Vjera i djela.

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ti si vise nego bezobrazan. Gore si priznao sve sto sam napisao, ali namerno izazivas i tvrdis da obozavamo ikone. Ti dobro znas razliku izmedju obozavanja i postovanja, nego se namerno pravis da ne znas, pominjes neko srce, a to je do coveka i Boga, do pojedinaca a ne crkve. Crkva ne uci obozavanju. Meni kazes da sam bezobrazan a ti namerno izazivas!

Dokazao sam gore da slike mogu biti koriscene u obozavanju! I jevreji su ih koristili kao i mi (kadio je svestenik ispred kovcega sa likovima andjela svaki put kad udje, lazes da nije), a to sto su neki poceli posle da ih obozavaju to ne dokazuje da je njihova upotreba neispravna. Nisu nas problem pojedinci i njihovo srce, kad ucimo protiv obozavanja ikona! Bitno je ucenje!

Pravis se lud 100%!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti si vise nego bezobrazan. Gore si priznao sve sto sam napisao, ali namerno izazivas i tvrdis da obozavamo ikone.

Naravno da obožavate. Klanjate im se, one su svete, ljubite ih, kadite im, one liječe.

Ti dobro znas razliku izmedju obozavanja i postovanja, nego se namerno pravis da ne znas, pominjes neko srce, a to je do coveka i Boga, do pojedinaca a ne crkve.

Ali vi ne znate, zato i kažete da poštujete, a obožavate.

Crkva ne uci obozavanju.

Formalno ne, a istinski da.

a to sto su neki poceli posle da ih obozavaju to ne dokazuje da je njihova upotreba neispravna. Nisu nas problem pojedinci i njihovo srce, kad ucimo protiv obozavanja ikona! Bitno je ucenje!

Pa vi isto radite. Evo kako sam oborio tvoju nauku.

Mire said---To se odnosi na slike drugih bogova, jel pre toga kaze: 'Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati DRUGIH BOGOVA osim mene, NEMOJ IM SE KLANJATI NITI IM SLUZITI.." - pa tek onda ide ovaj tekst, protiv gradnje likova!
--------------------------------------------------------

A vi im se klanjate i služite im. Dakle kršite zapov.



mire000 said:


Dakle, ''likovi se odnose na druge bogove'!


---------------------------------------------------

Opet formalno shvatanje bez smisla. Odnosi se na svakog. Jer piše od svega na nebu i na zemlji.Dakle nema nikakvog klanjanja predmetu.


mire000 said:


Da je Bog imao nesto protiv likova, ne bi zapovedio Mojsiju, da napravi "lik zmije" ,

-----------------------------

Svrha je bila ukazivanje na Isusa, ali se niko nije klanjao zmiji. Opet ponavljaš te arg. oborene davno.









 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dokazao sam gore da slike mogu biti koriscene u obozavanju! I jevreji su ih koristili kao i mi (kadio je svestenik ispred kovcega sa likovima andjela svaki put kad udje, lazes da nije)

Nikad Jevreji nisu koristili bilo kakve slike, i klanjali im se.

Nisu se klanjali ni pred kovčegom, niti je ijedan Jevrejin ulazio u Svetinju, osim Prvosveštenika jednom godišnje, a taj kovčeg je imao svoju upotrebnu svrhu više u smislu nameštaja, jer su se u njemu čuvale Božje zapovesti, a nije načinjen kao predmet pred kojim će se ljudi klanjati.
Da je tako, onda bi Bog bio kontradiktoran samom sebi, jer daje drugu zapovest koja zabranjuje klanjanje bilo čemu, i pravljenju slika, a potom to dopušta pred kovčegom u kome se upravo nalazi jedna od tih zapovesti.

Osim toga, sam Isus bi kršio tu zapovest, jer takav isti kovčeg se nalazi na nebu u nebeskoj Svetinji nad Svetinjama, u kome su smeštene ploče sa deset Božjih zapovesti, pred kojima on posreduje za čoveka.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Naravno da obožavate. Klanjate im se, one su svete, ljubite ih, kadite im, one liječe.
Ne klanjamo se u smislu obozavanja!

Naklon i poljubac je izraz strahopostovanja, to i u teoloskim knjigama pise. Znaci lazes!

A da su svete, naravno da jesu, jer to su "sveti predmeti", uzmi posudje iz hrama u Jerusalimu pa pij iz njih alkohol, skvrni ih pa ces videti sta ce ti se desiti. Tako i za skrnavljenje ikona Bog kaznjava. Zato ih i ljubimo i poklonimo se, jer iskazujemo strahopostovanje. To nije greh, ali ti si zlonameran kad nas optuzujes!

Poklonis se i coveku, i poljubis ga u ruku dakle, a to ne znaci obozavanje, vec postovanje, i ovo je isto to!

Kazes - "ikone leče", pa i ubrusi apostola Pavla su lecili i nosili su ih i stavljali na bolesnike i oni su ozdravljali. Crkva je predmete koristila u startu. Ti da si ziveo tada to bi nazvao idolopoklonstvom!

Naravno da ikona leči jer to je sveti predmet! Ali ona se ne obozava kao da je Bog!

Ali vi ne znate, zato i kažete da poštujete, a obožavate.
Evo ja znam, i to nije dovoljan dokaz?
Zasto ti lepo ne odes na Pravoslavni sajt pa ih tamo pitaj da li obozavaju ikone, niko nece reci da obozava, vec iskazuje postovanje svetom predmetu kojeg je Bog posvetio za upotrebu. Tako su i jevreji imali strahopostovanje za svete stvari u hramu!

Formalno ne, a istinski da.

Ti si bezobrazan, znaci ti dobro znas da se u teoloskim knjigama ne uci obozavanje ikona, ali ces i dalje tvrditi da se uci?

Koji je to um, pa ja stvarno ne znam da neko moze biti tako bezobrazan! Ja uzivo nisam sreo nikog tako zlog, ali anonimnost na forumu vas oslobodi..

Pa vi isto radite. Evo kako sam oborio tvoju nauku.

Tvoji namesteni isečci me ne interesuju. To postavljas samoda bi se opravdao, a ja sam ti na sve odgovorio, i ti ne mozes nista nego da se slozis, ili mozes da budes bezobrazan!

Nikad Jevreji nisu koristili bilo kakve slike, i klanjali im se.

Nisu se klanjali ni pred kovčegom, niti je ijedan Jevrejin ulazio u Svetinju, osim Prvosveštenika jednom godišnje, a taj kovčeg je imao svoju upotrebnu svrhu više u smislu nametaja, jer su se u njemu čuvale Božje zapovesti, a nije načinjen kao predmet pred kojim će se ljudi klanjati.
Da je tako, onda bi Bog bio kontradiktoran samom sebi, jer daje drugu zapovest koja zabranjuje klanjanje bilo čemu, i pravljenju slika, a potom to dopušta pred kovčegom u kome se upravo nalazi jedna od tih zapovesti.

Osim toga, sam Isus bi kršio tu zapovest, jer takav isti kovčeg se nalazi na nebu u nebeskoj Svetinji nad Svetinjama, u kome su smeštene ploče sa deset Božjih zapovesti, pred kojima on posreduje za čoveka.
Cuj molim te kovceg nije nacinjen u "upotrebne svrhe" vec kao "namestaj"! o_O

Boze Sveti!

Ja vecu glupost u zivotu nisam cuo, ti ili ne znas bibliju ili izmisljas!

Hoces da kazes da nije nacinjen za Bogosluzenje? Pa bas je bio nacinjen za to, jer svestenik je ulazio unutra i kadio pred njim i skropio krvlju po poklopcu kovcega i po zavesi, i Bog se javljao izmedju poklopca dva andjela koje su bili likovi sa strane. A kad udje unutra morao je ulaziti svet , cist i ponizan, dakle morao je da se pokloni!

Kazes nije Bog kontradiktoran da zabrani pravljenje likova koji bi se koristili u bogosluzenju, a ovamo da ih sam pravi?

Pa bas je to ucinio sagradivsi kovceg i likove andjela, naredjujuci Mojsiju da napravi zmiju "predstavu Hrista" preko koje su izraelci iskazivali veru u Boga i dobijali oprost - izlecenje. Po vama formalistima - Bog je direktno prekrsio svoju zapovest da nije dozvoljeno praviti likove njega samog i da se preko njih ne sme vrsiti sluzba! Sve je to prekrsio on sam. I pokazao je vama formalistima da nije bitno slovo, vec smisao zapovesti! A smisao je zabrana da se obozava predmet umesto nevidljivog Boga!

Pomocna sredstva u vidu likova i slika, cinija, posuda, oltara itd.. uopste nisu zabranjeni, zabranjeno je sluziti vise tvar nego Tvorca, pridavati tim predmetima znacaj i bozanske atribute. Idol je dakle sve ono sto ti zamenjuje Boga, a nama ikone ne zamenjuju nevidljivog Boga, one su pomocna sredstva, kao i jevrejima ovi likovi, kovceg, posudje i zmija. Mi smo u skladu sa biblijom!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ne klanjamo se u smislu obozavanja!

Da stvarno, samo im savijate šiju. A to ne važi za ove u SZ, oni su obožavali.

Naklon i poljubac je izraz strahopostovanja, to i u teoloskim knjigama pise. Znaci lazes!

Jak arg. teološke knjige. A sada je naklon, a nije klanjanje, hoće to ko ono nije kurva nego je starleta.

Znači da izrazim strahopošt. Bogu, ljubiću predmet. Ma sigurno da Bog odobrava takvo iskazivanje poštovanja prema Njemu.

A da su svete, naravno da jesu, jer to su "sveti predmeti", uzmi posudje iz hrama u Jerusalimu pa pij iz njih alkohol, skvrni ih pa ces videti sta ce ti se desiti.

Ti nisi shvatio smisao u slučaju zadnjeg cara Vavilona Valtazara. NIje predmete sam po sebi svet, nego je ukazivao na svetinju, on se time rugao BOgu, da je neko ukrao taj predmet i sa njim radio nečasno ne bi ga Bog ubio jer ta osoba nije znala da je to predmet za Hrama i za svetu službu.

Nije on skrnavio predmet kao predmet nego je to bio dokaz da se ruga Bogu, zato je bio ubijen.

Tako i za skrnavljenje ikona Bog kaznjava.

Pa baš je Bog poslao Albance (muslimane) da uništi ikone i idolopokloničke hramove, jer ste ih obožavali umjesto da ste Boga. Gdje ko kažnjen zbog ikona?

Zato ih i ljubimo i poklonimo se, jer iskazujemo strahopostovanje. To nije greh, ali ti si zlonameran kad nas optuzujes!

Pa vam je Bog uništio ikone na Kosovu i na drugim mjestima gdje bio rat.

Kazes - "ikone leče"

To vi kažete , ne ja.

pa i ubrusi apostola Pavla su lecili i nosili su ih i stavljali na bolesnike i oni su ozdravljali. Crkva je predmete koristila u startu. Ti da si ziveo tada to bi nazvao idolopoklonstvom!

ti ne shvataš smisao, vi ikoni pripisujete moć, niko nije pripisao moć ubrusima, blatu itd.

Vi imate pogrešnu i grešnu percepciju stvari. Vi samo formalno Bogu pripisujete moć, u stvari pripisujete realno predmetu.

Naravno da ikona leči jer to je sveti predmet! Ali ona se ne obozava kao da je Bog!

Pa šta sam ti sada pričao. Isto shvatanje kao i Jevreja u otpadu koji su smatrali da je kovčeg bitan za pobjedu nad Filistejcima, pa im je Bog uzeo kovčeg i da ga Filist. Vidiš da ikoni pripisuješ moć, a ovamo formalno na riječima slaviš Boga.

Evo ja znam, i to nije dovoljan dokaz?
Zasto ti lepo ne odes na Pravoslavni sajt pa ih tamo pitaj da li obozavaju ikone, niko nece reci da obozava, vec iskazuje postovanje svetom predmetu kojeg je Bog posvetio za upotrebu. Tako su i jevreji imali strahopostovanje za svete stvari u hramu!

Da odem u Siriju ili Irak i da pitam džihadiste da li obožavaju demona? A oni će reći da obožavaju Boga i da je kidanje glava Božji posao.

Tako da ni oni neće reći da su sluge demona.

Dokaz da sete vi sami sebi Bog. Ja što mislim to je bitno. Ma šta me briga šta Bog kaže i Biblija.

E to je vaša nauka.

Poklonis se i coveku, i poljubis ga u ruku dakle, a to ne znaci obozavanje, vec postovanje, i ovo je isto to!

Kakve to ima veze sa temom? Ako nekog ne ljubiš iz vjerskog razloga.

Tačno PC isključuje razum ljudima. A njima to i odg. mom prijatelju i njegov ženi su tražili da vrate Bibliju i da je ne čitaju jer ih zaglupljuje, ljudi nikada nisu čuli za HAC i shvatili su da Biblija govori drugačije. U životu nisu čuli za adventiste. A ti si ipak znao za PC.

Ti si bezobrazan, znaci ti dobro znas da se u teoloskim knjigama ne uci obozavanje ikona, ali ces i dalje tvrditi da se uci?

I u džihadističkim knjigama i sajtovima se ne uči da se služi demonima, nego Bogu.

Koji je to um, pa ja stvarno ne znam da neko moze biti tako bezobrazan! Ja uzivo nisam sreo nikog tako zlog, ali anonimnost na forumu vas oslobodi..

Ja na FB nisam anoniman, imam svoje ime i prezime i javno sve iznosim i privatno sve iznosim. Samo neću tamo gdje su oni zagriženi pravosl. jer znam da bi me udarili, a to mi ne treba. Nego samo slušam, a ništa ovako ne odobravam.

Dakle ja javno iznosim svoje stavove, osim ovim fanaticima. Jedan me i htio udariti, pa se jadan vraćao, pa dolazio hoće li ili neće i nije na kraju, ali se jedva susdržao. A samo sam iznio svoj stav, bez da sam njemu nešto lično rekao. E takvi ste vi. Vama smeta zdrav razum i ne trpite drugačiju nauku.

Jadan on, šta da mu radim. A puši i pije alkohol i to dosta. Udebljao se. Čak mu nisam ništa rekao vezano za subotu, dušu, svinjetinu.

Tvoji namesteni isečci me ne interesuju.

Zato što ne možeš da osporiš.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Jak arg. teološke knjige. A sada je naklon, a nije klanjanje, hoće to ko ono nije kurva nego je starleta.

Pa jesu teoloske knjige argumenat, i vama su vase. Pa mogu ja da vas optuzim da se ne pridrzavate onog sto pise u vasim knjigama i sta onda?

A to ti radis nama!

Nije bitno sta koji pojedinac veruje i radi, vec sta crkva uci, ako uci ispravnu nauku, ne mozes ti reci da nije od Boga!

A crkva ne uci obozavanju ikona!
Znači da izrazim strahopošt. Bogu, ljubiću predmet. Ma sigurno da Bog odobrava takvo iskazivanje poštovanja prema Njemu.

Pa to je onda formalno shvatanje zapovesti, strah da ces prekrsiti slovo, to mi nemamo.

Ako covek srcem zna da ikona nije Bog on nije pogresio sto ima postovanje i prema posvecenom predmetu!
Ti nisi shvatio smisao u slučaju zadnjeg cara Vavilona Valtazara. NIje predmete sam po sebi svet, nego je ukazivao na svetinju, on se time rugao BOgu, da je neko ukrao taj predmet i sa njim radio nečasno ne bi ga Bog ubio jer ta osoba nije znala da je to predmet za Hrama i za svetu službu.

Nisi u pravu, jer imas primer u bibliji onog coveka koji je iz dobre namere hteo da pridrzi kovceg da ne padne , pa ga je dotakao kad su ga nosili , pa ga je Bog ubio, naizgled bez razloga, a nije bez razloga, vec to nije njemu bilo dozvoljeno da pipa!

Tako je i ovde slucaj, nije u pitanju da li radis casno ili necasno sa tim, vec cinjenica da je taj predmet svet!
Nije on skrnavio predmet kao predmet nego je to bio dokaz da se ruga Bogu, zato je bio ubijen.

Nije zato. Ovaj covek nije skrnavio predmet, hteo je da ucini dobro delo, pa ga je Bog ubio, jer njemu nije bilo dozvoljeno da pipa kovceg. Radi se o svetosti samog predmeta. Zato se mi i poklonimo i poljubimo iz strahopostovanja prema Bogu i svetom predmetu, a ne zato sto ga obozavamo!
Pa baš je Bog poslao Albance (muslimane) da uništi ikone i idolopokloničke hramove, jer ste ih obožavali umjesto da ste Boga. Gdje ko kažnjen zbog ikona?

Ovo necu ni da komentarisem.
Pa vam je Bog uništio ikone na Kosovu i na drugim mjestima gdje bio rat.

Ni ovo necu.. Opet si presao na politiku.
To vi kažete , ne ja.

Pa lece ikone kao i ubrusi Apostola Pavla. Ne znaci to da su ubrusi ili ikona Bog! Ili sto neko poljubi predmet i hoce da dotakne da se izleci, da je zato idolopoklonik!
ti ne shvataš smisao, vi ikoni pripisujete moć, niko nije pripisao moć ubrusima, blatu itd.

Ne pripisujemo joj mi moc. Ona poseduje silu Bozju , kao kod Mojsija sto je planina zbog prisutnosti Bozje postala sveta, pa Bog kaze: "izuj obucu sa nogu svojih , jer je mesto gde stojis sveta zemlja"!
Vi imate pogrešnu i grešnu percepciju stvari. Vi samo formalno Bogu pripisujete moć, u stvari pripisujete realno predmetu.

To mogu i ja reci za vas, npr. da se vi ne pridrzavate ucenja vase crkve, da ste formalisti i sl.. , kao sto ti kazes za nas!

Nije uopste bitno da li neko praktikuje ili ne praktikuje napisano, i koliko ima vernih, vec sta crkva kso zajednica uci! A mi ne ucimo nista pogresno!
Pa šta sam ti sada pričao. Isto shvatanje kao i Jevreja u otpadu koji su smatrali da je kovčeg bitan za pobjedu nad Filistejcima, pa im je Bog uzeo kovčeg i da ga Filist. Vidiš da ikoni pripisuješ moć, a ovamo formalno na riječima slaviš Boga.

To je vec obozavanje predmeta, to mi ne ucimo da se radi!
Da odem u Siriju ili Irak i da pitam džihadiste da li obožavaju demona? A oni će reći da obožavaju Boga i da je kidanje glava Božji posao.

Nije primenljivo na ovo, jer mi smo u skladu sa Biblijom ovde!
Tako da ni oni neće reći da su sluge demona.

A mi smo sluge demona? Lepo!

Dokaz da sete vi sami sebi Bog. Ja što mislim to je bitno. Ma šta me briga šta Bog kaže i Biblija. E to je vaša nauka.

Pa Biblijom sam ti potvrdio nase ucenje a ne svojim recima. Dakle bitno je sta Bog kaze, nisu nikad moje reci bile bitne, ti samo hoces da optuzis..

Kakve to ima veze sa temom? Ako nekog ne ljubiš iz vjerskog razloga.

Ima velike veze, jer je to isto , to pokazuje da ne ljubis iz namere da obozavas!
Tačno PC isključuje razum ljudima. A njima to i odg. mom prijatelju i njegov ženi su tražili da vrate Bibliju i da je ne čitaju jer ih zaglupljuje, ljudi nikada nisu čuli za HAC i shvatili su da Biblija govori drugačije. U životu nisu čuli za adventiste. A ti si ipak znao za PC.

Nisu oni znali da HAC ima istinu bez da su ih unapred indoktrinirali. Jer ne bi ni dosli do njih , da ih neko nije uvukao ili slucajno naleteli na njih pa primili indoktrinaciju! Ti npr. 1844. godinu nikad ne mozes izracunati bez indoktrinacije. Dakle nije ta tkz. "istina" njima dosla citanjem Biblije! Nije ni tebi, niti ikome drugom!

Ja sam bio adventista da tako kazemo, redovan od svoje 13, 15 godine otprilike, i nisam dosao u Adventiste slucajno vec indoktrinacijom. Jer pre toga sam kod kuce citao bibliju sam, tacnije Novi Zavet, i razumeo sve kako i crkva uci, bez da sam znao sta ona uci, pojma nisam imao, bio sam dete. To je bio period moje srece i mog predanja Bogu. I onda su dosli Adventisti i tu je pocela indoktrinacija gde su mi pricali njihovu pricu, jer je rodjaka bila adventistkinja. I tada sam se poceo rvati sa biblijskim tekstovima, posebno onim koji uce o besmrtnosti duse.. To je bio tezak period za mene, period ubedjivanja i manipulacije. Na kraju sam to prihvatio. Ali hvala Bogu izvukao se..
Ja na FB nisam anoniman, imam svoje ime i prezime i javno sve iznosim i privatno sve iznosim. Samo neću tamo gdje su oni zagriženi pravosl. jer znam da bi me udarili, a to mi ne treba. Nego samo slušam, a ništa ovako ne odobravam.

Pa zato sto ih izazivas, ja ne znam da li ti uzivas u tome ili zasto to radis?
Dakle ja javno iznosim svoje stavove, osim ovim fanaticima. Jedan me i htio udariti, pa se jadan vraćao, pa dolazio hoće li ili neće i nije na kraju, ali se jedva susdržao. A samo sam iznio svoj stav, bez da sam njemu nešto lično rekao. E takvi ste vi. Vama smeta zdrav razum i ne trpite drugačiju nauku.

Tripo, meni je zao sto je hteo da te udari, ali to ne dokazuje da su svi takvi, ti si sam pricao da te je Adventista udario kad si bio Pravoslavac. Dakle nema ovo veze sa nasim stanjem u crkvi, vec je to problem sa tvojim ponasanjem.
Jadan on, šta da mu radim. A puši i pije alkohol i to dosta. Udebljao se. Čak mu nisam ništa rekao vezano za subotu, dušu, svinjetinu.
Mozda je on jadan, ali ni ti nisi nevin siguran sam u to!

Zato što ne možeš da osporiš.

Mogu ja sve da osporim, samo ti pises kilometarske postove sa kratkim komentarima, a ja na to gubim vreme. Dok procitam, citiram, dok stavim "quote" i odgovorim, gubim bar 30min.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, odgovor sam dao, a ti mi daj dokaz gde biblija zapoveda da se naprave slike i kipovi, i da se pred njima klanja i ljubi, i ja ću to odmah poslušati.

Ako tako nešto ne postoji, tvoje insistiranje da se posluša nešto što je izričito stvar tradicije jedne crkve, ustvari je navođenje na neposlušnost Bogu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Luka 6,43 Jer nema drveta dobra da rađa zao rod; niti drveta zla da rađa dobar rod.
Luka 6,44 Jer se svako drvo po rodu svom poznaje: jer se smokve ne beru s trnja, niti se grožđe bere s kupine,

Jakov 2,20 Ali hoćeš li razumjeti, o čovječe sujetni! da je vjera bez djela mrtva?
Jakov 2,26 Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez dobrih djela mrtva.

Dakle djela su dokaz ko ima vjeru, a ne priča tradicio.. "mi imamo vjeru, mi smo sveta apostolska crkva, imamo fizičko naslijeđe od apostola".
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Luka 6,43 Jer nema drveta dobra da rađa zao rod; niti drveta zla da rađa dobar rod.
Luka 6,44 Jer se svako drvo po rodu svom poznaje: jer se smokve ne beru s trnja, niti se grožđe bere s kupine,

Martin Luther WA 53, 587: „Ovamo na poljubac! Đavao se posrao u hlače i opetovano ispraznio trbuh. To je pravo svetište što Židovi i što Židov želi biti, ljubiti, žderati, lokati i klanjati se, a đavao neka opet ždere i loče, što takvi učenici mogu bljuvati, gore i dolje izbacivati (…) Đavao ždere svojom anđeoskom surlom i ždere s užitkom što Židov bljuje i raspršuje iz gornje i donje njuške.“
-------------------------------------------------------------------------------
Kakav li rod ovo može dati?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Po miretu i slapu ispada da su apostoli primili vjeru pagana, uveli svinjetinu i ukinuli subotu. A ne obrnuto.

Zato stoji "jedna vjera, jedan Gospod". A to vjera Avrama, Isaka, Adama, Avelja, Noja, a ne neka nova izmišljena vjera.

A to je svoj plod antisemitizma jer su mnogi Jevreji odbacili i onda zbog toga su odbacili ovo dvoje i joše neke druge stvari.

Dakle nema nove vjere apostolske, a kod njih je neka nova vjera.
 
Natrag
Top