Zanimljivosti i anegdote iz života kompozitora

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
NOGA OD SPOMENIKA

Italijanski kompozitor Đakomo
Pučini (1858–1924) slomio je nogu i dospeo u bolnicu. Prijateljima koji
su došli da ga obiđu on pokaza nogu u gipsu i ponosito reče:

– Vidite, već su počeli da mi prave spomenik.

Izvor: Beogradskaka5anija.cyberfreeforum.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
NOĆNI LOPOVLUCI

Neki mladić priča austrijskom kompozitoru Francu Leharu (1870–1948) kako mu za komponovanje najviše odgovara noć.

– Ne treba se tome čuditi – osmehnu se Lehar – svi lopovluci događaju se uglavnom noću.

Izvor: Beogradskaka5anija.cyberfreeforum.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
PREZIMENA

Jednom u Njujorku veliki ruski
kompozitor i dirigent Igor Stravinski (1882–1971) uđe u taksi i ugleda
pločicu na kojoj je pisalo „Stravinski”.

– Da niste rođak onog poznatog kompozitora? – upita on taksistu.

– Zar postoji takav kompozitor? – začudi se ovaj. – Prvi put čujem.

Inače, Stravinski je prezime mog gazde. A ja nemam ništa zajedničko s muzikom. Prezivam se Pučini.

Izvor: Beogradskaka5anija.cyberfreeforum.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Gluk

Gluk (1714-1787), koji je dobar deo života proveo u Parizu, gde je i komponovao glavne opere, prisustvovao je jednom prilikom predstavi u Italijanskom teatru. Pevao je čuveni kastrat Kafareli i oduševio publiku. Još dok je trajao frenetičan aplauz, neko upita Gluka:

- Gospodine, šta biste vi dali da pevate kao Kafareli?

- Ni gram onoga što je on dao! – odgovori Gluk sa smeškom.

Izvor: Domaci.de
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Čimaroza

Na premijeri opere "Tajni brak" u Beču 1792. godine, kompozitoru Domeniku Čimarozi (1749-1801) priđe neki mladi slikar i laskavo primeti:

- Ja smatram da vi nadmašujete i Mocarta!

- Ja nadmašujem Mocarta? – ljutito poskoči Čimaroza – Mladiću, šta biste vi mislili o čoveku koji bi bio toliko bezobrazan i glup da tvrdi kako ste vi bolji od Rafaela!

Izvor: Domaci.de
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Mendelson

Neki mladi kompozitor doneo je jednom prilikom, sav ponosan, Feliksu Mendelsonu (1809-1847) svoju partituru sa naslovom "Prva simfonija".

- Da li vam je to prvo delo takve vrste? – ozbiljno ga upita Mendelson.

- Jeste, maestro!

Mendelson mu vrati note i ne pogledavši ih:

- Dođite opet kada napišete dvanaestu. Ja sam komponovao dvanaest simfonija dok sam se usudio da nad trinaestom napišem broj jedan.

Izvor: Domaci.de
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Betoven

Kada je Betovenu (1770-1827) njegov brat, koji se naglo obogatio špekulacijama poslao vizit-kartu na kojoj je pisalo "Johan van Betoven, posrednik nekretninama", kompozitor mu je odgovorio sa "Ludvig van Betoven, posrednik mozga".

Izvor: Politikin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
List

A evo kako se snašao Franc List kada je na njegov koncert u jednom nemačkom gradiću došlo jedva dvadesetak ljudi:

- Dame i gospodo – obratio im se veliki umetnik savlađujući svoje razočarenje – srećan sam što vas vidim i obećavam da ću vam svirati kao nikad ranije. Ali, ova sala je isuviše velika za naše malo društvo. U salonu hotela gde sam odseo postoji odličan klavir i ja predlažem da svi pođemo tamo.

List je u hotelu za celo društvo naručio bogatu večeru i, na radost slušalaca, svirao do zore.

Izvor: Politikin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Verdi

Đuzepe Verdi koji nije voleo popularnost i reklamu, a posebno su ga ljutili skupljači autograma, umeo je da bude čak i neprijatan s njima. Tako je nekoj mladoj dami koja mu je uz autogram tražila i nekoliko reči posvete, napisao: "Dobra deca ne treba da čačkaju nos i da lažu, a dobro vaspitane dame ne treba da traže autograme. Bolje neka skupljaju ljubavna pisma."

Izvor: Politikin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Špor

Luju Šporu, velikom violinisti, kompozitoru i dirigentu XIX veka obratio se neki mladi kompozitor sa molbom da Špor pogleda jednu njegovu partituru i kaže mu svoje mišljenje. Posle izvesnog vremena mladić je ponovo došao, a Špor mu reče:

- U vašoj partituri ima mnogo dobrog i mnogo novoga...

- Zaista! – ushićeno će mladić.

- Da, - nastavi Špor – samo, ono što je dobro nije novo, a novo nije dobro.

Izvor: Politikin zabavnik

 
Natrag
Top