa serotonina (hormona sreće). Usled toga javljaju se depresija, teškoće sa spavanjem i pad apetita. Nizak nivo endorfina uzrok je nekih simptoma PMS. Da bi se koncentracija ovog prirodnog ublaživača bola vratila što je moguće više na normalnu, preporučuju se fizičke vežbe. One podižu nivo endorfina, pa tako ublažavaju simptome PMS. Uzrokom PMS smatra se i nedostatak minerala cinka i magnezijuma.

Pravilna ishrana veoma je važna u cilju prevencije simptoma PMS. Treba unositi obilje žitarica, voća, povrća i hleba od celog zrna žitarica, a izbegavati jednostavne šećere, slatkiše i masnu hranu. Posebno je važno izbaciti slanu hranu u drugoj polovini ciklusa, jer podstiče zadržavanje vode u organizmu. Konzumacija pasulja, graška, sočiva, oraha, semenki bundeve i suncokreta i ribe korisna je i poželjna.


- Između obroka preporučuje se hrana bogata proteinima - ističe dr Protić. - Treba piti oko dva i po do tri litra vode, nedelju dana pre i posle menstruacije i sveže, prirodne sokove. Kofein je povezan sa napetošću i osetljivošću grudi, a ujedno stimuliše središnji nervni sistem, što uzrokuje depresiju i nervozu. Pošto je i diuretik može smanjiti važne elektrolite, pa ga treba izbegavati. Iz istih razloga treba izbegavati i alkohol.


- Predmenstrualni sindrom može da bude predskazivač osteoporoze, uzrokovane niskim unošenjem kalcijuma, pa treba voditi računa o unosu dovoljne količine kalcijuma - napominje dr Protić. Eksperimenti na ženama s menstrualnim bolovima pokazali su učinak magnezijuma i vitamina B6 u smanjenju menstrualnog bola. Smatra se da uzimanje vitamina E može pomoći kod napetih i preosetljivih grudi.


Konzumiranjem vegetarijanske ishrane mogu se ublažiti trajanje i intenzitet menstrualnih grčeva. Preporučuje se umerena fiskultura i šetnja, jer se tako podiže nivo kiseonika u krvi, što pomaže apsorpciju nutrijenata i eliminaciji toksina iz organizma - zaključuje dr Dušan M. Protić.


SEDAM KORAKA DO RAVNOTEŽE

1. Smanjiti unos kofeina i alkohola da bi se ublažila nesnošljivost, nervoza, umor, depresija i glavobolja.
2. Smanjiti unos soli, jer zadržava tečnost u organizmu.
3. Jesti hranu, bogatu kalcijumom da bi se ublažili nadimanje stomaka i promene raspoloženja.
4. Uživati u kompleksnim ugljenim hidratima, jer povećavaju nivo serotonina. Integralni hleb sa semenkama je odličan izbor!
5. Uzimati redovno dnevni multivitaminski dodatak, najbolje u svežim različitim plodovima.
6. Povećati unošenje soje, jer sadrži prirodne estrogene koji pomažu kod ublažavanja hormonske neravnoteže.
7. Redovno vežbati!



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
PMS: Kada treba potražiti pomoć?

PMS: Kada treba potražiti pomoć?

Osim nadimanja, bola u grudima i razdražljivosti, predmenstrualni sindrom (PMS) može da izazove česte promene raspoloženja i depresiju.

1.jpg

Ipak, nedavna studija pokazala je da namirnice koje zadrže zdrave masnoće i vitamin E mogu da ublaže neprijatne simptome.

Kada treba otići kod lekara?
Pojedine žene imaju tako jake fizičke bolove da ne mogu da funkcionišu, a kod nekih postoje takvi emocionalni simptomi koji im remete vezu sa partnerom. Bilo koja smetnja normalnom načinu života zahteva poseban tretman.

Šta je uzrok PMS-a?
U drugom delu menstrualnog ciklusa dominira hormon progesteron. Ovaj hormon snižava nivo seratonina – hormona sreće i izaziva nadimanje, osetljivost u grudima i glavobolje.

Da li postoje tablete koje mogu da ublaže PMS?
Većina oralnih kontraceptiva ne pomaže kod PMS-a. Ipak, nove vrste kombinovanih pilula, mogu da pomognu.

Da li postoje neki drugi lekovi koji mogu pomoći?
Blaga doza anti-depresiva kao može uspešno da pomogne kod PMS-a. Drugi lekovi na recept takođe mogu da budu od koristi, uključujući hormone i veće doze anti-depresiva.


2.jpg

Da li postoje neke vrste prirodnih lekova koje doktori preporučuju?

Žene primećuju da su simptomi blaži ukoliko više vežbaju i redukuju ishranu, hraneći se zdravo i uravnoteženo. Vitamin B6 bi trebalo da koristite svakodnevno jer pomaže kod promena raspoloženja. Pojedina istraživanja dokazuju da su i namirnice koje sadrže kalcijum i magnezijum i biljka konoplja takođe lekoviti.

Da li se PMS ublažava sa godinama ili se pogoršava?
Najčešći je kod žena između 30 i 40 godina, i izgleda da se pogoršava sa godinama. Takođe, žene čije su majke patile od PMS-a će biti sklonije ozbiljnijim simptomima, kao i one sa prekomernom težinom i nepokretne.

Zbog čega čaj, kafa, čokolada i alkohol pogoršavaju stanje?
Razlog još uvek nije poznat, ali žene su primetile da su simptomi blaži kada se ove namirnice izbegavaju.

Da li bi trebalo piti diuretik ili to pogoršava situaciju?
Diuretici se koriste kod PMS-a zbog osetljivosti grudi i nadimanja. Najčešće se koristi spironolakton, ali samo pod posebnim okolnostima kada dolazi do gomilanja kilograma pre mensutruacije. Obično se uzima nedelju dana po završetku ciklusa.

Izvor: B92



 
Član
Učlanjen(a)
19.05.2011
Poruka
1
jedite cesce po malo,manje porcije i punp setnje.ja sam tako smrsala vise od 10 kila.
 
Član
Učlanjen(a)
14.05.2011
Poruka
4
preporučujem kuvano žito.konzumirati ga nedelju dana pre ciklusa.vrlo je usešno protiv bolnih menstruacija.
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Sve što niste znali o menstruaciji

Sve što niste znali o menstruaciji

Uprkos činjenici da većina žena dobija menstruaciju svakog meseca, ona je i dalje misteriozan fenomen. Mnoge dame znaju otprilike kada će je dobiti i kako da se tada ponašaju, ali uvek možete naučiti još o načinima kako naše telo funkcioniše. Evo nekih činjenica o menstruaciji koje možda niste znali.​

b92

7711888034ded3ed8159bc025456229_orig.jpg

Dužina ciklusa varira od meseca do meseca

Prosečan ciklus traje oko 28 dana, ali normalno je sve između 21 i 35 dana. Kada računate dužinu svog ciklusa, prvi dan je zapravo prvi dan kada dobijete menstrualno krvarenje, a poslednji, pre nego što dobijete narednu menstruaciju.

Vreme od prvog dana ciklusa do ovulacije može trajati od jedne do tri nedelje, dok u drugoj fazi, posle ovulacije traje oko 14 dana kod svih.

Normalno je da vam dužina ciklusa varira od meseca do meseca – stres i ishrana u tome igraju značajnu ulogu.

Standardan lek za neredovne i teške cikluse su kontracepcijske pilule.

Neke žene osećaju da ovuliraju

Ovulacija koja traje jedan ili dva dana zapravo je faza u ciklusu kada jajnik otpušta jednu jajnu ćeliju zbog oplodnje. Blage promene mogu se desiti pre ili u toku ovulacije, poput osetljivosti grudi i rasta telesne temperature, kao i pojačanog sekreta, što je prirodni način našeg tela da se pripremi za oplodnju.

Dok neke dame ne primećuju nikakve promene, druge mnogo intenzivnije doživljavaju ovulaciju. Neke žene osećaju bol u donjem delu stomaka.

Naime, nešto pre ovulacije uz pomoć estrogena formira se opna u tkivu jajnika. Posle otpuštanja, ta opna puca i tečnost se oslobađa u trbušnu duplju. Neke žene to i te kako osećaju.

Menstrualni grčevi ne zahvataju samo stomak

Žene koje osećaju bol u donjem delu leđa i gornjem delu noge tokom menstrualnog krvarenja mogu se uplašiti i pomisliti da im se događa nešto neobično. Nema razloga za strah.

Naime, ako vas nešto iritira na jednoj strani, recimo, u stomaku, bol možete osećati i na drugoj (leđima, naprimer).

Menstrualni grčevi drugačije se osećaju nego ostali, jer su tupi. To je zbog toga što je materica, kao i bešika i arterije, građena od glatkog mišićnog tkiva.

Seks neće ublažiti menstrualne grčeve

Nije istina da će vam seks olakšati menstrualne grčeve. Naprotiv! Orgazam kao i preduboko prodiranje penisa čak mogu da ih podstaknu.

Takođe, sperma sadrži određene supstance koje stimulišu porođaj i uzrokuju materične kontrakcije. Muškarcima ste privlačnije u periodu ovulacije

Jedna studija otkrila je da su muškarci zainteresovaniji za žene kada one ovuliraju. Ispitanici su imali zadatak da omirišu majice koje su nosile žene u vrhuncu ciklusa.

Nivo testosterona ispitanika podizao se značajno više dok su mirisali majice žena koje ovuliraju, nego onih koje su u nekoj drugoj fazi ciklusa.

Ova otkrića ukazuju da muškarci podležu biološkoj potrebi da imaju odnos sa ženom koja ovulira. Štaviše, mnoge žene tvrde da im se libido povećava u toku tih dana, a istraživanja su pokazala i da se ponašaju izazovnije.


Godinu dana traje stabilizovanje ciklusa posle prestanka uzimanja pilula

190267314ded3ed8451e0016337901_v4%20big.jpg

Pilule za kontracepciju unose dozu veštačkih hormona koji podražavaju one koje telo prirodno proizvodi. Jedan od načina na koji ovi hormoni sprečavaju trudnoću je i potiskivanje ovulacije koje privremeno vaš prirodni ritam stavlja van ravnoteže.

Kada prestanete da pijete pilulu, vaš ciklus će se vratiti u normalan kolosek, ali će mu za to trebati nešto više vremena. Naprimer, iako se može desiti da zatrudnite odmah posle prestanka uzimanja pilule, većina lekara savetovaće vam da sačekate da se ciklus vrati u normalu.

Isto važi i prilikom dijagnostikovanja stanja vezanih za menstruaciju. Lekari će sačekati i do šest meseci od prestanka uzimanja pilule, pre nego što počnu da traže uzrok poremećaja u ciklusu.

Postoje prirodni lekovi protiv PMS-a

Čokolada nije jedino rešenje kada padnete u predmenstrualni očaj. Neki vitamini i minerali olakšavaju PMS, pa pitajte lekara koje od njih treba da uzimate.

Studije su orkrile da kalcijum može ublažiti grčeve, a vitamin D popraviti raspoloženje. Magnezijum olakšava bolove u mišićima i nervozu, a vitamini B kompleksa pomažu da se smanje bolovi prilikom dobijanja menstruacije.

Na posletku, mnogi biljni čajevi smanjuju efekte PMS-a.

Šanse da dobijete gljivičnu infekciju se smanjuju tokom menstrualnog krvarenja

Ako često patite od gljivičnih infekcija, verovatno ste primetili da se ne pojavljuju u toku menstualnog krvarenja. To se događa zbog toga što menstrualna krv podiže PH vrednost vagine i čini mogućnost inficiranja otežanom.

Ipak, viša PH vrednost zajedno sa hormonalnom neravnotežom, može doprineti bakterijskim infekcijama tokom menstruacije što za rezultat ima neprijatni „riblji“ miris. Ako primetite ove simptome, posetite lekara.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Tehnika za smanjenje stresa u menopauzi

Tehnika za smanjenje stresa u menopauzi

Krstarica 16.06.2011 17:01

206839.jpg

Istraživanje je pokazalo da trening protiv stresa na bazi sabranosti pažnje može pomoći ženama da se lakše nose sa noćnim znojenjem i valunzima, najkarakterističnijim simptomima menopauze.

Jedan od najpoznatijih primera budističke meditacije jeste "sabranost pažnje na dah" (anapanasati). Sastoji se u tome da čovek bude svestan svakog udaha i izdaha.
Toplotni talas, tj. valung, predstavlja iznenadno crvenilo kože lica, vrata i grudi, praćeno osećajem intenzivne vrućine, a završava se znojenjem.
Prema istraživanju, ženama su problemi sa valunzima manje smetali kada su koristile antistres tehniku na bazi sabranosti pažnje.
Istraživači su ustanovili da se kod žena koje su naučile ovu tehniku, stepen neprijatnosti smanjio za 22%, u periodu od tri meseca, u poređenju sa 11% kod grupe za poređenje.
"Trening sabranosti pažnje podrazumeva da žene nauče da tačnije prepoznaju i prave razliku između određenih komponenti iskustva kao što su misli ili osećanja i da razviju svest o nereagovanju na ove komponente", kaže istraživač Džejms Frensis Karmodi (James Francis Carmody), doktor nauka na Medicinskom fakultetu Univerziteta Masačusets.
Istraživači smatraju da sabranost stvara psihološku udaljenost koja dozvoljava osobi da posmatra, procenjuje i da manje reaguje na događaje koji se dešavaju interno ili u okruženju. Prethodne studije su pokazale da smanjenje stresa na bazi sabranosti može pomoći ženama da se lakše nose sa problemima kada su u pitanju stres, nespavanje i anksioznost.

Efekti smanjenja stresa na osnovu sabranosti pažnje

Za potrebe studije, istraživači su posmatrali efekat smanjenja stresa na bazi sabranosti zasnovan na stepenu neprijatnosti u vezi sa valunzima i noćnim znojenjem kod 110 žena koje su u kasnoj perimenopauzi i ranoj postmenopauzi.
Učesnice su se požalile da su na početku istraživanja u proseku imale pet ili više umerenih ili ozbiljnih problema dnevno u vezi sa valunzia, što se smatra umerenom ili izuzetnom neprijatnošću.
Žene su nasumično podeljene u dve grupe. Jedna grupa je podvrnuta standardnoj obuci za smanjenje stresa na bazi sabranosti, koja se sastoji od devedesetominutnih časova u periodu od osam nedelja, kao i jednog celog dana obuke, za vreme šeste nedelje. Druga grupa nije dobila nikakav tretman. Sve učesnice su vodile dnevnike kako bi zabeležile u kojoj meri su im smetali valunzi i noćno znojenje, kao i njihova učestalost i intenzitet.
Rezultati su pokazali da se stepen neprijatnosti kod žena koje su naučile tehniku smanjenja stresa na bazi sabranosti smanjio za 22%, u poređenju sa 7% kod grupe koja nije prošla obuku.
Dvadeset nedelja posle obuke, stepen neprijatnosti se u proseku smanjio za 21% kod učesnica koje su savladale tehniku, dok se kod druge grupe stepen smanjio za 11%.
Istraživači kažu da se intenzitet valunga nije promenio u toku istraživanja kod učesnica obe grupe. Uprkos tome, kod grupe koja je savladala tehniku smanjenja stresa na bazi sabranosti primećeno je određeno poboljšanje u kvalitetu života, sna i stresa tri meseca nakon treninga.
Može se, dakle, zaključiti da tehnika savladavanja stresa može pomoći nekim ženama u menopauzi, ali je potrebno naći adekvatnu stručnu osobu i biti uporan u treningu.

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Klimaks „trese“ već u tridesetim

Klimaks „trese“ već u tridesetim

Marijana Vasiljević | 20. jul 2011. 13:03 | Večernje novosti

Profesor dr Svetlana Vujović: Žene zbog nezdrave hrane, hemijskog zagađenja i stresa sve ranije ulaze u menopauzu. Hormonskom terapijom do kvalitetnog života

slavica velika_310x186.jpg
Dr Svetlana Vujović sa pacijentom

DUGOGODIŠNjE zračenje, hemikalije koje se unose hranom i moderan, užurbani stil života, uticali su na to da sve više žena u Srbiji ulazi u menopauzu pre četrdesete godine. Srbija je tako postala zemlja koja u Evropi ima najveći broj žena sa ovim problemom prema broju stanovnika. Biološki sat žene koja u tridesetim uđe u klimaks, „otišao“ je čitavih dvadeset godina unapred!
Na ovo, u intervjuu za „Novosti“ upozorava profesor dr Svetlana Vujović, internista endokrinolog Klinike za endokrinologiju KCS, član Evropskog borda za menopauzu i predsednica multidisciplinarnog udruženja za menopauzu Srbije. Njena najmlađa pacijentkinja u menopauzi je već od 16. godine.

* Da li to znači da se promenilo nepisano pravilo da „kad je majka izgubila menstruaciju i kćerka će“?
- Nasleđivanje ide na taj način, ali se kod ćerke gubitak menstruacije javlja nekoliko godina ranije. Kćerka može sistem menstruiranja da nasledi i od baka i tetki po očevoj liniji.

* Kada je žena sasvim sigurno ušla u menopauzu?
- Menopauza je starosni prestanak menstruacije koji se javlja godinu dana posle poslednje menstruacije. Tek tada može da se kaže da je žena ušla u menopauzu. Menopauza je prirodno stanje, nije bolest. Ali, od momenta kad prestane menstruacija počinju destruktivni procesi u organizmu žene koji je vode ka propadanju organizma. Svetska zdravstvena organizacija postavila je cilj lekarima da obezbedimo kvalitetan život i muškarcima i ženama i posle pedesete.

* Šta se to dešava u menopauzi što uništava tkiva?
- Prvo, nizak nivo estrogena. Estrogeni su ženski polni hormoni bez kojih žena nije žena u pravom smislu reči. Bez njega žena može da živi, ali ne kvalitetno. Kada dođe do pada estrogena što se događa u menopauzi, onda dolazi do promena u celom telu.

slavica mala.jpg

* Na koje sisteme najviše utiče pad estrogena?
- Te promene se dešavaju po celom telu, jer estrogeni deluju na receptore koji se nalaze na krvnim sudovima. Pošto su krvni sudovi svuda u našem telu tako i efekti pada estrogena se osećaju u celom organizmu. Zamislite samo kakve posledice izaziva pad estrogena u mozgu, čije dve trećine čine upravo krvni sudovi.

* Kakve su posledice?
- Najčešće razdražljivost, nervoza, plačljivost, preosetljivost, česte promene raspoloženja, loša koncentracija, nesanica, talasi vrućine, smanjena seksualna želja. Takva žena nije sposobna normalno da funkcioniše ni na poslu, ni u porodici.

* Da li pad estrogena može da dovede do nekih oboljenja?
- Počinju bolovi u kostima, mišićima, zglobovima, kasnije i osteoporoza, odnosno smanjenja kostne gustine i zbog toga veća je mogućnost preloma kostiju. Dalje, dolazi do promena na krvnim sudovima, koji ubrzano stare, ateroskleroza brzo napreduje, dovodi do sužavanja krvnih sudova i zbog toga do varijacija u visini krvnog pritiska. Zbog toga neke žene koje nikad nisu imale visok pritisak, odjednom imaju oscilacije. Dolazi do povećanja masnoća u krvi koji se deponuju zidovima krvnih sudova pa se još više sužavaju. Žena onda ima veće šanse da dobije infarkt. Menopauza je nezavisan faktor rizika za kardiovaskularne bolesti, infarkt i smrt.

* Pored ovih bolesti, koje još specifične promene mogu da se jave?
- Dolazi do promena na koži i sluzokožama. Koža je suva, vaginalna sluzokoža ima promenjenu kiselost, pa su česte bakterijske infekcije. Zbog pada estrogena smanjena je seksualna želja, a zbog smanjenja vlažnosti vagine, dolazi do bolnih odnosa. To dovodi do toga da žena više uopšte nema seksualnu želju, udaljava se od partnera i kvari do tada dobre partnerske odnose.

* Pošto je za sve te tegobe kriv nedostatak estrogena, kako se on, onda, nadoknađuje?
- Hormonskom terapijom obezbeđuje se kvalitetan život žene. Neke žene imaju manje simptome i lakše im je. Dok, neke žena imaju jake simptome i ne mogu same da preguraju čitav taj proces, upadaju i u depresiju.

* Šta treba da uradi žena koja prepoznaje kod sebe ove tegobe?
- Da se javi lekaru opšte prakse koji će da prepozna probleme. Ne može on da kaže to je normalno, trpite. Ne živimo u srednjem veku da trpimo. Žena skoro pola života provodi u periodu bez estrogena, a to onda ne može da bude kvalitetan život. Endokrinolog treba da vidi kakvi su hormoni. Evropski bord svake godine daje preporuke kojih treba da se drže svi lekari u Evropi. U svetu hormona stvari se jako se brzo menjaju.

* Šta se to promenilo u tretiranju menopauze?
- Menjaju se vrste hormonskih preparata, sintetišu se mnogo čistiji preparati, prirodni, kao oni koje žena ima iz svojih jajnika.

* Da li svaka žena treba da dobije hormonsku terapiju?
- Prvo treba isključiti kontraindikacije za primenu hormonske terapije u menopauzi. A to su karcinom bilo kog organa, otkazivanje u radu jetre i bubrega, trudnoća. Zatim, tromboflebitis, retka bolest porfirija, i jedan redak tumor mozga. Postoje i stanja kada ne može da se da bilo koja terapija, kao što je gojaznost, koja je i najveći faktor rizika za nastanak karcinoma dojke. Dvadeset puta više žena koje su gojazne oboli od karcinoma dojke nego od onih koje uzimaju hormonsku terapiju. Kamen u žučnoj kesi, takođe, traži drugi pristup u terapiji, zatim ako žena ima miome, displazne dobroćudne promene u dojkama...

* Koliko dugo treba da se uzimaju hormoni?
- Terapiju treba uvesti čim počnu tegobe i uvesti kontrolu na šest meseci. Važno je početi sa terapijom odmah, ne čekati pet ili deset godina u menopauzi. Terapija se uzima do 55. godine, s time što se izazivaju redovne menstruacije. Pojava menstruacije je znak da je žena u odličnom stanju. U 55. godini se prestaje kratko, na tri meseca, proverava se da li žena ima simptome, i odlučuje se o daljem tretmanu. Ako se jave izraženi simptomi, što je moguće, onda se daju niže doze od prethodnih i režimi koji ne izazivaju menstruaciju, sve do 60. godine. Posle tog perioda praktikuje se da se daje tek poneka doza radi održavanja stanja.

* Koji je vaš savet ženama?
- Svaka žena, devojka, koja je imala uredne menstruacije, a koje su prestale, obavezno treba da se javi endokrinologu da utvrdi šta je razlog izostanka menstruacije. Redovna menstruacija je uvek znak da je zdravstveno stanje žene zadovoljavajuće, i sa 18 godina i sa 55. I važno je da žena ima normalnu telesnu težinu, nikako ne sme da bude gojazna.

IZ KRVI SE VIDI SVE

* Koje analize treba uraditi pri ulasku u menopauzu?
- Treba izvaditi krv za osnovne analize i hormone. Po tome se potvrđuje da li se radi o menopauzi ili o nekom drugom poremećaju. Zatim, uraditi internistički ginekološki pregled i ultrazvučni pregled dojki, stomaka i male karlice. Poželjno je da se uradi snimanje gustine kostiju da se vidi u kakvom su stanju kosti.

STRAH OD HORMONA

* KOD žena ipak preovladava veliki strah od uzimanja hormona?
- Terapija je samo nadoknada nepostojećeg hormona koji je počeo da nestaje ulaskom u menopauzu. Pod terapijom svi simptomi se potpuno povlače, kao da nisu ni postojali. Takođe, postoji i zabluda da hormonska terapija izaziva rak. Žene koje dobijaju karcinom dojke najčešće su starije od 60 godina i nikada nisu primale hormonsku terapiju, i u vreme dobijanja karcinoma imaju najniže estrogene u krvi koje su ikada u životu imale. Da estrogeni izazivaju karcinom dojke, najviše bi ga imale trudnice.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Probajte Femisan B, biljne kapi.

Femisan B

FemiSanB.jpg

Sastav: Visci herba, Valerianae radix et rhizoma, Melissae folium, Millefolii herba, Calendulae flos.
Primena : Problemi izazvani menopauzom.
Dejstvo: Klimaks ili menopauza, normalna fiziološka pojava u životu svake žene, nosi sa sobom niz propratnih pojava koje su uglavnom neugodne. Ovi problemi mogu trajati kratko, par meseci, ali ponekad mogu trajati čak i nekoliko godina. To je i doba u kojem je znatno veća učestalost šećerne bolesti, visokog krvnog pritiska, bolesti srca i krvnih sudova (arterioskleroza) i proređenja kostiju (osteoporoza). FEMISAN B svojim kompleksnim sastavom zasnovanim na lekovitom bilju, ne otklanja samo probleme menopauze, već deluje preventivno protiv gore navedenih bolesti i dovodi do znatnog poboljšanja zdravstvenog stanja ukoliko je bolest već bila prisutna. Zahvaljujući prisustvu minerala (kalcijuma, magnezijuma, fosfora, gvožđa, silicijumove kiseline...) FEMISAN B vrši remineralizaciju zglobova, kostiju, krvnih sudova, vezivnog tkiva, noktiju, kože i kose. Usporavaju se degenerativni procesi, destrukcija tkiva, usporava starenje i razvoj arterioskleroze, osteoporoze kao i senilnosti. Upotrebom FEMISANA B smanjuje se preosetljivost nervnog sistema, nervoza, lupanje srca, nesanica, pojačano znojenje, razdražljivost i nagli osećaji toplote. Pojačanom diurezom dolazi do regulacije cirkulacionih problema, smanjuje se rizik od moždanog udara i preventivno deluje protiv srčanih oboljenja. Produžena ginekološka krvarenja smiruju se prisustvom ahileina.

Neželjena dejstva: Nisu poznata.
Način upotrebe: Piti tri puta dnevno pre jela po 20-30 FEMISAN B kapi u 2dl vode. Preporučuje se zavisno od stepena bolesti kontinuirano korišćenje FEMISAN B u trajanju od 4-6 nedelja. Nakon dvonedeljne pauze terapiju ponoviti.
Način čuvanja: Čuvati na sobnoj temperaturi, zaštićeno od svetlosti u orginalnom pakovanju.
Pakovanje: 30ml vodeno-etanolskog rastvora lekovitog bilja.
Rok trajanja: 18 meseci

Izvor: Herba svet
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top