Zašto su ljudi neverni?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Zašto su ljudi neverni?

Press



Naučnici su utvrdili da su osobe koje u životu upadljivo izbegavaju iskreno prijateljstvo, ali i čvršće sentimentalne veze, spremnije na vanbračne izlete

Osobe koje u životu izbegavaju bilo kakvu bliskost sa drugim osobama, poput prijateljstva, ali i čvršćih sentimentalnih veza, sklonije su čestim menjanjima partnera i neverstvima, zaključak je najnovijeg istraživanja. Naime, naučnica Ženevjev Bolio-Peletije, želeći da utvrdi zbog čega ljudi varaju, napravila je malo istraživanje koje je pokazalo da mogućnost da je neko od partnera u toku veze neveran varira između 40 i 76 odsto. - Reč je o iznenađujuće visokom procentu, a brojke pokazuju da čak i ako sklopimo brak iz potpuno iskrenih i najpoštenijih pobuda, stvari se ipak ne odvijaju onako kako smo planirali. A kad je o neverstvu reč - posebno me je zaintrigiralo pitanje zašto se ljudi olako ponašaju na način koji je štetan po njih i najčešće donosi raskid bilo braka, bilo ljubavne veze - izjavila je ova mlada kanadska naučnica.
Sprovedena četiri istraživanja
Prema nalazima psihologa, osobe koje u životu upadljivo izbegavaju iskreno prijateljstvo, ali i čvršće sentimentalne veze, najverovatnije su sklone čestim menjanjima partnera, pa time i neverstvima. Međutim, ova pretpostavka nikada nije naučno potvrđena, a to je upravo ono što Bolio-Peletije želi da uradi kroz seriju od četiri istraživanja.
Prva studija obavljena je na 145 studenata oba pola, čija je prosečna starost bila 23 godine. Blizu 68 odsto studenata nameravalo je da prevari partnera, dok je 41 odsto njih već uveliko varalo. Ako se po strani ostavi seksualno zadovoljstvo, rezultati su pokazali snažnu povezanost neverstva sa životnim stilom izbegavanja bilo kakve bliskosti sa drugim osobama.
Drugo istraživanje obavljeno je na 270 odraslih osoba prosečne starosti 27 godina. Oko 54 odsto razmišljalo je da „krene" u neverstvo, dok je 39 odsto njuh već bralo „zabranjeno voće". I ovde je situacija gotovo identična prethodnoj: osobe koje su nesklone bliskim prijateljstvima mnogo su raspoloženije da prevare partnera.
- Neverstvo bi moglo da bude neka vrsta regulatorne emocionalne strategije kojoj pribegavaju osobe s odbojnim stavom prema bližim poznanstvima. Po svoj prilici, neverstvo im pomaže da izbegnu fobiju od bliskosti, udalje ih od partnera i tako čuvaju „raščišćen prostor" i slobodu da varaju - ocenila je kanadska naučnica.
Varaju i muškarci i žene
Posle ova dva istraživanja sledila su dva nova, u kojima su učesnici ankete pitani šta ih motiviše na neverstvo? Utvrđeno je da je želja da se distanciraju od bilo kakve privrženosti ili odanosti prema partneru najčešće navođena kao primarni motiv za neverstvo.
Bolio-Peletije otkrila je da nema razlike između žena i muškaraca po pitanju neverstva i psihološke pozadine koju čini izbegavanje bliskosti.
- Suprotno uvreženom mišljenju, muškarci nisu ništa skloniji neverstvu od žena, i jedni i drugi koji poseduju sindrom odbijanja bliskosti bez mnogo razmišljanja uskaču u tuđi krevet - objasnila je Bolio-Peletije.




 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Zato što volimo više različitih stvari, a sve zajedno ih teško možemo naći u jednom telu!
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Često postavljam to pitanje kada pogledam oko sebe!
Nije mi jasno u čemu je tu lepota ili draž? Ako "već volimo različite stvari" zar nije poštenije kad zavolimo novu stvar da staroj kažemo do viđenja? Ja ne bih volela da se skrivam, strepim kad zazvoni telefon, ne bih volela ni da mene varaju, da ja imam privid neke sreće a iza mojih leđa ... Nekako varanje mi je totalno nezrela i klinačka stvar...
Možda sam samo staromodna...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Mislim da nisi staromodna, nego si našla sve što ti je potrebno u jednoj osobi. Nemaju svi sreću koju si ti imala.
Neki se opredele da za neke stvari koje im kod partnera ne odgovaraju "zažmure", a onda vremenom shvate da ipak bez toga ne mogu, pa nađu nekoga "sa strane" da zadovolji tu njihovu potrebu. Ima mnogo takvih primera. Što ne znači da ne vole svog partnera i da bi ga sutra ostavili. Ali, budu li ovome rekli "doviđenja", pa otišli dalje, ko zna da li bi se više ikada "skrasili" sa jednom osobom.
Može se na to gledati iz više različitih uglova.
A svaki par je ipak potpuno drukčiji. Sve je to individualno.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Često postavljam to pitanje kada pogledam oko sebe!
Nije mi jasno u čemu je tu lepota ili draž? Ako "već volimo različite stvari" zar nije poštenije kad zavolimo novu stvar da staroj kažemo do viđenja? Ja ne bih volela da se skrivam, strepim kad zazvoni telefon, ne bih volela ni da mene varaju, da ja imam privid neke sreće a iza mojih leđa ... Nekako varanje mi je totalno nezrela i klinačka stvar...
Možda sam samo staromodna...
Sve se ja slažem sa tobom, ni ja to niti radim niti volim, samo sam dao odgovor na pitanje, iz mog ugla, po mom mišljenju...
 
Natrag
Top