Windows server!??

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
272
Ima vec dugo isprobao sam sve windowse ali nikako windows server cuo samo da ima 2003,2008,i 2012..ali dali se na njima mogu instalirati programi kakve su razlike izmedju 2003,08,12 servera?kakvo je sucelje?i koje su razlike u odnosu na win xp,7,9 ..itd.. i gdje se moze naci mimo torrenta iso nekog hvala puno. :)
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Sama rec Server sve govori, dakle namenjen je korisnicima, koji imaju serverske racunare.
Pod serverskim racunarima misli se na min. 2 CPU-a, 32GB RAM-a (pozeljno 64GB i vise, zavisno od primene) i po nekoliko deetina TB skladistenog prostora HDD-ova u RAID-u.
Poenta takvih OS-a je daljinsko upravljanje mrezama i racunarima u mrezi, preko SQL baze, nravno, postoje edicije Server OS-a, namenjeni za vece ili manje racunarske baze.
Veliki serverski sistemi koriste i do 4TB RAM memorije, gde se vrsi upravljanje ogromnim serverskim mrezama od po nekoliko hiljada racunara.
Zatim podrska servera za multi CPU okruzenja ili multi core, je znatno veca
Naravno da svi operativni komercijalni programi rade na njima, s tim, da to nisu konvenionalni OS-i, vec namenjeni za ozbiljnu primenu.
Razlike u odnosu na XP, Vista Win 7 i 8 su navedene iznad, inace svi ti konvencionalni OS-i, imaju podrsku do 32 logickih jezgra za x86 bazirani kernel i 256 logickih jezgra za x64 kernel, ovo vazi za win 7 Professional, ultimate i Enterprise, zato sam ja i pisao dosta o tome u odredjenim postovima, gde ljudi hvale verzije Ultimate i Enterprise i instaliraju ih, neznajuci konkretnu primenu, koja prevazilazi pojam kucne primene, a koriste samo jedan CPU, do 8 logickih jezgra (npr AMD FX-8xxx serija Pelidriver arhitektura, platforma Volan i kodnog imena jezgra Vishera) i max 8GB RAM-a (za Home Premium x64 do 16GB-a, naprednije verzije win 7 do 192GB), dakle, kao sto se vidi iz postavljenog, niko od njih ne koristi ni 10% mogucnosti takvih OS-a, Server 2008 R2 x64 Datacenter i Enterprise edicije koriste do 2TB RAM, Server 2012 x64 Datacenter, Standard i Windows Storage Server 2012 Standard i Hyper-V Server 2012 do 4TB RAM-a, ostale edicije koriste znatno manje zbog njihove primene (npr. Server 2012 Essentials do 64GB), na manjim i srednjim serverskim okruzenjima (Server Enviorments).
Windows Server 2008 ima podrsku do 64 fizickih procesora i 256 jezgara, Server 2012 ima unapredjenja po tom pitanju, pa je koriscenje logickih CPU-a i jezgara uvecano na 640 za Hyper-V ediciju, inace broj fizickih jezgara ostaje isti, dakle, 64.
Uskoro ce biti dostupni CPU-i i OS-i sa podrkom za 128-bit address extension za RAM memoriju (novi Kernel sa novim instrukcijama sa boljsanom Virtualizacijom), pa ce s tim i podrska servera biti veca po pitanju broja logickih i virtualnih jezgara, kao i virtualnih masina na udaljenim racunarima, dakle podrska do 32TB RAM-a i 512 logickih jezgra, ali o tom potom.
Nadam se da ti je sad malo jasnija primena OS-a i njihov princip rada.
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Prvo treba da ti je jasno sta su to Winodws Server Operating Systems . Windows server OS je "mocnija" verzija od Windows desktop OS i dizajnirani su
za upravljanje korporacijskim mrezama, bazama podataka, internet/intranet hosting...
Mnoge od desktop komponenata se kod servera ne instaliraju automatski (e.g. Windows Media Player), takodje Windows Media Center, moraces sam da instaliras "desktop feature pack" ... Imaces problema i sa registracijom mnogih programa jer ce traziti "license" za Server...
Ako odlucis da proucavas servere, savetujem ti da pocnes sa Unix -om ili njegovim "clone" Linux-om, download-uj desktop i server verziju nekog Linux OS (e.g. Ubuntu). Tako ces najbrze da naucis client - server arhitekturu, rad sa mrezama, bazama podataka.programiranje...
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ja sam na Serveru 2012. Sličan je kao i osmica. Sve možeš instalirati kao i na osmici, jedino je server server kako su predhodnici rekli i ne možeš da se igraš na njemu. Volim ga.
 
Natrag
Top