Virtual Dub 1.10.1 Setup Instaler Verzija

Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Ovo
Ovo je novi Virtual Dub,verzija koja se instalira.Pre ove bilo nekih slicnih “no name” verzija za instaliranje,dok je ova,jos uvek probna,original Avery Lee proizvod.Verovatno znate da su se pojavili “mocni” dll plugins-fajlovi sa kojima Virtual Dub otvara I reprodukuje gotovo sve audio- video formate,za sada testirano na XP,(bice I za Win7), bez ijednog,dodatnog instaliranog kodeka,filtera ili splitera.Ovaj paket-plugins32-je vec u funciji Virtual Dub-a -(1.9.11) I (1.10.0)-a sada je sa jos dotatnim pluginima,filterima I nekim alatima spakovan I ovu 1.10.1 verziju za instaliranje.Kada pokrenete Setup instalaciju,dobijate izgled sa donje slike:

001.JPG


Naravno,klasican pocetni prozor instalacije,radjen u programu-Inno Setup-Posle ovoga, pritisnite-Next-dobijate izgled sa donje slike:

002.JPG


Ovde imate izbor da cekirate filtere,plugine I neke aplikacije,koje ce se instalirati u Virtual Dub-u.Sve ovo mozete I kasnije pojedinacno ubacivati u folder programa-(kao kod ranijih verzija). Moj Vam je savet, ostavite sve po defaultu, cekirajte dodatno samo: VD Timer-kao na slici.Posle toga pritisnite-Next-I zavrsite instalaciju.Pokrenite Virtual Dub sa kreirane ikone programa na desktopu.Dobijate izgled sa sledece slike:

003.jpg


Mislim da ne postoji korisnik,koji nije barem jedanput,pokrenuo Virtual Dub,I dobio ovakav izgled na svom desktopu.Svaki komentar ovde je,vise nego suvisan.Ako uvucete neki audio- video materijal u program,I pustite reprodukciju,u zavisnosti od Vaseg filma,dobicete izgled kao na slici:

004.jpg


Ja ovde reklamiram probni Virtual Dub film.Vi cete ovde imati prikaz Vaseg uvucenog filma. Sada otvorite instalacioni folder C/Program Files/Virtual Dub-dobijate izgled kao na sledecoj slici:

005.jpg


Ovde vidimo da je izgled ,uz neke nove fajlove,donekle slican onom ranijem Virtual Dub-u . Otvorite-plugins32- folder koje je vec kreiran uz instalaciju.Ako ste cekiranje instalacije ostavili po defaultu,dobicete izgled kao na sledecoj slici:

006.jpg


Mozda ste primetili da ja ne “tovarim” Mega Codec pakete na komp.Pazljivo odabiram,testiram I instaliram samo ono sto je striktno neophodno za rad.
Licno,ne koristim niti instaliram- FfdShow-(iz meni poznatih razloga)-pa zato koristim ove dodatne akcije kako bi Virtual Dub “naterao” da uvlaci sve formate.Ukoliko vec imate instaliran, ili nameravate da koristite FfdShow,ovo sledece objasnjenje mozete I da preskocite.

Ovde imate vise mogucnosti izbora kako cete omoguciti Vasem Dub-u da “hvata” filmove:
-Da dodatno instalirate-FFdShow-I omugucite rad ovih plugina
-Da dodatno instalirate potrebne audio-video kodeke u ACM ili klasicnoj verziji
-Moja preporuka: Da ostavite samo: FFInputDriver,DshowImputDriver-(opciono AC3 I MPEG2 plugin)-ostale plugine da obrisete.Uz instalaciju samo XviD -(ili DivX)- video I AC3 ACM audio kodeka (nije obavezan)-moci cete da uvucete I reprodukujete uglavnom sve poznatije audio- video formate u Vas Virtual Dub.Ovo je provereno I funkcionise na XP,-(bice dodatak I za Win7).

Evo jos jedna test-informacija,ukoliko odaberete ovu poslednju,preporucenu mogucnost: MKV film sa DTS tonom,uvucen u GOM player “trazi”dodatno DTS kodek,dok Virtual Dub bez problema,uvlaci I reprodukuje isti ovaj film.Otvorite- ff dlls –folder.Dobijate izgled kao na slici:

007.jpg


Ovo su ustvari ti “mocni” dll fajlovi posebno kreirani za Virtual Dub.Oni su glavni ‘krivci” koji ovaj program cine posebnim,I omogucavaju mu,da bukvalno “na suvo” barata sa vecinom audio-video formata.Kao sto sam objasnio: sa pluginima I kodecima se mozete igrati I dodavati ih brisati,isprobavati,testirati itd.Ove dll fajlove nemojte dirati-uvek neka se nalaze u instalacionom folderu.

U nove verzije Dub-a pojavila se jos jedna mocna alatka, jos uvek eksperimentalna.Mozete da je aktivirate na: Options/External encoders-dobijate izgled sa donje slike:

008.jpg


Sa ovim alatom mozete Virtual Dub-u da date putanju do neke druge aplikacije ili programa koji ce da odradi odredjenu akciju-(slicno nekim xxxGUI programima,Pop Corn …).Na sledecoj slici vidite kako bi to izgledalo,konkretno za neki video encoder:

009.jpg


Kako je sam External Encoder jos u ispitnoj-probnoj verziji,jako je malo informacija I uputstva
o radu sa njim. Iskren da budem,ja jos uvek “provaljujem”kako funkcionise I radi.Za one,koga
to zanima,jedino korisno uputstvo za ovaj alat,koje sam ja pronasao,mozete pogledati ovde:

http://forums.virtualdub.org/index.php?act=ST&f=3&t=18840&st=0

Od nekih novih alata u Dab-u,treba pomenuti: ako ste dodatno,pre instalacije,cekirali VD Timer,onda ga imate u Virtual Dub instalacionom folderu.Pronadjite ga I pokrenite.Dobijate izgled sa sledece slike:

010.jpg


VD Timer sluzi za funkciju-capture-Pre pocetka rada sa ovim alatom,potrebno je da u Virtual Dub cekirate-omogucite njegov rad: Capture/Capture Mode/Enable Timer.Komande za capture:Start-(F6)-Stop-(esc)-Vise o funkciji capture,pogledajte ovde:

http://dvdguide.ennik.com/#step2

Od ostalih alata pomenucu jos, novi filter-Logo 1.7-koji vidite na sledecoj slici:

011.jpg


Odlican filter sa klizacima I preview ekranom za kontolu l tajming loga-(slike)-koji zelite da zalepite na neki film.U folderu –plugins-imate jos neke nove filtere pa ih mozete pogledati I testirati. Naravno,I ovde je dodavanje novih filtera neograniceno,kao I u prthodnim verzijama Virtual Dub-a.

Kako je meni ovo maticni-glavni alat za audio-video obradu,ja volim da mi je Dub instaliran. Vi sve ovo mozete da “izvucete” I napravite “portable” kao sto su bile prethodne verzije. Kako je ovo jos uvek probna verzija,postoji mogucnost da naidjete na neki “bag”. Ja za sada nisam primetio neke nepravilnosti u radu. Virtual Dub 1.10.1 instal Setup verziju mozete preuzeti sa
sledeceg linka:

http://www.4shared.com/file/9Vf5XpmX/VirtualDub_1101__x86_.html
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Za korisnike Windows 7 koriscenje ovog Virtual Dub-a je gotovo slicno,postoje neke male izmene u odnosu na XP:
Ovde sam koristio klasican Dub koji se ne instalira,I mozete ga napraviti kada raspakujete ovu instalaciju,kako sam vec objasnio,ili ga preuzeti sa donjeg linka.I ovde vazi napomena da ukoliko imate ili nameravate da instalirate FFdShow sledece uputstvo za kodeke I plugins32 se malo razlikuje.

Za Windows 7 neophodno dodatni kodeci I dekoderi za uvlacenje I rad uglavnom svih poznatih audio-video formata: XviD 1.3.2,DivX 6.9.2-(prilikom instalacije cekirati Direct Show H264,MPEG-4 decoder kao I VFW MPEG-4 codec), Lame ACM 3.99.1 MP3 kodek,AC-3 ACM 1.9 kodek,DTS 5.1+AC-3 Filter, Core AAC Decoder- (ako koristite GOM Player). Opciono: ako cesto konvertujete MP3,moze I Fraunhofer MPEG-Layer 3-(radi skoro duplo brze nego Lame).Sa ovom kombinacijom,Virtual Dub uvlaci I reprodukuje uglavnom sve poznate audio-video formate.Izuzetak je FLV format,gde ce se kod reprodukcije filma javiti greska kao na slici:

012.jpg


Postoji vise resenja za ovaj problem.Ja na Win7 praktikujem ovo: morate da onemogucite reprodukovanje tona-(Audio-No audio) ili da promenite kontainer u MKV ili MP4-(moja preporuka).Za ovo koristim Xmedia Recode koji ovo odlicno, rutinski odradjuje.Sam proces traje kao I kopiranje fajla ,I sto je najbitnije,film zadrzava identicne,original karakteristike,kao u FLV formatu.
Kada otvorite Virtual Dub/plugins32 folder,dobijate izgled sa sledece slike:

013.jpg


Uglavnom je to sve slicno kao za XP.Vidite sta treba da se nalazi u plugins32 I bude “vidljivo” za Virtual Dub kako bi radio sa svim formatima.Ostale plugine ne morate brisati-(mozda nekada zatrebaju).Vidite novokreirani folder-Hidden Plugins-koji Virtual Dub “ne vidi”.U njega smestite-(kopirajte)- “visak” plugina koji trenutno “smetaju”. Kada otvorite Hidden Plugins folder dobijate izgled sa sledece slike:

014.jpg


Ovo su neka od resenja koja sam ja testirao I koristim, I samo su savet korisnicima koji bi eventualno imali problem sa radom ovog Virtual Dub-a.Vi naravno mozete koristiti I neke druge metode I resenja,koja su Vama prihvatljivija I smatrate ih kvalitetnijim I boljim.
Sledeci problem odnosi se na sam prikaz uvucenog filma u Virtual Dub-(popularni “green screen”)- koji bi,u zavisnosti od formata,ako nije ukljucen-full screen-mogao da izgleda kao na slici:

015.jpg


Naravno,ovo je varijanta “ako slusate mene” I nemate FFdShow instaliran.Ukoliko on postoji na kompu,ovaj problem nebi trebao da se javlja.Problem je u-ActiveX-kontroli.Kod pauze nekih formata filma,prikaz bi mogao da izgleda kao na slici:

016.jpg


Takodje,za ovaj (nazovi problem)postoji vise resenja.Koriscenje Virtual Dub-a u “Full Screen Mod”,(vec pomenuti)FFdShow,I varijanta koju ja koristim,iskljucenje ActiveX kontrole u samom Dub-u kao sto pokazuje strelica na slici:

017.jpg


Znaci otvorite Virtual Dub-Options-Preferences-aktivirajte opciju-Display- decekirajte- Use DirectX for display panes-posle toga-Save-OK
Po ovom uputstvu podesen Virtual Dub 1.10.1 sa vec sredjenim-plugins32-I kreiranim-Hidden Plugins-folderom –(7.88MB)-za Windows 7/32bit- preuzmite sa linka:

Kod:
http://www.multiupload.com/PGF8EM9IUA

Kompletno uputstvo iz prvog I drugog posta u PDF formatu,preuzmite sa linka:

Kod:
http://www.multiupload.com/F2DTDST8YY[URL="http://www.multiupload.com/F2DTDST8YY"] [/URL]
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top