Viši PDV za kompjutere, južno voće i hotele Porez sa osam na 18 odsto, računari skup

Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
B. Stamenković, M. Škrbić

BEOGRAD - Niz poskupljenja u Srbiji nastaviće se već od prvog dana 2011. godine. Zbog povećanja poreza na dodatu vrednost (PDV) sa osam na 18 odsto, poskupeće južno voće, usluge hotelskog smeštaja, kompjuteri. Cene će otići gore za iznos povećanja poreza, to jest za 10 odsto, pa će voće biti skuplje za 10 do 15 dinara po kilogramu, noćenje u hotelima biće i do 2.500 dinara skuplje, dok će nekim vrstama računara cena skočiti i za 10.000 dinara.
101766_0802-kompjuteeri-foto-fonet-fonetboidar-petrovi_f.jpg

Zbog velikog udara na džep građana, trgovci strahuju da će doći do drastičnog pada prometa. Samim tim, kako kažu, gubi se efekat ovakve mere, jer se budžet neće puniti prema očekivanjima.


Izmene i dopune Zakona o porezu na dodatu vrednost usvojene su prošle nedelje na sednici Vlade. To povećanje, prema proceni Ministarstva finansija, obezbediće dodatni prihod u budžetu za 2011. godinu od oko 1,5 milijardi dinara. Upućeni, međutim, tvrde da se ni ova količina novca neće sliti u budžet, jer će tražnja drastično pasti.
Najviše će, međutim, definitivno poskupeti računari - od 30 pa do 100 evra.
Veselin Jevrosimović, vlasnik kompanije „Komtrejd“, kaže da nema sumnje da će računarska oprema poskupeti za razliku u PDV-u, dakle za 10 odsto.
101765_23_hf.jpg


- To znači, u zavisnosti od računara do računara - između 30 i 100 evra. Sve će se preliti na krajnjeg potrošača, biće ugroženi oni kojima je računar neophodan, đaci i studenti. To će na snagu stupiti odmah nakon 1. januara - navodi Jervrosimović.

On dodaje da se neće više novca u budžet uliti od povećanja ovog nameta.

- Ono što može da se desi jeste da u narednih desetak dana poraste prodaja računara, jer nakon toga sledi poskupljenje - objašnjava Jevrosimović.

Slobodan Šijan, vlasnik „Tehnomanije“, kaže da ne postoji mogućnost da se trgovci odreknu svojih marži kako bi cene eventualno ostale iste i nakon Nove godine.

101764_2_ff.jpg


- Radimo sa tesnim maržama do pet odsto. Stalno se izbacuju novi modeli, a cene padaju. Ova mera je, međutim, kontraproduktivna jer će doći do pada prometa, a mi nemamo čime to da apsorbujemo. Država će takođe uzeti manje para za budžet nego što bi inače uzela. Cene će biti više za povećanje iznosa PDV-a. Onaj računar koji je koštao 50.000 dinara sada će koštati 55.000 - ističe Šijan.

Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić izjavila je da povećanje poreza na računare od 10 odsto pokazuje nedovoljno razumevanje značaja sektora informaciono-komunikacionih tehnologija za unapređenje konkurentnosti privrede, kvaliteta života ljudi i rada javnih službi. Ministar za nauku Božidar Đelić kaže da je protiv povećanja poreza na dodatu vrednost na kompjutere, ali da kao član Vlade nije mogao da glasa protiv te odluke.


Ovde se, međutim, priča o poskupljenjima ne zaustavlja. Za građane Srbije će od Nove godine i južno voće biti luksuz. Milena Radulović, direktor marketinga „SOS marketa“, kaže da odluka Vlade o povećanje PDV-a na južno voće sa osam na 18 odsto, znači isto toliko uvećanje cena ovih proizvoda u radnjama.

- Nažalost, to je odluka koja mora da se primeni i koja će se svakako odraziti na džep potrošača. Primera radi, kilogram limuna i pomorandže sada kod nas košta 69,90 dinara, a od 2. januara kada počne primena ove zakonske izmene, ovi proizvodi u našim radnjama koštaće oko 76 dinara po kilogramu. Čak i sa poskupljenjem, naše nove cene južnog voća biće vrlo pristupačne potrošačima, jer smo mi direktni uvoznici ovih proizvoda za našu maloprodajnu mrežu, što znači - prva ruka - kaže Radulovićeva. Od 2. januara, cene južnog voća za 10 odsto, po osnovu PDV-a, uvećaće i ostali trgovci.

Izmenom zakona nezadovoljni su i hotelijeri u Srbiji, jer će turisti više ići van zemlje.

Branko Krivokapić iz Udruženja hotelijera Srbije kaže da ne može da razume takvu meru sa stanovišta predloga Vlade.


- Ovom merom se pospešuje dalji odlazak turista iz naše zemlje, jer se taj PDV odnosi na povećanje hotelskih usluga. To je potpuno nerazumno jer su prihodi u budžetu od svih ovih pobrojanih proizvoda 0,20 odsto.

Ako PDV poraste, cene usluga rastu najmanje za 10 odsto. Noćenje se kreće od 50 do 250 evra od zavisnosti od hotela, što znači više cene od pet do 15 evra. A promet će padati - smatra Krivokapić.

Šta će sve da poskupi
- južno voće
- kompjuteri i kompjuterska oprema
- usluge hotelskog smeštaja
 
Natrag
Top