Vratimo kulturu čitanja u Srbiju

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
24. 04. 2010 PRESS

Vratimo kulturu čitanja u Srbiju


Rada Đuričin, Tanja Bošković, Nataša Miljković, Vesna Dedić, Bisera Veletanlić i druge poznate ličnosti obeležile Svetski dan knjige radeći kao bibliotekari

2604-Djordje-Kojadinovic.jpg


Bibliotekarka na jedan dan...
Rada Đuričin izdavala knjige Beograđanima


Povodom Svetskog dana knjige juče su u Biblioteci grada Beograda ličnosti iz javnog života radile kao bibliotekari i sugrađanima izdavale knjige! Tom prilikom ljubitelji knjige mogli su da se učlane u biblioteku po promotivnoj ceni od 400 dinara, a među poznatim bibliotekarima viđene su Nataša Miljković, Tanja Bošković, Vesna Dedić, Rada Đuričin, Bisera Veletanlić...
Glumica Tanja Bošković smatra da je čitanje put u drugi svet i način za rešavanje mnogih problema i nedoumica.
- Ovo je dokaz da ima onih koji čitaju. Ja volim knjigu i uvek je preporučujem. Vreme koje mladi izgube u prevozu i na „gluvarenje" mogu da upotrebe tako što će otići u jedan plemeniti svet - u biblioteku, gde mogu da reše mnoge probleme. Ako je ovaj svet potekao od reči, onda je knjiga velika dragocenost - kaže Tanja za Press.

Nada za srpsku kulturu

Novinarka Vesna Dedić tvrdi da se u Srbiji izgubila kultura čitanja.
- Nažalost, mladi danas ne čitaju knjige. Prema poslednjem istraživanju, samo dva odsto ljudi u ovoj zemlji ide u pozorište, gleda filmove, a još manje njih čita knjige. Potpuno je neshvatljivo da u osnovnim školama deca ne čitaju Miku Antića, a u srednjoj pak postoje deca koja još nisu pročitala ništa od Svetislava Basare. To je velika greška sistema, a deca ispaštaju - rekla je Vesna Dedić.

U susret željama omladine
Direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov rekla je da bi akcije kao što je bila jučerašnja trebalo održavati po svim bibliotekama u Srbiji.
- Mlade danas interesuju dobre knjige i nove tehnologije u bibliotekama. Zato se u Biblioteci grada Beograda trudimo da imamo što više elektronskih čitaonica i spremamo se da napravimo takozvanu omladinsku biblioteku, koja će imati svoj sajt. Prošle godine imali smo 130.000 članova, a moji planovi za ovu godinu su veoma ambiciozni - da prevaziđemo rekord za 20 odsto! Naša naredna akcija je „Noć u biblioteci", u okviru koje će svirati rok bend „Ana Never", i tad ćemo raditi celu noć - rekla je direktorka Ninkov.

Glumica Rada Đuričin smatra da ipak ima nade za srpsku kulturu.
- Verujem da ima mnogo mladih ljudi koji ozbiljno shvataju šta treba da nauče, pa zbog toga čitaju knjige. Upravo sam videla jednu mladu devojku koja želi da čita srpske pisce o kojima uči u gimnaziji. Ja čitam ono što je vezano za moju struku i, kad god mogu, čitam beletristiku. Upravo sam pročitala knjigu Vladimira Pištala „Tesla, portret među maskama", koja je dobila NIN-ovu nagradu - rekla je Rada.

Treba čitati javno

Džez muzičarka Bisera Veletanlić kaže da, kako odmiču godine, čita sve više.
- Po onome što vidim danas mogu da kažem da se čita, ali ne mnogo! Ima ljudi koji čitaju knjige da bi pobegli od ružnih stvari. Ne znam koliko omladina čita danas, ni ja se nisam raspadala od čitanja, ali svakako da sada, kad sam malo starija, više čitam - rekla je Bisera.
Glumica Danica Ristovski poručuje da knjige treba čitati javno, čime bi se popularizovalo čitanje kod mladog sveta.
- Od svakog mladog čoveka zavisi koliko će da čita i da li će čitati knjige. Naime, znam da mladi veoma lako dolaze do informacija putem kompjutera, ali time što ne čitaju knjige sebi uskraćuju fantastično iskustvo. Mi kao sredina treba da poradimo na tome da se knjige što više čitaju - na primer, treba javno čitati knjige! - kaže glumica, i dodaje da trenutno čita stihove Milene Pavlović Barili i da su joj omiljene knjige „Gordost i predrasuda" i „Gospodar prstenova".

LJ. STANIŠIĆ

 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Sto rece glumica Danica Ristovski,treba javno citati knjige.
Mozda je banalno poredjenje,ali pre par godina,kada se pocelo sa propagiranjem
konzumiranja vece kolicine vode u letnjem periodu,tek poneko je sa sobom nosio flasicu sa vodom.Sada je to normalna pojava.
Vidim da ima i mladih,koji su u sustini ti koji nemaju naviku citanja knjiga,sede na klupama po gradu i citaju.Sigurna sam da ce se vremenom broj javnih citaca povecavati,i da ce to postati "IN".
U Gradskoj biblioteci u Novom Sadu porodicna clanarina za godinu dana iznosi 500 dinara.Vidim da ne prodje mnogo vremena kada se u njoj pojave nova izdanja.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Ja sam oduvek mnogo "javno čitala", uglavnom u gradskom prevozu. Obzirom da živim u Beogradu, s jednog mesta na drugo znala sam da putujem i po sat vremena, pa sam tako pročitala knjiga i knjiga... dešavalo se da čitam nešto toliko interesantno da to radim čak i stojeći u autobusu, u gužvi.
Nema opravdanja za ne-čitanje. Ko ima želju, snaći će se. :)
Žao mi je što mnogo dece čita sve manje, čak se ni ona obavezna lektira ne čita, ali o tome smo u više navrata pričali na forumu.
U svakom slučaju, sajmovi knjiga su sve posećeniji, što me izuzetno raduje, jer mi svaki put deluje kao da se knjige "vraćaju u modu"... :)
 
Natrag
Top