Zabrana Ženidbe u Hrišćanstvu

Ko ljudima zabranjuje zenidbu?Bog ili Djavo?

  • Djavo

    Votes: 7 77,8%
  • Bog

    Votes: 2 22,2%

  • Total voters
    9
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Aha znači nije isto kada ja govorim i ti, kada ti govoriš onda je ok.
Isto je, to nisu nikakve ruzne reci, ali neprimeren razgovor jeste. Ja sam te pozvao da obojica promenimo nacin komunikacije. Nisi hteo.. Ako ja i spustim loptu, ti opet krenes u napad istim sredstvima..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Isto je, to nisu nikakve ruzne reci, ali neprimeren razgovor jeste. Ja sam te pozvao da obojica promenimo nacin komunikacije.

I nastavio da vrijeđaš.


Pa ko te vrijeđa.

Ako ja i spustim loptu, ti opet krenes u napad istim sredstvima..

Naravno da imaš potrebu da obezvrijediš i obesmisliš raspravu jer sve dožovljavaš lično došao si ovdje da se baviš ljudima i da se hraniš njihovim grijehom.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
I nastavio da vrijeđaš.



Pa ko te vrijeđa.



Naravno da imaš potrebu da obezvrijediš i obesmisliš raspravu jer sve dožovljavaš lično došao si ovdje da se baviš ljudima i da se hraniš njihovim grijehom.
Jel vidis kakav si?

Ja ovde nisam dosao da misionarim kao vi. Dosao sam da cujem tudje misljenje i da ga uvazim. To je prvenstveni razlog zasto sam poceo pisati na ovom forumu i to svi znaju.

A ti imas tendenciju da svakog coveka spustis i ponizis, da ga predstavis glupim a sebe pametnim. Nicije misljenje te ne interesuje, i nikog ne uvazavas. Ne citas postove vec preletis..

Takvi su ti i odgovori, besmisleni.

Za normalan razgovor ti nisi ni sposoban.

A nista neces postici pripisujuci meni zle motive.. Ti u stvari ne znas ni sta su motivi, niti znas da procenis osobu, a ja sam tvoje motive i tebe kao licnost procitao odavno.

Kakav sam ja znaju svi! A kakav si ti takodje znaju. Primio si vec 1000 puta ukor za ponasanje od svojih adventista ovde na forumu!

I umesto da se zapitas, da li je moguce da su tvoji komentari kontraproduktivni kao i nacin pristupa na ovom forumu, i umesto da spustis loptu i coveka prestanes da osudjujes i napadas neistinama kako je on formalista, gresnik, glup, bezobrazan i ne znam sta, i pocnes da slusas i odgovaras razumno, ti i dalje istrajavas u svojim metodama..

Nastavi ako zelis.. Ali ne ocekuj od mene da takav nastup i takvo ponasanje tolerisem, i da na njega odgovaram blago sa postovanjem jer necu. Takvo ponasanje ne zasluzuje pohvalu, vec ukor!

Vratimo se temi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Jel vidis kakav si?

Ja ovde nisam dosao da misionarim kao vi. Dosao sam da cujem tudje misljenje i da ga uvazim. To je prvenstveni razlog zasto sam poceo pisati na ovom forumu i to svi znaju.

A ti imas tendenciju da svakog coveka spustis i ponizis, da ga predstavis glupim a sebe pametnim. Nicije misljenje te ne interesuje, i nikog ne uvazavas. Ne citas postove vec preletis..

Takvi su ti i odgovori, besmisleni.

Za normalan razgovor ti nisi ni sposoban.

Bitno je tebi da ti sebe ne vidiš.

A nista neces postici pripisujuci meni zle motive.. Ti u stvari ne znas ni sta su motivi, niti znas da procenis osobu, a ja sam tvoje motive i tebe kao licnost procitao odavno.

Kakav sam ja znaju svi! A kakav si ti takodje znaju. Primio si vec 1000 puta ukor za ponasanje od svojih adventista ovde na forumu!

Baš što sam za tebe rekao pokazalo se kao tačno.

I umesto da se zapitas, da li je moguce da su tvoji komentari kontraproduktivni kao i nacin pristupa na ovom forumu, i umesto da spustis loptu i coveka prestanes da osudjujes i napadas neistinama kako je on formalista, gresnik, glup, bezobrazan i ne znam sta, i pocnes da slusas i odgovaras razumno, ti i dalje istrajavas u svojim metodama..

Tebe istina ne zanima, zato nisu kontraproduktivni, ti nisi došao da čuješ tuđe mišljenje nego da uklopiš Bibliju u nauku PC od koje si napravio idola. :)

Nastavi ako zelis.. Ali ne ocekuj od mene da takav nastup i takvo ponasanje tolerisem, i da na njega odgovaram blago sa postovanjem jer necu. Takvo ponasanje ne zasluzuje pohvalu, vec ukor!

Pa ti na to ponašanje uzvratio vrijeđanjem, iako ja tebe sada nimalo ne vrijeđam.

Vratimo se temi.

To sam ti stalno govorio, a ti sve svodiš na ličnu raspravu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Tebe istina ne zanima, zato nisu kontraproduktivni, ti nisi došao da čuješ tuđe mišljenje nego da uklopiš Bibliju u nauku PC od koje si napravio idola. :)

Smajlijem pokazujes da si ovo rekao namerno da nerviras sagovornika, da bi on poceo da se pravda kako jeste. A onda ces ti da uzivas u njegovoj muci sto se on muci da dokaze da je rekao istinu. Iako znas da je rekao istinu, tvrdices da nije, jer eto ima potrebu da se pravda, pa zato nije..

Znaci da sve radis izazivajuci namerno (jeste - nije) sa prikrivenim namerama a ne sa iskrenoscu i dobrotom.

Pa ti na to ponašanje uzvratio vrijeđanjem, iako ja tebe sada nimalo ne vrijeđam.

Kako me ne vredjas kada kazes da sam lagao zasto sam dosao na forum?

I kako ne vredjas kada izvrces namerno! Neko ti kaze "verujem" a ti kazes "ne verujes", to je vredjanje inteligencije.

I opet ces reci nesto tipa "ti si formalista" , "ti si pokvaren", ili Jehovinim Svedocima da su im motivi "zli" praveci ih time zlim osobama!

Ti sve na forumu vredjas. Zato sto uzivas da izazivas i maltretiras ljude, da ih prikazujes najgorima, da bi sebe i svoju crkvu prikazao najboljima.

Boris se najprizemnijim sredstvima.

Ali zavrsio sam sa ovom pricom. Pisi sta hoces.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zabrana ženidbe i jedenja mesa što je imače odlika monaštva, prorečena je u Svetom pismu:

"A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere slušajući lažne duhove i nauke đavolske, u licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti, koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu. Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom." (1.Timotiju 4,1-3)

Objasnio sam kako se taj fenomen pojavljuje u ovom poglavlju:

SKLONOST KA FANATIČNOM ASKETIZMU I LAŽNOM MORALISANJU

Nečista savjest zbog zloupotrebe seksualnog doživljaja jeste jedan od razloga čovjekove seksualne neumjerenosti, jer ponavljanjem čina kome se savjest protivi, a često i promovisanjem banalnog i neozbiljnog govorenja o seksu, čovjek ugušuje (otupljuje) svoju sopstvenu savjest i tako se bori se protiv osjećanja krivice. Ali, kada se vremenom sposobnost užitka smanji, na primjer, zbog prirodnog pada polnih hormona u poznim godinama, tada se ne rijetko dešava da osjećanje krivice zbog zloupotrebe seksualnosti izbije u čovjekovu svijest i ostvari prevagu nad osjećanjem užitka. Tada čovjek ima iskušenje da iz osjećanja krivice samo potisne svoje seksualne motive, umjesto da ih pobijedi i da seksualnim sposobnostima prida uzvišenu i jedino ispravnu funkciju – izražavanje ljubavi prema drugoj osobi.

Zloupotreba seksualnosti je zapravo do te mjere ograničila osobu da ona nije više u stanju da shvati pravi smisao seksualnih sposobnosti - izražavanje ljubavi prema bračnom saputniku. Takva osoba bi imala seksualni odnos samo radi užitka, a ne radi izražavanja prave ljubavi prema drugoj osobi, pa joj ljubav kao smisao seksualnosti jeste strana. Kako se nije pokajala za pogrešnu funkciju seksualnosti, već je seksualnost samo potisla, ona i dalje ima na sebi pritisak nečiste savjesti i zato iskušenje da svaku seksualnost proglasi grešnom, osim onu za stvaranje potomstva.

To je iskušenje onih vjernika koji su skloni da se opterećuju krivicom, i da svoje nepobjeđene slabosti samo potiskuju i sputavaju u izražavanju. Oni često promovišu shvatanje da seksualnost služi samo za razmnožavanje. No, kako Bog nije stvorio čovjeka samo da opstane, već mu je podario uzvišeni smisao da živi za druge, tako ni seksualnost ne služi samo za reprodukciju već ima za smisao i izražavanje ljubavi prema bračnom saputniku. Ne čitamo li u Bibliji reči:

"Muž da čini ženi dužnu ljubav, tako i žena mužu. Žena nije gospodar od svog tela, nego muž; tako i muž nije gospodar od svog tela, nego žena. Ne zabranjujte se jedno od drugog." (1.Korinćanima 7,3-5)?


A zar u Bibliji nemamo i opomenu protiv shvatanja ljudi žigosane savjesti koji se ustručavanja od hrane i seksa upravo zato što njihovu zloupotrebu nisu pobijedili pa im se svako konzumiranje ukusne hrane i svako izražavanje seksualnosti zato čini grešnim?

Zar Biblija ne govori o takvima koji su "licemerni lažovi, žigosani po svojoj savesti i koji zabranjuju ženiti se i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo" (1.Timotiju 4,2-3)?!

Takvi ljudi često postaju zastupnici borbe protiv seksualnosti, sa izraženom potrebom da osuđuju i mrze upravo one koji otvoreno čine ono što bi i oni sami podsvjesno željeli, ali što zbog pobuđenog osjećanja krivice sebi ne dopuštaju.

No, potreba za lažnim moralisanjem i osuđivanjem nije odlika samo licemjera koji sputavaju ispoljavanje svojih slabosti, već je posljedica nečiste savjesti i onih koji svoja izopačenja otvoreno upražnjavaju. Ali, u tom slučaju, oni kod drugih osoba osuđuju ona seksualna izopačenja koja sami lično nemaju, pa će osoba koja zloupotrebljava odnos sa suprotnim polom imati iskušenje da se u svom lažnom moralisanju i osuđivanju "okomi" na homoseksualce, a sami homoseksualci na pedofile ili na neku drugu seksualnu izopačenost, da bi tako svojom kritikom uzdigli prividnu predstavu o sopstvenoj ispravnosti pred sopstvenom savješću.

Kada će MIre da da ovako razumnu analizu? Nikada.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zabrana ženidbe i jedenja mesa što je imače odlika monaštva, prorečena je u Svetom pismu:

"A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere slušajući lažne duhove i nauke đavolske, u licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti, koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu. Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom." (1.Timotiju 4,1-3)

Tacno tako.
Govori o monastvu, i asketizmu koji je bio ideologija jos u vreme apostola.

Ovde se mora uzeti kontekst, jer tu se govori o dve stvari:

1. O ZBRANI ZENIDBE

2.
O UZDRZAVANJU OD JELA

Monastvo upravo propagira posebni kodeks ishrane spravljen po monaskom jelovniku, proizvode koje prodaju katkad i na sajmovima hrane i kulturne bastine, i sa druge strane nezenstvo.
Osim toga, Pravoslavna tradicija propagira od razlicitih namirnica tokom razlicitih praznika, i jedenja samo odredjenih za razlicite praznike, kao i zabrane jedenja hrane u bojama u odredjene dane praznika, crvene, zute, zelene, bele..itd..

Pre neki dan sam cuo jednu vrlo tuznu pricu iz Pravoslavnog prologa, i jos sam pod tim utiskom.

Naime, tamo se nalazi prica o jednoj devojci Hriscanki iz prvih vekova Hriscanske ere, u koju je bio zaljubljen jedan mladic.
U jednom trenutku ova devojka je ovog mladica upitala - sta mu se na njoj najvise svidja, a on je odgovorio ''tvoje oci''
Tada je ova devojka izbola svoje oci da ne bi ovog coveka navodila na greh.


Ova prica moze imati humane naznake jednog dobrog dela za druge, ali moze biti i krajnje bezumna, i da govori o ljudima koji se u svom postupanju ne mole Bogu da ih on vodi u svemu, pa i po pitanju braka, i celibata.

Brak jeste Bozanska ustanova, ali nemaju svi taj dar da udju u bracnu zajednicu, ali ovo se odnosi na one koje je Bog pozvao na posebnu sluzbu u delu Bozjem, poput Jovana Krstitelja i slicnih.

Nanositi sebi bol pored svih resenja koja se nalaze u Bogu - je nedopustiva alternativa.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pre neki dan sam cuo jednu vrlo tuznu pricu iz Pravoslavnog prologa, i jos sam pod tim utiskom.

Naime, tamo se nalazi prica o jednoj devojci Hriscanki iz prvih vekova Hriscanske ere, u koju je bio zaljubljen jedan mladic.
U jednom trenutku ova devojka je ovog mladica upitala - sta mu se na njoj najvise svidja, a on je odgovorio ''tvoje oci''
Tada je ova devojka izbola svoje oci da ne bi ovog coveka navodila na greh.

Fanatizam, tako ima ona svetica koja se udala pa sa mužem bila kao sa bratom nije htjela da ima seksualne odnose.

Prava demonska nauka što je zlo to zovu dobrim, što je dobro to zovu zlom.

Dakle izopačenje braka jer ne shvataju šta je biblijski smisao polnog odnosa supružnika.

Zato po manastirima ne mogu da pobijede grijeh. Imaju strašno velika iskušenja na srcu i stalno se podvižavaju.
 
Natrag
Top