Signup Now
Da bi mogli da pišete na forumu, otvarate nove teme, kao i da vidite download
linkove morate prvo da se registrujete.

Ukoliko Vam nije jasan proces registracije, molimo vas da kliknete OVDE
Ako ste zaboravili lozinku, kliknite OVDE :)

Vremeplov EX YU liga

Diskusija u 'Fudbal' započeta od samit, 10.12.2010.

  1. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    Dugo, već godinu dana nalazim se u (ne)mogućoj misiji u pokušaju da na jedno mesto stavim sve završne tabele svih nogometnih liga, po sezonama i rangovima takmičenja od samog početka do kraja nekada zajedničke države najpre Kraljеvine Srba, Hrvata i Slovenaca, potom Jugoslavije u nekoliko varijanti, od one "najtiražnije" Prve savezne, do najnižih takozvanih "beton" liga. Podjednako su važne, bez onih malih klubova i igrača ne bi bilo ni velikih.

    O Prvoj saveznoj ligi se podaci mogu naći na mnogim sajtovima, pa i na ovom forumu, o onim nižim, počev od Druge savezne lige tu i tamo.

    Da dodam da sam na dobrom putu, od nekih 7.500 liga koliko ih ima po mom grubom proračunu uspeo sam da na jedno mesto sakupim blizu dve tisuće. Razumljivo najviše iz Vojvodine i Srbije.

    Na ovaј korak sam se odlučio gledajući mnoge forume. Ne laskam, istina je - ovo je ipak јак. . Argumentovan, ozbiljan, sa velikim brojem ne samo posetioca već i „pisaca“. Verujem da je tema i te kako zanimljiva, malo istražena, još manje uvezana.

    Poželjno je dati i po neku priču, neki osvrt na ligaška natjecanja, jer nije sve bilo idealno. Opisati istinske podvige, podcrtati i ono što sa nogometom nema nikakve veze. Bilo je favorizovanja klubova, nameštanja rezulata…

    Molim samo jedno da ne bude prepucavanja, za to postoje druge, navijačke stranice.

    Za početak prvo posleratno prvenstvo 1945.godine u kome su učestvovale republičke reprezentacije.

    Beograd od 3. do 9.septembra 1945.godine

    Početkom jeseni 1945.godine održano je prvo posleratno prvenstvo Demokratske federativne Jugoslavije. Učestvovale su reprezentacije federalnih jedinica, Jugoslovenske armije i Autonomne pokrajine Vojvodine. Igralo se po jednostrukom kup- sistemu.

    Redosled ekipa bio je sledeći:

    1. Srbija
    2. Jugoslovenska armija
    3. Hrvatska
    4. Vojvodina
    5. Crna Gora
    6. Slovenija
    7. Bosna i Hercegovina
    8. Makedonija

    Četvrtfinale:
    Srbija – Crna Gora 2:1
    Hrvatska – Bosna i Hercegovina 6:1
    Vojvodina – Makedonija 3:1
    Jugoslovenska armija – Slovenija 8:2

    Polufinale:
    Srbija – Hrvatska 3:1
    Jugoslovenska armije – Vojvodina 4:3

    Finale
    • Za 1.mesto: Srbija – Jugoslovenska armija 1:0
    • Za 3.mesto: Hrvatska – Vojvodina 3:0

    Najbolji strelac:
    Bobek Stjepan (Jugoslovenska armija) 8 golova

    Sastavi reprezentacija:

    1. Srbija: Mrkušić, Lovrić – Stanković, Đurđević, M. Petrović, Filipoivć, M. Krstin, M. Jovanović, Ćirić, Domaćin – Tomašević, Jezerkić, Mitić, N. Perlić, Panić, Šapinac, Pečenčić, Horvatinović, Savić, D. Jovanović. Tehnički rukovodioc: S. Slišović.

    2. Jugoslovenska armija: Glazer, Brkljača, Kokeza, Brozović, Zlatko Čajkovski, Jazbinšek, Pleše, S.Bobek, A.Atanackovic, Matekalo, F.Matošić, Simonovski, Mrčić. Tehnički rukovodioc: golman F.Glazer

    3. Hrvatska: Šoštarić, Kolaković, Pukšec, Simunović, Lehner, Dubravčić, Lončarević, Reiss, Cimermančić, Kacijan, Golob, Reberski, Zeljko čajkovski. Tehnički rukovodioc: M.Bukovi

    4. Vojvodina: Čikoš – Bogešić, Popesku – Jakovetić, Milovanov, Stanojević – Šereš, Palfi, Muhajlović, Karanfilović i Borovic. Tehnički rukovodioc: M.Ognjanov

    5. Crna Gora: Koprivica, Latković I, Ikić, Škorić, Radovanović, Popović, Latkovic II, Jovičević, M.Pajević Božović, Mugoša. Tehnički rukovodioc: igrač V.Bozovic
    6. Slovenija: Oblak – Aljančič, Lah – Repotočnik, Pilej, Pelicon – Smolej, Erber, Daraj, Razbornik i Zavrl. Tehnički rukovodioc: F. Jež.

    7. Bosna i Hercegovina: Brudar, B.Stanković, Žestić, V.Marjanović, Lavorović, Marks, Matijašević, Novaković, Đajić, Rajlić, Čišić. Tehnički rukovodioc: S.Zagorac

    8. Makedonija: Rustenov, Bogojevski, Vidović, Martinovski, Petrovski, Davidovski, Janevski, Adamovski, T.Atanacković, Balevski, Gerov. Tehnički rukovodioc: I.Spic

    Dodato posle 37 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    Godina 1946

    Posle Drugog svetskog rata svi klubovi, obnovljeni i novoustanovljeni su praktički krenuli od nule.

    Krajem 1945. i početkom 1946.godine pristupilo se organizovanju prvih zvaničnih fudbalskih takmičenja na nivoima gradova i okruga, prvaci okruga borili su se, potom u kvalifikacijama i ligama za učešće na prvenstvu Jugoslavije, preko republičkih liga.

    Direktiva državnog političkog vrha bila je da gradovi i klubovi dobiju imena nekadašnjih revolucionara i narodnih heroja NOR (1941-1944). Primeri su brojni:

    ·[FONT=&quot] [/FONT]Iz pijeteta prema Svetozaru Markoviću Jagodina je 17.oktobra 1946.godine promenila ime u Svetozarevo, a FD Polet, dana 22.decembra, iste godine u SD Nikčević, u znak sećanja i zahvalnosti narodnom heroju Radisavu Nikčeviću.
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Ivo Lola Ribar, kasnije Budućnost (Banatski Brestovac)
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Ivo Lola Ribar (Borča), ubrzo prestao da se takmiči
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Žarko Zrenjanin, kasnije Sloga (Banatsko Novo Selo)
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Bogdan Peterović, kasnije Omladinac (Bavanište)
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Sava Munćan, kasnije promenio ime u BAK (Bela Crkva)
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Ljupče Nikolić (Aleksinac)
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Kosta Stamenković , kasnije promenio ime u Dubočica (Leskovac)
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Veljko Lukić – Kurjak, kasnije Mladost (Lukićevo)
    ·[FONT=&quot] [/FONT]U Paraćinu je igrao SD Branko Krsmanović…
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Ljubiša Urošević u Ribarima…
    ·[FONT=&quot] [/FONT]Mirko Tomić u Varvarinu
    ·[FONT=&quot] [/FONT]U Kušiljevu, najvećem selu opštine Svilajnac krajem 1949.godine formiran je FA (fudbalski aktiv) Sanda po nadimku Aleksandra Milanovića – Sande, u ratu streljanog političkog komesara resavske čete. Klub je kasnije dobio ime Napredak, danas nosi ime sela – FK Kušiljevo.

    Vrlo brzo je povučena ručna, fiskulturni klubovi i aktivi ponovo odbijaju uobičajena imena, mnogi od heroja sa sportom, pa ni fudbalom nisu za života imali ništa zajedničko.

    Dodajte još neki klub koji je pratio ovu modu
     
    Poslednja izmena: 10.12.2010
  2. death row

    death row Član

    Postova:
    7.551
    Zahvala:
    116
    Odlična je tema samo malo osmisli u kom pravcu će da ide, da ima neki sistem, da bi znali kako da je popunjavamo ;)
     
  3. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    Prvi šampionat Srbije održan odmah posle rata bio je filter za Prvu saveznu ligu. Prošli su ga Crvena zvezda i Železničar (Nš) koji je u međuvremenu promenio ime u 14.oktobar, posle fuzije niških klubova, po dekretu kao i trećeplasirani Metalac, nakon osvajanja prvog mesta na saveznim kvalifikacijama. Četvrti klub iz Srbije učesnik prvog posleratnog držanog Prvenstva - Partizan je dobio "zeleno svetlo" kao predstavnik Jugoslovenske armije.

    Sastav lige:

    • Metalac i Crvena zvezda - dve prvoplasirane ekipe sa prvenstva Beograda direktno
    • Železničar (Smederevo), Borac (Čačak), Železničar (Niš) i Radnički (Kragujevac) – pobednici kvalifikacija po zonama

    Odigrano po jednostrukom bod sistemu od 19. maja do 30. juna 1946. godine. Postignuti su rezultati:

    1. kolo (19.5.):
    Metalac - Radnički 1:1
    Borac - Crvena zvezda 2:1
    Železničar (Niš) - Jedinstvo 1:0

    2. kolo (26.5.):
    Metalac - Železničar (N) 1:2
    Jedinstvo - Borac (Čačak) 1:1
    Radnički - Crvena zvezda 1:2

    3. kolo (9.6.):
    Železničar (N) - Radnički 0:3
    Borac - Metalac 0:3
    Crvena zvezda - Jedinstvo 8:0

    4. kolo (16.6.):
    Radnički - Jedinstvo 0:2
    Železničar (N) - Borac 4:2
    Metalac - Crvena zvezda 0:1

    5. kolo (30.6.):
    Crvena zvezda - Železničar (N) 4:1
    Jedinstvo - Metalac 0:7
    Borac - Radnički 0:4

    1 Crvena zvezda, Beograd 5 4 0 1 16:4 +12 8
    2 Železničar, Niš 5 3 0 2 8:10 -2 6
    3 Metalac, Beograd 5 2 1 2 12:4 +8 5
    4 Radnički, Kragujevac 5 2 1 2 9:5 +4 5
    5 Borac, Čačak 5 1 1 3 5:13 -8 3
    6 Jedinstvo. Smederevo 5 1 1 3 3:17 -14 3

    Napomena:
    • Crvena zvezda (Beograd) i Železničar (Niš) su se plasirali u Prvu saveznu ligu – direktno
    • Metalac je igrao kvalifikacije – uspeo.

    Lista strelaca:
    Jovan Jezerkić (Crvena zvena zvezda) 7
    Kosta Tomašević (Crvena zvezda) 5
    Aleksandar Jagodić (Železničar) 4

    Kvalifikacije za republičku ligu
    Uz beogardski dvojac (Crvena zvezda i Metalac) ostatakl lige - do šest popunili su klubovi iz Srbije. U kvalifikacijama za preostala četiri učesnika prvenstva Srbije igralo se po dvostrukom kup sistemu u četiri zone.

    Zona I - pobednik Železničar (Smederevo)
    (Pobednici okruga: Šabac, Valjevo, Požarevac i Beograd)

    Polufinale:
    Radnički (Šabac) - Budućnost (Valjevo) 2:0 i 3:2
    Rudar (Kostolac) - Železničar (Smederevo) 0:2 i 3:3
    Finale:
    Železničar (Smederevo) - Podrinje (Šabac) 1:1 i 2:1
    (Radnički je promenio ime u Podrinje)

    Napomene:
    • Radnički je nekadašnja (i buduća) Mačva (Šabac)
    • Železničar (Smederevo) se krajem maja spojio sa Metalcem i osnovali su Jedinstvo.

    Zona II: - pobednik Borac (Čačak)
    (pobednici okruga: Kruševac, Jagodina, Čačak i Užice)

    Polufinale:
    Zakić (Kruševac) - Polet (Jagodina) 2:2 i 1:2
    Borac (Čačak) - Sloboda (Užice) 4:0 i 1:1
    Finale:
    Borac (Čačak) - Polet (Jagodina) 6:1 i 2:3

    Napomene: Zakić se fuzionisao sa Badžom pa je nastao Napredak (Kruševac)

    Zona III: - pobednik Železničar (Niš)
    (pobednici okruga: Niš, Prokuplje, Zaječar i Pirot)

    Železničar (Niš) – Kaćuša (Kursumlija) 3:1 i 1:1
    Bor - Radnički (Pirot) 3:2 i 1:0
    Finale:
    Bor - Železničar (Niš) 1:2 i 1:0

    Napomena: U nekim izvorima se Kaćuša (Kuršumilja) naziva Kosanica

    Zona IV: - pobednik Radnički (Kragujevac)
    Pobednici okruga: Vranje, Leskovac, Kragujevac i pobednik iz meča prvaka Sandžaka (Novi Pazar) i Kosmeta (Jedinstvo iz Prištine).

    Kvalifikaciona utakmica - predkolo:
    Jedinstvo (Priština) – Novi Pazar ???

    Polufinale:
    Kosta Stamenković (Leskovac) – Simo Pogačarević (Vranje) 3:0 i 3:0 (bez borbe) Radnik (Kragujevac) - Jedinstvo (Priština) 3:3 i 3:0
    Finale:
    Radnički (Kragujevac) - Kosta Stamenković (Leskovac) 2:1 i 2:1



    Oivm kvalifikacijama, jer su svi klubovi startovali od nule, prethodila su predtakmičenje po regionima i gradovima:


    Beograd

    Zavrsnica prvenstva Beograda odigrana je po jednostrukom bod sistemu od 17. marta do 5. maja 1946. godine.
    Učesnici:
    • Dve prvoplasirane ekipe prvensta Beograda
    • Pobednici kvalifikacija (četiri zone)

    1 Metalac 5 4 1 0 19:2 +17 9
    2 Crvena zvezda 5 4 1 0 15:3 +12 9
    3 Beograd 5 2 1 2 6:10 -4 5
    4 Borac 5 2 1 2 6:12 -6 5
    5 Radnički 5 1 0 4 4:16 -8 2
    6 Sremac 5 0 0 5 4:11 -7 2

    Napomena: Metalac prvak, zahvaljujući boljoj gol-razlici i Crvena zvezda su se plasirali za prvenstvo Srbije

    Najbolji strelac: Lista strelaca: Aranđelović Aca (Metalac) 7 golova

    Eliminaciona faza

    Prvenstvo Beograda je započelo u novembru 1945. godine. U eliminacionoj fazi je igralo 15 klubova (dve grupe po jednostrukom liga sistemu).

    Grupa “Sava“

    1 Radnički 6 4 2 0 35:9 +26 10
    2 Beograd 6 4 1 1 23:16 +7 9
    3 Poštar 6 3 1 2 16:14 +2 7
    4 Botip 6 3 0 3 25:15 +10 6
    5 Brodarac 6 3 0 3 12:12 0 6
    6 Građevinac 6 1 1 4 7:28 -21 2
    7 Kosmaj 6 0 1 5 7:31 -24 1

    Napomena:
    • U završnicu su se plasirali - direktno: Radnički i Beograd
    • Poštar – nije uspeo i Botip – uspeo su igrali dodatne kvalifikacija

    Grupa „Dunav“

    1 Crvena zvezda 7 6 1 0 68:7 +61 13
    2 Metalac 7 6 1 0 36:5 +31 13
    3 Borac 7 5 2 0 19:12 +7 10
    4 Grafičar 7 3 1 3 12:21 -9 7
    5 Sloboda 7 2 1 4 9:23 -14 5
    6 Drvodeljac 7 1 1 5 19:24 -5 3
    7 Vračar 7 1 1 5 10:40 -30 3
    8 Železničar 7 1 0 6 8:49 -41 2

    Napomena:
    • U završnicu su se plasirali - direktno: Crvena zvezda i Metalac
    • Borac –uspeo i Grafičar – nije uspeo su igrali dodatne kvalfikacije

    Kvalifikacije - prvi krug
    (između novoformiranih klubova i četvrtoplasiranih ekipa iz dviju kvalifikacionih grupa)

    Grafičar - Milicionar 1:4
    Student - Botip 1:4

    Kvalifikacije - drugi krug
    (pobednici prvog kruga protiv trećeplasiranih ekipa iz kvalifikacionih grupa)

    Botip - Poštar 4:1
    Borac - Milicionar 3:0

    Finale:

    Borac - Botip 5:0

    Napomena: U završnicu lige NR Srbije se plasirao Borac.

    Poslednji član finalne grupe dobijen je u finalu prvenstva Zemuna Sremac - Sparta 1:0.
    Krajem 1946. godine Sremac se spojio sa Spartom u Jedinstvo

    Prvaci okruga:

    (zona I)
    • Šabački: Radnički (Šabac)
    • Beogradski: Železničar (Smederevo) u finalu je pobedio Jasenicu (Smederevska Palanka) sa 4:0 i 7:0
    Valjevski: Budućnost (Valjevo)
    • Požarevački: Rudar (Kostolac)
    (Zona II)
    • Kruševački: Zakić (Kruševac)
    • Jagodinski: Polet (Jagodina)
    • Čačanski: Borac (Čačak)
    • Užički: Sloboda (Užice)
    (Zona III)
    • Zaječarski: Kacuša (Kuršumlija)
    • Pirotski: Radnički (Pirot)
    • Niški okrug: Železničar (Niš) u finalu je pobedio Napredak iz Aleksinca sa 1:0 i 2:0
    • Prokupski: Bor
    (Zona IV)
    • Kragujevački okrug: Radnik (Kraguejvac), u finalu je pobedio 21.oktobar sa 3:2
    • Vranjski: Simo Pogačarević (Vranje)
    • Leskovački:Kosta Stamenković (Leskovac)

    • Sandžak: Novi Pazar
    • Kosmet: Jedinstvo (Priština)


    Mogli bi malo i da "cepidlačimo", pa ako neko ima podataka sa požutelih novinskih strana ili monografija klubova i saveza da dopunimo i lige po okruzima. Na žalost ja, u ovom trenutku imam samo "kosture".



    Moravski okrug

    Drugo po redi prvenstvo Moravskog okruga igralo se po jednostrukom bod – sistemu, prvo kolo 12.maja, a poslednje – četvrto 2. juna 1946.godine

    Učesnici – prvaci srezova:
    • FD Paraćin, prvak Crničkog sreza
    • FD Levač (Rekovac), prvak Levačkog sreza
    • FD Morava (Ćuprija), prvak Ravaničkog sreza
    • FD Proleter (Bare), prvak Despotovačkog sreza i
    • FD Radnički (Svilajnac), prvak Resavskog sreza

    1 FD Morava, Ćuprija
    2
    3
    4


    Napomena: Morava (Ćuprija) je igrala dve kvalifikacione utakmice sa Poletom iz Jagodine, pobednikom prethodnog prvenstva za apsolutnog prvaka Okruga. Posle visokih pobeda od 8:1 i 7:1 u Drugu zonsku ligu Srbije je ušao Polet (Jagodina).

    Šabački okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Valjevski okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Požarevački okrug

    Učesnici: Mladi radnik (Požarevac), Jedinstvo (Požarevac), Rudar (Kostolac), Sloga (Petrovac), Mladi borac (Žabari) i Crvena pobeda (Stari Kostolac)

    1 Rudar, Novi Kostolac
    2 Sloga, Petrovac
    3
    4
    5
    6

    Napomena: Rudar (Kostolac) i Sloga (Petrovac na Mlavi) su imali isti broj bodova, ali je je imao bolju gol – razliku, pa je igrao kvalifikacije za prvenstvo Srbije

    Beogradski okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Kruševački okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Čačanski okrug

    Prvo posleratno prvenstvo otpočelo je igranjem kvalifikacionih utakmica.

    Kvalifikacije:
    Javor (Ivanjica) – Kapelan (Guča) 7:1 i 8:0
    Borac (Čačak) – Ratko Mitrović (Čačak) 13:0 i 3:1

    Učesnici : FD Javor (Ivanjica), FD Borac (Čačak), FD Radnički (Čačak) i FD Sloboda (Kraljevo). Igralo se u periodu od 21.oktobra do 25.novembra 1945.godine.

    1 Borac, Čačak 6 5 0 1 19:6 +13 10
    2
    3
    4

    Za tabelu nedostaje deo utakmica – evidentirani rezultati:
    Čačak: Borac – Sloboda 4:1
    Kraljevo: Sloboda – Borac 0:4
    Čačak: Borac – Radnički 3:1
    Čačak: Radnički – Borac 0:4
    Ivanjica : Javor – Borac 3:0
    Čačak: Borac – Javor 4:1
    Kraljevo: Sloboda - Javor 0:4
    Ivanjica: Javor – Sloboda ?
    Ivanjica: Javor – Radnički 3:0
    Čačak: Radnički – Javor ?
    Kraljevo: Sloboda – Radnički ?
    Čačak: Radnički – Sloboda ?

    Napomena: Borac (Čačak) kao prvak okruga učestovao je u kvalifikacijama za republičku ligu – uspeo.

    Užički okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Zaječarski okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Pirotski okrug


    Učestvovale su četiri ekipe , a igralo se po kup – sistemu. U finalu je Radnički (Pirot) savladao Crvenu zvezdu (Pirot).

    Niški okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Prokupski okrug

    Finale: Kosanica (Kuršumlija) - Topličanin (Prokuplje) 2:2 i 3:0

    Kragujevački okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Vranjski okrug

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Leskovački okrug

    Prvo prventvo okruga igano je u periodu februar – mart.

    1 Kosta Stamenković, Leskovac 4 3 1 0 8:4 +4 7
    2 Omladinac, Leskovac 2 0 1 1 1:3 -2 1
    3 Vlasina, Vlasotince 2 0 0 2 3:5 -2 0

    Napomena: Tabela nepotpuna nedostaju rezultati obe utakmice Omladinac - Vlasina

    Iste godine igrano je i drugo prvenstvo okruga u kome je učestvovalo pet ekipa: Vlasina (Vlasotince), Jedinstvo (Grdelica),Brestovac, Kosta Stamenković (Leskovac) i Omladinac (Leskovac).

    1 Kosta Stamenković, Leskovac 4 3 0 1 10:5 +5 6
    2 Vlasina, Vlasotince 4 1 1 2 7:9 -2 3
    3 Omladinac, Leskovac 4 1 1 2 6:9 -3 3

    Napomene:
    Da li su igrali gore navedeni Jedinstvo (Grdelica) i Brestovac pa odustali ili nisu ni počinjali takmičenje !?
    Kosta Stamenković se plasirao u Treću grupu (zonu) fudbalskog prvensta Srbije.

    Liga Sandžaka

    1 Novi Pazar
    2 Sjenica
    3 Prijepolje
    4 Nova Varoš

    Napomena:

    Liga Kosova i Metohije

    Učesnici – prvaci srezova:


    1
    2
    3
    4


    Napomena:

    Dodato posle 3 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------
    VOJVODINA

    Podeljena u dve grupe (Sever i Jug) sa po šest ekipa. Igralo se dvokružno po bod-sistemu. Pobednik je, posle kvalifikacija, igrao u ligi NR Srbije.

    Severna grupa

    Kvalifikacije za popunu lige:
    Tekstilac (Odžaci) – Jedinstvo (Senta) 0:4 i 2:7

    1 Spartak, Subotica 10 9 0 1 38:15 +23 18
    2 Železničar, Petrovgard 10 6 0 4 23:21 +2 12
    3 Radnički, Petrovgrad 10 5 1 4 22:18 +4 11
    4 Sloboda, Subotica 10 4 0 6 30:28 +2 8
    5 Radnički, Sombor 10 3 0 7 20:36 -16 6
    6 Jedinstvo, Senta 10 2 1 7 12:27 -15 5

    Napomena:
    • Grad Petrovgard je 2. oktobra 1946. godine dobio novo ime - Zrenjanin.
    • Radnički i Obilić fuzionisali su se 11. oktobra 1946. godine i uzeli ime - Zrenjanin
    • Spartak iz Subotice, obnovljeni ŽAK je ubrzo uzeo ime po narodnom heroju Jovanu Mikiću - Spartaku

    Južna grupa

    Kvalifikacije za popunu lige:
    Jedinstvo (Novi Sad) – Radnički (Inđija) 4:1 i 1:5

    1 Vojvodina, Novi Sad 10 8 0 2 33:11 +22 16
    2 Sloga, Pančevo 10 7 1 2 24:13 +11 15
    3 Radnički, Inđija 10 2 4 4 19:25 -6 8
    4 Radnički, Novi Sad 10 3 2 5 12:25 -13 8
    5 Vojvodina, Vršac 10 3 1 6 13:18 -5 7
    6 Građanski, Sr. Mitrovica 10 2 2 6 9:18 -9 6

    Finale prvenstva Vojvodine (14. i 21.jula 1946.godine):

    Spartak (Subotica) – Vojvodina (Novi Sad) 2:0 i 2:0

    Napomena: Spartak (Subotica) se kvalifikovao za Prvu saveznu ligu

    Predtakmičenja po regionima

    Zrenjaninski okrug (Petrovgradska liga)

    Prvi formirani posleratni klub u Petrovgradu (danas Zrenjanin) bio je Omladinac koji je počeo sa radom u novembru 1944.godine. Početkom 1945.godine obnovljeni su Radnički i ŠSK (od jeseni iste godine Železničar) i Borac. Omladinac i Borac su se fuzonisali 25.novembra 1945.godine i uzeli ime Omladinac, nešto kasnije promenili u Obilić.

    Četiri gradska kluba odigrala su po kup-sistemu jesenju sezonu krajem novembra 1945.godine.

    Polufinale:
    Radnički – Omladinac 2:0
    Železničar – Borac 4:2

    Finale:
    Radnički – Železničar 3:0

    Finalisti su se kvalifikovali za Vojvođansku ligu, grupa Sever koja je igrana u prvoj polovini 1946.godine.

    Pančevački okrug

    1 Sloga, Pančevo 8 8 0 0 33:6 16
    2 Lokomotiva, Vršac 21:13 10
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9

    Napomena:
    • Sloga (Pančevo) je kasnije – ne u toj sezoni promenila ime u Dinamo
    • Posle fuzije Lokomotive i Crvene zvezde u Vojvođanskoj ligi – Sever nastupila je ekipa Vojvodine (Vršac)

    Subotički okrug

    Učesnici: Spartak (Subotica), Sloboda (Subotica), Građanski (Subotica), Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Senta), …

    1 Spartak, Subotica 4 3 1 21:3 +18 7
    2 Građanski, Subotica 3 2 1 8:2 +6 5
    3 Jedinstvo, Senta 5 1 2 9:11 -2 4
    4 Jedinstvo, Subotica 5 1 1 3:9 -6 3
    5 Jedinstvo, Bačka Topola 3 0 1 3:13 -10 1
    ? 44:88
    Napomena:
    • prvenstvo nije završeno, jer je odlukom FISAOV-a prekinuto pa su Spartak i Građanski direktno išli u Vojvođansku ligu dok su Jedinstvo (Senta) i Jedinstvo ( Subotica) odigrali još dve utakmice koje su uračunate u tabelu
    • Po završetku prvenstva Građanski (Subotica) je promenio ime u Sloboda (Subotica) , a Jedinstvo (Senta) u Senta
    • Spartak (Subotica) i Sloboda (Subotica) su se plasirali u Vojvođansku ligu – Severna grupa, a Senta je igrala kvalifikacije sa Tekstilcem (Odžaci), drugoplasiranim timom Somborskog okruga – nije uspela.

    Somborski okrug

    Učesnici: Radnički (Sombor), Tekstilac (Odžaci), Sivac …

    1 Radnički, Sombor
    2 Tekstilac, Odžaci
    3
    4
    5
    6

    Napomena: Radnički (Sombor) se plasirao u Vojvođansku ligu – Severna grupa, a Tekstilac (Odžaci) je igrao kvalifikacije sa Sentom, trećeplasiranim timom iz Subotičkog okruga – uspeo.

    Novosadski okrug:

    Učesnici: Vojvodina Radnički, Slavija, Jedinstvo, Jedinstvo (Bačka Palanka), Bački Petrovac …

    1 Vojvodina, Novi Sad
    2 Radnički,Novi Sad
    3 Jedinstvo, Novi Sad
    4
    5
    6
    7
    8
    9

    Napomena: Vojvodina i Radnički se plasirali u Vojvođansku ligu – Južna grupa, a Jedinstvo igralo kvalifikacije sa drugoplasiranim timom sremskog okruga Radničkim iz Inđije – nije uspelo.

    Mitrovački okrug:

    Počelo 6.januara, završeno 28.februara 1945.godine. Igrano je u dve grupe (Istok i Zapad). Prvak je bio Građanski (Sremska Mitrovica) koji se plasirao u Vojvođanski ligu – Južna grupa. Poraženi u finalu Radnički (Inđija), pobednik grupe Istok, je igrao kvalifikacije za Vojvođansku ligu sa Jedinstvom (Novi Sad), trećeplasiranim timom iz Novosadskog okruga – uspeo.

    Sremska liga – Zapad

    1 Građanski, Sr. Mitrovica
    2 Sremac, Šid
    3 Borac, Martinci
    4 Sremac, Laćarak

    Sremska liga – Istok

    1 Radnički, Inđija
    2
    3
    4

    Finale sremske lige:

    Građanski (Sremska Mitrovica) – Radnički (Inđija) ???

    Dodato posle 6 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    HRVATSKA

    Na isti "kalup" je odigrana i Hrvatska liga, krenulo se od nule, stiglo, na kraju da vrha- republičke lige. Ni ovde nije bilo povlašćenih klubova.

    Učestvovalo osam klubova, igralo se po dvostrukom bod sistemu.

    U ligu direktno ušli:
    • Dinamo (Zagreb) prvak grada Zagreba
    • Hajduk (Split) prvak Dalmacije
    Posle kvalifikacija:
    • Lokomotiva (Zagreb)
    • Metalac (Zagreb)
    • Proleter (Belišće)
    • Split
    • Jadran (Sušak)
    • Tekstilac (Varaždin)

    Prvenstvo je završeno 10.avgusta 1946.godine

    1 Hajduk, Split 14 10 2 2 51:11 +40 22
    2 Dinamo, Zagreb 14 10 2 2 40:12 +28 22
    3 Lokomotiva, Zagreb 14 6 5 3 31:13 +18 17
    4 Proleter, Belišće 14 6 3 5 25:28 -3 15
    5 Tekstilac, Varaždin 14 6 3 5 24:27 -3 15
    6 Metalac, Zagreb 14 4 5 5 20:20 0 13
    7 RNK Split 14 3 0 11 14:45 -31 6
    8 Jedinstvo, Sušak 14 0 2 12 7:49 -42 2

    Napomena: Hajduk (Split) i Dinamo (Zagreb) su se direktno kvalifikovali za Prvu saveznu ligu, dok je Lokomotiva (Zagreb) morala u kvalifikacije - uspela.

    Najbolji strelac: Matošić Frane (Hajduk) 13 golova

    Predtakmičenja po gradovima – regionima u Hrvatskoj

    Zagreb

    Prvenstvo Zagreba počelo je već u novembru 1945. godine. Najpre su odigrane eliminacije 16 ekipa (dve grupe po osam u jednokružnom liga sistemu).

    Preliminarna grupa „A“

    1 FD Lokomotiva 7 6 0 1 20:4 +16 12
    2 Narodna odbrana 7 5 1 1 23:9 +14 11
    3 FD Tekstilac, Zagreb 7 4 1 2 31:8 +23 9
    4 32. divizija 7 4 1 2 21:7 +14 9
    5 FD Poštar, Zagreb 7 3 2 2 16:11 +5 8
    6 FD Jedinstvo, Zagreb 7 2 1 4 13:20 -7 5
    7 Slaven, Kustošija 7 1 0 6 5:24 -19 2
    8 FD Milicija, Zagreb 7 0 0 7 0:46 -46 0

    Preliminarna grupa „B“

    1 FD Dinamo, Zagreb 7 7 0 0 40:5 +35 14
    2 FD Metalac, Zagreb 7 6 0 1 19:6 +13 12
    3 II Armija 7 5 0 2 39:6 +33 10
    4 FD Dubrava, Zagreb 7 3 1 3 16:11 +5 7
    5 FD Element, Zagreb 7 2 1 4 14:16 -2 5
    6 FD Amater, Zagreb 7 2 1 4 14:29 -15 5
    7 FD Grafičar, Zagreb 7 1 0 6 2:37 -35 2
    8 FD Građevinar, Zagreb 7 0 1 6 4:38 -34 1

    Zagreb finalna grupa

    FISAJ je 10. januara 1946. godine odlučio da vojni klubovi ne učestvuju u republičkim prvenstvima, a kako je Dubrava uključena u prvenstvu zagrebačkog okruga, završnica prvenstva Zagreba odigrana je sa osam klubova određenih na osnovu plasmana. Završnica se igrala po jednostrukom bod sistemu. Prvenstvo je završeno 4.marta 1946.godine.

    Rezulati:

    1 kolo (13.1.)
    Dinamo - Amater 6:1
    Lokomotiva - Tekstilac 1:0
    Poštar - Element 0:0
    Metalac - Jedinstvo 4:1

    2 kolo (20.1.)
    Dinamo - Jedinstvo 7:0
    Amater - Lokomotiva 1:5
    Tekstilac - Element 0:3
    Metalac - Poštar 3:2

    3 kolo (27.1.)
    Amater - Metalac 1:1
    Dinamo - Element 15:2
    Tekstilac - Poštar 2:0
    Lokomotiva - Jedinstvo 3:2

    4 kolo ( 3.2.)
    Dinamo - Poštar 2:0
    Tekstilac - Metalac 3:0
    Amater - Jedinstvo 3:1
    Element - Lokomotiva 2:3 (20.3)

    5 kolo (10.2.)
    Lokomotiva - Metalac 1:0
    Jedinstvo - Poštar 3:0
    Dinamo - Tekstilac 4:1
    Amater - Element 4:0

    6 kolo (17.2.)
    Dinamo - Lokomotiva 7:1
    Metalac - Element 4:0
    Poštar - Amater 3:2
    Tekstilac - Jedinstvo 3:2

    7 kolo (24.2.)
    Metalac - Dinamo 3:0
    Lokomotiva - Poštar 2:0
    Element - Jedinstvo 3:1
    Amater - Tekstilac 2:1

    1 FD Dinamo, Zagreb 7 6 0 1 41:8 +33 12
    2 FD Lokomotiva, Zagreb 7 6 0 1 16:12 +4 12
    3 FD Metalac, Zagreb 7 4 1 2 15:8 +7 9
    4 FD Amater, Zagreb 7 3 1 3 14:17 -3 7
    5 FD Tekstilac, Zagreb 7 3 0 4 10:12 -2 6
    6 FD Element, Zagreb 7 2 1 4 10:27 -17 5
    7 FD Poštar, Zagreb 7 2 1 4 5:14 -9 5
    8 FD Jedinstvo, Zagreb 7 0 0 7 10:23 -13 0

    Napomena:
    • Dinamo se direktno plasirao na prvenstvo Hrvatske
    • Lokomotiva se plasirala na prvenstvo Hrvatske posle plej-ofa grupe I grupe kvalifikacija (pobedila Dubravu)
    • Metalac se plasirao na prvenstvo Hrvatske posle plej-ofa III grupe kvalifikacija (pobedio je Jedinstvo, Sušak)

    Kvalifikacije za republičku ligu:


    Malo komplikovaniji nego u Srbiji.

    Zagrebačke ekipe Lokomotiva (I), Metalac (II) i Amater (III grupa) su igrale u kvalifikacijama u tri grupe sa najboljim ekipama prvenstava okruga.

    Naknadno: Amater, Tekstilac, Sloboda i Grafičar su se u oktobru 1946. godine spojili u Zagreb.

    Grupa I:
    (Okruzi: Varaždin, Zagreb, Bjelovar i Karlovac)

    Prvenstvo okruga Varaždina:

    1 Tekstilac, Varaždin 4 3 1 0 13:4 +9 7
    2 Jedinstvo, Čakovec 4 2 0 2 12:6 +6 4
    3 Sloboda, Varaždin 4 0 1 3 1:16 -15 1

    Prvenstvo okruga Zagreb:

    Učesnici: Samobor, Zelina, Sljeme, Borac, Ponikve, Dolomit, Zaprešić, Tekstilac, Dubrava i Jedinstvo.

    Igralo se po kup – sistemu.

    Prvo kolo:
    Dolomit - Samobor 3:8 i 2:4


    Drugo kolo:
    Samobor – Borac 1:2 i 2:2


    Finale:
    Dubrava – Borac 1:0 i 8:1

    Prvenstvo okruga Bjelovar:

    Prvak Bjelovar

    Prvenstvo okruga Karlovac:

    finale: Udarnik (Karlovac) - Duga Resa 11:0

    Kvalifikacije – završnica

    Polufinale:
    Bjelovar - Tekstilac (Varaždin ) 1:5 i 1:2
    Udarnik (Karlovac) - Dubrava 4:2 i 1:3

    Finale:
    Dubrava - Tekstilac (Varaždin) 3:2 i 1:3

    Napomene:
    • Tekstilac (Varaždin) ulazi direktno u Republičku ligu,
    • Dubrava igra dodatne kvalifikacije sa drugoplasiranim timom iz Zagrebačke lige (Lokomotiva)

    Lokomotiva - Dubrava 1:0 i 3:0

    Napomena: Lokomotiva (Zagreb) ulazi u Republičku ligu

    Grupa II

    Prvenstvo Banije:
    (Klubovi oko grada Siska)

    Finale: Sloboda (Sisak) - Turkulin (Petrinja) 8:1 i 3:0
    Odmah nakon toga Sloboda menja ime u Naprijed (Sisak).

    Prvenstvo Slavonije

    Finale: Sloga (Vinkovci) – Proleter (Belišće) 5:1 i 1:5,. Treća 0:3

    Osiječka provincija

    Učesnici: Proleter (Belišće), Slaven (Borovo), Slavonac (Valpovo) i Sloga (Vukovar)

    1 Proleter, Belišće
    2
    3
    4


    Grad Osijek

    1 FD Jedinstvo, Osijek 4
    2 FD Udarnik,Osijek 4
    3 FD Tipograf, Osijek 4
    4 FD Sloga, Osijek 4
    5 FD Bratstvo,Osijek 4

    Prvenstvo Osiječkog kruga (24.mart 1946):

    Finale: Proleter (Belišće) - Jedinstvo (Osijek) 1:0.

    Zavšne kvalifikacije (Slavonija-Banija):

    Polufinale: Naprijed (Sisak) - Jedinstvo (Osijek) 2:0 i 1:0
    Finale: Proleter (Belišće) - Naprijed (Sisak) 3:0 i 0:2

    Proleter (Belišće) ulazi u Hrvatsku ligu 1946.

    Naprijed (Sisak) ide u play off s četvrtim iz Zagrebačke lige.

    Play off sever:
    Naprijed (Sisak) - Amater (Zagreb) 2:1 i 4:1
    Naprijed ide dalje u kvalifikacije s pobjednikom Primorsko-goranskog okruga

    III Grupa

    Primorsko-goranski okrug

    Učesnici po kup sistemu: Crikvenica, Jedinstvo (Sušak), Naprijed (Hreljin), Omladinac (Senj) i Plavi Jadran (Pag).

    Četvrtfinale: (17. i 21.2.1946):
    Naprijed (Hreljin) - Jedinstvo (Sušak) 1:7 i 0:8
    Plavi Jadran (Pag) – Omladinac (Senj) 0:3 prekid i 0:3 (bb)

    Polufinale: 3. i 10.3.1946:
    Crikvenica - Omladinac (Senj) 2:2 i 3:0
    Jedinstvo (Sušak) slobodno

    Finale: 17 . i 24.3.1946
    Crikvenica – Jedinstvo (Sušak) 0:5 i 0:6

    Kvalifikacije za republičku ligu (5. i 19.maj 1946):

    Treća ekipa iz prvenstva Zagreba i prvak primorsko-goranskog okruga igrali 5. i 19.5:
    Metalac (Zagreb) - Jedinstvo (Sušak) 8:0 i 3:1

    Napomena: Metalac (Zagreb) se plasirao u ligu, a Jedinstvo (Sušak) se za mesto u ligi morao boriti u dodatnoj utakmici.

    Jedinstvo (Sušak) - Naprijed (Sisak) 6:0 i 2:4

    Napomena: Jedinstvo (Sušak) ulazi u Republičku ligu

    Prvenstvo Splita:

    Finale:
    Split - Hajduk (Split) 0:2 i 1:6

    Napomena:
    • Hajduk (Split) ulazi u Republičku ligu,
    • Split ide u dodatne kvalifikacije po Dalmaciji

    Završnica kvalifikacija u Dalmaciji:

    Polufunale:
    Split - Jedinstvo (Dubrovnik) 4:0 i ?:?
    Zadar - Šibenik 1:0 i 0:1, produžeci 1:1, žreb - Šibenik

    Finale:
    Šibenik - Split 2:1 i 0:4

    Napomena: Split se plasirao u Republičku ligu

    Dodato posle 21 minuta:
     
    Poslednja izmena: 11.12.2010
  4. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    Nastavak priče o poćecima ligaškog fudbala odmah posle Drugog svetskog rata. Na redu su i ostale republike. Kada je u pitanju Istra nije štamparska greška već viša fudbalsko - politička sila. Teritorije pod nekadašnjom italijanskom upravom imale su pravo na svog predstavjika u prvom posleratnom klupskom prvenstvu Federativne Jugoslavije.

    Istra

    Grad Rijeka

    1 Magazzini generali Rijeka 16 12 3 1 59:19 +40 27
    2 Cantieri, Rijeka 16 10 3 3 66:23 +43 23
    3 Lagnum, Rijeka 16 10 3 3 60:32 +28 23
    4 Torpedo, Rijeka 16 8 3 5 48:18 +30 19
    5 ROMSA, Rijeka 16 8 2 6 48:38 +10 18
    6 Portuale, Rijeka 16 5 2 9 30:39 -9 12
    7 ASPM, Rijeka 16 3 3 10 37:51 -14 9
    8 Metallurqica, Rijeka 16 4 1 11 31:75 -44 9
    9 Dinamo, Rijeka 16 2 0 14 18:102 -84 4

    Napomena: Pred kvalifikacije za saveznu ligu vodeći riječki klubovi su se fuzionisali u novo fiskulturno društvo Kvarner (Rijeka)

    Kvalifikacije za ulazak u saveznu ligu

    Odlukom fudbalskog stručnog saveta FISAJ-a 11.predstavnika u Saveznoj ligi daje je zona Istre. U kvalifikacijama su učestvovali Kvarner (Rijeka), Radničko sporstska zajednica Pula i Rudar (Raša)

    Rudar (Raša) – Pula ?
    Pula – Kvarner (Rijeka) 1:4 i 2:1

    Napomena: Kvarner (Rijeka) se plasirao u Prvu saveznu ligu
    ________________________________________

    SLOVENIJA

    Prvenstvo je počelo 19.maja, a završeno 21.jula 1946.godine

    19. 5 Lendava - Železničar (Ljubljana) 2 : 1 (0 : 1)
    Železničar (Maribor) - Rudar (Trbovlje) 3 : 1 (3 : 1)
    26. 5 Železničar (Ljubljana) - Rudar (Trbovlje) 1 : 0 (1 : 0)
    Olimp (Celje) - Železničar (Maribor) 1 : 1 (0 : 1)
    30. 5 Rudar (Trbovlje) - Olimp (Celje) 3 : 0 (1 : 0)
    Lendava (Donja Lendava) - Železničar (Maribor) 2 : 0 (0 : 0)
    2. 6 Olimp (Celje) - Železničar (Ljubjana) 1 : 3 (1 : 2)
    Lendava (Donja Lendava) - Rudar (Trbovlje) 3 : 1 (2 : 0)
    9. 6 Železničar (Ljubljana) - Železničar (Maribor) 1 : 2 (0 : 1)
    Lendava (Donja Lendava) - Olimp (Celje) 2 : 1 (1 : 0)
    16. 6 Železničar (Ljubljana) - Lendava (Donja Lendava) 4 : 0 (2 : 0)
    Železničar (Maribor) - Rudar (Trbovlje) 2 : 0 (0 : 0)
    20. 6 Železničar (Maribor) - Olimp (Celje) 7 : 1 (5 : 0)
    Železničar (Ljubljana) - Rudar (Trbovlje) 3 : 1 (2 : 0)
    23. 6 Železničar (Maribor) - Lendava (Donja Lendava) 0 : 0
    30. 6 Železničar (Ljubljana) - Olimp (Celje) 6 : 2 (4 : 0)
    Lendava (Donja Lendava) - Rudar (Trbovlje) 4 : 3 (3 : 1)
    7. 7 Olimp (Celje) - Lendava (Donja Lendava) 1 : 3 (0 : 1)
    Železničar (Mb) - Železničar (Lj) 2 : 2 (1 : 1)
    21. 7 Olimp (Celje) - Rudar (Trbovlje) 0 : 1 (0 : 0)

    1 Lendava (Donja Lendava) 8 6 1 1 16:11 +5 13
    2 Železničar, Maribor 8 4 3 1 17:8 +9 11
    3 Železničar, Ljubljana 8 5 1 2 21:10 +11 11
    4 Rudar, Trbovlje 8 2 0 6 10:16 -6 4
    5 Olimp, Celje 8 0 1 7 7:26 -19 1

    Napomene:
    • Lendava (Donja Lendava), avgusta 1946. godine je promenila ime u Nafta) se plasirala u Prvu saveznu ligu
    • Železničar (Maribor) je igrao kvalifikacije za prvu saveznu ligu – nije uspeo


    Zavšnici su predhodila takmičenja po regionia - okruzima.

    Grad Ljubljana

    Učestvovalo pet ekipa, a prvenstvo je završeno 1.maja 1946.godine

    1 Željezničar 8 7 1 0 45:11 +34 15
    2 Svoboda 8 3 3 2 23:15 +8 9
    3 Borec 8 3 2 3 21:14 +7 8
    4 Krim 8 4 0 4 27:23 +4 8
    5 Edinost 8 0 0 8 6:58 -52 0

    Napomena: Tri prvoplasirane ekipe su igrale kvalifikacije za ulazak u Slovensku ligu – Železničar uspeo

    Prvenstvo mariborskog okruga

    Učesnici: Maribor, Lendava, Železničar (Maribor), Sobota (Murska Sobota) i Ptuj

    Prvak: Lendava (Donja Lendava)

    Prvenstvo Celjskog okruga


    Prvenstvo Gorenjskog okuga


    Kvalifikacije za republičku ligu:

    Fiskulturni savez Slovenije je, 14.aprila 1946.godine je doneo odluku o načinu formiranja Republičke lige, putem kvalifikacija u kojima je učestvovalo deset klubova; po tri iz Ljubljanskog i Mariborskog i po dva iz Celjskog i Gorenjskog okruga. Žreb je bio dirigovan, prvaci okruga nisu mogli da se sastanu među sobom.

    Rudar (Trbovlje) – Borec (Ljubljana) 3:1 i 1:0
    Svoboda (Ljubljana) – Željezničar (Maribor) 2:0 i 0:3
    Železničar (Ljubljana) – Jože Gregorčič (Jesenice) 3:1 i 1:0
    Olim (Celje) - Maribor 4:2 i 3:0
    Storžič (Kranj) – Lendava (Donja Lendava) 0:1 i 0:1

    ________________________________________

    MAKEDONIJA

    Prvenstvo Makedonije je igralo šest ekipa, a završeno je jula 1946.godine

    1 ZFD Pobeda, Skoplje 10 8 1 1 34:8 +26 17
    2 OFD Makedonija, Skoplje 10 8 0 2 33:10 +23 16
    3 FD Perister, Bitolj 10 3 2 5 11:11 0 8
    4 FD Rabotnički, Skoplje 10 3 1 6 18:19 -1 7
    5 FD Kumanovo 10 3 0 7 12:22 -10 6
    6 FD Goce Delčev, Prilep 10 2 2 6 11:29 -18 6

    Napomene:
    • Pobeda (Skoplje) se plasirala u Prvu saveznu ligu,
    • Makedonija (Skopje) igrala kvalifikacije za ulazak u Prvu saveznu ligu – nije uspela


    Pre toga, po okruzima

    Grad Skopje

    Prvenstvo Skoplja je igrano u dve grupe po jednostrukom bod - sistemu, a završeno je 5.maja 1946.godine

    Grupa A

    1 Makedonija 4 4 0 0 24:3 +21 8
    2 Pobeda 4 2 0 2 17:8 +9 4
    3 Rabotnički 4 1 2 1 6:7 -1 4
    4 Jedinstvo 4 1 1 2 7:18 -11 3
    5 Sar, Tetovo 4 0 1 3 2:20 -18 1

    Grupa B

    1 Proleter 2 2 0 0 5:1 +4 4
    2 Ljuboten (Tetovo) 2 1 0 1 4:3 +1 2
    3 Industrijalac, Hanrijevo 2 0 0 2 1:6 -5 0

    Napomena:
    • Prve dve ekipe iz Grupe A (Makedonija i Pobeda) su se direktno plasirale za finalni deo prvenstva Republike
    • Rabotnički se plasirao na Republičko prvenstvo posle dve pobede protiv Proletera, pobednika B grupe, ukupnim rezultatom 6:1


    Bitoljski okrug

    1 Goce Delčev, Prilep
    2 Pelister, Bitola
    3
    4
    5

    Napomena: Goce Delčev (Prilep) i Pelister (Bitola) plasirali su se u Republičku ligu

    Skopski okrug

    1 Kumanovo
    2
    3
    4
    5

    Napomena: Kumanovo se plasiralo u Republičku ligu
    ________________________________________

    BOSNA I HERCEGOVINA

    U finalnom deli prvenstva Bosne i Hercegovine učestvovale su tri ekipe, igralo se dvokružno, završeno je 21.juna, a postignuti su sledeći rezultati:

    Borac - Željezničar 0:2 i 2:0
    Željezničar - Velež 2:1 i 0:0
    Velež - Borac 1:1 i 2:3

    1 Železničar, Sarajevo 4 2 1 1 4:3 +1 5
    2 Borac, Banja Luka 4 2 1 1 6:5 +1 5
    3 Velež, Mostar 4 0 2 2 4:6 -2 2

    Napomene:
    • Železničar (Sarajevo) se plasirao u Prvu saveznu ligu,
    • Borac (Banja Luka) je učestovao u saveznim kvalifikacijama u kojima su učestvovale i drugoplasirane ekipe iz ostalih republika – nije uspeo
    .

    Da bi se došlo do finala:

    Grad Sarajevo

    Prve utakmice za prvenstvo grada Sarajeva odigrane su s jeseni 1945. godine. Posle žalbe Željezničara na utakmicu sa Slobodom odigrane 4.11.1945.godine (1:2 Gradski fiskulturni odbor je 12.februara 1946.godine doneo odluku kojom su poništene sve utakmice odirane kraje 1945.godine. Razlog – neregulatnost i incidenti na istima.
    Istom odlukom utvrđena je obaveza da se celo prvenstvo grada Sarajeva odigra u martu 1946.godine.

    Prvenstvo Sarajeva je završeno 10.maja 1946.godine.

    1 Železničar, Sarajevo 4 4 0 0 10:2 +8 8
    2 Sloboda, Tuzla 4 1 1 2 4:6 -2 3
    3 Udarnik 4 0 1 3 2:8 -6 1

    Napomene: Krajem godine su se Sloboda i Udarnik fuzionisali u Torpedo (Sarajevo)

    Željezničar (Sarajevo) se direktno plasirao za finale BiH kao prvak grada Sarajeva, a Sloboda, kao drugoplasirana obezbedila je pravo na dalje učešće u kvalifikacijama za finaliste BiH – nije uspela. Ulazak u finale BIH kroz kvalifikacije izborili su Borac iz Banjaluke (pobednik Severne grupe) i Velež iz Mostara (pobednik Južne grupe)

    Republička liga – grupa Sever

    Banjalučki okrug:


    Prvo kolo:
    Borac (Banjaluka) – Sloboda (Bosanski Novi) 7:1 i 7:2
    Kozara (Banjaluka) – Kozara (Bosanska Gradiška) 1:1 i 7:3
    ...

    2.kolo:
    Borac (Banja Luka) – Kozara (Banjaluka) 9:2 i 1:0
    ...

    3.kolo
    Borac (Bosanska Dubica) - Borac (Banja Luka) 0:2 i 0:5

    Napomena: Borac (Banja Luka) je postao prvak okruga

    Bihački okrug:

    Prvak je bilo Jedinstvo (Bihać)

    Kvalifikacije za republičku ligu:
    Jedinstvo (Bihać) – Borac (Banjaluka) 1:3 i 0:7
    Sloboda (Tuzla) – Proleter (Bosanski Šamac) 3:1 i 2:2

    Finale:
    Borac (Banja Luka – Sloboda (Tuzla) 1:0 i 2:0

    Učesnik završnice Republičkog prvenstva je Borac (Banja Luka)

    Republička liga – grupa Jug
    ...
    Učesnik završnice Republičkog prvenstva je Velež (Mostar)
    ________________________________________

    CRNA GORA

    1 Budućnost, Podgorica 6 5 1 0 32:8 +24 11
    2 Lovćen, Cetinje 6 4 1 1 22:9 +13 9
    3 Sutjeska, Nikšić 6 1 0 5 11:24 -13 2
    4 Arsenal, Tivat 6 1 0 5 9:33 -24 2

    Napomene:

    • Budućnost (Podgorica) se plasirala u Prvu saveznu ligu,
    • Lovćen (Cetinje) je igrao kvalifikacije za ulazak u Prvu saveznu ligu – nije uspeo
    • Novi članovi lige postali su: Bokelj (Kotor) i Velimir Jakić (Pljevlja)


    Zanimljiv je odgovor zašto je tako mali broj klubova učestvovao u prvenstvu Crne gore?

    Nedostatak sredstava za takmičenje,
    • Nedostak terena: u Kotoru se, na primer dugo posle rata irgalo na kamenitom Benovu, nekadašnjem vojnom poligonu, lociranom između dve reke u koje je, najčešće završavala svaka jače šutnuta lopta ka golu. Igralište je za važnija takmičenja nasipano šljunkom koji bi voda brzo sprala. Slično je bilo i u mnogim drugim mestima.
    • Nedostatak prevoznih sredstava i slabe komunikacije između gradova: klubovi su u udaljenija mesta putovali starim dotrajalim kamionima, najčešće dobijenim iz ratne odštete.


    Zbog svega toga, verovatno, u prvim posleratnim prvenstvima nisu učestvovale ekipe iz severa republike , iako su u ovom delu bili locirani neki gradovi sa dužom fudbalskom tradicijom: Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Mojkovac i Kolašin.
     
  5. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    Sezona 1946/47

    [​IMG]Postao/la Samit dana 29 aug 2010, 19:43

    Ligaška sezona 1946/47


    Prvo posleratno klupsko prvenstvo države održano je, od 25.avgusta 1946. do 12.jula 1947. godine, po sistemu lige od 14 članova.

    Liga je formirana nakon takmičenja po republikama i dodatnih kvalifikacija.

    "Ključ" za formiranje lige:

    a) prvaci republika:

    • Crvena zvezda (Beograd), prvak Srbije
    • Hajduk (Split), prvak Hrvatske
    • Železničar (Sarajevo) prvak Bosne i Hercegovine
    • Nafta (Lendava), prvak Slovenije
    • Pobeda (Skoplje), prvak Makedonije
    • Budućnost (Titograd), prvak Crna Gore
    • Spartak (Subotica), prvak Vojvodine

    b) drugoplasirani timovi

    • Železničar (Niš), promenio ime u 14.oktobar - lige Srbije
    • Dinamo (Zagreb) - lige Hrvatske

    c) pobednik kvalifikacija:

    • Metalac (Beograd) trećeplasirani sa prvenstva Srbije, pobednik saveznik kvalifikacija

    d) odlukom

    • Partizan (Beograd), predstavnik Jugoslovenske Armije
    • Kvarner (Rijeka) prvak teritorije Istre

    e) naknadno:

    • Lokomotiva (Zagreb), trećeplasirani sa prvenstva Hrvatske i finalista saveznih kvalifikacija
    • Ponziana (Trst), predstavnik slobodne teritorije Trst

    Staruu lige prethodile su kvalifikacije:

    21.07. 1946 Niš: Lovćen (Cetinje) – Makedonija (Skopje) 3:0 (par forfe)
    21.07. 1946 Sisak: Borac (Banja Luka) – Železničar (Ljubljana) 2:0

    28.07. 1646 Cetinje: Lovćen (Cetinje) – Borac (Banja Luka) 5:1
    28.07. 1946 Novi Sad: Sloga (Novi Sad) – Metalac (Beograd) 0:2
    04.08. 1946 Banja Luka: Borac (Banja Luka) – Lovćen (Cetinje) 1:5
    06.08. 1946 Beograd: Metalac (Beograd) – Sloga (Novi Sad) 1:1

    11.08. 1946 Cetinje: Lovćen (Cetinje) – Metalac (Beograd) 0:2
    15.08. 1946 Beograd: Metalac (Beograd) – Lovćen (Cetinje) 6:3

    18.08. 1946 Zagreb: Lokomotiva (Zagreb) – Metalac (Beograd) 0:2
    22.08. 1946 Beograd: Metalac (Beograd) – Lokomotiva (Zagreb) 2:0

    Pobednik saveznih kvalifikacija je bio Metalac (Beograd), naknadno se u Saveznu ligu uključila i Lokomotiva (Zagreb), finalista saveznih kvalifikacija.


    Napomena: 21.10.1946.godine na plenarnom sastanku Fiskulturnog saveza Jugoslavije doneta je odluka da Tršćansko radničko društvo Poncijana učestvuje,kao gost u saveznoj fudbalskoj ligi. Osnovano je neposredno posle Prvog svetskog rata u predgrađu Trsta – Poncijani. U ligu se uključila 1.novembra 1946.godine i prvu utakmicu odigrala u Zagrebu protiv Lokomotive (2:2). Lokomotivi je to bila već osma prvenstvena utakmica.

    Završna tabela

    1 Partizan, Beograd 26 23 1 2 77:17 +60 47
    2 Dinamo, Zagreb 26 19 4 3 81:26 +55 42
    3 Crvena Zvezda, Beograd 26 18 2 6 66:23 +43 38
    4 Hajduk, Split 26 16 4 6 57:21 +36 36
    5 Metalac, Beograd 26 13 3 10 40:35 +5 29
    6 Spartak, Subotica 26 11 6 9 40:34 +6 28
    7 Lokomotiva, Zagreb 26 10 4 12 34:43 -9 24
    8 Pobeda, Skoplje 26 8 6 12 41:49 -8 22
    9 Kvarner, Rijeka 26 7 7 12 27:42 -15 21
    10 Budućnost, Titograd 26 7 6 13 44:54 -10 20
    11 Poncijana, Trst 26 9 2 15 35:50 -14 20
    12 Željezničar, Sarajevo 26 7 4 15 31:54 -23 18
    13 14. oktobar, Niš 26 4 5 17 26:76 -50 13
    14 Nafta, Lendava 26 3 0 23 13:88 -75 3

    Liga se smanjuje na deset klubova.
     Šest klubova: Partizan (Beograd), Dinamo (Zagreb), Crvena zvezda (Beograd), Hajduk (Split), Metalac (Beograd) i Spartak (Subotica) i naredne sezone igraju u ligi – direktno
     Sedmi član: pobednik utakmice Lokomotiva (Zagreb) – Kvarner (Rijeka)
     Osmi član: pobednik kvalifikacija za republičkih predstavnika za savezni kup (Torpedo, Sarajevo – Sloga, Novi Sad
     Deveti član: pobednik utakmice Pobeda (Vardar, Skoplje) – poraženi kvalifikacija za republičkih predstavnika za savezni kup (Sloga, Novi Sad)
     Ponciana (Trst), po direktivi – kao gost

    Ispali: Nafta (Donja Lendava), 14.oktobar (Niš), Železničar (Sarajevo), Budućnost (Titograd) – direktno i Kvarner (Rijeka), posle kvalifikacija.
    Novi članovi: SDM Sarajevo (ranije Torpedo)
    Napomene:
    • Sredinom jula 1947.godine Pobeda je posle fuzije sa Makedonijom promenila ime u Vardar
    • Pre početka prvenstva Gradski i Okružni odbor fiskulturnog saveza Srbije u Nišu doneli su odluku o fuziji niških fiskulturnih društava u jedno centralno društvo. Železničar, Jedinstvo i Radnički održali su zajedničku skupštinu, izvršili fuziju i konstituisali se u jedinstveno društvo pod nazivom FD „14.oktobar“ u želji da se na taj način trajno obeleži dan oslobođenja Niša.

    1. Partizan: Glazer Franjo (16/15), Nikolić Risto (6/1), Šoštarić Franjo (2/1) – Brozović Miroslav (23/1), Čajkovski Zlatko (20/3), Atanacković Aleksandar (17/3), Đurđević Milivoje (17/0), Popesku Stanislav (13/0), Jovanović Miodrag (3/0), Čolić Ratko (2/0) - Bobek Stjepan (23/24), Palfi Bela (21/4), Mihajlović Prvoslav (18/9), Rupnik Franjo (18/11), Simonovski Kiril (19/5), Šereš Silvester (12/2), Matekalo Florijan (7/3), Janevski Jane (6/1), Firm Vladimir (4/3), Radunović Momčilo (4/0), Jakuš Stevan (2/0) I Šutevski Šepe (1/0). Ukupno 22 igrača. Trener: Špic Ilješ

    Lista strelaca:

    Velfl Franjo (Dinamo) 28 (24)
    Bobek Stjepan (Partizan) 24 (23)
    Tomašević Kosta (C. zvezda) 15 (16)

    Kvalifikacije za opstanak u ligi za sezonu 1947/48:

    Kvarner (Rijeka) – Lokomotiva (Zagreb) 2:3 i 0:2
    Vardar (Skopje) – Sloga (Novi Sad) 1:0 i 1:1

    Kvalifikacije za popunu lige za sezonu 1947/48:

    Posle završenih prvenstava unutar republika, održan je Savezni kvalifikacioni kup, takmičenje 16 najboljih ekipa iz republika (po četiri iz Srbije i Hrvatske, a po dva iz ostalih republika). Učesnici takmičenja su bili:


    • Srbija: Sloga (Novi Sad), Dinamo (Pančevo), Radnički (Kragujevac) i Podrinje (Šabac)
    • Hrvatska: Metalac (Zagreb), RNK Split, Tekstilac (Varaždin) i Zagreb
    • Slovenija: Enotnost (Ljubljana) i Triglav (Ljubljana)
    • Bosna i Hercegovina: Velež (Mostar) i Torpedo (Sarajevo)
    • Makedonija: Rabotnički i Makedonija (oba Skoplje)
    • Crna Gora: Sutjeska (Nikšić) i Bokelj (Kotor)

    Utakmice su igrane po dvostrukom kup sistemu (obavezno su u prvom kolu igrali timovi iz iste republike) od 11. maja do 21. juna 1947. godine:

    Osmina finala (11. i 18.maj 1947.):

    Dinamo (Pančevo) – Podrinje (Šabac) 4:0 i 1:2
    Radnički (Kragujevac) – Sloga (Novi Sad) 0:4 i 0:1
    Metalac (Zagreb) – RNK Split 4:1 i 1:1
    Tekstilac (Varaždin) – Zagreb 0:0 i 1:0
    Enotnost (Ljubljana) – Triglav (Ljubljana) 2:1 i 1:2, treća 3:1
    Makedonija (Skopje) – Rabotnički (Skoplje) 1:2 i 2:0
    Sutjeska (Nikšić) – Bokelj (Kotor) 3:1 i 1:2
    Velež (Mostar) – Torpedo (Sarajevo) 2:1 i 1:3

    Četvrtfinale (25.maj i 1.juni):

    Sutjeska (Nikšić) – Torpedo (Sarajevo) 2:2 i 1:6
    Makedonija (Skoplje) – Dinamo (Pančevo) 3:1 i 0:2, treća 1:2
    Enotnost (Ljubljana) – Metalac (Zagreb) 0:4 i 0:1
    Sloga (Novi Sad) – Tekstilac (Varaždin) 2:0 i 1:2

    Polufinale (15.juni i …):

    Dinamo (Pančevo) - Torpedo (Sarajevo) 1:1 (ponovljena 2:1) i 1:4
    Sloga (Novi Sad) - Metalac (Zagreb) 2:0 i 1:1

    Finale:

    Torpedo (Sarajevo) - Sloga (Novi Sad) 5:1 i 3:3


    Napomena: Novi prvoligaš je postao Torpedo (Sarajevo).

    Dodato posle 13 Sati 19 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    Sezona 1946/47 drugi deo

    II stepen takmičenja

    Drugi stepen natjecanja u sezoni 1946/47 predstavljale su takozvane republikanske lige.
    Na nivou drugoligaškog ranga. Kvalifikacije za popunu saveznog ranga igrale su po četiri prvoplasirane ekipe iz Hrvatske i Srbije (dve grupe po dve prvoplasirane) te po dve najuspešnije ekipe iz Bosne i Hercegovine. Crne Gore, Makedonije i Slovenije. Igralo se po turnirskom sistemu.
    NR SRBIJA

    Prvo zvanično prvenstvo Srbije odigrano je po grupama – zonama.

    Prva (Severna) zona

    Klubovi iz Vojvodine i dva Beogradska kluba (Milicionar i Beograd)

    1 Sloga, Novi Sad 22 18 2 2 87:22 +65 38
    2 Dinamo, Pančevo 22 16 1 5 70:35 +35 33
    3 Sloboda, Subotica 22 12 3 7 57:30 +27 27
    4 Srem, Sremska Mitrovica 22 13 1 8 56:32 +24 27
    5 Milicionar, Beograd 22 9 4 9 35:48 -13 22
    6 Polet, Sombor 22 7 6 9 41:47 -6 20
    7 Železničar, Zrenjanin 22 8 4 10 43:56 -13 20
    8 Zrenjanin 22 7 2 13 51:65 -14 16
    9 Beograd 22 7 2 13 35:57 -22 16
    10 Eđšeg, Novi Sad 22 5 5 12 34:53 -19 15
    11 Jedinstvo, Vršac 22 6 3 13 37:62 -25 15
    12 Jedinstvo, Bačka Topola 22 5 5 12 34:73 -39 15

    Napomene: Sloga (Novi Sad) i Dinamo (Pančevo) su igrali kvalifikacije za Prvu odnosno Drugu saveznu ligu.
    Kvalifikacije za zadržavanje statusa – bez klubova iz Beograda igrali su: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Zrenjanin. U konkurenciji su bili prvaci sedam grupa: Cement (Beočin), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Bezdan, Jedinstvo (Senta).
    • Kvalifikovali su se: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Jedinstvo (Senta).
    • Eliminisani su Bezdan i Cement. Zrenjanin je odustao zbog integracije gradskih klubova.


    Kvalifikacije za opstanak u ligi:
    15.06.1947. Zrenjanin – 6.oktobar (Velika Kikinda) 1:2

    Revanš kvalifikacionih utakmica zakazan je za 29.juni, ali je pomeren za sedam dana kasnije, zbog savetovanja Fudbalskog odbora FISAS-a u Beogradu. U Velikoj Kikindi nije ni održan jer su se u međuvremenu fuzionisali Zrenjanin (nastao spajanjem Obilića i Radničkog, prethodne jeseni), Borac i ŽSK u Fiskulturno sindikalno društvo Proleter. Zajednička skupština sva tri kluba održana je 27.juna 1947.godine.

    Druga zona

    Učesnici - varijanta 1: Podrinje (Šabac), Jedinstvo (Smederevo), Nikčević (Svetozarevo), Radnički (Beograd), Sloboda (Titovo Užice), Borac (Čačak), Napred (Valjevo), Mladi radnik (Požarevac), Sandžak (Novi Pazar), Budućnost (Valjevo)

    Učesnici - varijanta 2: Polet (Jagodina), Podirnje (Šabac), Jedinstvo (Smederevo), Radnički (Beograd), Borac (Čačak), Sloboda (Užice) i Napredak (Valjevo), Mladi radnik (Požarevac) i Sandžak (Novi Pazar)

    Razlike: u prvom popisu nema Poleta (Jagodina), a u drugom Budućnost (Valjevo) i Nikčevića (Svetozarevo)
    Dilema Napred (Borac, Čačak) ili Napredak Valjevo (Polet, Jagodina) !?

    1 Podrinje, Šabac
    2
    3
    4 Borac, Čačak 16 8 3 5 28:23 +5 19
    5
    6 Polet, Jagodina 16 7 2 7 25:25 0 16
    7
    8
    9
    10

    U popisu 10 klubova (nabrojani) – po podacima iz monografije Borca (Čačak) igrano 16 kola. Podaci se slažu i iz monografije Poleta (Jagodina) koje nema na gornjem popisu učesnika. U tabeli su podaci iz donjih tabela, a dodata je ispod i tabela učesnika prvenstva po drugoj verziji.

    Treća zona

    Učenici: Radnički (Kragujevac), Proleter/Radnički (Pirot), Jedinstvo (Priština), Kosta Stamenković (Leskovac), Zakić (Kruševac), Budućnost (Peć), Jedinstvo (Niš), Bor, Topličanin (Prokuplje) i Simo Pogačarević (Vranje)
    1 Radnički, Kragujevac
    2
    3
    4 Proleter, Pirot
    5
    6
    7
    8
    9
    10

    Napomene: Posle jesenjeg dela izvršeno je spajanje leskovačkih klubova Kosta Stamenković i Omladinac, na zajedničkoj sednici održanoj 3.novembra 1946.godine. Novo društvo dobilo je ime Sindikalno fiskulturno društvo Kosta Stamenković.

    HRVATSKA

    1 Metalac, Zagreb 14 11 1 2 43:13 13 +30 23
    2 Zagreb 14 8 2 4 45:21 21 +24 18
    3 Split 14 8 1 5 32:20 20 +12 17
    4 Tekstilac, Varaždin 14 7 2 5 32:19 17 +13 16
    5 Slaven, Borovo 14 7 2 5 21:25 23 -4 16
    6 Naprijed, Sisak 14 4 4 6 17:26 27 -9 12
    7 USO Pula 14 3 4 7 23:37 40 -14 10
    8 Proleter, Belišće 14 0 0 14 9:61 47 -52 0
    Udarnik, Karlovac
    Napomene:
    • Brisane su utakmice Udarnika (Karlovac). Odluka je doneta zbog napuštanja terena za vreme utakmice sa Proleterom (Belišće). Bilans Udranika na polusezoni je bio 8 2 1 5 7:14 - 5 bodova.
    • Metalac (Zagreb), Zagreb, Split i Tekstilac (Varaždin) su igrali kvalifikacije za Prvu saveznu ligu
    • Metalac (Zagreb), Tekstilac (Varaždin) i Proleter (Belišće) su igrali kvalifikacije za formiranje Druge savezne lige.

    BOSNA I HERCEGOVINA

    Prvenstvo Bosne i Hercegovine za 1946/47. godinu (drugi stepen takmičenja) je počelo sa 9 klubova, a završeno sa osam. Krajem 1946. godine došlo do fuzije sarajevskih klubova Udarnik i Sloboda u Torpedo.

    1 Velež, Mostar 14 11 1 2 40:7 +33 23
    2 SDM Torpedo, Sarajevo 14 11 0 3 43:21 +22 22
    3 Borac, Banjaluka 14 9 1 4 42:14 +28 19
    4 Čelik, Zenica 14 8 1 5 27:21 +6 17
    5 Sloboda, Tuzla 14 4 2 8 26:34 -8 10
    6 Bratstvo, Travnik 14 4 1 9 18:31 -13 9
    7 Jedinstvo, Bihać 14 3 0 11 23:60 -37 6
    8 Proleter, Teslić 14 2 1 11 14:32 -18 5


    Napomene:
    • Velež (Mostar) i Torpedo (Sarajevo) su igrali kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – Torpedo uspeo.
    • Velež (Mostar) je igrao kvalifikacije za formiranje Druge savezne lige - nije uspeo

    SLOVENIJA

    Prvenstvo je počelo sa 14 klubova i posle jesenjeg dela plasman je bio:

    1 Železničar, Ljubljana 13 10 1 2 40:12 +28 21
    2 Svoboda, Ljubljana 13 9 1 3 41:15 +26 19
    3 Rudar, Trbovlje 13 7 4 2 31:13 +18 18
    4 Željezničar, Maribor 13 7 2 4 43:24 +21 16
    5 Celje 13 7 2 4 34:28 +6 16
    6 Krim, Ljubljana 13 7 1 5 39:27 +12 15
    7 Polet, Maribor 13 7 1 5 33:25 +8 15
    8 Kranj 13 7 1 5 34:32 +2 15
    9 Gregorič, Jesenice 13 7 0 6 30:26 +4 14
    10 Borec, Ljubljana 13 5 2 6 20:21 -1 12
    11 Olimp, Celje 13 4 3 6 30:27 +3 11
    12 Sobota, Murska Sobota 13 2 1 10 18:35 +17 5
    13 Edinost, Ljubljana 13 1 2 11 6:65 -59 4
    14 Novo Mesto 13 0 3 10 9:58 -49 3


    Napomene: Pred prolećni deo došlo je do fuzije klubova:
    • Železničar, Partizan i Bratstvo u Triglav (Ljubljana)
    • Borec, Svoboda i Udarnik u Enotnost (Ljubljana)
    • Krim i Edinost u Krim (Ljubljana)
    • Olimp i Celje u Kladivar (Celje)


    Da bi prvenstvo moglo da se završi do maja, odlučeno je da prvih šest od preostalih 11 klubova čine finalnu grupu i da odigraju 5 kola proljećnog dela prvenstva (uz prenošenje salda iz jesenjeg dela).
    Mariborski železničar je u znak protesta predao sve projećne mečeve (igrao je prijateljske mečeve sa 15 minuta kašnjenja u odnosu na zakazane zvanične).

    1 Enotnost, Ljubljana 18 13 1 4 56:18 +38 27
    2 Triglav, Ljubljana 18 12 2 4 52:20 +32 26
    3 Kladivar, Celje 18 12 2 4 45:28 +17 26
    4 Rudar, Trbovlje 18 9 5 4 40:20 +20 23
    5 Krim, Ljubljana 18 8 1 9 46:48 -2 17
    6 Železničar, Maribor 18 7 2 9 43:39 -4 16

    Napomena: Enotnost (Ljubljana) i Triglav (Maribor) su učestvovali u Saveznom kvalifikacionom kupu 1947. te u kvalifikacije za formiranje druge savezne lige 1947./48.

    MAKEDONIJA

    1 Makedonija, Skopje 18 16 1 1 80:16 +64 33
    2 Rabotnički, Skopje 18 11 5 2 45:16 +29 27
    3 Ljuboten, Tetovo 18 10 2 6 39:36 +3 22
    4 Goce Delčev, Prilep 18 9 2 7 39:34 +5 20
    5 11.oktomvri, Kumanovo 18 7 3 8 34:28 +6 17
    6 Zafer, Skoplje 18 8 1 9 30:39 -9 17
    7 Pelister, Bitolj 18 7 8 8 26:37 -11 17
    8 Napredak, Titov Veles 18 5 3 10 25:42 -17 13
    9 Jedinstvo, Skoplje 18 2 3 13 22:44 -22 7
    10 Makedonija, Kumanovo 18 3 1 14 11:59 -48 7

    Napomena: Makedonija i Rabotnički (oba Skopje) su učestvovali u Saveznom kvalifikacionom kupu 1947. te u kvalifikacije za formiranje druge savezne lige 1947./48

    CRNA GORA

    1 Sutjeska, Nikšić 8 6 1 1 19:9 +10 13
    2 Bokelj, Kotor 8 5 1 2 14:14 0 11
    3 Lovćen, Cetinje 8 4 1 3 21:13 +8 9
    4 Arsenal, Tivat 8 2 1 5 13:20 -7 5
    5 Velimir Jakić, Pljevlja 8 1 0 7 5:16 -11 2

    Viši rang: Sutjeska (Nikšić) i Bokelj (Kotor) su igrali kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – nisu uspeli
    Ispali: niko
    Novi članovi: Iskra (Danilovgrad) i Tempo (Bar)
    Napomene:


    Uspeo sam da sakupim podatke o ostalim republikanskim ligama, kako su tada zvane, ne i Sprskoj koja je, te prve klupske sezone imala tri zone. Samo prva - Vojvodina i Beograd je kompletna. Kod ostale dve, zbog različitih izvora informacija, nisam uspeo da prikupim, uz "pečat 100 posto" ni učesnike liga. Verujem da neko u svojoj arhivi, na požutelim stranicama tadašnjih novina ili monografiji nekog od klubova iliti saveza ima podatke kojima bi dopunili tabele. Cilj ove teme je upravo to - nikako prosipanje pameti.

    Molim POMOĆ PRIJATELJA


    Dodato posle 13 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    III rang takmičenja

    VOJVODINA

    Takmičenje u sedam grupa formiranih na teritorijalnom principu. Učestvovalo je 40 ekipa.

    Prva grupa

    1 Cement, Beočin 10 7 0 3 30:16 +14 14
    2 Stražilovo, Srem. Kamenica 10 7 0 3 25:14 +11 14
    3 Fruškogorac, Srem. Kamenica 10 6 0 4 28:20 +8 12
    4 Zrinjski, Petrovaradin 10 4 2 4 19:22 -3 10
    5 Sremac, Vojka 10 1 3 6 8:20 -12 5
    6 Radnicki, Irig 10 2 1 7 11:30 -19 5

    Viši rang: Cement (Beočin) učestovao u kvalifikacijama za popunu Severne grupe Srpske lige – nije uspeo

    Druga grupa

    1 Radnički, Inđija 10 8 1 1 37:14 +23 17
    2 Jedinstvo, Stara Pazova 10 8 0 2 35:13 +22 16
    3 Radnički, Ruma 10 4 2 4 18:22 -4 10
    4 Radnički, Šid 10 3 2 5 23:24 -1 8
    5 Laćarak 10 2 1 7 11:29 -18 5
    6 Rudar, Vrdnik 10 2 0 8 20:42 -22 4

    Viši rang: Radnički (Inđija) je učestovao u kvalifikacijama za popunu Severne grupe Srpske lige protiv Radničkog (Novi Sad) – uspeo (0:3 i 5:1)

    Treća grupa

    1 Spartak, Debeljača 10 6 2 2 36:12 +24 14
    2 Radnički, Kovin 10 7 0 3 43:18 +25 14
    3 Unirea, Uzdin 10 5 1 4 22:15 +7 11
    4 Sava Munćan, Bela Crkva 10 3 5 2 18:20 -2 11
    5 Slavija, Kovačica 10 2 3 5 22:33 -11 7
    6 Zrenjanin, Alibunar 10 1 1 8 10:52 -42 3

    Viši rang: Spartak (Debeljača) je učestovao u kvalifikacijama za popunu Severne grupe Srpske lige -uspeo

    Četvrta grupa

    1 6.oktobar, Velika Kikinda 8 6 0 2 20:8 +12 12
    2 Zvezda, Novi Becej 8 6 0 2 34:27 +7 12
    3 Borac, Zrenjanin 8 4 1 3 28:12 +16 9
    4 Bratstvo, Elemir 8 1 2 5 11:26 -15 4
    5 Obilić, Novi Kneževac 8 1 1 6 5:25 -20 3

    Viši rang: 6.oktobar (Kikinda) je učestovao u kvalifikacijama za popunu Severne grupe Srpske lige -uspeo

    Peta grupa
    (Bačkopalanački, starobečejski, žabaljsk i deo Novosadskog sreza)

    1 Jovan Crveni, Stari Bečej 6 5 0 1 22:4 +18 10
    2 Obilić, Pašićevo 6 3 2 1 15:11 +4 8
    3 Omladinac, Žabalj 6 2 2 2 12:11 +1 6
    4 Miletić, Mošorin 6 0 0 6 4:27 -23 0

    Viši rang: Jovan Crveni (Stari Bečej) je učestovao u kvalifikacijama za popunu Severne grupe Srpske lige –uspeo.
    Napomena: Pašićevo se danas zove Zmajevo


    U Vojvođanskom fiskulturniku su, tokom prevenstva navedena još dva kluba: SŠK Bački Petrovac i OSLN Buljkes (Maglić). Da li je to tačno, da li su završili takmičenje ili odsutali?

    Šesta grupa

    1 Bezdan 10 8 1 1 28:9 +19 17
    2 Jedinstvo, Kula 10 8 0 2 34:16 +18 16
    3 Petar Drapšin, Vrbas 10 6 0 4 29:21 +8 12
    4 Mladost, Stapar 10 5 0 5 22:30 -8 10
    5 Tekstilac, Odžaci 10 2 0 8 12:28 -16 4
    6 Sidro, Apatin 10 0 1 9 11:32 -21 1

    Viši rang: Bezdan je učestovao u kvalifikacijama za popunu Severne grupe Srpske lige –nije uspeo

    Sedma grupa

    1 Jedinstvo, B. Topola 8 6 2 0 26:8 +18 14
    2 Jedinstvo, Senta 8 5 1 2 15:10 +5 11
    3 Radnički, Stara Kanjiža 8 3 2 3 13:14 -1 8
    4 Bratstvo, Ada 8 2 6 0 12:23 -11 4
    5 Radnički, Bajmok 8 1 1 6 7:19 -12 3

    Viši rang: Jedinstvo (Bačka Topola) je učestovalo u kvalifikacijama za popunu Prve zone republible lieg Srbije – za Vojvodinu i uspelo
    U Vojvođanskom fiskulturniku tokom prvenstva naveden je još jedan klub - Radnički (Subotica). Ta je bilo sa njim ?
    Zašto je Radnički (Inđija) igrao sa Radničkim (Novi Sad) koji nije bio pobednik ni jedne od grupa u Vojvodini ???


    SRBIJA

    Organizacija liga - u grubom, po uzoru datom za Vojvodinu, nepoznata autoru, pa su tabele (najčešće nepotpune) okruga "posejane" nasumice, onako kako su i obrađivane. Po gruboj proceni na ovom mestu publikovana tek svaka deseta.

    Na potezu ste Vi, poštovani posetioci rubrike vremeplov...


    Okružna liga Moravskog okrug

    Vreme: 17.septembar 1946 do 27.aprila 1947.godine

    Učesnici (6): Branko Krsmanović (Paraćin), Levač (Rekovac), Morava (Ćuprija), Proleter (Bare), Omladinac (Despotovac) i Radnički (Svilajnac)

    1 Radnički, Svilajnac 10 9 0 1 60:12 +48 18
    2
    3
    4
    5
    6

    Okružna liga Požarevac

    Učesnici: Mladi radnik (Požarevac), Sloga (Petrovac na Mlavi), Rudar (Kostolac), Jedinstvo (Požarevac), Mladi borac (Veliko Gradište) i Crvena pobeda (Stari Kostolac)

    1 Mladi radnik, Požarevac
    2 Sloga, Petrovac na Mlavi
    3 Rudar, Kostolac
    4
    5
    6

    Napomena: Po zavretku prvenstva fuzionisali su se Mladi radnik i Jedinstvo iz Požarevca, novi klub je zadržao ime Mladi radnik.

    Okružna liga Čačak

    Učestvovala sva fiskulturna društva (osim prvaka FD Borac, Čačak) podelejna u četiri zone:

    Učesnici:

    Prva zona: Javor (Ivanjica), Kapelan (Guča), Mladi partizan (Kotraža) i Dragiša Pajević (Kaona)
    Druga zona: Radnički (Čačak), Ratko Mitrović (Zablaće), Mika Đokić (Bresnica)
    Treća zona: Sloboda (Kraljevo), Lokomotiva (Kraljevo) i Bane (Raška)
    Četvrta zona: Takovo (Gornji Milanovac), Spartak (Ljig) i Stevo Singer (Belanov.)

    Dva prvoplasirana kluba iz svake zone kvalifikovala su se za dalje takmičenje, formirana je okružna liga. Sedmi član je Sloboda (Kraljevo), kao prošlogodišnji prvak okruga.

    Nedostaje gore najavljena liga

    Okružna liga Leskovac

    Učesnici: Vlasina (Vlasotince), Jedinstvo (Grdelica), Brestovac, Kosta Stamenković (Leskovac) i Omladinac (Leskovac)

    1 Kosta Stamenković. Leskovac 4 3 0 1 10:5 +5 6
    2 Vlasina, Vlasotince 4 1 1 2 7:9 -2 3
    3 Omladinac, Leskovac 4 3 1 2 6:10 -4 3
    ? 23:24

    Napomena: Da li su Jedinstvo i Brestovac odustali od takmičenja ili su isključeni Tabela – izvor monografija Dubočice (ranije Kosta Stamenković)

    Podrinski okrug

    Učestvovalo je 15 ekipa, svrstane su u tri grupe po teritorijalnom principu.

    Prva grupa
    Učesnici (6): Spartak (Šabac), Pocerina (Jevremovac), Atić (Koceljeva), Ž. Jovanović (Dumača), Posavotamnava (Vladimirci) i N. Jerković (Mala Vranjska)

    1 Atić, Koceljeva
    2
    3
    4
    5
    6

    Druga grupa
    Učesnici (4): Mačva (Bogatić), Sloga (Tabanović), Podrinje (Mala Mitrovica) i Jedinstvo (Štitar)

    1 Mačva, Bogatić 5
    2
    3
    4

    Treća grupa
    Učesnici (5): Budućnost (Loznica), Božović (Ljubovija), Gučevo (Banja Koviljača), Rađevac (Krupanj) i Orelj (Loznica).

    1 Budućnost, Loznica 8
    2 Božović, Ljubovija 6
    3 Gučevo, Banja Koviljača 3
    4 Rađevac, Krupanj 3
    5 Orelj, Lešnica 0

    Beograd

    Takmičenje je počelo 10.septembra 1946.godine.

    Učesnici: Sparta, Vračar, Student, Drvodeljac, Građevinac, Tekstilac, Železničar, Grafičar, Poštar, Brodarac, Sremac, Kosmaj, Sloboda i Botip.

    U toku prvenstva izvršene su brojne fuzije:
    • Železničar i Brodarac u Signal
    • Vračar i Kosmaj u Slavija
    • Sremac i Sparta u Jedinstvo
    • Građevinac i Drvodeljac u Graditelj
    • Radnički i Tekstilac u Radnički
    • Botip i Sloboda u Sloven
    • Crvena zvezda i Student u Crvena zvezda

    Staro prvenstvo je zbog toga poništeno, a novo započelo 22.decembra sa sedam sekcija:

    o Jedinstvo (Zemun)
    o Sloven
    o Slavija
    o Graditelj
    o Grafičar
    o Signal
    o Poštar

    Prva tri mesta (bez sačuvane tabele) zauzeli su: Jedinstvo (Zemun), Sloven i Slavija.
    Posle kvalifikacija Jedinstvo (Zemun) i Slaven su stekli pravo da igraju u Zonskom prvenstvu FS Srbije.
    Iz prethodnog zonskog prvenstva se u gradsko takmičenje vratio Radnički.

    Po završetku sezone 1946/47 nova fuzija: Poštar, Sloven i Beograd u Beograd, a Signal menja ime u Železničar.
     
    Poslednja izmena: 21.12.2010
  6. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    Sezona 1947/48

    Dok čekam(o) da se još neko probudi i "osveži" stranicu nedostajućim tabelama idemo dalje. Na redu je drugo posleratno klupsko prvenstvo Jugoslavije i sezona 1947/48.

    Prva savezna liga

    Vreme: 17.avgust 1947 – 30.maj 1948. godine

    1 Dinamo, Zagreb 18 14 1 3 56:20 +36 29
    2 Hajduk, Split 18 11 2 5 40:15 +25 24
    3 Partizan, Beograd 18 10 4 4 46:22 +24 24
    4 Lokomotiva, Zagreb 18 7 5 6 21:18 +3 19
    5 Crvena zvezda, Beograd 18 5 6 7 24:25 -1 16
    6 Metalac, Beograd 18 4 8 6 16:24 -8 16
    7 Ponziana, Trst 18 6 4 8 21:45 -24 16
    8 Vardar, Skoplje 18 5 4 9 22:39 -17 14
    9 Spartak, Subotica 18 5 1 12 21:38 -17 11
    10 SDM Sarajevo 18 2 7 9 19:40 -21 11

    Ispali:
    • Spartak (Subotica), Sarajevo – direktno
    • Vardar (Skopje) - posle kvalifikacija sa ekipom Naša krila (Zemun)
    Novi članovi: Budućnost (Titograd), Sloga (Novi Sad) i Naša Krila (Zemun)
    Napomene:


    Dinamo: Babić Josip (9/12), Arneri Slavko (6/3), Monsider Zvonimir (3/5) – Horvat Drago /18/0), Pleše Branko (18/0), Jurić Marko (12/0), Pukšec Krešimir (12/0), Rajs Ivica (10/2), Jazbinšek Ivan (9/0), Horvat Ivan (9/0), Strugar Đuka (4/0), Kokotović Mirko (2/0), Lojen Dragutin (1/0) – Cimermaničić Zvonimir (18/12), Čajkovski Željko (18/5), Velfl Franjo (17/22), Kacijan Ratko (16/2), Benko Aleksandar (9/4), Senčar Božo (7/5) i Strnad Zvonko (2/1). Ukupno 20 igrača. Trener : Kokotović Mirko i Mitš K.

    Lista strelaca:
    Velfl Franjo (Dinamo) 22 (17)
    Mihajlović Prvoslav (Partizan) 16 (18)
    Matošić Frane (Hajduk) 15 (18)

    Kvalifikacije za opstanak u ligi:
    (osmi iz Prve i treći iz Druge savezne lige)

    Naša krila (Zemun) – Vardar (Skopje) 3:1 i 2:3
    ________________________________________
    Druga savezna liga

    Na sednici Fiskulturnog saveza Jugoslavije (Futbalski savez je formiran tek kasnije) održanoj 3. i 4.jula 1947.godine doneta je odluka da se za sezonu 1947/48 pored Prve (10 klubova) formira i Druga savezna liga sa 12 klubova.

    Formiranje lige:

    • Budućnost (Titograd), iz Prve savezne lige
    • Kvarner (Rijeka), poraženi iz završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu (protivnik Lokomotiva, Zagreb)
    • Sloga (Novi Sad), poraženi iz završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu (protivnik Vardar, Skopje)
    • Dinamo (Pančevo), polufinalista završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu
    • Metalac (Zagreb), polufinalista završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu
    • Naša krila (Zemun) predstavnik ratnog vazduhoplovstva JA
    • Mornar (Split), predstavnik ratne mornarice JA
    • Rabotnički (Skoplje), pobednik kvalifikacija – Prva grupa
    • Tekstilac (Varaždin), pobednik kvalifikacija – Druga grupa
    • Enotnost (Ljubljana), posle kvalifikacija za Prvu saveznu ligu „po ključu“ kao predstavnik Slovenije
    • Železničar (Sarajevo), naknadno

    Kvalifikacije za popunu lige – Prva grupa:


    polufinale
    Velež (Mostar) - Sutjeska (Nikšić) 1:0 i 1:3
    14.oktobar (Niš) - Rabotnički (Skopje) 3:4 i 1:2
    Finale
    Rabotnički (Skopje) – Sutjeska (Nikšić) 3:0 i 1:3

    Napomena: Rabotnički (Skopje) se plasirao u Drugu saveznu ligu. Uskočio je kao novoformirani klub, posle fuzije Pobede i Makedonije koja je izborila pravo na kvalifikacije.

    Kvalifikacije za popunu lige – Druga grupa:

    Polufinale
    Tekstilac (Varaždin) – Radnički (Kragujevac) 0:0 i 2:1
    Podrinje (Šabac) – Proleter (Osijek) 1:2 i 3:1
    Finale
    Tekstilac (Varaždin) – Podrije (Šabac) 3:1 i 0:2. produžeci 4:3

    Napomena: Tekstilac (Varaždin) se plasirao u Drugu saveznu ligu

    Predsedništvo Centralnog odbora FISAJ-a je 12.avgusta 1947.godine, na molbu Fiskulturnog saveza Bosne i Hercegovine , uvrstilo naknadno i Železničar (Sarajevo) u Drugu saveznu ligu pa je ona imala neparan broj - 11 klubova. Ovim je ispravljena greška - ispušteno pravo na automatsko učešće u Drugoj ligi (kao i Budućnost iz Titograda.

    Završna tabela:

    Vreme: od 17.avgust 1947. do 30.05. 1948. godine

    1 Budućnost, Titograd 20 13 3 4 46 21 +25 29
    2 Sloga, Novi Sad 20 13 3 4 39 18 +21 29
    3 Naša Krila, Zemun 20 13 3 4 54 30 +24 29
    4 Metalac, Zagreb 20 11 2 7 30 24 +6 24
    5 Mornar, Split 20 10 3 7 41 21 +20 23
    6 Dinamo, Pančevo 20 8 4 8 33 29 +4 20
    7 Enotnost, Ljubljana 20 8 3 9 36 35 +1 19
    8 Tekstilac, Varaždin 20 7 3 10 31 47 -16 17
    9 Željezničar, Sarajevo 20 6 4 10 28 34 -6 16
    10 Kvarner, Rijeka 20 4 2 14 27 54 -27 10
    11 Rabotnički, Skoplje 20 0 4 16 12 64 -52 4

    Viši rang:
    • Budućnost (Titograd) i Sloga (Novi Sad) - direktno
    • Naša krila (Zemun) – posle kvalifikacija sa Vardarom (Skopje), osmoplasiranim timom Prve lige
    Ispali:
    • Rabotnički (Skopje), Kvarner (Rijeka), Željezničar (Sarajevo) – direktno
    • Tekstilac (Varaždin)- nakon kvalifikacija
    Novi članovi:
    • Iz Prve lige: Spartak (Subotica), SDM Sarajevo i posle kvalifikacija Vardar (Skopje)
    • Iz trećih (republičkih) liga: Podrinje (Šabac), Dinamo (Skoplje) - direktno, nakon kvalifikacija i Proleter (Osijek)
    Napomene: Druga savezna liga je svedena sa 11 na 10 klubova.


    Najbolji strelac: Pečenčić Vladimir (Naša krila) 15 golova

    Kvalifikacije za popunu Druge savezne lige za sezonu 1948/49:

    Prvi krug

    Prva grupa
    Učesnici: Podrinje (Šabac), Kosta Stamenković (Leskovac) i Sloboda (Subotica)

    Podrinje (Šabac) – Sloboda (Subotica) 3:1

    1 Podrinje, Šabac
    2 Sloboda, Subotica
    3 Kosta Stamenković, Leskovac

    Pobednik: Podrinje Šabac

    ? grupa
    Učesnici: Velež (Mostar), Dinamo (Skopje) i …

    Velež (Mostar) – Dinamo (Skopje) 3:0 i 0:3, produžeci 3:5

    1 Dinamo, Skopje
    2
    3

    Pobednik: Dinamo, Skopje

    ? grupa
    Učesnici: Proleter (Osijek), …


    1 Proleter (Osijek)
    2
    3

    Pobednik: Proleter (Osijek)

    ? grupa
    Učesnici: Napredak (Kruševac), …

    1 Napredak, Kruševac
    2
    3

    Pobednik: Napredak (Kruševac)


    Drugi krug

    Dinamo (Skoplje) – Napredak (Kruševac) 4:2 i 0:1
    Podrinje (Šabac) – Proleter (Osijek) 4:1 i 2:5, treća 4:1
    (na neutralnom terenu u Beogradu 15.avgusta 1948.godine)

    Dopunske kvalifikacije (poraženi iz prethodnog kola)
    Napredak (Kruševac) – Proleter (Osijek) 2:0, i 0:0, treća 0:1
    (na neutralnom terenu u Sarajevu)

    Pobednik – baraža Proleter (Osijek) je igrao kvalifikacije dodatne i sa Tekstilcem iz Varaždina, osmoplasiranim timom Druge lige - uspeo.

    Proleter (Osijek) – Tekstilac (Varaždin) ???

    U šetnji kroz prvi i drugi rang takmičenja u ovoj sezoni kamen spoticanja kvalifikacije za Drugu saveznu ligu za nerednu godinu. U mojim beleškama su samo konture, mnogo toga nedostaje, od parova, do rezulata. Ne sumnjam da ima dobrih ljudi koji mogu pomoći i dopuniti kvalifikacije.

    Dodato posle 15 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    Sezona 1947/48 (drugi deo)

    Treći rang takmičenja - REPUBLIČKE LIGE

    Srbija

    Prvenstvo Srbije se igralo u pet zona:
    • Vojvodina
    • Istočna
    • Centralna nekompletna tabela
    • Zapadna
    • Kosova i Metohije nedostaje tabela

    U svakoj zoni je bilo od 8 – 10 društava (Vojvođanska 12). Svaka zona ima grupe iz kojih će se plasirati društva za republičko prvenstvo.

    I (Vojvođanska) zona prvenstva Srbije

    1 Srem, Sr. Mitrovica 22 16 4 2 76:25 +51 36
    2 Sloboda, Subotica 22 14 3 5 54:28 +26 31
    3 6.oktobar, Kikinda 22 13 2 7 41:27 +14 28
    4 Jedinstvo, Vršac 22 11 6 5 62:49 +13 28
    5 Proleter, Zrenjanin 22 9 3 10 48:42 +6 21
    6 Jovan Crveni, Bečej 22 7 7 8 32:37 -5 21
    7 Polet, Sombor 22 9 3 10 43:57 -14 21
    8 Jedinstvo, Bačka Topola 22 7 6 9 35:39 -4 20
    9 Eđšeg, Novi Sad 22 7 4 11 28:33 -5 18
    10 Radnički, Inđija 22 5 6 11 42:63 -21 16
    11 Jedinstvo, Senta 22 6 4 12 34:64 -30 16
    12 Spartak, Debeljača 22 2 4 16 29:60 -31 8

    Viši rang:
    • Srem (Sr. Mitrovica), Sloboda (Subotica) i 6.oktobar (Kikinda) direktno su se plasirali u novoformiranu Jedinstvenu Srpsku ligu
    • Proleter (Zrenjanin) – posle kvalifikacija (Budućnost iz Valjeva 6:1 i 2:0, te Jedinstvo iz Zemuna 1:2 i 4:1)
    Ispali: niko
    Novi članovi: Bačka (Bačka Palanka) i Bezdan – posle kvalifikacija
    Napomene: Po završetku sezone usledila je reorganizacija liga. Pored tri prvoplasirane ekipe koje su direktno ušle u Jedinstvenu Srpsku ligu Jedinstvo (Vršac) i Proleter (Zrenjanin) su stekli pravo da učestvuju u kvalifikacijama. Proleter (Zrenjanin) – uspeo, Jedinstvop (Vršac) – nije uspelo.


    II (Zapadna) zona prvenstva Srbije

    1 Podrinje, Šabac 18 11 5 2 39:16 +23 27
    2 Beograd 18 11 2 5 32:22 +10 24
    3 Jedinstvo, Zemun 18 9 4 5 36:27 +9 22
    4 Budućnost, Valjevo 18 10 2 6 36:28 +8 22
    5 Milicionar, Beograd 18 5 7 6 24:17 +7 17
    6 Radnički, Obenovac 18 6 5 7 38:34 +4 17
    7 Jasenica, Smed. Palanka 18 7 1 10 37:36 +1 15
    8 Jedinstvo, Smederevo 18 4 4 10 32:40 -8 12
    9 Sloga, Petrovac na Mlavi 18 5 4 11 27:49 -22 12
    10 Mladi radnik, Požarevac 18 4 4 10 22:51 -29 12

    Viši rang:
    • Podrinje (Šabac) se plasiralo u Drugu saveznu ligu
    • Beograd se plasirao u jedinstvenu Srpsku ligu
    • Metalac (Valjevo) i Jedinstvo (Zemun) igrali kvalifikacije – nisu uspeli
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    III (Centralna) zona prvenstva Srbije

    1 Napredak, Kruševac
    2 Borac, Čačak
    3 Sloboda, Titovo Užice
    4 Nikčević, Svetozarevo
    5 Omladinac, Kragujevac
    6 Radnički, Kragujevac
    7 Branko Krsmanović, Paraćin
    8 Lokomotiva, Rankovićevo

    Viši rang:
    • Napredak (Kruševac) i Borac (Čačak) su se plasirali u jedinstvenu Srpsku ligu - direktno
    • Nikčević (Svetozarevo) igrao kvalifikacije – nije uspeo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    IV (Istočna) zona prvenstva Srbije

    1 Ljupče Nikolić, Aleksinac 14 5 5 1 24:10 +14 21
    2 Kosta Stamenković, Leskovac 14 9 3 2 27:14 +13 21
    3 Dinamo, Zaječar 14 8 3 3 27:12 +15 19
    4 Topličanin, Prokuplje 14 6 4 4 30:22 +8 16
    5 Radnički, Niš 14 5 6 3 28:24 +4 16
    6 Dinamo, Vranje 14 3 3 6 19:27 -8 10
    7 Proleter, Pirot 14 2 1 11 21:30 -9 5
    8 Bor 14 1 3 10 10:24 -14 4

    Viši rang:
    • Ljupče Nikolić (Aleksinac) se plasirao u jedinstvenu Srpsku ligu direktno
    • Dinamo (Zaječar) je igrao u kvalifikacijama za jedinstvenu Srpsku ligu - uspeo
    • Kosta Stamenković (Leskovac) je igrao u kvalifikacijama za jedinstvenu Srpsku ligu – nije uspeo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    V (Kosmet, Novi Pazar i Raška) zona prvenstva Srbije

    1 Proleter, Priština
    2 Trepča, Kosovska Mitrovica
    3
    4
    5
    6
    7
    8

    Viši rang:
    • Proleter (Priština) se plasirao u Jedinstvenu Srpsku ligu - direktno
    • Trepča (Kosovska Mitrovica) je igrala kvalifikacije - nije uspela
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Kvalifikacije za jedinstvenu Srpsku ligu:
    U septembru 1948.godine formirana je Srpska liga sa 10 klubova od kojih je osam direktno steklo status, dva preostala mesta popunjena su posle kvalifikacija.

    Direktan staus obezbedili su:
    • I zona – Vojvodina (3): Srem (Sremska Mitrovica), Sloboda (Subotica) i 6.oktobar (Kikinda)
    • II zona – Zapadna Srbija (1): Beograd
    • III zona – Centralna Srbija (2): Napredak (Kruševac) i Borac (Čačak)
    • IV zona – Istočna Srbija (1): Ljupče Nikolić (Aleksinac)
    • V zona – Kosmet (1): Proleter (Priština)

    Učesnici kvalifikacija:

    • I zona – Vojvodina (2): Jedinstvo (Vršac) i Proleter (Zrenjanin)
    • II zona – Zapadna Srbija (2): Budućnost (Valjevo) i Jedinstvo (Zemun)
    • III zona – Centralna Srbija (1): Nikčević (Svetozarevo)
    • IV zona – Istočna Srbija (2): Kosta Stamenković (Leskovac) i Dinamo (Zaječar)
    • V zona – Kosmet (1): Trepča (Kosovska Mitrovica)

    Hrvatska

    Završnica prvenstva je igrana po kup – sistemu.

    Učesnici: Braća Bakić (Bjelovar), Proleter (Osijek), Milicioner (Zagreb),Šibenik, Primorje (Sušak), Naprijed (Sisak), Slaven (Borovo) i Zadar.

    Četvrtfinale:
    Braća Bakić (Bjelovar) – Zadar 2:3 i 1:3
    Milicioner (Zagreb) – Naprijed (Sisak) 3:0 i 0:0
    Slaven (Borovo) - Proleter (Osijek) 0:2 i 1:3
    Šibenik - Primorje (Sušak) 4:1 i 1:3

    Polufinale:
    Šibenik - Proleter (Osijek) ?:? i 1:5
    Zadar – Milicioner (Zagreb) 1:8 i ?:?

    Finale:
    Proleter (Osijek) – Milicionar (Zagreb) 1:0, ponovljena treća utakmica, (posle dve poništene)

    Izdvojeno:

    Izvršni odbor Centralnog odbora Fiskulturnog saveza Jugoslavije posle nekih štetnih i nezdravih pojava u našem sportu doneo je nekoliko odluka između ostalih i da se ponište utakmice igrane 13. i 20.juna 1947.godine izmerđu FD Milicionar (Zagreb) i FD Proleter (Osijek) u okviru republičkih kvalifikacija za ulazak u Saveznu ligu.
    Za poništenje ovih utakmica nisu usvojeni navodi o slabom suđenju, odnosno nesportskom ponašanju pojedinih igrača Milicionara jer je ustanovljeno da sudije nisu namerno oštetile ni jednu, ni drugu ekipu. Fiskulturnom savezu Hrvatske naloženo je da ispita postupak protiv rukovodstva i igrača za počinjene izgrede.
    Odlučeno je da se:
    • raspusti Disciplinski odbor FS Hrvatske,
    • da se uputi opomena Fudbalskom odboru FS Hrvatske i
    • da se igrač Milicionara Drago Pacari kazni sa zabranom igranja na fiskulturnim takmičenjima za dva meseca
    Zapisano je, između ostalog u Politici od 1.jula 1947.godine


    Prvenstvo Zagreba

    Učesnici: Dubrava (Zagreb), Jedinstvo (Zagreb), Milicioner (Zagreb), Mladost (?), Naprijed (Sisak), Radnik (Sisak), Udarnik (Karlovac) i Zagreb.

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8

    Napomena: Milicionar (Zagreb) i Naprijed (Sisak) plasirali su se u završnicu prvenstva po kup sistemu – novoformiranu jedinstvenu Hrvatsku ligu

    Prvenstvo Dalmacije

    1 Šibenik 8 7 0 1 28:6 +22 14
    2 Zadar 8 7 0 1 23:7 +16 14
    3 Neretva, Metković 8 3 0 5 12:18 -6 6
    4 Jug 8 2 0 6 12:18 -6 4
    5 Junak, Sinj 8 0 0 8 5:31 -26 0

    Napomena: Šibenik i Zadar plasirali su se u završnicu prvenstva po kup sistemu i novoformiranu jedinstvenu Hrvatsku ligu

    I zona prvenstva Hrvatske

    1 Braća Bakić, Bjelovar 10 8 0 2 33 11 16
    2 Jedinstvo, Čakovec 10 7 1 2 22 12 15
    3 Slaven, Koprivnica 10 5 2 3 25 16 12
    4 Radnik, Daruvar 10 4 2 4 24 27 10
    5 Sloboda, Varaždin 10 1 2 7 12 31 4
    6 Borac, Virovitica 10 1 1 8 11 40 3

    Viši rang: Braća Bakić (Bjelovar) u Hrvatsku ligu
    Ispali: Borac (Virovotica) i Randik (Daruvar)
    Novi članovi: Kalnik (Križevci), Tekstilac (Oraslovlje) i Mladost (Zabok)
    Napomene:


    Prvenstvo Istre i Rijeke

    1 Primorje, Sušak 10 7 1 2 16:9 +7 15
    2 Pula 10 6 3 1 26:16 +10 15
    3 Rudar, Raša 10 5 1 4 24:14 +10 11
    4 Radnik, Rijeka 10 4 2 4 23:24 -1 10
    5 Crikvenica 10 3 2 5 16:22 -6 8
    6 Rovinj 10 0 1 9 12:32 -20 1

    Napomena: Primorje (Sušak) se plasiralo su u završnicu prvenstva po kup sistemu

    Liga NR Bosne i Hercegovine

    Po završetku prvenstva grupa (ukupno 12) formira se šest parova po dvostrukom kup- sistemu. Pobjednici parova formiraju ligu.

    Kvalifikacije za republičku ligu:
    Velez (Mostar) - Rudar (Kakanj) 3:2 i 0:2 (poništena), treća u Sarajevu 2:1
    Proleter (Teslić) – Borac (Banjaluka) 1:2 i 3:3
    Radnik (Bijeljina) – Sloboda (Tuzla) 4:0 i 1:0
    Jedinstvo (Bihać) - ?
    1.maj (Bosanski Brod) - ?
    Igman (Ilidža) - ?

    1 Velež, Mostar 10 6 3 1 20:5 +15 15
    2 Borac, Banjaluka 10 6 2 2 19:4 +15 14
    3 Radnik, Bijeljina 10 6 1 3 11:10 +1 13
    4 Jedinstvo, Bihać 10 5 2 3 12:13 -1 12
    5 1.maj, Bosanski Brod 10 2 0 8 7:11 -4 4
    6 Igman, Ilidža 10 1 0 9 4:25 -21 2
    ? 73:68

    Napomena: Velež (Mostar) je igrao kvalifikacije za popunu Druge savezne lige sa Dinamom (Skopje) – nije uspeo (3:0 0:5 – posle produžetaka)

    Izdvojeno: Kasno Marko

    Prva zbrka i retroaktivno proglašenje prvaka dogodio se u ovoj ligi.
    Radnik iz Bijeljine postao je naknadno prvak Bosne i Hercegovine, ali ipak nije igrao kvalifikacije za ulazak u viši rang. Naime, Radnik kao domaćin izgubio je utakmicu od Jedinstva rezultatom 2:1, zbog švercovanih igrača iz zagrebačkog Dinama koji su nastupali za Jedinstvo. Radnik je zbog toga uložio žalbu na pomenutu utakmicu prvo FS BiH koji odbija žalbu. Zatim su bijeljinci prosledili žalbu FS Jugoslavije, koji zahtjeva od Sarajeva da se riješi po fudbalskim propisima. Na kraju je žalba riješena u korist Radnika, međutim prekasno jer je Velež iz Mostara već počeo da igra kvalifikacije za ulazak u viši rang takmičenja


    Nova zvanična tabela lige NR Bosna i Hercegovina:

    1 Velež, Mostar 10 6 3 1 20:5 +15 15
    2 Radnik, Bijeljina 10 7 1 2 13:8 +5 15
    3 Borac, Banja Luka 10 6 2 2 19:4 +15 14
    4 Jedinstvo, Bihać 10 4 2 4 10:15 -5 10
    5 1.maj, Bosanski Brod 10 2 0 8 7:11 -4 4
    6 Igman, Ilidža 10 1 0 9 4:25 -21 2

    Prva liga NR Slovenije

    1 Garnizon JNA, Ljubljana 14 14 0 0 52:18 +34 28
    2 Kladivar, Celje 14 6 3 5 38:26 +12 15
    3 Željezničar, Maribor 14 6 3 5 26:22 +4 15
    4 Nafta, Lendava 14 6 1 7 21:24 -3 13
    5 Polet, Maribor 14 5 2 7 22:26 -4 12
    6 Rudar, Trbovlje 14 4 3 7 22:31 -9 11
    7 Željezničar, Ljubljana 14 4 2 8 15:38 -23 10
    8 Krim, Ljubljana 14 3 2 9 20:50 -30 8

    Viši rang: Kladivar (Celje) je učestvovao u kvalifikacijama za popunu Druge savezne lige – nije uspeo (izgubio je od Napretka iz Kruševca)
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Liga NR Makedonije

    Na savetovanju o sistemu fudbalskih takmičenja u Makedoniji, održanom 22.jula 1947.godine doneta je odluka da se ukine republička liga. U zamenu formira se četiri zone i sedam grupa.
    Na taj način organizovanim sistemom takmičenja obuhvaćeni su svi gradovi u republici.

    I zona

    1
    2
    3
    4

    II zona

    1
    2
    3
    4

    III zona

    1
    2
    3
    4

    IV zona

    1 Makedonija, Kočani 6 3 2 1 9:4 4 8
    2 Ilinden, Strumica 6 3 2 1 10:7 7 8
    3 Ovče Polje, Sveti Nikola 6 1 4 1 7:6 6 5
    4 Bregalnica, Štip 6 0 2 4 8:11 11 2

    Napomene:
    • 14.decembra 1947.godine održana je godišnja skupština gradskog fiskulturnog odbora Štip. Nekoliko dana kasnije, na inicijativu GFO izvršena je fuzija fiskulturnih društava Vančo Prće (započeo prvenstvo) i Proleter. Novi klub je dobio ime Bregalnica (završio prvenstvo)
    • U kvalifikacijama za učestvovanje u republičkoj ligi Makedonije, za sezonu 1948/49 igrali su:
    Prvi krug:
    Ilinden (Strumica) – Bregalnica (Štip) 5:2 i 2:3
    ...
     
    Poslednja izmena: 30.12.2010
  7. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    1947/48 - drugi deo

    Fudbalske grupe u zonama (IV rang takmičenja)

    VОЈVODINA

    Igralo se u sedam grupa, ukupno je učestvovalo 56 klubova, prvo kolo je odigrano 31.avgusta 1947.godine.

    Prva grupa

    1 Cement, Beočin
    2 Stražilovo, Sremski Karlovci
    3 Fruškogorac, Srem. Kamenica
    4 Zrinjski, Petrovaradin
    5 Sremac, Vojka
    6 Jedinstvo, Stara Pazova
    7 Batajnica
    8 Sloga, Nova Pazova

    Viši rang: Cement (Beočin) je stekao pravo da učestvuje u kvalifikacijama za obnovu republičke lige – nije uspeo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Druga grupa

    1 Radnički, Šid
    2 Borac, Martinci
    3 Budućnost, Ruma
    4 Budućnost, Laćarak
    5 Jedinstvo, Morović
    6 Rudar, Vrdnik
    7 Radnički, Irig
    8 Jedinstvo, Platićevo

    Viši rang: Radnički (Šid) je stekao pravo da učestvuje u kvalifikacijama za obnovu republičke lige – nije uspeo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Treća grupa

    Učesnici: Sava Munćan (Bela Crkva), Slavija (Kovačica), Zrenjanin (Alibunar), Unirea (Uzdin), Radnički (Kovin), Proleter (Mramorak) i Jedinstvo (Kačarevo)

    1 Unirea, Uzdin
    2
    3
    4
    5
    6
    7

    Viši rang: Unirea (Uzdin) je stekla pravo da učestvuje u kvalifikacijama za obnovu republičke lige - nije uspela
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene: ?


    Četvrta grupa

    Učesnici: Zvezda (Vološinovo, kasnije Novi Bečej), Jedinstvo (Krstur), Radnički (Jaša Tomić), Obilić (Novi Kneževac), Vojvodina (Dragutinovo, kasnije Novo Miloševo), Botoš, Žarki (Melenci) i Bratstvo (Elemir)

    1 Radnički, Jaša Tomić
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8

    Viši rang: Radnički (Jaša Tomić) je stekao pravo da učestvuje u kvalifikacijama za obnovu republičke lige - nije uspeo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Peta grupa

    1 Torpedo, Bačka Palanka 16 11 3 2 46:19 +27 25
    2 Mladost, Bački Petrovac 16 10 1 5 60:23 +37 21
    3 Srbobran 16 10 1 5 37:24 +13 21
    4 Tatra, Kisač 16 9 3 4 48:31 +17 21
    5 Obilić, Zmajevo 16 7 3 6 27:37 -10 17
    6 Šajkaš, Kovilj 16 6 2 8 25:32 -7 14
    7 Omladinac, Žabalj 16 6 2 8 26:39 -13 14
    8 Proleter, Čurug 16 4 3 9 17:28 -11 11
    9 Naša hviezda, Silbaš 16 0 0 16 0:48 -48 0

    Viši rang: Torpedo (Bačka Palanka) je steklo pravo da učestvuje u kvalifikacijama za obnovu republičke lige - uspeo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Šesta grupa

    Učesnici: Jedinstvo (Kula), Petar Drapšin (Vrbas), Mladost (Stapar), Tekstilac (Odžaci), Bezdan, Spartak (Crvenka), Sloga (Čonoplja), Slavija (Pivnica) i Sidro (Apatin)

    1 Bezdan
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8

    Viši rang: Bezdan je stekao pravo da učestvuje u kvalifikacijama za obnovu republičke lige - uspeo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Sedma grupa

    Učesnici: Radnički (Kanjiža), Radnički (Bajmok), Orlov (Mol), Jedinstvo (Mali Iđoš), Sloboda (D. Moravica), Radnički (Čantavir), Napredak (Horgoš) i Bratstvo (Ada)

    1 Jedinstvo- Bratstvo, Ada
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8

    Viši rang: Jedinstvo – Bratstvo (Ada) je steklo pravo da učestvuje u kvalifikacijama za obnovu republičke lige – nije uspelo
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Kvalifikacije za Prvu (Vojvođansku) zonu Republikanske lige

    Učestovali su grupni prvaci: Radnički (Šid), Unirea (Uzdin), Radnički (Jaša Tomić), Torpedo (Bačka Palanka), Cement (Beočin), Jedinstvo - Bratstvo (Ad) i Bezdan .

    Prvi krug (19.septembar, revanš 26.septembar):

    Bačka (Bačka Palanka) – Radnički (Šid) ???
    Unirea (Uzdin) – Cement (Beočin) ? i 0:3
    Radnički (Jaša Tomić) – Bratstvo (Ada) ???
    Bezdan – slobodan

    Drugi krug (?, revanš 4.oktobra):

    Cement (Beočin) – Bezdan ? i 0:3
    Bratstvo (Ada) – Bačka (Bačka Palanka) 3:2 i ?

    Napomena: U Vojvođansku zonu Republikanske lige Srbije plasirali su se Torpedo sledećoj sezoni Bačka (Bačka Palanka) i Bezdan koji je jdebio novo ime Sport.

    SRBIJA

    Svaka zona ima grupe iz kojih se kroz kvalifikacije klubovima – društvima omogućava ulazak u republičku fudbalsku ligu.

    Oblasni fiskulturni odbor Kragujevac

    Obuhvatao je teritoriju:Užica, Čačka, Kraljeva, Kruševca, Jagodine i Kragujevca (okruga)

    Grupa … ?

    Učesnici: 19.septembar (Aranđelovac), Milicionar (Kragujevac), Morava (Velika Plana), Železničar (Lapovo), Borac (Žabari) i Radnički (Svilajnac)

    Vreme: od 24.septembra 1947. do 28.marta 1948. godine

    1 Radnički, Svilajnac 10 6 2 2 23:14 +9 14
    2
    3
    4
    5
    6

    Napomena: Radnički (Svilajnac) je, kao prvak lige igrao kvalifikacije za zonsku ligu.

    Kvalifikacije za zonsku ligu:
    Sloboda (Užice) – Radnički (Svilajnac) 2:0 i 2:1

    Leskovački okrug

    Učesnici: Vlasina (Vlasotince), Radan (Lebane), Jedinstvo (Grdelica), Brestovac i Omladinac (Leskovac).

    1 Vlasina, Vlasotince 8 7 1 0 38:0 +38 15
    2
    3
    4
    5
    Napomena: Vlasina „Vlasotice“ se plasirala u kvalifikacije za popuu Pete zone prvenstva Srbije.

    Beograd

    1 Radnički 4 1 3 0 8:1 +7 5
    2 Slavija 4 2 1 1 8:2 +6 5
    3 Železničar 4 2 1 1 16:8 +8 5
    4 Grafičar 4 2 1 1 4:6 -2 5
    5 Graditelj 4 0 0 4 3:22 -19 0
    Napomena:

    Sreske fudbalske grupa (V rang takmičenja)

    Sreske fudbalske grupe su se nalazile u najnižem stepenu takmičenja.

    Bilo ih je kao "pleve", ovde su evidentirane (uglavnom nepotpune) samo neke.

    Srez Bačka Palanka

    Učesnici: Milovan Đilas (Bačko Novo Selo), Budućnost (Parage), Bačka II (Bačka Palanka), Borac (Obrovac), Naša zvezda (Silbaš), Gajdobra i Jedinstvo (Gložan)

    Takmičenje je započelo 8.aprila 1947.godine

    1 Vojvodina, Tovariševo 7 7 2 0 25:8 +17 12
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8

    Viši rang: Vojvodina (Tovariševo) je igrala kvalifikacije za ulazak u viširang takmičenja – nije uspela
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:

    Srez Novi Bečej (kasnije se trasformisao u Begejski srez)

    Prva grupa

    1 FA Nova Crnja 7
    2 FA Vojvoda Stepa 5
    3
    4
    5
    6

    Viši rang: ?
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Druga grupa

    1 FA Livade 9
    2 FA Karađorđevo 7
    3
    4
    5
    6

    Viši rang: ?
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:


    Treća grupa

    1 FA Torda 6
    2 FA Kumane 4
    3
    4
    5
    6

    Viši rang: ?
    Ispali: ?
    Novi članovi: ?
    Napomene:



    Dodato posle 7 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    Монолог, макар он био и у писаној форми је до зла бога досадан и непродуктиван. Када сам покренуо овај времеплов рачунао сам на ПОМОЋ ПРИЈАТЕЉА, да уз помоћ мени сличних, којима су фудбалске бројке и слова више од хобија поставим дрворед у проређеној шуми званој лигашка такмичења.
    Сличан покушај на сличним форумима у другим републикама, пардон државама показао се као пун погодак. Активирао се, истина стидљиво већи број посетиоца теме - исправљају криве фудбалске Дрине, допуњавају старе и додају нове табеле.

    Није ми и најмање била намера да просипам памет и знање, већ да лигашка такмичења, од највиђих до најнижих, посебно у Србији, уз помоћ сарадника учиним ближим и онима који о "великој четворки" и лигама од Триглава до Ђевђелије нису имали где ни да чују ни да прочитају.

    Ако сматрате да је ово пуцањ у празно, трошење времена реците да на време "повучем ручну".
     
    Poslednja izmena: 31.01.2011
  8. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    Još malo pa ću zaokružiti mesec dana od poslednjeg javnjanja. Poslužio sam, kao na tacni čitavu jednu fudbalsku sezonu (1947/48) ali bez đakonija. Nedostaje mnogo toga, mnogo odigranih a ne zabeleženih tabela, ima praznina, pa čak i grešaka i u datim. Niko da se javi, istina mnogi stidljivo zaviruju, neki i prepisuju. Ne mari, ali pomozite ljudi ili da "batalim", da ne gubim vreme.

    Nemorate i nemojte da hvalite, kudite, ispravljajte, dodajte po nešto, razbite monotoniju.

    Dodato posle 15 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    Dok čekamo "replike" još jedna "udica", još jedna sezona, korak po korak.


    Na redu je sezona 1948/49.

    Prva savezna liga

    Vreme: 11.septembar 1948 – 1.jun 1949. godine

    1 Partizan, Beograd 18 14 1 3 39:14 +25 29
    2 Crvena zvezda, Beograd 18 11 4 3 37:19 +18 26
    3 Hajduk, Split 18 10 5 3 41:20 +21 25
    4 Dinamo, Zagreb 18 7 5 6 29:25 +4 19
    5 Naša Krila, Beograd 18 6 4 8 32:28 +4 16
    6 Budućnost, Podgorica 18 6 4 8 29:36 -7 16
    7 Metalac, Beograd 18 5 4 9 31:34 -3 14
    8 Lokomotiva, Zagreb 18 6 1 11 23:38 -15 13
    9 Sloga, Novi Sad 18 5 2 11 17:31 -14 12
    10 Ponziana, Trst 18 3 4 11 12:45 +33 10

    Ispali: Ponziana (Trst) i Sloga (Novi Sad)
    Novi članovi: SMD Sarajevo i Spartak (Subotica)
    Napomene:
    • Metalac (Beograd) je nakon ove sezone promenio ime u BSK (Beograd)
    • Ponziana (Trst) se više nije takmičila u FNR Jugoslaviji

    Partizan : Šoštarić Franjo (17/12), Grčević Rajko (1/2) – Petrović Momir (18/0), Jovanović Miodrag (17/0), Jakovetić Lajoš (15/1), Čajkovski Zlatko (14/0), Čolić Ratko (90/), Firm Vladiir (90/), Drenovac Božidar (4/0) – Simonovski Kiril (18/4), Bobek Stjepan (17/13), Atanacković Aleksdandar (15/3), Strnad Zvonko (14/3), Valok Marko (11/11), Radunović Momčilo (8/1), Senčar Božidar (7/2), Mihajlović Prvoslav (3/1), Jakuš Stevan (1/0). Ukupno igrača 18. Trener Špic Ilješ.

    Lista strelaca:
    16 golova – Frane Matošić (Hajduk)
    15 golova – Kosta Tomašević (Crvena Zvezda)
    13 golova – Stjepan Bobek (Partizan)
    11 golova – Marko Valok (Partizan), Franjo Velfl (Dinamo)
    8 golova – Stefan Karanfilović (Sloga)
    7 golova – Aleksandar Stanković, Milorad Đorđević (Metalac)
    6 golova – Rajko Mitić, Branislav Vukosavljević (Crvena Zvezda), Zvonimir Cimermančić
    (Dinamo).

    Sastavi timova:

    PARTIZAN . Miomir Petrović 18, Kiril Simonovski 18/4, Franjo Šoštarić 17, Miodrag Jovanović 17, Stjepan Bobek 17/13, Lajoš Jakovetić 15/1, Aleksandar Atanacković 15/3, Zlatko Čajkovski 14, Zvonko Strnad 14/3, Marko Valok 11/11, Ratko Čolić 9, Vladimir Firm 9, Momčilo Radunović 8/1, Božidar Senčar 7/2, Božidar Drenovac 4, Prvoslav Mihajlović 3/1, Rajko Grčević 1, Stevan Jakuš 1.
    CRVENA ZVEZDA : Predrag Đajić 18, Bela Palfi 18, Kosta Tomašević 18/15, Mladen Kašanin 17, Rajko Mitić 16/6, Branislav Vukosavljević 16/6, Milivoje Đurđević 15, Jovan Jezerkić 14/5, Ljubomir Lovrić 13, Branko Stanković 10/1, Dimitrije Tadić 8, Josip Takač 7/2, Sava Antić 7/2, Srđan Mrkušić 5, Milenko Drakulić 5, Todor Živanović 5, Jovan Cokić 4, Branko Nešović 1, Svetislav Ivković 1.
    HAJDUK : Ervin Katnić 18, Ivo Radovniković 18, Frane Matošić 18/16, Bernard Vukas 18/5, Vladimir Beara 17, Ivo Mrčić 16, Božo Broketa 16/1, Ljubomir Kokeza 15/1, Slavko Luštica 14/3, Branko Viđak 12/2, Vojko Andrijašević 8/4, Dragutin Drvodelić 8/1, Krešimir Arapović 5/2, Ante Mladinić 4/1, Stane Krstulović 4/3, Miljenko Batinić 3, Zdravko Juričko 2/1, Tonči Radovniković 1/1, Josip Vidović 1.
    DINAMO : Krešimir Pukšec 18/1, Željko Čajkovski 18/4, Branko Pleše 17/2, Drago Horvat 17, Ivan Horvat 17, Franjo Velfl 17/11, Aleksandar Benko 17/3, Slavko Arneri 16, Zvonimir Cimermančić 16/6, Ivan Jazbinšek 14, Marko Jurić 8, Milivoj Drača 6, Josip Lampelj 5/2, Ivica Reiss 3, Ratko Kacijan 3, Ivan Golac 2, Mišo Etlinger 1, Ðuka Strugar 1, August Lešnik 1, Zlatko Bučar 1.
    METALAC: Pavle Veličković 18/1, Aleksandar Stanković 18/7, Petar Knežević 17, Milorad Đorđević 17/7, Božidar Sandić 17/5, Mutavdžić 15, Milorad Živković 14/1, Novaković 14, Dragiša Veljković 13, Đura Horvatinović 9/2, Nikola Racić 7, Đorđe Bjelogrlić 7/2, Konstantinović 7/2, Živorad Spasojević 7/1, Mihajlo Pešić 4, Milovan Popović 4, Petar Đorđević 3, Lazar Tasić 2/1, Sreten Begovac 2, Filipović 1, Manojlo Živković 1, Živojin Skočajić 1.
    SLOGA :
    Stojan Mihajlović 18, Stefan Karanfilović 16/8, Veljko Avramović 15, Ilija Malenčić 15, Sima Milovanov 15, Dušan Cvetković 13, Milan Panić 13/1, Ivan Savović 11, Jožef Velker 11/1, Živorad Veličković 11/1, Aleksandar Petrović 9/3, Radomir Krstić 8/2, Žarko Vinčić 7/1, Gustav Matković 7, Jovan Marjanović 5, Dušan Ristić 4, Vujadin Boškov 4, Todor Veselinović 4, Risto Nikolić 3, Mileta Blažić 3, Dobroslav Petrić 2, Lazar Vasić 1, Bata Srećković 1, Dragić Živković 1 Svetozar Nedeljković 1.

    Na žalost, u ovopm trenutku, nemam sastave svih ekipa

    Druga savezna liga

    Nije greška - drugoplasirani Mornar (Split) je, po završetku prvenstva, kao vojni klub, političkom odlukom rasformiran. Ista sudbimja zadesila je i Naša krila iz Zemuna, klub koji je dva puta igrao u finalu kupa Maršala Tita.

    1 SMD Sarajevo 18 11 5 2 27:14 +13 27
    2 Mornar, Split 18 10 2 6 43:17 +26 22
    3 Spartak, Subotica 18 6 7 5 33:27 +6 19
    4 Metalac, Zagreb 18 8 3 7 25:24 +1 19
    5 Podrinje, Šabac 18 6 5 7 21:25 -4 17
    6 Odred, Ljubljana 18 7 3 8 19:23 -4 17
    7 Vardar, Skoplje 18 6 5 7 28:34 -6 17
    8 Proleter, Osijek 18 8 1 9 22:29 -7 17
    9 Dinamo, Pančevo 18 5 4 9 25:34 -9 14
    10 Dinamo, Skopje 18 3 5 10 17:33 -16 11

    Viši rang: Sarajevo i Spartak (Subotica)
    Ispali:
    • Dinamo (Skoplje) i Dinamo (Pančevo) u novoformiranu Treću saveznu ligu
    • Mornar (Split) - rasformiran
    Novi članovi:
    • Sloga (Novi Sad) iz Prve lige
    • Borac (Zagreb), Željezničar (Sarajevo), Napredak (Kruševac) i 11.oktomvri (Kumanovo) iz republičkih liga – posle kvalifikacija
    • Kvarner (Rijeka) – iz Republičke lige Hrvatske (osnov nepoznat)
    Napomena:
    • Nogometni klub Mornar iz Splita - kao drugoplasirani - kvalificirao se za nastup u Prvoj jugoslavenskoj ligi, ali je 1949. godine političkom odlukom rasformiran, te je Spartak kao trećeplasirani otišao u viši rang natjecanja.
    • Ponziana (Trst) posle ispadanja iz Prve nije igrala Drugu saveznu ligu tako da je jedno mesto ostalo upražnjeno

    Najbolji strelac: Vorgučin Ilija (Mornar, Split) 13 golova


    Kvalifikacije za Drugu saveznu ligu:

    Dve grupe po četiri ekipe:

    • Prva grupa po dve prvoplasirane ekipa sa republičkih prvenstava Srbije (Napredak, Kruševac i Proleter, Zrenjanin) i Hrvatske (Milicionar, Zagreb i Zagreb)
    • Druga grupa prvaci republičkih liga Bosne i Hercegovine (Željezničar, Sarajevo), Slovenije (Željezničar, Ljubljana), Makedonije (11.oktomvri, Kumanovo) i Crne Gore (Sutjeska, Nikšić)

    Prva grupa:

    1.kolo (12.6)
    Milicionar (Zagreb) – Zagreb 2:1
    Napredak (Kruševac) – Proleter (Zrenjanin) 3:2

    2.kolo (19.6)
    Napredak (Kruševac) – Milicionar (Zagreb) 2:0
    Proleter (Zrenjanin) – Zagreb 4:0

    3.kolo (26.6)
    Milicionar (Zagreb) – Proleter (Zrenjanin) 1:1
    Zagreb – Napredak (Kruševac) 2:3

    4.kolo (3.7)
    Zagreb – Milicionar (Zagreb) 0:0 (0:3 – par-forfe)
    Proleter (Zrenjanin) – Napredak (Kruševac) 1:0

    5.kolo (10.7)
    Milicionar (Zagreb) – Napredak (Kruševac) 5:0
    Zagreb – Proleter (Zrenjanin) 1:1

    6.kolo (17.7)
    Proleter (Zrenjanin) – Milicionar (Zagreb) 0:0
    Napredak (Kruševac) – Zagreb 1:0

    1 Milicionar, Zagreb 6 3 2 1 11:4 +7 8
    2 Napredak, Kruševac 6 4 0 2 9:10 -1 8
    3 Proleter, Zrenjanin 6 2 3 1 9:5 +4 7
    4 Zagreb 6 0 1 5 4:14 -10 1

    Napomene:
    • Milicionar (Zagreb) i Napredak (Kruševac) su se plasirali u Drugu saveznu ligu
    • Proleter (Zrenjanin) i Zagreb su se plasirali u novoformiranu Treću saveznu ligu
    • Po završetku kvalifikacija Milicionar (Zagreb) je promenio ime u Borac


    Druga grupa:

    1.kolo (12.6)
    Sutjeska (Nikšić) – 11.oktobar (Kumanovo) 5:1 (0:3 par – forfe)
    Željezničar (Ljubljana) –Željezničar (Sarajevo) 1:2

    2.kolo (19.6)
    Željezničar (Ljubljana) – Sutjeska (Nikšić) 0:1 (3:0 par – forfe)
    Željezničar (Sarajevo) – 11.oktobar (Kumanovo) 7:0

    3.kolo (26.6)
    11.oktobar (Kumanovo) – Željezničar (Ljubljana) 1:1
    Sutjeska (Nikšić) – Željezničar (Sarajevo) 0:3

    4.kolo (3.7)
    11.oktobar (Kumanovo) – Sutjeska (Nikšić) 0:3 (par – forfe)
    Željezničar (Sarajevo) – Željezničar (Ljubljana) 1:0

    5.kolo (10.7)
    Sutjeska (Nikšić) – Željezničar (Ljubljana) 1:1
    11.oktobar (Kumanovo) – Željezničar (Sarajevo) 1:0

    6.kolo (17.7)
    Željezničar (Ljubljana) -11.oktobar (Kumanovo) 2:4
    Željezničar (Sarajevo) – Sutjeska (Nikšić) 3:0

    1 Željezničar, Sarajevo 6 5 0 1 16:2 +14 10
    2 11.oktomvri, Kumanovo 6 3 1 2 9:13 -4 7
    3 Željezničar, Ljubljana 6 1 2 3 8:9 -1 4
    4 Sutjeska, Nikšić 6 1 1 4 4:13 -9 3

    Napomene:
    • Željezničar (Sarajevo) i 11.oktomvri (Kumanovo) su se plasirali u Drugu saveznu ligu
    • Sutjeska (Nikšić) i Željezničar (Ljubljana) su se plasirali u novoformiranu Treću saveznu ligu


    Dodato posle 23 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------

    Sezona 1948/49 - drugi deo

    REPUBLIČKE LIGE


    Srpska liga

    Po prvi put jedinstvena Srpska liga sa 10 klubova.

    Formiranje lige: osam klubova po automatizmu:
    • Vojvodina: Sloboda (Subotica), Srem (Sremska Mitrovica) i 6.oktobar (Kikinda)
    • Uža Srbija: Beograd, Napredak (Kruševac), Borac (Čačak) i Ljupče Nikolić (Aleksinac)
    • Kosovo i Metohija: Proleter (Priština)

    Deveti i deseti član novoformirane Srpske lige dobijeni su posle kvalifikacija po ključu: dva društva iz Vojvodine, pet iz Uže Srbije i jedno sa Kosova i Metohije.

    Kvalifikacije za popunu ligu četvrtfinale:
    Trepča (Kosovska Mitrovica) – Jedinstvo (Zemun) 0:4 i 1:4
    Budućnost (Valjevo) – Proleter (Zrenjanin) 0:2 i 1:6
    Dinamo (Zaječar) – Jedinstvo (Vršac) 5:1 i 3:1
    Kosta Stamenković (Leskovac) – Nikčević (Svetozarevo) 5:0 i ???
    Kvalifikacije za popunu ligu polufinale:
    Kosta Stamenković (Leskovac) – Dinamo (Zaječar) ? i 1:3
    Proleter (Zrenjanin) – Jedinstvo (Zemun) 4:0 i 1:2

    Napomena: u Srpsku ligu su se plasirali Proleter (Zrenjanin) i Dinamo (Zaječar)

    Završna tabela

    1 Proleter, Zrenjanin 18 14 1 3 47:16 +31 29
    2 Napredak, Kruševac 18 11 3 4 39:21 +18 25
    3 Srem, Sremska Mitrovica 18 10 3 5 25:21 +4 23
    4 Borac, Čačak 18 8 5 5 28:25 +3 21
    5 Beograd 18 7 3 8 34:23 +11 17
    6 Dinamo, Zaječar 18 7 3 8 31:29 +2 17
    7 6.oktobar, Kikinda 18 7 3 8 21:21 0 17
    8 Proleter, Priština 18 5 2 11 23:38 -15 12
    9 Ljupče Nikolić, Aleksinac 18 2 1 15 18:64 -46 5
    10 Sloboda, Subotica 18 6 2 10 33:41 -8 14

    Viši rang:
    • Kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu igrali su Napredak (Kruševac) - uspeo i Proleter (Zrenjanin) - nije uspeo (direktno se plasirao u Treću saveznu ligu)
    • Srem (Sremska Mitrovica), kao treći nije igrao kvalifikacije za Treću ligu, umesto njega Radnički (Beograd) koji nije ni igrao ovu ligu
    Ispali: Sloboda (Subotica) i Ljupče Nikolić (Aleksinac)
    Novi članovi:
    Napomena: Sedam utakmice Slobode (Subotica) registrovano je službenim rezultatom 0:3. Taj klub je istupio iz takmičenja, tačnije ugašen je odlukom gradskih vlasti u Subotici u proleće 1949.godine.
    Te 1949.godine sazrelo je uverenje na Severu Bačke da bi se zarad prosperiteta fudbala klubovi trebali ujediniti. Planirana je fuzija Slobode i Spartaka, a novi klub bi se zvao OFK Subotica. Dve Skupštine održane su paralelno, Slobodina je odbacila predlog, Spartakova, nevoljno glasala – za. Vest o neuspeloj skupštii Slobode, na Spartakovoj skupštini dočekana je ovacijama jer je, zaslugom drugih sačuvao identitet.
    • Proleter je promenio ime u Jedinstvo (Priština)
    • Kosta Stamenković je promenio ime u Dubočica (Leskovac)


    Hrvatska liga

    1 Milicionar, Zagreb 18 13 3 2 48:14 +34 29
    2 Zagreb 18 11 4 3 32:13 +19 26
    3 Šibenik 18 10 4 4 29:13 +16 24
    4 Slaven, Borovo 18 10 2 6 30:22 +8 22
    5 Tekstilac, Varaždin 18 6 6 6 22:26 -4 18
    6 Kvarner, Rijeka 18 8 1 9 32:33 -1 17
    7 Naprijed, Sisak 18 7 2 9 25:26 -1 16
    8 Zadar 18 5 4 9 16:29 -13 14
    9 Pula 18 2 4 12 18:54 -36 8
    10 Braća Bakić, Bjelovar 18 1 4 13 18:40 -22 6

    Viši rang:
    • Milicionar (Zagreb) je igrao kvalifikacije za Drugu saveznu ligu - uspeo.
    • Kvarner (Rijeka) se plasirao u Drugu saveznu ligu (na osnovu čega –plasmana ne ?)
    • Zagreb (posle neuspelih kvalifikacija za Drugu savezni ligu) – direktno i Šibenik – posle kvalifikacija se plasirali u novoformiranu Treću saveznu ligu
    Ispali: Braća Bakić (Bjelovar) i Pula (naknadno spašeni)
    Novi članovi: Dinamo (Vinkovci), Jedinstvo (Zagreb), Mladost (Zagreb), Rudar (Raša), Slavija (Karlovac) i Sloboda (Varaždin)
    Napomena:


    Liga Bosne i Hercegovine

    Liga je proširena na 12 klubova.

    Način formiranja:
    • Velež (Mostar), Radnik (Bijeljina), Borac (Banja Luka , Jedinstvo (Bihać), 1,maj (Bosanski Brod) i Igman (Ilidža), prošlogodišnji učesnici lige jer niko nije ispao
    • Željezničar (Sarajevo), povratnik iz Druge savezne lige
    • Rudar (Kakanj), Čelik (Zenica), Bosna (Sarajevo), Proleter (Teslić) i Jedinstvo (Brčko) posle kvalifikacija

    Kvalifikacije za ulazak u ligu:
    Mladost (Rogatica) – Rudara (Kakanj) 1:5 i 0:3 (pf)
    Sloga (Doboj) – Milicionar (Sarajevo) 2:0 i 2:1
    Proleter (Teslić) – Podgrmeč (Sanski Most) 7:1 i 4:1
    Jedinstvo (Brčko) – Sloboda (Tuzla) 0:1 i 2:0
    Čelik (Zenica) – Bratstvo (Travnik) 2:0 i 2:1
    Bosna (Sarajevo) – Tekstilac (Derventa) 2:0 i 1:3

    Vreme: od 12.09.1948. do 15.06. 1949.godine

    1 Željezničar, Sarajevo 22 15 6 1 68:17 +51 36
    2 Velež, Mostar 22 15 4 3 52:19 +43 34
    3 Radnik, Bijeljina 22 13 4 5 44:22 +22 30
    4 Borac, Banjaluka 22 13 3 6 42:18 +24 29
    5 Čelik, Zenica 22 10 6 6 40:25 +15 26
    6 Bosna, Sarajevo 22 9 2 11 36:46 -10 20
    7 Proleter, Teslić 22 8 3 11 36:46 -10 19
    8 Jedinstvo, Brčko 22 6 6 10 41:47 -6 18
    9 Rudar, Kakanj 22 8 1 13 30:54 -24 17
    10 1.maj, Bosanski Brod 22 6 4 12 30:39 -9 16
    11 Jedinstvo, Bihać 22 6 4 12 34:47 -13 16
    12 Igman, Ilidža 22 1 1 20 10:83 -73 3

    Viši rang:
    • Željezničar (Sarajevo) se plasirao u Drugu saveznu ligu – posle kvalifikacija
    • Velež (Mostar) se plasirao u novoformiranu Treću saveznu ligu – direktno
    • Borac (Banja Luka) se plasirao u Treću saveznu ligu posle kvalifikacija na republičkom nivou
    • Radnik (Bijeljina) i Čelik (Zenica) su igrali kvalifikavije za popunu treće savezne lige – nisu uspeli
    Ispali: Igman (Ilidža), Jedinstvo (Bihać), 1. maj (Bosanski Brod) i Rudar (Kakanj)
    Novi članovi: Borac (Čapljina), Milicionar (Sarajevo), Bratstvo (Travnik), Tekstilac (Derventa), Borac (Bosanski Šamac), Sloboda (Tuzla) i Borac (Bosanska Dubica)
    Napomene:


    Liga Slovenije

    1 Željezničar, Ljubljana 14 10 2 2 37:10 +27 22
    2 Rudar, Trbovlje 14 9 2 3 35:21 +14 20
    3 Polet/ Branik, Maribor 14 6 3 5 21:18 +3 15
    4 Nafta, Lendava 14 6 1 7 26:25 +1 13
    5 Željezničar, Maribor 14 5 3 6 33:27 +6 13
    6 Udarnik/ Korotan, Kranj 14 4 3 7 20:45 -25 11
    7 Sobota, Murska Sobota 14 4 2 8 21:24 -3 10
    8 Kladivar, Celje 14 2 4 8 15:28 -13 8

    Viši rang:
    • Željezničar (Ljubljana) je igrao kvalifikacije za Drugu saveznu ligu – nije uspeo
    • Željezničar (Ljubljana) – direktno i Rudar (Trbovlje) – posle kvalifikacija su se plasirali u novoosnovanu Treću saveznu ligu
    Ispali:
    Novi članovi: Proletarec (Zagorje ob Savi), Miličnik (Ljubljana), Gregorčič (Jesenice) i Drava (Ptuj), posle kvalifikacija
    Napomena: U toku sezone Polet je promenio ime u Branik (Maribor)


    Kvalifikacije za ulazak u Slovensku ligu:

    1 Proletarec, Zagorje ob Savi 16 11 4 1 48:18 +30 26
    2 Miličnik, Ljubljana 16 12 0 4 70:19 +51 24
    3 Gregorčič, Jesenice 16 10 2 4 46:26 +20 22
    4 Drava, Ptuj 16 10 2 4 35:21 +14 22
    5 Bratstvo, Hrastnik 16 7 3 6 55:43 +12 17
    6 Branik, Solkan 16 6 1 9 40:31 +9 13
    7 Tekstilec, Tržič 16 5 1 10 26:51 -25 11
    8 Prešeren 16 3 1 12 15:62 -17 7
    9 Ločan 16 1 0 15 16:60 -44 2

    Napomene:
    • Proletarec (Zagorje ob Savi), Miličnik (Ljubljana), Gregorčič (Jesenice) i Drava (Ptuj) su se plasirali u Slovensku ligu
    • Pred početak kvalifikacija Volga je promenila ime u Branik (Solkan)
    • Kvalifikacije je započela i Postojna, ali je odustala


    Liga Makedonije

    1 11.oktomvri, Kumanovo 18 13 4 1 35:8 +27 30
    2 Rabotnički, Skopje 18 10 3 5 32:21 +11 23
    3 Sloga, Skopje 18 10 2 6 27:22 +5 22
    4 Crvena zvezda, Veles 18 10 2 6 43:39 +4 22
    5 ŠAR, Tetovo 18 6 8 4 32:28 +4 18
    6 Tikveš, Kavadarci 18 7 4 7 29:28 +1 18
    7 Goce Delčev 18 6 4 8 23:33 -10 16
    8 Ohrid 18 4 4 10 26:40 -14 12
    9 Rabitnik, Bitolj 18 4 2 12 19:31 -12 10
    10 Osogovo, Kočani 18 2 3 13 24:47 -23 7

    Viši rang:
    • 11.oktomvri (Kumanovo) se plasirao u Drugu saveznu ligu – posle kvalifikacija
    • Rabotnički (Skopje) se plasirao u novoformiranu Treću saveznu ligu - direktno
    • Tikveš (Kavadarci), kao šesti (?) igrao kvalifikacije za treću saveznu ligu – nije uspeo
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Liga Crne Gore

    1 Sutjeska, Nikšić 7 6 1 0 20:2 +18 13
    2 Lovćen, Cetinje 6 3 2 1 11:5 +6 8
    3 Velimir Jakić, Pljevlja 4 2 2 0 7:3 +4 6
    4 Bokelj, Kotor 6 3 0 3 13:1 +12 6
    5 Arsenal, Tivat 3 1 0 2 5:7 -2 2
    6 Iskra, Danilovgrad 5 1 0 4 8:18 -10 2
    7 IKA Ivangrad 3 0 1 2 2:6 -4 1
    8 Tempo, Bar 4 0 0 4 4:18 -14 0
    ? 70:60

    Viši rang:
    • Sutjeska (Nikšić) se plasirala u Treću saveznu ligu - direktno
    • Lovćen (Cetinje) je igrao kvalifikacije za novoformiranu Treću saveznu ligu – nije uspeo
    Ispali: niko
    Novi članovi: Bratstvo (Bijelo Polje)
    Napomena: Tabela je nepotpuna jer je prvenstvo imalo dosta neregularan tok. Zna se jedino, sa sigurnošću, da je Sutjeska osvojila prvo mesto


    Dodato posle 3 minuta:
    --------------------------------------------------------------------------
     
    Poslednja izmena: 30.01.2011
  9. samit

    samit Član

    Postova:
    11
    Zahvala:
    0
    Lokacija:
    Dolovo, kod Pančeva
    Sezona 1948/49 - treći deo

    IV. rang takmičenja

    Fudbalska teritorija uže Srbije je podeljena na šest zona (jedna više nego prethodne sezone).

    I zona (Vojvodina)

    1 Bačka, Bačka Palanka 18 11 5 2 36:15 +21 27
    2 Jedinstvo, Bačka Topola 18 9 4 5 39:29 +10 22
    3 Polet, Sombor 18 8 5 5 37:21 +16 21
    4 Proleter, Bečej 18 8 4 6 34:24 +10 20
    5 Sport, Bezdan 18 8 3 7 28:31 -3 19
    6 Eđšeg, Novi Sad 18 5 6 7 27:30 -3 16
    7 Željezničar, Inđija 18 6 4 8 23:24 -1 16
    8 Jedinstvo, Vršac 18 6 3 9 26:35 -9 15
    9 Pobeda, Senta 18 6 3 9 14:24 -10 15
    10 Spartak, Debeljača 18 4 1 13 18:48 -30 9

    Viši rang:
    • Bačka (Bačka Palanka) i Jedinstvo (Bačka Topola) su učestvovali u kvalifikacijama za ulazak u Srpsku ligu – nisu uspeli.
    • Zajedno sa klubovima koji su zauzeli plasman od trećeg do osmog mesta ušli su u novoformiranu kvalitetnu Vojvođansku ligu.
    Ispali: Spartak (Debeljača) – po plasmanu i Sport (Bezdan) iz nepoznath razloga
    Novi članovi: -
    Napomena:


    • Sport (Bezdan) se ranije zvao Bezdan, a Pobeda (Senta) do ove sezone igrala pod imenom Jedinstvo (promenjeno ime 10.maja 1948.godine)
    • Željezničar je novo ime FK Radnički (Inđija) koji se takmičio do ove sezone. Nije to bila fizuja već frudbalsko prestrojavanje u Inđiji, nezadovoljni upravom igrači su formirali novi klub u koji su kolektivno prešli

    II zona

    1
    2
    3
    4
    5
    6

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    III zona (Beograd - Istok)

    1 Slavija, Beograd
    2 Milicionar, Beograd
    3 Jedinstvo, Zemun
    4 Rudar,Kostolac
    5 Sloga, Petrovac na Mlavi
    6 Mladi radnik, Požarevac
    7 Jasenica, Smed. Palanka
    8 Jedinstvo, Smederevo

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    V zona

    Vreme: od 10.oktobra 1948 – 1.maja 1949. godine

    1 Kosta Stamenković, Leskovac 10 9 1 0 37:5 +32 19
    2 Topličanin, Prokuplje 10 5 2 3 31:13 +18 12
    3 Radnički, Niš 10 5 2 3 30:18 +12 12
    4 Vlasina, Vlasotince 10 5 2 3 25:16 +9 12
    5 Dinamo, Vranje 10 2 1 7 15:35 -20 5
    6 Polet, Surdulica 10 0 0 10 6:57 -51 0

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    VI zona (Kosovo i Metohija)

    1
    2
    3
    4
    5
    6

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Kvalifikacije za ulazak u ligu prvenstva NR Srbije VI zona

    I krug: Radnički (Pirot) je eliminisao prvaka pirotskog okruga Jedinstvo (Bela Palanka)
    II krug: Radnički (Pirot) je eliminisao FK Polet (Surdulica) i postao član lige NR Srbije – VI zona, odnosno Oblasne lige Niš

    Kvalifikacije za ulazak u Srpsku ligu:

    Učesnici: Bačka (Bačka Palanka), Jedinstvo (Bačka Topola), Radnički (Niš), Budučnost (Peć), Trepča (Kosovska Mitrovica), Radnički (Kragujevac), Podrinje (Šabac) ...

    1.kolo:
    Radnički (Niš) – Budućnost (Peć) 4:2 i 2:1
    Milicionar (Beograd) – Nikčević (Svetozarevo) 0:0 i 2:0


    2.kolo:
    Radnički (Niš) - Trepča (Kosovska Mitrovica) 1:0 i 1:0


    3.kolo:
    Radnički (Niš) – Radnički (Kragujevac) 3:2 i 1:1


    Napomena: Radnički (Niš) je novi član Srpske lige


    ________________________________________
    V. rang takmičenja

    VOJVODINA

    Prvenstvo se odvijalo po grupama. Bilo je deset grupa. Na sedam iz prethodne sezone pridodate su još tri od novoosnovanih društava iz Novog Sada, Subotice i Zrenjanina.

    Prva grupa (Novi Sad)

    Učesnici: Sloga, Budućnost, Radnički, Metalac, Omladinac, Grafičar, Milicioner, Proleter, Zrinjski, Borac i Željezničar

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Druga grupa (Subotica)

    1 Bratstvo, Subotica 16 13 0 3 40:8 +32 26
    2 Sloga, Subotica 16 10 3 3 27:13 +14 23
    3 Tekstilac, Subotica 16 8 4 4 29:15 +14 20
    4 Zmajevac, Subotica 16 8 3 5 30:17 +13 19
    5 Dinamo, Subotica 16 7 4 5 19:12 +7 18
    6 Metalac, Subotica 16 6 1 9 62:18 +44 13
    7 Građevinar, Subotica 16 5 0 11 19:56 -37 10
    8 Proleter, Žednik 16 3 2 11 19:46 -27 8
    9 Milicionar, Subotica 16 2 1 13 11:44 -33 5

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Treća grupa (Zrenjanin)

    1 Željezničar, Zrenjanin 19
    2 Kristal, Zrenjanin 10
    3 Pobeda, Kikinda 9
    4 Lehel, Mužlja 8
    5 Radnički, Jaša Tomić 7
    6 Lokomotiva, Kikinda 7

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Četvrta grupa

    (Staropazovački i Zemunski srez, bez grada Zemuna i deo Novosadskog sreza)

    1 Jedinstvo, Stara Pazova 14 12 1 1 52:13 +39 25
    2 Radnički, Nova Pazova 14 6 5 3 34:29 +5 17
    3 Jedinstvo, Bežanija 14 7 2 5 31:20 +11 16
    4 Cement, Beočin 14 5 5 4 27:18 +9 15
    5 Stražilovo, Srem. Karlovci 14 5 3 6 32:23 +9 13
    6 Sremac, Vojka 14 6 1 7 19:27 -8 13
    7 Mitraljeta, Batajica 14 4 2 8 15:25 -10 10
    8 Fruškogorac (S.Kamenica) 14 2 0 12 19:42 -23 4

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Peta grupa

    (Rumski, sremskomitrovački i šidski srez)

    1 Radnički, Šid
    2 Rudar, Vrdnik
    3 Zrinjski, Nikinci
    4 Budućnost, Laćarak
    5 Podrinje, Mač. Mitrovica
    6 Jedinstvo, Platićevo
    7 Borac, Martinci
    8 Sloga, Erdevik
    9 Radnički, Irig

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Šesta grupa

    1 Jedinstvo, Kačarevo 19
    2 Sava Munćan, Bela Crkva 18
    3 Unirea, Uzdin 16
    4 Radnički, Kovin 13
    5 Slavija, Kovačica 10
    6 Plavi Dunav, Skorenovac 6
    7 Braća Stefanović, Izbište 2

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena: Sava Munćan, kasnije promenio ime u BAK


    Sedma grupa

    1 Crvena zvezda, Mokrin 20
    2 Vojvodina, Novo Miloševo 16
    3 Budućnost, Srpska Crnja 14
    4 Zvezda, Vološinovo 12
    5 Bratstvo, Elemir 9
    6 Jedinstvo, Krstur 8
    7 Obilić, Novi Kneževac 5

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena: Vološinovo je kasnije dobilo ime Novi Bečej


    Osma grupa

    1 Bratstvo, Temerin 14 9 3 2 40:12 +28 21
    2 Radnički, Srbobran 14 9 3 2 28:11 +17 21
    3 Mladost, Bački Petrovac 14 7 2 5 29:25 +4 16
    4 Vojvodina, Gradište 14 5 5 4 27:23 +4 15
    5 Tatra, Kisač 14 5 3 6 25:27 -2 13
    6 Obilić, Zmajevo 14 4 0 9 28:33 -5 10
    7 Omladinac, Žabalj 14 3 3 8 20:39 -19 9
    8 Šajkaš, Kovilj 14 2 3 9 16:43 -27 7

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Novi članovi:
    Napomena:


    Deveta grupa

    Učesnici: Hajduk (Kula), Petar Drapšin (Vukovar), Dunav (Beli Manastir), Tekstilac (Odžaci), Bado (Sivac), Mladost (Stapar) i Sidro (Apatin)

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Deseta grupa

    Učesnici: Radnički (Bajmok), Radnički (Čantavir), Bratstvo (Ada), Jedinstvo (Mali Iđoš), Sloboda (Moravica), Radnički (Kanjiža), Orlov (Mol) i Radnički (Senta)

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8

    Viši rang: tri prvoplasirane ekipe učestovale su u kvalifikacijama za popunu novoosnovane kvalitetne Vojvođanske lige
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Koliko je u stvarnosti bilo grupa u nekim knjigama deset, u papirima Moce Pantelića sedam ???

    Kvalifikacije za Vojvođansku ligu:

    Igrane su tokom čitave jeseni. Prvaci svih deset grupa igrali su kvalifikacije po duplom bod – sistemu. Prva dva tima su ušla u novoformiranu Vojvođansku ligu, a treći igrao dodatne kvalifikacije sa osmim iz Vojvođanske zone.
    Klubovi koji nisu prošli u kvalifikacijama za Vojvođansku ligu učestvovali su u formiranju nižih zona (sremska, bačka i banatska)

    Prvi krug (30.10. 1949):

    Jedinstvo (Stara Pazova) – Bratstvo (Ada) 3:2 i 0:2
    Radnički (Srbobran) – Slavija (Novi Sad) 3:1 i 2:1
    ....

    Drugi krug
    Radnički (Srbobran) – Spartak (Debeljača) 5:0 i 4:0
    ...

    Treći krug
    Radnički (Srbobran) - Rudar (Vrdnik) 1:1 i 1:1, treći 1:1, kockom
    ...
    Četvrti krug
    Radnički (Srbobran) – Jedinstvo (Vršac) 1:3 i 1:2


    • Kvalifikacije su prošli: Željezničar (Zrenjanin), Budućnost (Novi Sad), Bratstvo (Subotica). Srem (Šid) i Bratstvo (Ada)
    • Kristal (Zrenjanin) stekao je status u novoformiranoj Banatskoj ligi
    • Lehel (Mužlja), Radički(Jaša Tomić) dospeli su u novoformiranu Jedinstvenu ligu fudbalskog centra Zrenjanin

    SRBIJA

    Oblasni fiskulturni odbor Kragujevac

    I zona


    1 19.septembar, Aranđelovac 12 10 2 0 67:11 +66 22
    2 Takovo, Gornji Milanovac 12 8 1 3 31:14 +17 17
    3 Šumadinac, Natalinci 12 6 2 4 29:21 +8 14
    4 Jedinstvo, Topola 12 6 1 5 25:32 -7 13
    5 Crvena zvezda, Kragujevac 12 5 1 6 28:32 -4 11
    6 Part. Zemunice, Partizani 12 1 3 8 8:44 -36 5
    7 Seljak, Male Pčelice 12 1 0 11 11:45 -34 2

    Napomena:

    V zona

    Vreme: 6.oktobar 1948. do 5.maja 1949. godine

    Učesnici (7): Nikčević (Jagodina), Crvena zvezda (Kragujevac), Milicionar (Kragujevac), Branko Krsmanović (Paraćin), 13.oktobar (Ćuprija), Mladi radnik (Jagodina) i Radnički (Svilajnac)

    1
    2
    3
    4 Radnički, Svilajnac
    5
    6
    Mladi radnik, Jagodina

    Napomena: Mladi radnik (Jagodina) je odustao od takmičenja

    Beogradska zona – Istok

    1 Slavija, Beograd 14
    2 Milicionar, Beograd 14
    3 Jedinstvo, Zemun 14
    4 Rudar, Kostolac 14
    5 Sloga, Petrovac na Mlavi 14
    6 Mladi radnik, Požarevac 14
    7 Jasenica, Smed. Palanka 14
    8 Jedinstvo, Smedevo 14

    Napomena: Usled ponovne reorganizacije zona i Mladi Radnik (Požarevac) se našao u Beogradskoj zoni – Istok.
    ________________________________________
    VI. rang takmičenja

    Vojvodina – Sreska prvenstva

    Srez Pančevo

    Takmičilo se 22 kluba, u tri grupe.

    Prva grupa:

    1 Jedinstvo, Pančevo 14 22
    2 Zmaj, Vojlovica 14 20
    3 Borac, Starčevo 14 20
    4 Ivo Lola Ribar, B. Brestovac 14 16
    5 Polet, Omolica 14 14
    6 Strelac, Ivanovo 14 11
    7 Žarko Zrenjanin, Novo Selo 14 7
    8 Korak, Dolovo 14 2

    Napomena: Mnogi klubovi su tokom kratkog vremenskog perioda, čak i u samoj sezoni koju su započeli menjali ime ili odustajali od takmičenja. Na primeru nekoliko srezova Južnog Banata to se ilustruje , sudbina klubova deset godina kasnije (1959)
    • Rasformirani: Jedinstvo (Pančevo)
    • Promenili ime: Polet (Omoljica) u Mladost; Žarko Zrenjanin (Banatsko Novo Selo) u Slogu, Korak (Dolovo) u Budućnost
    • Zmaj (Vojlovica) se neko vreme nije takmičio zbog oduzimanja igrališta

    Druga grupa:


    1 Ivo Lola Ribar, Borča 12 19
    2 Blaž, Ovča 12 15
    3 Budućnostm Glogonj (rit) 12 15
    4 Kovilovo 12 14
    5 Mladi radnik, Jabuka (rit) 12 9
    6 Tri zvezde, Јabuka 12 6
    7 Omladinac, Opovo 12 5

    Napomena:
    • Ne takmiće se: Ivo Lola Ribar (Borča), Blaž (Ovča) i Kovilovo
    • Rasformirani: Budućnost (Glogonj – rit) i Mladi radnik (Jabuka – rit)

    Treća grupa:


    1 Đuka, Sakule 12 19
    2 Bratstvo, Glogonj 12 14
    3 Šuvak, Idvor 12 13
    4 Janošik, Padina 12 12
    5 Žeba, Crepaja 12 9
    6 Slobodan, Sefkerin 12 9
    7 Randički, Baranda 12 8

    Napomena:
    • Promenili ime: Đuka u Borac (Sakule), Šuvak u Polet (Idvor), Janošik u Tatra, kansije Dolina (Padina), Žeba u Vojvodinu (Crepaja), Slobodan u Slogu (Sefkerin)
    • Rasformiran: Sloga iz Sefkerina, po promeni imena


    Kvalifikacije za prvaka sreza (igrali prvaci grupa)

    1 Jedinstvo, Pančevo 2 2 0 0 6
    2 Đuka, Sakule 2 1 1 0 6
    3 Ivo Lola Ribar, Borča 2 1 1 0 3

    Srez Alibunar

    Prva grupa

    1 Crvena zvezda, Kozjak 6 8
    2 Pobeda, Samoš 6 6
    3 Jedinstvo, Dobrica 6 6
    4 Jedinstvo, Dubica 6 4

    Napomene:

    Druga grupa


    1 Proleter, Banatski Karlovac 4 6
    2 Bratstvo, Vladimirovac 4 6
    3 Rapid, Nikolinci 4 0

    Napomene:

    Treća grupa


    1 Janošik 6 10
    2 Gorki, Inlndža 6 8
    3 Rujan, Olandža 6 4
    4 Banat, Lokve 6 2

    Napomene:

    Četvrta grupa


    1 Zrenjanin, Alibunar 4 8
    2 Petefi, Jermenovci 4 4
    3 Barice 4 0

    Napomene:

    Kvalifikacije za prvaka sreza (igrali prvaci grupa)

    1 Zrenjanin, Alibunar 10
    2 Crvena zvezda, Kozjak 6
    3 Janošik 5
    4 Proleter, Banatski Karlovac 3

    Napomene: Zrenjanin je kasnije promenio ime u Budućnost (Alibunar)

    Srez Kovin

    1 Proleter, Mramorak 16
    2 Crvena zvezda, Gaj 13
    3 Bogdan Petrović, Deliblato 11
    4 Dubovac 8
    5 Zrenjanin, Bavanište 7
    6 Borac, Pločice 6

    Napomene:
    • Ne takmiče se više: Crrvena zveda (Gaj), Dubovac i Borac (Pločice)
    • Promenili ime: Bogdan Petrović u Omladinac (Deliblato) i Zrenjanin u BSK Bavanište


    Severno – banatska liga

    I grupa

    1
    2
    3
    4
    5
    6

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    II grupa


    1
    2
    3
    4
    5
    6

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    III grupa


    1 Graničar, Radojevo 10 8 1 1 38:10 +28 17
    2 Petefi, Toba 10 6 2 2 24:12 +12 14
    3 Vojvodina, Bašaid 10 6 0 4 20:15 +5 12
    4 Crvena zvezda, Rusko Selo 10 4 2 4 30:13 +17 10
    5 Napredak, Ban. Topola 10 3 1 6 12:23 -11 7
    6 Mladen Stojanović, Kozarci 10 0 0 10 1:52 -51 0

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    IV grupa


    1 Bora, Livade 10 8 1 1 25:9 +16 17
    2 Roham, Noca Crnja 10 8 1 1 32:12 +20 17
    3 Jedinstvo, Karađorđevo 10 6 0 4 23:8 +15 12
    4 Terekveš, Hetin 10 5 0 5 19:18 +1 10
    5 Olimpija, Torda 10 2 0 8 9:33 -24 4
    6 Crvena zvezda, Vojvoda Stepa 10 0 0 10 1:29 -28 0

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    V grupa


    1 Begej, Žitište 10 8 2 0 61:8 +53 18
    2 Sloboda, Klek 10 7 1 2 28:17 +11 15
    3 Budućnost, Ban. Dušanovac 10 4 1 5 19:29 -10 9
    4 Doban Koriolan, Jankov Most 10 3 1 6 16:31 -15 7
    5 Krajina, Čestereg 10 3 1 6 8:19 -11 7
    6 Omladinac, Topolovac 10 2 0 8 8:36 -28 4

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    VI grupa


    1 Slavija, Aradac 10 9 0 1 46:9 +37 18
    2 Žarki, Melenci 10 9 0 1 38:8 +30 18
    3 Joca Erdeljan, Kumane 10 5 0 5 28:24 +4 10
    4 Polet, Vološinovo 10 3 1 6 23:31 -8 7
    5 Jedinstvo, Bočar 10 2 1 7 22:50 -28 5
    6 Tisa, Taraš 10 1 0 9 7:42 -35 2

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    VII grupa


    1 Borac, Čenta 12 22
    2 Vojvodina, Perlez 12 19
    3 Crvena zvezda, Orlovac 12 15
    4 S. Milićević, Stajićevo 12 12
    5 Omladinac, Tomaševac 12 6
    6 Veljko Lukić - Kurjak, Lukićevo 12 6
    7 Jedinstvo, Ečka 12 4

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    VIII grupa


    1 Begej, Novi Itebej 4
    2 Krajina, Krajišnik 0

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    IX grupa


    1 Omladinac, Botoš 8 7 1 0 27:5 +22 15
    2 Proleter, Neuzina 8 4 1 3 16:14 +2 9
    3 Radnički, Sutjeska 8 2 2 4 7:17 -10 6
    4 Sloga, Jarkovac 8 2 1 5 11:18 -7 5
    5 Zadrugar, Lazarevo 8 1 3 4 8:15 -7 5

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    X grupa


    1 Borac, Konak 8 6 0 2 15:7 +8 12
    2 Crvena zvezda, Boka 8 4 0 4 10:9 +1 8
    3 Stari Lec 8 4 0 4 11:12 -1 8
    4 Budućnost, Šurjan 8 3 0 5 10:12 -2 6
    5 Sloga, Sečanj 8 3 0 5 9:15 -6 6

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Proveriti da li je bilo deset ili samo sedam grupa koje su i evidentirane, sa svim klubovima i svim utakmicama

    Kvalifikacije su prošli: Graničar (Radojevo), Borac (Velike Livade), Roham (Nova Crnja) Begej (Žitište), Borac (Čenta), Omaldinac (Botoš), Vojkvodina (Perlez) i Sloboda (Klek)

    Srez Subotica
    ...

    Srez Sombor

    I grupa

    1 Petefi, Telečka 8 6 0 2 11:9 +2 12
    2 Sloga, Čonoplja 8 5 1 2 19:11 +8 11
    3 Jedinstvo, Svet. Miletić 8 4 1 3 16:11 +5 9
    4 Kordun, Kljajićevo 8 3 1 4 11:10 +1 7
    5 Radnički, Aleksa Šantić 8 0 1 7 1:16 -15 1

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    II grupa


    1 Jedinstvo, Kolut 8 7 0 1 29:9 +20 14
    2 Graničar, Riđica 8 5 1 2 21:9 +12 11
    3 Zadrugar, Rastina 8 2 1 5 12:15 -3 5
    4 Jedinstvo, Stanišić 8 2 1 5 12:24 -12 5
    5 Dinamo, Bački Breg 8 1 1 6 8:22 -14 3

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    III grupa

    1 Željezničar, Sombor 10 9 0 1 41:8 +33 18
    2 Napredak, Kupusina 10 5 1 4 16:19 -3 11
    3 Polet, Sombor 10 5 0 5 20:21 -1 10
    4 Bratstvo, Prigrevica 10 4 0 6 14:20 -6 8
    5 Dinamo, Sonta 10 3 1 6 16:20 -4 7
    6 Sidro. Apatin 10 3 0 7 14:33 -19 6

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:

    Srez Sremska Mitrovica

    Vreme: od 3.aprila do 15.maja 1949.godine

    Prva grupa

    1 Sloga, Sr. Mitrovica 6 6 0 0 18:5 +13 12
    2 Lola Ribar, Sr. Mitrovica 6 3 0 3 16:10 +6 6
    3 Sloboda, Šašinci 6 2 0 4 7:12 -5 4
    4 Sremac, Jarak 6 1 0 5 5:19 -14 2

    Druga grupa

    1 Fruškogorac, Manđelos
    2 Proleter, Grgurevci
    3 Borac, Veliki Radinci
    4 Napredak, Šuljam

    Treća grupa

    1 Graničar, Kuzmin
    2 Jedinstvo, Bosut
    3 Hajduk, Višnjićevo
    4 Sloga, Sremska Rača

    Četvrta grupa

    1 Hajduk, Divoš
    2 Sloga, Čalma
    3 Planinac, Ležimir

    Napomena: Sloga (Sremska Mitrovica) je, u razigravanju sa prvacima ostalih grupa, osvojila prvo mesto u sreskoj ligi i time stekla pravo takmičenja u višem stepenu takmičenja.

    Srez Stara Pazova

    Učesnici: Sloboda (Surduk), Hajduk (Beška), Jedinstvo II (Stara Pazova), Vitez (Krčedin), Dunav (Novi Slankamen), Dunav (Stari Banovci) i Sremac II (Vojka).

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Srez Novi Sad
    ...

    Srez Bačka Palanka

    Prva grupa

    Učesnici: Borac (Obrovac), Budućnost (Parage), VEK Karađorđevo i Vojvodina (Tovariševo)

    1 VEK Karađorđevo 6 6 0 0 19:1 +18 12
    2
    3
    4

    Viši rang: VEK Karađorđevo je igrao u kvalifikacijama za prvaka sreza i ulazak u grupno prvenstvo – nije uspeo
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Druga grupa

    Vreme: od 3.aprila do 15.maja 1949.godine

    1 Radnički, Čelarevo 6 4 0 2 8:7 +1 8
    2 Kozara, Gajdobra 6 2 2 2 10:9 +1 6
    3 Naša zvezda, Silbaš 6 2 1 3 27:7 +20 5
    4 Budućnost, Gložan 6 1 3 2 11:13 -2 5

    Viši rang: Radnički (Čelarevo) se, posle kvalifikacija protiv VEK-a iz Karađorđeva, prvaka prve grupe plasirao za grupno prvenstvo, za 1950.godinu
    Ispali:
    Novi članovi:

    Napomena:

    Nelogičnost – greške kod gol-razlike.

    Kvalifikacije za prvaka sreza
    Radnički (Čelarevo) – VEK Karađorđevo 4:2 i 2:1

    Beograd

    Prvi razred


    1 Grafičar 8 6 1 1 22:7 +15 13
    2 Graditelj 8 4 2 2 17:16 +1 10
    3 Granap 8 2 3 3 8:14 -6 7
    4 Crvena mašina 8 1 3 4 8:13 -5 5
    5 Sloven 8 2 1 5 6:11 -5 5

    Drugi razred

    1 Omladinac, Zemun 15
    2 Čukarički 12
    3 Novo Selo, Zemun 12
    4 Ikarus, Zemun 12
    5 Motor, Rakovica 10
    6 Voždovački 10
    7 Senjak 7
    8 Napredak 7
    9 Jedinstvo, Beograd 4
    10 Sloga 1

    Napomene: Napredak je,kasnije promenio ime u Zanatlija, a Sloga u Heroj

    Treći razred

    1 Dušanovac 14 11 2 1 54:11 +43 24
    2 Proleter 14 8 3 3 25:21 +4 19
    3 Novi Beograd 14 8 2 4 44:31 +13 18
    4 Palilulac 14 7 2 5 44:24 +20 14
    5 Milutinac 14 5 2 7 30:36 -6 12
    6 Bratstvo 14 4 1 9 26:42 -16 9
    7 Ugostitelj 14 2 3 9 14:43 -29 7
    8 Kožarac 14 1 3 10 15:43 -28 5

    Napomena: Po završetku prvenstva Ugostitelj uzima ime Sloga.
    ________________________________________

    Lige nepoznatog ranga

    SRBIJA

    Prvenstvo opštine Paraćin

    Zapadna grupa

    1 Napredak, Drenovac 14 10 1 3 43:9 +34 21
    2 Sloga, Sikirica 14 7 3 4 20:17 +3 17
    3 Zemljoradnik, Striža 14 7 2 5 22:22 0 16
    4 Mladost, Tekija 14 7 1 6 25:16 +9 15
    5 Proleter, D. Vidovo 14 4 4 6 13:24 -11 13
    6 Moravac, G. Vidovo 14 4 4 6 13:24 -11 12
    7 Jedinstvo, Ratare 14 3 4 7 15:27 -12 10
    8 Sloboda, Krežbinac 14 2 4 8 16:32 -16 8
    ? 167:171

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:


    Istočna grupa

    1 13. oktobar, Glavica 6 6 0 0 13:3 +10 12
    2 B. Ristić, Popovac 6 4 0 2 15:9 +6 8
    3 Radnik, Davidovac 6 2 0 4 7:11 -4 4
    4 Partizan, Buljane 6 0 0 6 0:12 -12 0

    Viši rang:
    Ispali:
    Novi članovi:
    Napomena:
     
    Poslednja izmena: 02.02.2011
  10. nesa1964

    nesa1964 Član

    Postova:
    2
    Zahvala:
    0
    ДОДАТАК ВЕЗАНО ЗА ЧЕТВРТИ СТЕПЕН ТАКМИЧЕЊА:

    1947-48
    ПРВА ЗОНА /СРПСКА ЛИГА/ 1947/48
    КЛУБОВИ ВОЈВОДИНЕ

    1 СРЕМ-Сремска Митрови 22 16 4 2 76 : 25 36
    2 СЛОБОДА-Суботица 22 14 3 5 54 : 28 31
    3 ШЕСТИ ОКТОБАР-Кикин 22 13 2 7 41 : 27 28
    4 ЈЕДИНСТВО-Вршац 22 11 6 5 62 : 49 28
    5 ПРОЛЕТЕР-Зрењанин 22 9 3 10 48 : 42 21
    6 ЈОВАН ЦРВЕНИ-Бечеј 22 7 7 8 32 : 37 21
    7 ПОЛЕТ-Сомбор 22 9 3 10 43 : 57 21
    8 ЈЕДИНСТВО-Бачка Топо 22 7 6 9 35 : 39 20
    9 ЕЂШЕГ-Нови Сад 22 7 4 11 28 : 33 18
    10 РАДНИЧКИ-Инђија 22 5 6 11 42 : 63 16
    11 ЈЕДИНСТВО-Сента 22 6 4 12 34 : 64 16
    12 СПАРТАК-Дебељача 22 2 4 16 29 : 60 8

    264 106 52 106 524 524 264

    ДРУГА ЗОНА /СРПСКА ЛИГА/ 1947/48
    КЛУБОВИ СЕВЕРНЕ СРБИЈЕ

    1 ПОДРИЊЕ-Шабац 18 11 5 2 39 : 16 27
    2 БЕОГРАД-Београд 18 11 2 5 32 : 22 24
    3 ЈЕДИНСТВО-Земун 18 9 4 5 36 : 27 22
    4 БУДУЋНОСТ-Ваљево 18 10 2 6 36 : 28 22
    5 МИЛИЦИОНАР-Београд 18 5 7 6 24 : 17 17
    6 РАДНИЧКИ-Обреновац 18 6 5 7 38 : 34 17
    7 ЈАСЕНИЦА-Смедеревска 18 7 1 10 37 : 36 15
    8 ЈЕДИНСТВОћСмедерево 18 4 4 10 32 : 40 12
    9 СЛОГА-Петровац на Мл 18 5 2 11 27 : 49 12
    10 МЛАДИ РАДНИК-Пошаре 18 4 4 10 22 : 51 12

    180 72 36 72 323 320 180


    ТРЕЋА ЗОНА /СРПСКА ЛИГА/ 1947/48
    КЛУБОВИ ЦЕНТРАЛНЕ СРБИЈЕ

    1 НАПРЕДАК-Крушевац 14
    2 БОРАЦ-Чачак 14
    3 СЛОБОДА-Титово Ужиц 14
    4 НИКЧЕВИЋ-Светозарево 14
    5 ОМЛАДИНАЦ-Крагујевац14
    6 РАДНИЧКИ-Крагујевац 14
    7 БРАНКО КРСМАНОВИЋ-Параћин 14
    8 ЛОКОМОТИВА-Ранковићево 14

    112 0 0 0 0 0 0

    ЧЕТВРТА ЗОНА /СРПСКА ЛИГА/ 1947/48
    КЛУБОВИ ИСТОЧНЕ СРБИЈЕ

    1 ЉУПЧЕ НИКОЛИЋ-Алекс14 8 5 1 24 : 10 21
    2 КОСТА СТАМЕНКОВИЋ-Л14 9 3 2 27 : 14 21
    3 ДИНАМО-Зајечар 14 8 3 3 27 : 12 19
    4 ТОПЛИЧАНИН-Прокупље14 6 4 4 30 : 22 16
    5 РАДНИЧКИ-Ниш 14 5 6 3 28 : 24 16
    6 ДИНАМО-Врање 14 3 3 8 19 : 27 9
    7 ПРОЛЕТЕР-Пирот 14 2 1 11 21 : 30 5
    8 БОР-Бор 14 1 3 10 10 : 24 5
    :
    112 42 28 42 186 : 163 112

    ПЕТА ЗОНА /СРПСКА ЛИГА/ 1947/48
    КЛУБОВИ КОСМЕТА И САНЏАКА

    1 ПРОЛЕТЕР-Приштина 14
    2 ТРЕПЧА-Косовска Митровица 14
    3 14
    4 14
    5 14
    6 14
    7 14
    8 14

    112 0 0 0 0 0 0

    КАДА ПОГЛЕДАШ 1947-48 годину ВИДЕЋЕШ ДА СИ ПОМЕШАО ЗОНЕ ЗА 1948-49 годину,

    ДРУГА ЗОНА /СРПСКА ЛИГА/ 1948/49
    КЛУБОВИ СЕВЕРНЕ СРБИЈЕ

    1 СЛАВИЈА--Београд 14
    2 МИЛИЦИОНАР-Београд 14
    3 ЈЕДИНСТВО-Земун 14
    4 РУДАР-Костолац 14
    5 СЛОГА-Петровац на Млави 14
    6 МЛАДИ РАДНИК-Пожаревац 14
    7 ЈАСЕНИЦА-Смедеревска Паланка 14
    8 ЈЕДИНСТВО-Смедерево 14
    9 ПОДРИЊЕ-Шабац 14

    126 0 0 0 0 0 0


    ТРЕЋА ЗОНА /СРПСКА ЛИГА/ 1949
    КЛУБОВИ ЦЕНТРАЛНЕ СРБИЈЕ

    1 СЛОГА-Ранковићево 14
    2 РАДНИЧКИ-Крагујевац 14
    3 БОРАЦ-Бивоље 14
    4 14
    5 14
    6 14
    7 14
    8 14

    112 0 0 0 0 0

    ГРЕШКОМ СИ УБАЦИО СЛЕДЕЋУ ТАБЕЛУ:

    ПЕТА ЗОНА КРАГУЈЕВАЧКЕ ОБЛАСТИ 1948/49


    1 ЦРВЕНА ЗВЕЗДА-Крагујевац 10
    2 МИЛИЦИОНАР-Крагујевац 10
    3 БРАНКО КРСМАНОВИЋ-Параћин 10
    4 РАДНИЧКИ-Свилајнац 10 4 2 4 17 : 18 10
    5 НИКЧЕВИЋ-Јагодина 10
    6 13 ОКТОБАР-Ћуприја 10

    60 4 2 4 17 18 10


    ОВО ТИ ЈЕ ПЕТИ СТЕПЕН ТАКМИЧЕЊА, А ТАБЕЛУ СИ ИЗВУКАО ИЗ МОНОГРАФИЈЕ ФК РАДНИЧКИ СВИЛАЈНАЦ.

    ЗАИНТРИГИРАО СИ МЕ ТЕК КАДА СИ СИШАО НА ЧЕТВРТИ И ПЕТИ СТЕПЕН ТАКМИЧЕЊА, ШТО БИХ ТЕ ЗАМОЛИО ДА УРАДИШ И ЗА ПРЕТХОДНЕ СЕЗОНЕ, КАО И ЗА НАРЕДНЕ УКОЛИКО БУДЕШ НАСТАВИО, КАДА МИ СЕ ПОНОВО УКАЖЕ ПРИЛИКА ПОМОЋИ ЋУ ТИ АЛИ ИМАМ ВЕОМА МАЛО ВРЕМЕНА, ПОНЕКАД ВИКЕНДОМ.
    МЕНЕ ИНТЕРЕСУЈУ СЛЕДЕЋЕ ТАБЕЛЕ УКОЛИКО ИХ ИМАШ, МОЖЕШ МИ ИХ ПОСЛАТИ НА МЕЈЛ nvukadinovic64@open.telekom.rs. АКО ТИ СЕ НЕ УКЛАПА НА ОВОЈ ТЕМИ.

    1. ДРУГА А и Б ЛИГА ЈЕСЕН, ПРОЛЕЋЕ, 1993-94,1994-95,1995-96.
    2. ДРУГА ЛИГА ИСТОК и ЗАПАД, 1996-97, 1997-98.
    3. МЕЂУРЕПУБЛИЧКА ЛИГА ИСТОК, 1988-89, 1989-90, 1990-91
    4. ЈЕДИНСТВЕНА СРПСКА ЛИГА, 1974-75,1975-76,1976-77,1977-78,1978-79,1979-80,1980-81,1981-82, 1982-83,1988-89,1989-90,
    1990-91, 1991-92.
    5. СРПСКА ЛИГА ЗАПАД, 1994-95, МОРАВА-1996-97, ДУНАВ-1998-99, 2001-02.
    6. СРПСКА ЛИГА БЕОГРАД, ОД 1992-93 до 2002-03.
    7. СРПСКА ЛИГА ВОЈВОДИНА, ОД 1992-93 до 2002-03.
    8. СРПСКА ЛИГА ИСТОК, 1994-95, ТИМОК,1998-99, НИШ, 1996-97,1997-98,1998-99,2000-01
    9. ДРУГА СРПСКА ЦЕНТАР, од 1986-87 до 1990-91
    10.ДРУГА СРПСКА ЈУГ, од 1982-83 до 1991-92.
    11.ДРУГА СРПСКА СЕВЕР, од 1982-83 до 1991-92.

    ОВО МИ НЕДОСТАЈЕ ДА БИХ КОМПЛЕТИРАО САВЕЗНИ СТЕПЕН И ТРЕЋУ ЛИГУ, ПИШИ МИ ШТА ТЕБИ НЕДОСТАЈЕ МОГУ ТИ ПОМОЋИ СА ТАБЕЛАМА ЛИГА ИЗ КРАГУЈЕВЦА И УНУТРАШЊОСТИ.

    НАСТАВИ ОВУ ТЕМУ ОВАКО КАКО СИ УРАДИО ПРЕТХОДНУ ГОДИНУ, ЈА ЋУ СЕ ПРИКЉУЧИТИ ЧИМ МИ ВРЕМЕ ДОЗВОЛИ, ИМАМ ДОСТА ОНОГРАФИЈА КЛУБОВА, АЛИ НЕМАМ ПУНО ВРЕМЕНА.
    СРЕЋНО.
     

Preporučite stranicu