Zašto ne mogu da prestanu da puše?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zašto ne mogu da prestanu da puše?

Novija istraživanja pokazuju da osobe koje pate od anskoznosti ređe ostavljaju pušenje od osoba koje nemaju sličan problem. Centar za istraživanja duvana i intervencije je sproveo istraživanje koje je pokazalo povezanost između aksioznosti i male sklonosti za prestankom.


2a5n793.jpg


U istraživanju je učestvovalo 1.604 pušača i svi su pušili više od 10 cigareta dnevno u periodu od 6 meseci i želeli su da prestanu. Rezultati su pokazali da su osobe koje pate od anksioznosti više bile zavisne od nikotina.

Svi učesnici su dali svoje demografske podatke, podatke o ostoriji pušenja i prošlim pokušajima da prestanu. Takođe, testirano im je i mentalno zdravlje da bi se utvrdilo da li imaju hroničnu anksionznost, društvenu, panične napade ili je uopšte nemaju. Podeljeni u tri grupe, svaka je dobila različitu terapiju za odvikavanje. Jedna grupa je dobila 1 sredstvo za odvikavanje, druga je dobila više sredstava a treća grupa je koristila placebo. Svi pacijenti su praćeni 8 nedelja i 6 meseci nakon prestanka pušenja. Takođe, korišćen je i uređaj za analizu količine ugljenmoksida u telima pacijenata.

Svaka grupa u kojoj su bili pacijenti sa problemom anksioznosti je prijavila teže posledice nakon prestanka i umor a grupe pacijenata sa više oblika anskioznosti su imali najviše problema.

Mentalno zdrave osobe su najbrže prestajale sa pušenjem (za 8 nedelja i praćene su još 6 meseci) dok su anksiozne osobe najmanje prestajale u tom periodu. U grupama sa pacijentima bez anskioznih poremećaja se videla razlika između onih osoba koje su dobijale terapiju i onih koje su dobijale placebo, a kod osoba sa poremećajem se nije videla razlika.

Rezultat ovog istraživanja pokazuje dosta više faktora pušenja od same nikotinske zavisnoti. Istraživanje u Autraliji je pokazalo da depresivni i anksiozni tinejdžeri imaju velike šanse da postanu pušači, pogotovo devojčice. U drugom istraživanju je pokazano da pušenje čak doprinosi stepenu depresije kod tinejdžera. Zaključak je da osobe sa poremećajem anksioznosti moraju istovremeno da leče i taj poremećaj i da se odvikavaju od pušenja da bi se u tome uspelo. Takođe, potrebno je i da prestanemo da koristimo nikotin kao (nezdravu) pomoć za sva naša psihička i fizička nezadovoljstva.

B92
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kako da lako prestanete da pušite?

Sve je manje razloga, uslova i mogućnosti za pušenje, a sve više razloga protiv: sopstveno zdravlje, zdravlje okoline, životna sredina, značajni finansijski izdaci, primena Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu.

2cy99e.jpg


Primenom Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu pušači su zaista dovedeni u neprijatan položaj. Osim već poznatih činjenica o ugrožavanju zdravlja, sada su pušači “proterani” sa javnih mesta, a sve su češće scene grupica pušača koji se smrzavaju ispred poslovnih zgrada. Nove okolnosti rigorozne primene Zakona sa drakonskim novčanim kaznama navelo je dosta građana da prestanu ili razmišljaju o prestanku pušenja.

Zaista, dugogodišnjim, strastvenim pušačima nije lako. Nova istraživanja pokazuju je da više od polovine pušača prestalo, značajno smanjilo ili razmišlja o prestanku, a imajući u vidu najavu poskupljenja svih cigareta ova brojka će se sigurno uvećavati u narednom periodu. Kako se bliži Nova godina i sa njom uvek velika lična obećanja, pušači koji razmišljaju o odvikavanju imaju paletu proizvoda i tretmana za odvikavanje. Birajući pomoć za sprovođenje ove, životno važne odluke svakako treba imati na umu mnogo faktora: bezbednost, komfor metode, vreme, cena, postignuti rezultati.

Jedan od dokazano efikasnih i brzih načina je lasersko odvikavanje. U Srbiji trenutno rade četiri centra “No fumare”: u Beogradu, Novom Sadu, Požarevcu i Kragujevcu. Ova potpuno bezbolna metoda uspešno se koristi u svetu već decenijama i nema neželjena dejstva. Suština tretmana je laserska stimulacija akupunkturnih tačaka na rukama, ušima i nosu kao bi se postigao nivo hormona endorfina koji nastaje i kada se puši. Kada se upali cigareta, nikotin izaziva rast ovog hormona u organizmu (endorfin je poznat i kao hormon sreće, pomaže zarastanje rana i popravlja raspoloženje), a kada se završi cigareta pad nivoa endorfina dovodi do simptoma sličnih napetosti i stresu koji zatim vode do organske potrebe za novom dozom nikotina.

2r6mxhs.jpg


Tretman je sličan akupunkturi, osim što se ne koriste iglice već svetlosni snop lasera koji ima trajnije dejstvo i prodire dublje. Ovaj postupak stimuliše endorfin pomoću pulsirajućeg snopa laserskog svetla kojeg apsorbuju koža i ćelije. Stimulacijom i lučenjem endorfina praktično se organizam uvodi u stanje “pušačkog blaženstva” bez potrebe za novom dozom nikotina. Ceo proces podizanja nivoa endorfina dovodi do gubitka fizičke želje za pušenjem, smanjenja stresa, napetosti i nervoze i ubrzavanja metabolizma. Važno je napomenuti da ova metoda blokira uobičajeno povećanje apetita u toku odvikavanja. Tretman se sastoji od dve terapije.

Druga, dodatna terapija služi da pojača dejstvo prve, najčešće se radi trećeg ili četvrtog dana posle prve, jer posle 3-4 dana nivo endorfina se vrati na normalu, a potrebno je oko 4 dana da se organizam izbori sa nikotinom u krvi, tako da druga terapija služi kao podrška prvoj terapiji i pomaže lakši izlazak iz krize.

Tokom drugog tretmana dodatno se primenjuje kura kiseonikom koja poboljšava opšte stanje organizma, jača iminuitet i doprinosi izbacivanju štetnih materija iz organizma.

Stanje se prati godinu dana, a po potrebi se radi i dodatni besplatni tretman. Tim eksperata pruža savetodavnu i psihološku podršku tokom celog toka odvikavanja.

Ova metoda ima fantastične rezultate i do sada je preko 92% pušača koji su prošli tretman već nakon klasične serije (2 tretmana u četiri dana) uspešno odviknuto.

B92
 
Natrag
Top