LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Calycanthus floridus
- klikantus, ananas

Zemlja porijekla: Sjeverna i Zapadna Amerika gdje samoniklo raste u prirodi.
Listopadni razgranati grm visine i irine do 2.4 m, oblikuje polukuglu. Raste dosta sporo. Vrlo miriljava biljka u koje cvijetovi i listovi imaju vrlo ugodan miris po ananasu, u narodu ga i zovu ananas (listove i cvjetove moete upotrijebiti za potpourri). Cvjeta u VI. i VII. mjesecu.
Lagan je za odravanje, otporan na zagadenje, odgovara mu polusjena i suncano mjesto, nezahtjevan u pogledu tla iako mu bolje odgovara plodno i ocjedito tlo.
Smjestite ga u prirodan vrt ili kraj ulaza u kucu, kraj terase (ba zbog snanog mirisa). Ne podnosi temp. 15?C ispod nule (podnosi i niu temperaturu, mada se slabije grancice znaju smrznuti.
Obrezuje se rano u proljece i to ako ba morate, znaci samo suhe i otecene grane.
Razmnoava se sjemenom i reznicama te odvajanjem mladica od maticne biljke.

caly_fl3.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Jasmin (JASMINUM NUDIFLORUM, JASMINUM OFFICINALE, PHILADELPHUS CORONARIUS)


Jasmin sadrži nekoliko popularnih vrsta koje se pojavljuju i u kulturama, npr. obicni jasmin- Jasminum officinale i zimski jasmin- J. nudiflorum, Arapski jasmin, J. sambac... Iz porodice su uljika i cesto se uzgajaju za potrebe proizvodnje parfema, posebno J. sambac , a za pripremanje mirišljivih cajeva u Kini su osobito u uporabi listovi i cvjetovi vrste Osmanthus fragrans.
Jasminom cesto nazivamo i Philadelphus coronarius, medutim to je pajasmin odn. nepravi jasmin.
JASMINUM NUDIFLORUM – ZIMSKI JASMIN

Porodica: uljika
Domovina: Sjeverna Kina
Ovo je puzavi zimzeleni grm, obicno raste uza zidove i rešetkaste potpornje, visine i širine do 3 m, medutim trudom i upornošcu može se oblikovati i u drvo posebne ljepote, dok se može upotrijebiti i kao pokrivac tla, ako nema potpornja.
Cvijet je žute boje 2-3 cm širok, bez posebnog mirisa. U povoljnim vremenskim uvjetima cvjeta tijekom cijele zime, ne može se unaprijed predvidjeti vrijeme pocetka, a cesto ni vrhunca cvjetanja. Vrijeme cvjetanja je pod vrlo snažnim utjecajem vremenskih prilika, ponajprije srednjih dnevnih i srednjih mjesecnih vrijednosti temperature zraka, ipak okvirno, cvate od sijecnja do travnja.
Odgovara mu suncano mjesto do polusjena i umjereno vlažno tlo.
Redovnim obrezivanjem grm se održava kompaktnim i oblikuje se u željeni oblik (drvce, penjacica, povijajuci grm ili pokrivac tla), obrezivanje valja izvršiti u rano proljece odmah nakon cvatnje.
Razmnožava se zeljastim reznicama u proljece i poluzrelim od svibnja do srpnja, a najlakše je položenicama u proljece ili kasno ljeto.


B.-Jasminum-nudiflorum.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
JASMINUM OFFICINALE
Porodica: uljika.
Domovina: Srednja Azija
Drvenasta penjacica, polulistopadna ili listopadna. Uzgaja se na plodnim i dobro dreniranim terenima. Idealno mjesto na suncu, ali prilagodava se i polusjeni. Traži zaštitu od hladnih vjetrova i zimskih nepogoda jer ne podnosi niske temperature, pa je biljku u našim podnebljima bolje uzgajati u posudama koje kroz zimu možemo unijeti u zatvoren prostor.
Može dosegnuti visinu do cak 12 metara i 3 m u širinu. Lišce je sivo-zelene boje, po rubovima krem, a sastoji se od 5-9 šiljastih listica.
Cvijet je bijele boje, blagog mirisa, otvara se pocetkom ljeta i cvate tijekom cijele jeseni.
Obrezivanje se vrši u proljece i to s drasticnim mjerama da se jako ne razraste, osim ako imate kamo smjestiti 12 metara visoku biljku preko zime.
Razmnožavanje isto kao kod zimskog jasmina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
PHILADELPHUS CORONARIUS
Porodica: Hydrangaceae
Domovina: od Italije do Kavkaza (nije tocno odredeno)
Philadelphus je jedan je od najzahvalnijih grmova koji cvate Ijeti, a ovisno o sorti naraste od 1 do 4 m. Mirisavi, medonosni cvjetovi dolaze u grozdovima, a najcešce su bijele ili krem boje, ponekad s nijansom ružicaste. Postoje sorte s jednostavnim i ispunjenim cvjetovima. Uspijeva na svakom tlu i položaju, ali za bogatiju cvatnju treba više svjetla. Sadi se samostalno i u skupinama. Orezuju se stari izboji i oni s ocvalim cvjetovima i to nakon cvatnje, radi pomladivanja grma može se i drasticnije obrezati, medutim preporucujem da se iz godine u godinu odreže po koja starija grana kako bi grm zadržao svoju ljepotu Razmnožava se zelenim reznicama i kljucicima, ali i mladicama koje nicu iz korijena maticne biljke.
Ph. coronarius najcešce je u uzgoju svojim oblicima jednostavna ili ispunjena cvijeta. Naraste oko 3 m visok, kompaktne je krošnje koju cine cvrste, ali ljupke šibe.
Cvate od svibnja do lipnja bijelim, mirisavim cvjetovima kojih je 5-10 u grozdu.
Unutar skupine hibridnih sorata može se izabrati izmedu brojnih križanaca koji cvatu od lipnja do srpnja. Hibridna sorta "Beauclerk" gust je grm visine do 2 m i iste širine, a krase ga mirisavi, bijeli cvjetovi, "Belle Etoile" je robusna rasta i jednostavnih bijelih cvjetova, "Manteau d'Hermine" naraste 75 - 100 cm visok i širok, i nosi ispunjene, omanje snježnobijele cvjetove.
Ph. Grandiflorus narste do oko 3 metra visok i cvate u lipnju velikim bijelim cvjetovima smještenim pojedinacno ili po 2-3 u kitici.

Philadelpus obicno dobro podnosi onecišcenje i otporan je na niske temperature.

philadelphus-1.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Planinski bor (Pinus mugo)




MugoGrm.jpg

Latinski naziv: Pinus mugo

Domai naziv: Planinski bor

Poreklo: Evropa

Tip gajenja: Drvenasta vrsta

Visina: do 12 m

Cvetanje: prolece

Pozicija: bez posebnih zahteva

Zemljište: bez posebnih zahteva

Razmnožavanje: semenom

Poreklo: Raste na višim nadmorskim visinama u planinskim predjelima centralne i južne Europe i to u Pirinejima, Alpama, sredogorju Njemačke, Sudetima, Karpatima, u pla nina ma centralnog dijela Ape nina i u pla nina ma Balkana. Obično dolazi na nadmorskim visinama iznad 1400 m, iako se negdje pojavljuje na sjevernim strmim ekspozcijimama već na 1000 m nadmorske visine, dok mu je gornja granica 2000-2200 m, gdje čini gornju granicu šumske vegetacije. Raste na ekstremnim i nepovoljnim staništima, vrlo oskudnim za život šumskoga drveća. Vrlo je otporan na snijeg, hladnoću, vjetar, sušu i žegu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Opis: Obično nizak, često polegnut grm ili rjeđe uspravno stablo do 12 m visoko. Korijenov sustav nema žilu srčanicu, bočni korijeni su brojni i jako razgranati, šire se u radijusu i do 10 m, kora sivosmeđa, ljuskava, jednogodišnji izbojci prvo svijetlozeleni kasnije smeđi do crvenosmeđi, goli, pupovi jajastoduguljasti, 6 mm dugi, ušiljeni, jako smolavi, iglice po 2 na kratkom izbojku, tamnozelene, tvrde, 3-4 (8) cm duge, 1,5-2 mm široke, srpasto savinute, ušiljene, fino napiljene, smolenice su uz epidermu smještene, češeri su na kratkoj stapci, pojedinačni ili do 4 u pršljenu, jajasti ili jajastočunjasti, 2-7 cm dugi, 1,5-4 cm široki, štitić plodne ljuske je žutosmeđ do tamnosmeđ, piramidalno izbočen ili plosnat, grbica je svjetlija, dok je rub u obliku prstena tamnije boje, na grbici se vidi zakržljali ili jače izraženi šiljak, sjemenka je jajasta, oko 5 mm duga, svijetlo-sivosmeđa, s 10-15 mm dugim krilcem. "Cvjeta" u V. i VI. mjesecu; sjemenka sazrijeva u X. mjesecu; klijavost je 75-85 %.
MugoGrana.jpg
MugoIglice.jpg
MugoSisarica.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Postoje razni varijeteti Pinus muga, od njih su neki:
- var. mughus - bor krivulj ili klekasti bor, ima rast većinom grmast i polegnut; grane povinute; češeri su simetrični, sjedeći ili na vrlo kratkoj stapci, okomito otklonjeni ili malo prema dolje povinuti, jajasti ili skoro okruglasti, plodne ljuske su s donje strane češera plosnate, grbica je smještena u sredini štitića i završava šiljkom. Dolazi u istočnim Alpama i na Balkanu, gdje čini gornju granicu šumske vegetacije.
- var. pumilio - patuljasti bor, raste kao grm zaobljenog, polegnutog oblika, širok do 3 m, grane nejednolično duge, gusto smještene, izbojci prema gore usmjereni, iglice nejednolično duge, većinom kratke, prema gore usmjerene, a na vrhu izbojka radijalno smještene, češeri simetrični, jajasti do okruglasti; štitići podjednako građeni na svim ljuskama, grbica nije u svih plodnih ljusaka u sredini štitića, nego se nalazi nešto niže prema osnovi češera. Dolazi u subalpskom pojasu Alpa i Karpata.
- var. rostrata - kukasti bor, u kojega su češeri nesimetrični i vrlo zakrivljeni, 5-6 cm dugi, štitići su na osvijetljenoj strani znatno jače razvijeni nego inače, a na donjim ljuskama poput kukice izbočeni i kukasti. Dolazi u Pirinejima, Alpama i Karpatima. Prema nekim autorima u Pirinejima i zapadnim Alpama dolazi var. rostrata, a na srednjoeuropskim tresetištima, istočnim Alpama i Karpatima dolazi var. uncinata , koji naraste kao stablo 10-20 m visoko.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Postoji veliki broj klonova od kojih su najčešći:
' Allgäu' , ' Compacta' , ' Frisia', 'Gnom' , 'Hampy', 'Hesse', 'Kissen' , 'Kobold', 'Mops', 'Rotundata' , 'Slavinnii' , 'Veriegata', 'Winter Gold'.
Razmnožavanje: Sjemenom. Ako se razmnožava sjemenom, sjeme se uzima sa stabla kada je tehnološki zrelo, dobro se osuši na lagano zasjenjenom mjestu, sprema se u platnene vrećice i pohranjuje na hladno prozračno mjesto. Sije se u rano proljeće, negdje oko 15.03. Klijavost sjemena je izuzetno visoka. Sjeme klija nakon 20-30 dana. OPREZ: kod klijanja se vrlo često pojavljuje polijeganje nasada, tako da se mora unaprijed tretirati sa preparatima protiv polijeganja nasada, kao i poslije samoga klijanja.

Bonsai: Ako se pinus mugo uzgaja kao bonsai drvce potrebno ga je presađivati svake dvije do tri godine. Prignojavanje se vrši od proljeća do jeseni. Da bi dobili sitnije iglice i gušću krošnju pribjegavamo sječi tkz. "svijeća", tj. mladih izbojaka u obliku svijeće. To radimo u rano proljeće. Siječemo ih za jednu trećinu ili čak i više.

MugoDeblo.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Forzicija (Forsythia)


FORZICIJA (lat. Forsythia)
Forzicija pripada porodici maslina, domovina joj je Europa, Kina i Japan, ime je dobila po engleskom botaničaru W. Forsythu, koji je živio u 18. stoljeću.
forsythia1.jpg


  1. Forsythia x intermedia

OPIS BILJKE

Ljudi je prepoznaju kao vjesnika proljeća sa žutim jednostrukim cvjetovima duguljastih latica veličine do 5 cm, koji prije listanja, ispunjavaju 2 - 3 m visok listopadni grm sa dugim uspravnim ili blago ovješenim granama. Listovi su srednje do zagasito zelene boje, jednostavni, nasuprotni, nazubljeni i trodijelni. Međutim danas postoje već mnogobrojni kultivari pa se na tržištu mogu naći čak i biljke koji cvatu puno kasnije do lipnja, u svim nijansama žute boje ali i bijele i ružičaste ! Upotrebljava se kao soliter, u skupinama sa ostalim grmljem ali i kao šišana
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
živica kod sorti uspravnih grana sadnjom 2 -3 biljke po jednom metru, a možete je oblikovati i u drvce!
STANIŠTE

Skromnih je zahtjeva, uspijeva na svakom dobrom vrtnom tlu, na suncu ili u polusjeni, iako na suncu i u rahlijoj zemlji bogatije cvate. Dobro podnosi zagađenost zraka i niske temperature.

OREZIVANJE

Obzirom da je forzicija brzorastuća biljka često podivlja u širinu i slabije cvate. Orezivanje potiče stvaranje mladih izbojaka koji sljedeće proljeće nose cvjetne pupove. Orežite je u proljeće, nakon cvatnje, prije nego započnu rasti mladi izboji, uklanjanjem ocvalih izboja koji se režu iznad snažnog i zdravog pupa. Kao živicu isto je orezujete jednom godišnje i to nakon cvatnje, orežete li je još jednom tijekom ljeta, neće nikako ili će slabo cvasti.
 
Natrag
Top