Zdravlje iz vode

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Zdravlje iz vode

Subota | 11.09.2010

Srbi sve češće "spas" traže u spa centrima: neki se brčkaju u pivu, a neki "beže" u slanu pećinu. Cene tretmana idu i do 300 evra.


zdravljespawellness1.jpg

Masaža čokoladom, kupanje u vinu, relaksacija u slanoj pećini ili na toplom vulkanskom kamenju pogodni su za kratkotrajni predah, pa danas dame, a i pripadnici jačeg pola "spas" često pronalaze u spa i velnes centrima.


Neretko, cena je presudna prilikom odabira tretmana. Dok za masaže ili parno kupatilo treba izdvojiti po nekoliko hiljada dinara, kao i za saunu i tepidarijum, "brčkanje" u pivu i vinu je 7.000 dinara, a cene lusuznijih tretmana "idu" i do 300 evra koliko košta kupanje u magarećem mleku.

Spa je skraćenica latinskog izraza "sanus per akvuam" što znači "zdravlje iz vode", a prema rečima stručnjaka, opuštanje u penušavoj aromatičnoj kupki "izmišljeno" je još u vreme starih Egipćana, Grka i Rimljana, kojima je poseta termalnim kupatilima bila jedna od glavnih stavki društvenog života.

Velnes, pak, ističu, pored tretmana, koji neguju telo i podstiču dobro raspoloženje, podrazumeva i zdrav, izbalansiran život, kao i "aktivno" vežbanje - plivanje, aerobik, pilates, jogu...

U Srbiji postoji na desetine spa i velnes centara, kako u urbanim sredinama, tako i u banjama, koje više ne posećuju samo osobe sa zdravstvenim problemima.


zdravljespawellness2.jpg


Za mnoge banjske centre se "pročulo" pa na "oporavak" dolaze i stranci, kaže Rade Milovanović, direktor Hotela "Kablar" u Ovčar banji. Hotel gostima, pored finske saune, nudi različite spa tretmane po, kako je rekao, pristipačnim cenama.


Milovanović je ispričao da je, kada je reč o poseti, ekonomska kriza "uzela danak", pa gostiju, kako domaćih, tako i onih iz inostranstva, ima za trećinu manje nego lane.

"Među strancima je najviše Francuza, Nemaca, Belgijanaca, Španaca i Holanđana, ali je i njih manje nego prošle godine", dodao je Milovanović i ukazao da su poslovne obaveze "značajna" prepreka, pa za opuštanje u đakuziju, uz aromaterapiju, mnogi mogu izdvoje samo vikend.

Slična je situacija i u velnes centru Hotela "Radan" u Prolom banji. Snežana Ilić, zadužena za promociju Prolom i Lukovske banje iz ponude je izdvojila kupanje u bisernoj kupki, koja podrazumeva podvodnu masažu u puno mehurića u kadi sa lekovitom, prolom vodom.

U Hotelu "Park" u Ivanjici preporučuju parno kupatilo, posebno osobama koje pate od poremećaja sna, oslabljene cirkulacije kože i hroničnog umora.


zdravljespawellness3.jpg

Upravnik tog hotela Slavoljub Đokić kaže da su strani gosti zadovoljni ponudom, ali i "iznenađeni da u tom delu Srbije postoji spa centar koji nudi toliko raznovsnih programa za rekreaciju".


Među gostima je, kaže, čak 30 odsto stranaca, a najčešće dolaze Nemci, Holanđani, Francuzi, kao i građani iz zemalja bivše Jugoslavije.

U gradovima su velnes i spa centri, koji nude potpuni ugođaj za sva čula su "na svakom koraku" što je značajna prednost za one koji za odmor imaju samo nekoliko sati. Jedan od njih je "Lago di Spa" u Beogradu.

Pi-ar tog centra Nevena Džonson ukazala je na raznoliku ponudu spa rituala iz različitih krajeva sveta - Švedske, Maroka, Indije, Japana, Izraela, a posebno izdvojila ajurveda i tajlandsku masažu, koja se izvodi preko lagane odeće na strunjači.

"Ajurveda je u Egiptu zvanična metoda lečenja - počinje razgovorom, doktor određuje tip ličnosti i na osnovu toga vrstu masaže i ulja koje će se koristi, a po završetku tretmana daje preporuke o tome koje namirnice uvrstiti u ishranu", objasnila je Džoson. Masaže, napomenula je, izvode terapeuti sa Tajlanda i iz Indije.


zdravljespawellness4.jpg


Prvi zapisi o masaži datiraju iz vremena stare egipatske civilizacije, i dok je ona na Istoku deo svakodnevnog života, na Zapadu stiče širu popularnost tek u novije doba. Atraktivna je, kaže Džonson, i kraljevska masaža koju izvode dva terapeuta sinhronizovanim pokretima na dijametralno suprotnim stranama tela.


Za one koji ne vole da "soliraju" pogodna je marokanski ritual za dvoje, koji podrazumeva tretman tela blatom, čiji sastojci organizam čiste od toksina, a u ponudi je i tepidarijum sa sirovim vulkanskim kamenjem, koje ima geomagnetska svojstva i terapijsko dejstvo na organizam.

"Slana pećina predstavlja dobru terapiju za asmatičare i osobe koje imaju problem sa alergijama, a pogodna je i za opuštanje, jer jedan tretman od 40 minuta zamenjuje četiri dana boravka na moru", rekla je Džonson.

"Kupanje u vinu, pivu i magarećem mleku spadaju u naše ekskluzivnije tretmane", navela je ona. Džonson je stala u odbranu onih koji su spremni da se odreknu i više desetina hiljada dinara, navodeći da je kupanje u bezalkoholnom pivu dobro za one koji imaju problem sa ekcemima i psorijazom, dok magareće mleko na prirodan način zateže kožu.

Izvor: Tanjug



 
Natrag
Top