Za bandom Pink Panter tragaju policije u BiH

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Za bandom Pink Panter tragaju policije u BiH




Izvor: Glas Srpske 10.06.2011 22:00
Autor: Goran Obradović

BANjALUKA - Policijske agencije u BiH na zahtjev članica Interpola uključene su u potragu za članovima jedne od najpoznatijih kriminalnih grupa na svijetu "Pink Panter" u kojoj je, prema posljednjem izvještaju Interpola, i 20 kriminalaca porijeklom iz BiH.
130

Direktor Agencije za koordinaciju policijskih tijela BiH Himzo Selimović rekao je za "Glas Srpske" da je kancelarija Interpola u Sarajevu od 2007. godine do danas primila 34 zahtjeva od zemalja članica Interpola u vezi sa djelovanjem "Pink Pantera".

- Ti zahtjevi dostavljeni su na postupanje nadležnim policijskim organima u BiH koji su preduzeli mjere i radnje s ciljem suzbijanja kriminala ove vrste. Procjene su da je u ovoj grupi desetak državljana BiH, ali tačan broj se ne zna, budući da je istraga u toku i da stalno stižu novi zahtjevi Interpola - rekao je Selimović.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova RS su rekli da nisu otkrili nijedan trag koji bi ih odveo do "Pink Pantera".
- U ranijem periodu dobijali smo od Interpola zahtjeve za provjere određenih osoba sa područja bivše Jugoslavije, ali ta lica nisu identifikovana u RS - rekli su u MUP-u RS.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je da informacije koje imaju ne može da daje u javnost zbog istrage.
Grupa "Pink Panter", koju čine uglavnom kriminalci sa prostora bivše Jugoslavije, poznata je po spektakularnim pljačkama širom planete, a na meti su im najčešće luksuzne prodavnice nakita.
Prema podacima Interpola, banda "Pink Panter" je od jula 2007. godine opljačkala 270 zlatara u 35 država na tri kontinenta, a u tim pljačkama pokrali su nakit vrijedan oko 300 miliona evra. Za njima traga policija iz 27 država, a u istragu su uključeni i agenti američkog FBI-ja.
Posebna grupa istražilaca Interpola koja se bavi "Pink Panterom" imala je nedavno sastanak u Dubaiju i prema objavljenom izvještaju, od početka prošle do marta ove godine evidentirano je 655 osoba koje su u vezi sa ovom kriminalnom grupom, a svi su rođeni u periodu od 1970. do 1980. godine. Interpol je uspostavio i specijalnu bazu podataka o ukradenim dragocjenostima.
Članovi "Pink Pantera" su vrlo dobro organizovani i u pljačke idu na osnovu dugo pripremanih planova, a u elitne prodavnice upadaju po principu "razbij i otmi". Nijedna pljačka nije trajala duže od dva minuta, a svaka je na svoj način spektakularna i izvedena na drugačiji način.
Prva pljačka "Pink Pantera" dogodila se 2. maja 2002. godine, kada je opljačkana ekskluzivna juvelirnica "Graf" u Londonu. Tada su Predrag Vujošević i njegova saučesnica ušli u radnju i tražili da pogledaju prsten vrijedan 37.000 funti. Dok su razgledali prsten i odvlačili pažnju zaposlenih u juvelirnicu su upali Nebojša Denić i Milan Jovetić. Za nekoliko minuta pokupili su nakit vrijedan oko 23 miliona funti. Ta pljačka ušla je u britansku kriminalističku istoriju kao jedna od najvećih.
Svjetsku "slavu" članovima "Pink Pantera" donijela je pljačka juvelirnice u tokijskoj poslovnoj četvrti Ginza 5. marta 2004. godine. Najskuplji komad ukradenog nakita bila je ogrlica vrijedna blizu 27 miliona dolara.
Sve akcije koje su izveli pripadnici "Pink Pantera" ostale su, međutim, u sjeni spektakularne pljačke iz septembra 2009. godine kakva se viđa samo u visokobudžetnim kriminalističkim filmovima. Koristeći ukradeni helikopter privatne škole letenja, opljačkali su glavni trezor firme za čuvanje i transport novca u Stokholmu, a procjenjuje se da su odnijeli pet miliona evra.
Agenti Interpola naglašavaju da je banda "Pink Panter" svoje poslove u posljednje vrijeme preselila iz Austrije i Njemačke upravo u Švedsku i Dansku.

Organizacija

Organizatori bande "Pink Panter" za članove biraju uglavnom mlađe ljude, bez novca i perspektive, željne avanture i dobre zarade. Zanimljivo je da njihovi članovi ne mogu postati osobe sa krivičnim dosijeom.
Treningom od njih naprave sposobne i pouzdane pljačkaše, a britanski policijski eksperti procjenjuju da za tu "obuku" nije potrebno više od tri do šest mjeseci.
 
Natrag
Top