LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vodene biljke​
[TABLE]
[TR]
[TD="width: 245"]
nymphae1.jpg
[/TD]
[TD="width: 245"]
nymphae3.jpg
[/TD]
[TD="width: 245"]
nymphae4.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
Nymphae​
[/TD]
[TD]
Nymphae​
[/TD]
[TD]
Nymphae​
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1][/h]
t_marsilea_quadrifolia_det1.jpg
Četvorolisna raznorotka (Marsilea quadrifolia) je vodena paprat s listovima koji izgledaju kao četvorolist. Čini vam se da nazivi vodena paprat i četvorolist nemaju ništa zajedničko? Naprotiv, obe reči odlično karakteršu neobičnu, vrlo dekorativnu i u baštovanstvu praktično nepoznatu biljku.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Raznorotka ima dugi rizom koji podseća na pertlu. Iz stabljike izrastaju listovi koji plivaju na površini vode i koji su razdeljeni u 4 pravilna listića i na prvi pogled podsećaju na četvorolist deteline. Na jesen, prilikom vađenja rizoma iz vode možete videti male „priveske“ veličine manjeg zrna pasulja u kojima su skrivene spore – upravo prema tome zaključujemo da je u pitanju paprat. Raste u prirodnim i veštačkim stajaćim vodama koje su bogate hranljivim materijama, i to na svim kontinentima osim u Južnoj Americi. Bila je donesena u Severnu Ameriku gde se smatra za invazionu vrstu. U Poljskoj je u prirodnim staništima izumrla. Vrše se pokušaji reintrodukcije npr. kod Gočaukovickog jezera. U Slovačkoj raste na 7 lokaliteta u porečju reke Latorice. Ranije se pojavljivala i u okolini reka Bodrog, Laborec i Uh. U Češkoj ne raste.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U tropima raste i nekoliko drugih srodnih vrsta; one su međutim termofilne i zato nisu pogodne za uzgajanje u našim uslovima. Neke od njih se uzgajaju u akvarijumima.
Četvorolisna raznorotka (Marsilea quadrifolia) je kao kultivisana vrlo nezahtevna vrsta koja će biti zadovoljna u bilo kakvoj posudi napunjenoj vodom i sa malo zemlje na dnu. Bez problema je možete uzgajati u posudi dimenzija 20×20×10 cm. Tokom cele godine je možete držati napolju (ne promrzava). Zahvaljujući svojoj nezahtevnosti i lakom uzgoju može je uzgajati bilo ko i bilo gde (recimo u malom valovu ili saksiji bez rupa na dnu, na primer na spoljašnjem prozorskom parapetu)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
t_marsilea_quadrifolia_det2.jpg
Za uzgajivače s ograničenim prostornim mogućnostima je idealno rešenje uzgajanje u valovima za mešanje maltera (uglavnom se prodaju veličine 60, 80 l i koštaju oko 10 €). Na dno stavite lopatu zemlje (dovoljno je oko 5 cm zemlje na dnu). Ako posudu napunite do vrha vodom, svojoj raznorotki ćete obezbediti idealne uslove za život.
Ovakav valov možete zakomponovati kako u zimsku baštu, tako i u stan odmah pored prozora (idealno balkonskog), kako bi biljka bila na najsunčanijem i najtoplijem mestu u stanu. Preko leta valov možete izneti na južno orijentisani balkon ili u baštu.
Raznorotka će najbolje doći do izražaja u baštenskom jezeru, gde je dovoljno staviti malo ilovače iz bašte na dno i u nju učvrstiti mali deo rizoma raznorotke. Za biljku više ne morate brinuti – snaćiće se sama. Raznorotka će se takođe sama prilagoditi nivou vodene površine; što se kvaliteta vode tiče – nije zahtevna. Možete je uzgajati u vodi raznih dubina (5–100 cm). Dužinu stabljike će raznorotka prilagoditi dubini vode tako da joj listovi plivaju na površini.
Najbolje se razmnožavaju deljenjem rizoma. Dovoljan je vrlo mali rizom (10 cm) i tokom leta će vam se na površini vode formirati „travnjak“ četvorolisne paprati
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
t_nelumbo_nucifera.jpg
Cvet lotosa

Indijski lotos (Nelumbo nucifera) je ljupka vodena biljka, koja ima debeo okrugao sivozeleni list i ružičaste cvetove. Budisti je koriste u svojim ritualima, cela biljka je jestiva (konzumiraju se pre svega semenke i koren), koristi se za pripremu raznih jela u celoj jugoistočnoj Aziji. To je močvarna biljka koju je moguće gajiti kao lokvanj. Uzgajenje lotosa kod nas uopšte nije komplikovano, jedino treba znati kako to uraditi.
Semenke pre sađenja treba malo obrusiti jer je njihova površina glatka i ne propušta vodu. Semenke zbog toga uopšte ne mogu da počnu proces klijanja budući da voda ne može da prodre do njih. Smenke bi bez brušenja sačuvale svoju sposobnost klijanja hiljadama godina, a ukoliko biste ih bez brušenja potopili u vodu, morali biste da sačekate na njihovo klijanje i nekoliko godina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
nelumbo_nucifera_2.jpg
Klijanje semenki lotosa

Kako ćete znati da li ste ih u dovoljnoj meri obrusili? Ukoliko ste ih dovoljno obrusili semenke u vodi će se u roku od 24 časa dvostruko uvećati. Ukoliko se to ne dogodi, semenke obrusite još malo. I ponovo, ukoliko se u roku od 24 časa dvostruko ne uvećaju, ponovite brušenje sve dok se to ne dogodi.
Potrebna im je samo voda… Nakon što obrusite semenke, stavite ih u posudu sa vodom. I pri temperaturi oko 20°C semenke će se u roku od 24 časa udvostručiti. Idealna temperatura za početak procesa je 27–28°C. Pri toj temperaturi klijanje se odvija veoma brzo i u roku od nedelju dana dobijate biljku sa listovima. Pogledaj fotodokumentaciju na http://www.victoria-adventure.org/…om_seed.html
Nakon izbijanja prvog lista, poželjno je biljku zasaditi ili u močvarnom supstratu ili u šljunak (koji se koristi za akvarijume) i celu biljku stavite u veću količinu vode (akvarijum, jezerce) sa dubinom od makar 30 cm. Ukoliko koristite kao supstrat šljunak za akvarijume, lotos možete da uzgajate i u akvarijumu sa ribicama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Postepeno, kako biljka raste, zahtevaće sve veći prostor. Možete je uzgajati u jezercetu u zimskoj bašti, stakleniku i slično, gde nema mraza. Idealna temperatura za gajenje je 20–35°C, ali na našim prostorima ta temperatura će u zimskom periodu biti bliža donjoj granici, što lotosu ne smeta. U toku leta lotos možete izneti napolje u uslovima koji su opisani, ali u toku zime se mora unositi – za nuždu u toku zime moguće je lotos držati i u većem podrumu, slično kao i lokvanj.
Idealno rešenje za gajenje lotosa su tzv. betonske kadice (radi se plastičnim kadicama koje se koriste za proizvodnju betona, ima ih od 60, 80 litara i koštaju oko 10 evra) Biljku ćete držati u nekom supsrtatu (blato ili šljunak ѕa akvarijume) u saksiji i sve zajedno stavite do te kadice. Ukoliko je napunite vodom do vrha, obezbedićete idealne uslove za biljku. Prednost je što tu kadicu možete držati i u zimskoj bašti ali i u stanu, blizu prozora (najbolje pored balkona), da bi biljka bila na što toplijem mestu u stanu, odnosno tamo gde ima najviše sunca. U toku leta celu kadicu možete preneti na južnu stranu balkona ili u baštu. Kao što vidite, lotos možete jednostavno uzgajati čak i u ako živite u stambenoj zgradi.
 
Natrag
Top