Windows 10 SSD disk

Član
Učlanjen(a)
23.10.2011
Poruka
38
Pročitaoa sam dase jedan korisnik hvali kako muse računar pali sa SSD diskom za pet sekundi.
Neznam šta muje uradio, ja imam SSD disk 6 GB memorije pa se system podiže za 14 sekundi a pritom sam
napravijo sve moguće za brže podizanje systema. Ms.config, regedit, system i td. verovatno to manje više znate svi.

Vreme je grozno, pada kiša ceo dan, lep pozdrav svima iz Maribora.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Pročitaoa sam dase jedan korisnik hvali kako muse računar pali sa SSD diskom za pet sekundi.
Neznam šta muje uradio, ja imam SSD disk 6 GB memorije pa se system podiže za 14 sekundi a pritom sam
napravijo sve moguće za brže podizanje systema. Ms.config, regedit, system i td. verovatno to manje više znate svi.

Vreme je grozno, pada kiša ceo dan, lep pozdrav svima iz Maribora.

Pa zavisi sta ima ako je nvme ili m.2 ssd oni jesu brzi ali nisu bas toliko brzi!
Koliko brzo butuje to i nije bas mnogo bitno da li je 5 sekundi brze ili sporije!
Vec koliko brzo podize zahtevne programe i neke druge stvari kopiranje malih fajlova ili velikih itd itd!
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
2.685
Možda je sistem u hibernaciji a ne gasi se . Tako je moguće da se upali za 5 sec.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Sve to zavisi od hardver-a i instaliranog software-a, i naravno podesavanja sistema. Moze se i prepraviti sistem tako da uopste nema odredjene stvari koje korisnik ne koristi, i nisu mu potrebne i to ce ubrzati podizanje sistema. Kao sto rece @Komsija76 tih par sekundi ne znaci mnogo ako posle izgubite isto toliko na pokretanje svakog programa.
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2009
Poruka
277
Kod mene se Windows ''digne'' za 75 sekundi ali ja za to vrijeme kuvam kafu :)
Zar je stvarno bitno da li je Windows operativan za 5 ili 18 sekundi? Ne vjerujem ni u NASA da može za 5 sekundi ali kome to nešto znači... Sad bez šale, kada sam tek instalirao Windows 10 Pro na i7 7700k, mislim da nije trebalo više od 10 sekundi, prepao sam se! SSD je u kompu, naravno. Ali, nakon instaliranja Office itd. čini mi se da se popelo na 20. To što se u msconfig pogase pojedini start servisi ne znači mnogo, jer Windows i dalje ima registry (za razliku od Mac-a) pa sigurno i to igra ulogu.
 
Učlanjen(a)
22.06.2015
Poruka
54
Neka proba da drzi shift pa onda pritisne shutdown (tako se u win 10 skroz "ugasi" komp) pa neka izmeri vreme podizanja sistema.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Ne postoji konfiguracija koja ce (ako je ugasena) pritiskom na dugme podici Windowse za 5 sekundi. Ako onaj ko se time hvali govori istinu znaci da mu se racunar samo "budi" iz "uspavanosti".

Sve zavisi, moze se promeniti da shut down dugme na kucistu stavlja kompjuter u hibernaciju ili sleep. Win 10 na dobrim konfiguracijama ima boot time oko 10tak sekundi. Pojedine konfiguracije imaju ultra fast boot:
Kod:
https://www.tenforums.com/tutorials/21284-enable-disable-fast-boot-uefi-firmware-settings-windows.html
Ukliko je brz ssd povezan preko PCI express, i sa dosta stelovanja moguce je pribliziti se vremenu od 5s. Naravno cold boot je druga prica i realnije vreme je pola minuta do 45s.

Ali kao sto vec vise nas rece, boot time nije toliko bitan, ukoliko zbog par sekundi pogasimo procese, i onda izgubimo vise vremena pri pokretanju programa.
 
Natrag
Top