Zašto nisu dobri lekovi za smirenje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Zašto nisu dobri lekovi za smirenje

Ženski kafe 16.09.2010 14:13

184346_a.jpg


Koliko god nam se činilo bezopasnima, lekovi za smirenje i spavanje to nisu. Najnovija istraživanja pokazuju da oni povećavaju opasnost od smrti za čak 36 odsto.

Istraživanje koje je sprovela profesorka Ženevjev Belvil sa Psihološkog fakulteta pri Univerzitetu “Laval” u Kvebeku zasnovano je na podacima dobijenim od 14.000 Kanađana, starosti od 18 do 102 godine, koje je 12 godina prikupljao kanadski Statistički zavod, prenele su svetske agencije.
Tokom tog perioda preminulo je 15,7 odsto osoba koje su izjavile da su bar prethodnog meseca bar jednom popile neki lek za smirenje ili spavanje.
Kod onih osoba koje su izjavile da nisu upotrebljavale te lekove stopa smrtnosti je iznosila 10,5 odsto.
Nakon što je izuzela druge individualne razloge koji mogu da utiču na povećanje rizika od smrti, među kojima su konzumiranje alkohola, pušenje cigareta ili depresija, Belvilova je zaključila da upotreba lekova za spavanje ili smirenje povećava stopu smrtnosti za 36 odsto.
Naučnici, kako su prenele agencije, imaju više objašnjenja uzročno-posledične veze između tih lekova i smrtnosti kao što je njihov uticaj na brzinu reakcija, živost uopšte i koordinaciju pokreta, što može dovesti do padova i drugih nesreća.
Oni mogu izazvati i poremećaj disanja tokom sna i ihibiciju centralnog nervnog sistema, što povećava opasnost od samoubistva.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Srbi navučeni na lekove za smirenje

16. 05. 2011. 08:52h| Večernje novosti

Srbi navučeni na lekove za smirenje

Najtraženiji lekovi u Srbiji su dva sedativa i tri leka za srce. Samo prošle godine je ispisano 7.009.646 recepata za ovih pet vrsta lekova.

151358_bromazepam_f.jpg
Bromazepam "ide" i ilegalno, bez recepta

Samo za pet najtraženijih lekova: dva sedativa i tri leka za kardiovaskularna oboljenja, lekari su prošle godine ispisali čak 7.009.646 recepata, na koje su apotekari izdali 11.612.064 kutije ovih medikamenata!

Stanovnici Srbije, prema podacima Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, ubedljivo najviše su pili "bromazepam". Egzistencijalnim i drugim problemima istanjene živce nacija je prošle godine lečila sa čak 4,3 miliona kutija ovog sedativa.

Lekovi za smirenje u Srbiji su, inače, godinama već među najtraženijima: oni su na drugom mestu po broju izdatih kutija, odmah iza medikamenata za kardiovaskularna oboljenja, a na trećem mestu po potrošnji novca za lekove sa pozitivne liste, koji se izdaju o trošku osiguranja. Zvanično se godišnje izda oko 10 miliona kutija lekova iz takozvsne N grupe, u kojoj su anksiolitici, antidepresivi i lekovi za bolesti centralnog nervog sistema. A prema nekim procenama, još oko tri miliona pakovanja lekova za smirenje izda se ispod tezge, bez recepta, iako je to od 2002. godine zakonom zabranjeno.

Drugi na "top listi" pet najtraženijih lekova prošle godine bio je "presolol"(metoprolol). To je kardioselektivni beta blokator, koji snižava povišeni krvni pritisak, smanjuje frekvenciju srca, snagu srčane kontrakcije...

Za terapiju sličnih kardiovaskularnih poremećaja izdato je i gotovo dva miliona kutija "enalaprila", trećeg najprodavanijeg leka. To je, inače, ACE inhibitor, koji se koristi za lečenje hipertenzije i pojedinih tipova hroničnih bolesti srca. Oboleli od kardiovaskularnih bolesti, koje su u Srbiji uzrok gotovo 60.000 od ukupno 100.000 smrtnih slučajeva godišnje, popili su još i 1,7 miliona kutija "monizola".

Na samom začelju "top liste" pet najprodavanijih lekova prošle godije je bio sedativ "lorazepam", kojeg je prema zvaničnoj evidenciji RZZO na recept izdato 1,6 miliona kutija.



 
Natrag
Top