Zanatlija poklonio učesniku "Talenta" klavir iz 19. veka

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zanatlija poklonio učesniku "Talenta" klavir iz 19. veka


Blic

Vladimir Bosanac, 24-godišnji montažer centralnog grejanja iz Smedereva, nije mogao ni da nasluti da će njegovo pojavljivanje u šou-programu „Ja imam talenat“ inspirisati Lazara Pećinara iz Sremske Kamenice da mu pokloni koncertni klavir star više od sto godina kako bi na njemu razvijao svoj talenat za komponovanje.

204185_zabtalenat_f.jpg


Vladimir će klavir koji datira s kraja 19. veka uskoro doneti kući


Sve je počelo nakon što se ovaj mladić pojavio u petoj emisiji „Talenta“ i oduševio žiri i publiku izvodeći kompoziciju koju je sam napisao, i to na kompjuteru, a tastatura mu je služila umesto dirki.

- Komponujem od 13. godine, ali nemam nikakvo muzičko obrazovanje. Samouk sam, a note mi nikada nisu bile potrebne, jer mi svaki instrument koji čujem daje inspiraciju - kaže Vladimir, koji je završio trogodišnju srednju školu za alatničara.


U razgovoru za „Blic“ kaže da je bio iznenađen reakcijama svoje okoline nakon pojavljivanja u emisiji, a onda je usledio i telefonski poziv koji mu je doneo još veće iznenađenje.

- Lazar me je video na TV-u, bio sam mu zanimljiv i prepoznao je talenat u meni. Rešio je da mi pokloni klavir, jer je video da mi je potreban instrument, a moj telefon je pronašao preko informacija. Taj klavir je star više od sto godina i izrađen je u Beču - priča Vladimir kako se odmah spakovao i otišao u posetu Pećinarima u Sremskoj Kamenici.


Lazar Pećinar, koji mu je pomogao, kaže da nije učinio nikakvo herojsko delo.


- Ja ne bih voleo da pričam puno o tome. Dao sam mu klavir jer sam osetio da mu je potreban i meni će biti srce puno ako on uspe. Upoznali smo se, dao sam mu i neke svoje životne savete i tom prilikom samu mu rekao da mi jedino duguje da uspe u životu - kaže ovaj zanatlija koji je i sam imao muzički talenat, ali nije imao podršku porodice da ga razvija.


Budući da je jedan od njegovih zanata i stolarstvo, klavir je kod njega dospeo tako što mu ga je prijatelj doneo na restauriranje.

- U pitanju je koncertni klavir iz 1898. Trebalo je da se restaurira spolja, dok je muzički ispravan, možda još koja žica da se naštimuje. Bitno je da nekome učinimo dobro delo i da nekome u životu pomognemo - zaključuje ovaj plemeniti Kamenčanin.



Prijavio se zbog Tasovca

Vladimir Bosanac, koji će se krajem januara naći u borbi za polufinale šoua „Ja imam talenat“, kaže da se prijavio nakon što je na TV-u video reklamu.


- Prijavio sam se pošto sam odgledao intervju sa Ivanom Tasovcem. Privukla me je njegova priča. Inače, sve što komponujem radim na sluh i tako što za svaku emociju nađem odgovarajući tonalitet - objašnjava Vladimir.
 
Natrag
Top