Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Učlanjen(a)
11.01.2013
Poruka
43
Postoje na hiljade knjiga o operativnim sistemima, isto toliko tutorijala, ali nigde nisam sreo detaljno objasnjavanje samog op.sistema, sve se svodi samo na jedno klikni ovde-klikni onde. A nigde se ne kaze sta se to zapravo desava kad kliknemo na neku stavku!, i zasto se to desava!. Dakle svi znamo da je operativni sistem osnovni program koji se uvek izvrsava na racunaru, cak i onda kada koristimo neki drugi program! svi drugi programi se izvrsavaju pod njegovim okvirom. Poznato je da za komunikacijau sa racunarom potrebne dve stvari:1- Srestva 2- Znanje, srestva ima svaki racunar, a znanje?. Poznato je da u standardna srestva za komunikaciju izmedju nas i racunara spadaju tastatura i mis preko kojih saopstavamo racunaru svoje zelje ili komande, mada racunar ne haje mnogo za nasim zeljama. Standardno srestvo je monitor preko kog racunar obavestava korisnika o svojim aktivnostimai daje mu vizuelni uvid u radu racunara. A tu su mikrofon, senzori, svetlosne olovke itd. Hajde prvo da objasnimo prvi susret sa windowsom XP staje dektop. koriscenje misa, start meni, podesavanje radnog okruzenja, podesavanje screen savera, Podesavanje izgleda prozora i dugmica, rad sa prozorima, sta su fajlovi, windows explorer, prikaz stabla foldera,kretanje po folderima, pravljenje novih fajlova i foldera,premestanje fajlova i foldera, clipboard i komande cut, copy i paste, odredjivanje ponasanja foldera( folder options), rad sa dijalogom prozora properties, itd..
Mislim da bi trebalo da se krene od osnove pa tek onda pisati naprednije teme...Naravno ovo je samo moj predlog i to je to.
 
Učlanjen(a)
11.01.2013
Poruka
43
Da, Boki ali i to je objasnjeno na principu klikni na ovo klikni na ono. Boki s postovanjem, ali i ti se bavis ovim klik na ovo klik na ono a ne objasnjavas sta se zapravo tu desava. Boki napominjem tebi se obracam s postovanjem, ali taj i takav nacin pisanja tutorijala i upustva, jeste laksi nacin za pisanje knjiga, tutorijala ali izvinjavam se nije dobar nacin za ucenje... I ti to dobro znas, jer klikni na ovo klikni na ono, a ne objasniti zasto i sta se desava, tera ljude da uce da rade na racunarima"mehanicki" bez razumevanja sta se zapravo dogadja. Zato bih voleo zajedno sa tobom da im pruzimo zansu da stvarno nauce rad na racunaru. Primer: Konfigurisanje podmenija all programs, uzmimo za primer coveka koji se prvi put srece sa racunarima, i kazimo mu klikni na ovo klikni na ono, otvorice ti se ovo i ono... sta mislis dali je taj naucio nesto, po meni ama bas nista jer nema pojima sta se tu desava, vec sve radi "mehanickim" putem. Siguran sam da me ti u potpunosti razumes sta ovde pisem. Ali bi to zahtevalo mnogo vremena i kucanja po tastaturi.Voleobih kad bi i ti pristao na tako obiman i ozbiljan rad. Hvala

Partricije.
Hard disk moze biti podeljen na delove. Svrha podele hard diska je da se bolje organizuju podaci u racunaru, npr. da se razdvoje sistemski podaci od podataka korisnika racunara. Kad kazem da hard disk moze biti podeljen, ne mislim fizicki, on ostaje u jednom delu. Ali se njegova memorija deli deli na vise delova i to zovemo particija hard diska. I ako u racunaru imamo jedan hard disk, racunar na svaku particiju gleda kao na poseban hard disk.
Svaka particija ima svoju oznaku. Nju cini jedno slovo i posle njega dvotacka, na primer D:. Takodje znamo da je disk pre particionisanja i formatizovanja prazna tabla-tabula raza.Ili drugcije kazano on prestavlja orman bez odece, bez pregrada i vesalica. To znaci da se nemoze iskoristiti raspoloziv prostor jer domacica nezna gde i sta da stavi.
Dakle particionisanjem i formatiranjem treba rasporediti i obeleziti raspolozivi smestajni prostor na disku da bi ga kasnije na njegovoj adresi bilo moguce lako i brzo pronaci. Da bi se sa njega moglo instalirati operativni sistem i , po potrebi, aktivirati-butovati operativni sistem, neophodno je na disku formatirati tzv. glavni but zapis-MBR(Master Boot Record), koji se uvek nalazi na prvom sektoru prve staze disk ploce, a sadrzi
1- glavnu tabelu particija
2- glavni startni zapis... Drugi put cu pisati o ove dve stavke, u istoj ovoj temi..
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruka
236
Drago mi je da si se odlučio da pišeš na "nestandardan način o OS". Lično za takvim tutorijalima namam potrebe, ali imam u startu primedbe. Prva i najvažnija je da moraš zaokružiti tutorijal, studiju ili šta je već. Forumske "upadice" u vidu postova poput ovoga ruše suštinu uputstva. Zainteresovani hoće da čitaju uputstvo, glatko i u nizu a ne forumsku raspravu.
Druga - nije mi jasno koji su razlozi da pišeš uputstvo za "samrtnika" među Microsoft - ovim operativnim sistemima. Taman ćeš privesti kraju posao MS će ukinuti svaku podršku za WIN XP. Uz dužno poštovanje za želju i trud imam utisak da džaba krečiš.
 
Učlanjen(a)
11.01.2013
Poruka
43
Moj cilj i jeste forumska rasprava. Pa valjda je svrha tutorijala da nekog necem nauce, a kako cete nekog nauciti, ako mu ne objasnite sustinu. A pokrenuo sam je zbog prvenstveno pocetnika. Kako mogu da primetim vi ste presli na windows 7, hajde objasni mi sledece: Prilagodjavanje racunara osobama sa ostecenim vidom, sluhom ili motorikom ( Accessibility options ). Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
da, vecina tutora se svodi na klikove, malo koji se svode na objasnjenje, ali iskreno 90% tutore prati samo zbog cilja ne zbog nauke, medjutim, nije problem da se odradi i takva vrsta, samo sto u forumu ima fazon, svaki tutor se isprati do zadnjeg koraka, ukoliko nekom nesto nije jasno uvijek pita i dobije validan odgovor, a redovni korisnici foruma citaju sve vezano za ono sto ih zanima pa cak i pitanja i odgovore, citam ih i ja naravno, cesto puta se susretnem sa istim pitanjem i naravno vecina dajemo razlicite odgovore sto bili tacni ili netacni, i to je jedna vrsta rasprave preko koje se uvijek dodje do rjesenje (PS, nisu sretstva nego sredstva ;) )
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
upravo u pomenutom tutorijalu nema nikakvih kliktanja vec je do u detalja objasnjeno sta je sta i cemu sluzi sto se tice osnova......ok je to sto ti kazes medjutim tako detaljni tutorijali oduzimaju dosta vremena sto neznaci da ko zeli moze ih i pisati i postavljati na forumu...Ako bi se upustao u detaljno objasnjavanje recimo windows xp osnova ,to moze stati na 500 listova knjige a ko bi to citao ......malo njih a izgubio bih ne malo vremena koga bas i nemam na pretek....

Zato postoje na forumu knjige o tome u PDF formatu pa kome je volja i zeli nauciti nesto moze downloadovati i procitati od A-S.....

i ove tutorijale koje pravim pokusavam se spustiti na nivo pocetnika u svetu racunara i zato i objasnjavam do u detalje sta i kako da se odradi da se postigne zeljeno....

Naravno ko ima volje,zelje i vremena moze pisati ovakve tutorijale.....i postavljati na forum ,zasto da ne.....

Imao sam ja takve tutorijale....nekih stotinak i ulozio u njihovo pisanje pola godine sasvim sigurno....na predhodnom forumu koji je nestao preko noci a ja nisam nazalost sacuvao ih u pdf.....pa sam odatle bar izvuko pouku da nesto sto napravim odmah pretvorim u pdf i sacuvam u racunaru.....
 
Učlanjen(a)
11.01.2013
Poruka
43
E, to... vidis, ipak ti tutorijali trba da pre svega sluze da se nesto nauci iz njih, a narocito pocetnici... Ja nikad nisam rekao da tutorijali nisu dobra stva, naprotiv. Ali za one koji imaju solidno znanje iz racunarstva i informatike. Zakljucak- Pruzimo pocetnicima, ukoliko to zelimo priliku da stvarno nesto i nauce iz nasih tutorijala, a ne samo da dodjemo do nekog cilja bez obzira dali razumemo ono sto je napisano ili ne. Tacno je da mozemo pitati i dobiti odgovor na temu, ali zar nije " pametnije" da kad pisemo o nekoj temi, tu temu i detaljno obradimo pa da ona bude razumna i dekanu fakulteta i onom sa osnovnom skolom.

Boki, zato sam i milion puta rekao da si ti jedini covek kome se obracam sa postovanjem, tvoji tutorijali su izuzetni i poucni. Nazalost ni ja kao i ti nemam vremena na pretek, rad na fakultetu, poducavanja itd. Tacno je da objasnjenja pojedinih tema, iziskuje ogromno vreme, ali ako vec pisemo, daj da to malo pojednostavimo. Tacno je da na internetu ima svega pa i knjiga. Ali kako i ja i ti znamo te knjige tesko moze da shvati totalni pocetnik. Znaci, ja hocu da kazem da kad pisemo o nekoj temi daj da je uprostimo pa da ona bude shvatljiva svima. A ne da preko njih dolazimo samo do nekog cilj, a da ne shvatimo kako smo uopste dosli do tog cilja ( ovim, mislim na teme).
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruka
236
Dragane imaš vrlo interesntan stav o forumu i članovima foruma.
Niko, ali baš niko od nas nezna sve o temi koju pokreće, ostavlja postove, pita, traži pomoć. Sasvim slučajno znam podosta o problematici korišćenja računara od strane osoba koje imaju telesni hendikep. Ali mi nepada na pamet da o tome pišem zato da bih se takmičio sa tobom i odmerio "količinu znanja". Uvredljivo je za ljude sa problemima, da se na toj temi isterujemo i preganjamo.
Neverujem da se Boki oseća naročito prijatno zbog toga što se jedino njemu obraćaš sa poštovanjem. Ja se osećam prilično nelagodno zato što se nama ostalima obraćaš bez poštovanja. Bilo bi dobro da uradiš jedan reset.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
9.187
Kolega @DraganZlatkovs...polako se udaljavaš od namjere da napišeš tutorijal o winXP (neznam što još nije napisano)i ulaziš u polemiku sa ostalim članovima.Ako želiš pomoći onima kojima je potrebna pomoć imaš više mjesta na forumu gdje to možeš učiniti.Ovaj dio foruma nije mjesto za polemiziranje,a da to sve ne ode nekamo predaleko tvoja tema će biti lock.



 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top