Vesti iz Sveta Košarke

Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
KK Olimpijakos devet mečeva bez publike

Košarkaški savez Grčke kaznio je Olimpijakos sa devet mečeva igranja bez prisustva navijača zbog prekida četvrtog meča finala plej-ofa prošle sezone protiv Panatinaikosa.
Utakmica je prekinuta u minut i tri sekunde pre kraja pri vođstvu Panatinaikosa rezultatom 76:69. Meč je odigran sedmog juna u dvorani "Mira i prijateljstva", a domaći navijači su čak tri puta prekidali meč ubacivanjem raznih predmeta na teren.

Sudije su potom odlučile da prekinu meč, a Panatinaikos je serijom 3:1 u pobedama došao do nove titule.

68208_1-olimpijakos-navijaci_if.jpg

KS Grčke je kaznio Olimpijakos i novčano sa 110.000 evra. Klub iz Pireja, koji će naredne sezone voditi selektor Srbije Dušan Ivković, ima pravo žalbe.



Kosovo bi u FIBA, KSS ne prihvata

6808179024c7fddeb88b69181984452_extreme.jpg

Ako Košarkaški savez Kosava na kongresu Svetske košarkaške federacije u Istanbulu zatraži članstvo u toj organizaciji, Savez Srbije oštro će reagovati.

Predsednik KSS Dragan Kapičić izjavio je da Srbija neće prihvatititi diskusiju na tu temu aako se ona nađe na dnevnom redu kongresa od 4. do 6. septembra.
„Srbija tu ima kristalno jasan stav i ne prihvata diskusije na takve teme. Kosovo se, i po rezoluciji Ujedinjenih nacija smatra integralnim delom Srbije“, rekao je Kapičić.
KSS može da odbije diskusiju, da zatraži odbijanje diskusije ili, u krajnjem slučaju, da ne učestvuje u raspravi“, dodao je Kapičić.

Prvi čovek KSS je podsetio da je u većini međunarodnih sportskih saveza uslov za prijem članstvo države u UN i Međunarodnom olimpijskom komitetu. Na pitanje da li je tačno da Kosovo uveliko lobira za prijem, Kapičić je rekao da lobiranja uvek ima.

Lobiranja ima sigurno, to je konstantno kad je reč o temama koje su oslonjene na političku bazu. Mi ćemo se držati našeg stava, koji je veoma jasan, međunarodnog prava koje nam daje osnovu da se borimo za tu poziciju. Sve dok je uslov za prijem članstvo u UN i MOK, to je pravac kojim moramo da idemo i da se borimo“, naglasio je Kapičić.

KSK je već nekoliko puta neuspešno pokušavao da se domogne članstva u FIBA, a poslednji put u novembru prošle godine, kada ih je u tome osujetio bivši član Borda i predsednik Partizana Predrag Danilović, uz pomoć predstavnika Rusije i Grčke. Interese Kosova pred Bordom FIBA tada je zastupao Košarkaški savez Holandije.

Već 11 godina KSK organizuje šampionat Kosova na kom učestvuje deset timova, dok drugi rang takmičenja ima samo dve ekipe. Šampioni i najbolji klubovi iz te lige, u kojoj su kao treneri radili i neki stručnjaci iz bivših jugoslovenskih republika, za sada nemaju pravo nastupa u Evrokupovima. Na čelu Saveza je nekadašnji sportski novinar Radio televizije Priština Erold Belegu.

Rukovodstvo KSK, slično ostalim sprotskim savezima na Kosovu, od jednostranog proglašenja nezavisnosti 2008. godine pokušava da se izbori za članstvo u međunarodnim telima, ali za sada su u tome uspeli samo rukometaši i stonoteniseri. Rukometni klubovi sa Kosova već pet godina nastupaju u Evrokupovima, ali reprezentacija nema pravo nastupa u zvaničnim međunarodnim takmičenjima. U stonom tenisu važe drugačija pravila nego što je to slučaj u većini drugih međunarodnarodnih sportskih tela. Međunarodna stonoteniska federacija je još pre razdvajanja Srbije i Crne Gore 2006. godine primila u članstvo, odvojeno, nekadašnje republike zajedničke države.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Evropsko prvenstvo prošireno na 24 ekipe

Na Evropskom prvenstvu za košarkaše u Litvaniji 2011. godine će igrati 24 reprezentacije, odlučila je FIBA Evropa.
69200_kosarkaska-lopta-pokrivalica01-afp-behrouz-mehri_f.jpg

Za EP se već kvalifikovalo uobičajenih ekipa 16, ali je Izvršni odbor FIBA Evrope dve godine pre nego što se očekivalo doneo odluku o proširenju.
"Proširenje je u skladu sa brzim razvojem evropske košarke. Dokaz razvoja je na Svetskom prvenstvu gde se devet od deset ekipa iz Evrope plasiralo u osminu finala", rekao je generalni sekretar FIBA Evrope Nar Zanolin.

Mesta na EP su ranije obezbedili Srbija, Velika Britanija, Crna Gora, Belgija, Makedonija, Izrael, Španija, Srbija, Grčka, Slovenija, Francuska, Hrvatska, Nemačka, Litvanija, Rusija i Turska, a nakon proširenja igraće i Gruzija, Italija, Ukrajina, Bugarska, Poljska, BiH i Letonija.

Za dva preostala mesta će se boriti tri tima koja su završila na dnu kvalifikacionih grupa - Finska, Mađarska i Portugal.

"Nakon što je bilo jasno da će na Eurobasketu 2013. godine igrati 24 ekipe, veoma smo zadovoljni što smo spriveli proširenje dve godine ranije. Evropska košarka je jača nego ikada i došlo je vreme da krenom sa promenama i zajedno sa prijateljima iz Litvanije organizujemo najveće i najbolje Evropsko prvenstvo", rekao je predsednik FIBA Evrope Olafur Rafnson.

Naredno Evropsko prvenstvo za košarkaše se igra 2011. godine u Litvaniji od 3. do 18. septembra.
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Ашкрабић у Марусију


Некадашњи репрезентативац Огњен Ашкрабић носиће у наредној сезони дрес атинском Марусија. Претходно, Ашкрабић је играо за украјински Доњецк.
Маруси поново жели у Евролигу. Екипу је појачао некадашњи репрезентативац Србије и Црне Горе Огњен Ашкрабић, који је са борбеним Атињанима потписао једногодишњи уговор.
Clipboard01.jpg


Протекле сезоне, играјући за украјински Доњецк, Ашкрабић је просечно постизао 6.7 поена и 5.3 скокова.
Ашкрабић је већ наступао у Евролигиу и то пре три године када је играо за Лотоматику,
Ашкрабић је каријеру почео у Беовуку, затим је играо у ФМП Железнику, са којим је 2003. освојио куп и Јадранску лигу годину дана касније. Са Динамом је освојио ФИБА Евролигу 2005. године.


RTS
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Entoni želi u Nikse ili Bulse

6332384694c88b0cb679ec232852144_extreme.jpg

Prva zvezda Denvera Karmelo Entoni nada se trejdu u kome bi završio u Njujorku ili Čikago Bulsima, prensose američki mediji.

Kako prenosi „Yahoo sports“ pozivajući se na izjavu neimenovanog prijatelja američkog košarkaša, Entoni ne razmišlja o nastavku karijere u Koloradu, iako su Nagetsi spremni da mu ponude produženje ugovora na još tri sezone - za 65 miliona dolara.
Denver bi u zamenu za Entonija (ukoliko bude bio primoran da ga razmeni) mogao da dobije Luola Denga i dva mlada igrača, Džejmsa Džonsona i Taja Gibsona, dok su Njujorku do isteka ugovora Edi Karija, vezane ruke.

Međutim, prema još jednoj verziji, Niksi čekaju da Entoniju istekne ugovor i potpišu ga kao slobodnog agenta, a tokom leta uz dolazak Tonija Parkera, i Niksi bi imali vrhunski trio u borbi za titulu.

Međutim, trejdovi su u NBA ligi biznis, pa je jasno da će operativci Denvera (ukoliko Entoni odbije da potpiše produženje ugovora) gledati od koga dobijaju najviše.

Poznato je da su Klipersi, Netsi i Hjuston Rokitsi već pokazali interesovanje za Entonija.

Ipak, u najtežoj situaciji je kancelarija Denvera. Iako su produženje ugovora naveli kao prioritet broj 1 za ovu sezonu, u slučaju da Entoni jasno i glasno saopšti da ne želi da ostane u Nagetsima, onda treba ubediti neki od zainteresovanih klubova da se obavi razmena. Jer, javna je tajna u NBA ligi da Entoni želi najpre u Nikse...


B92
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Hrvatima smeta što se Ivković buni

120740884c90f490a04d7075723738_extreme.jpg

Davno je bila 1995. godina i Evropsko prvenstvo u Atini, ali hrvatskim medijima je zlato Jugoslavije i dalje “trn u oku”.

Iako je od finala Jugoslavije i Litvanije prošlo 15 godina, Hrvati i dalje spominju da je Litvanija pokradena, a sami Litvanicu su taj meč verovatno već zaboravili.
Razlog ovog prisećanja su kritike koje su posle SP u Turskoj čelnici Košarkaškog saveza Srbije, a posebno selektor Dušan Ivković uputili FIBA.
U celosti prenosimo tekst sa potrala index.hr, preveden na srpski jezik, u kojem se usuđuje bes KSS-a i Ivkovića i podseća na finale Eurobasketa 1995:

"SRBI proteklih nekoliko dana sipaju drvlje i kamenje po FIBA zbog, kako ga nazivaju, skandaloznog suđenja na utakmici protiv Turske u polufinalu Svetskog prvenstva. Selektor Ivković pozvao je čelnike svetske košarkaške organizacije da podnesu ostavke i zatražio izvinjenje srpskoj naciji jer im je ukradeno finale, a motiv vide u sponzorima i činjenici da je Turska bila domaćin.

"Ako ne bude komentara i kazni, ako se prijeđe preko svega ovog, što bi i slijepac vidio, onda smo u velikim problemima. Ako se ne oglase, onda Kotleba, koji je delegirao suce, i generalni tajnik Fibe Patrick Baumann moraju podnijeti ostavke iz moralnih razloga. Znam što govorim. Djelo koje je ostavio Bora Stanković bit će uništeno", izjavio je u nedjelju Ivković.

Danas je stvar otišla na još višu razinu. Kurir
(dva dana ranije B92) je objavio videosnimak prema kojoj je, kako tvrde, jasno vidljivo da je turski igrač Tunčeri, koji je postigao pobedonosni koš za Turke, bio izvan terena. Dokaz je snimio jedan gledatelj sa tribina, a on sugeriše da sporni koš nije bio regularan, što samo potvrđuje teoriju zavere, odnosno da je Srbija pokradena.

Ništa čudno da i jesu pokradeni

Možda je zaista Tunčeri bio izvan terena, možda je i Ašik, koji loše izvodi slobodna bacanja, odglumio udarac u lice kako ne bi morao preuzeti odgovornost. Možda nisu postojali prekršaji koje srpski reprezentativci vide spornima, a možda je zaista FIBA preko svojih "plaćenih" sudija dala vetar u leđa domaćinu. Ništa od toga ne bi bilo niti posebno čudno, niti posebno iznenađujuće ako se zna kako funkcioniše današnji profesionalni sport. A funkcioniše isključivo logikom novca, kao uostalom i sve drugo u kapitalističkom društvu.

Ipak, glasne Srbe koji sudijske propuste nazivaju skandaloznima, a šutnju FIBA sramotnom i koji su ovih dana naprosto frapirani scenarijom u polufinalu, treba podsetiti na ne tako davne događaje u prošlosti koji su bili kudikamo beskrupulozniji, a išli su upravo njima naruku. Tada se nisu bunili, tada nisu bili glasni i tada se nisu zalagali na pravednost, fer-plejy, poštenje i sve ono što danas spominju.


Ivković se '95. nije bunio

Setimo se samo Eurobasketa u Atini 1995. i verojatno najsramotnijeg čina u istoriji evropske košarke kada je Litvanija toliko besramno pokradena u finalu upravo protiv danas poštenih Srba, odnosno tada Jugoslavije. I tada je selektor bio Dušan Ivković, ali ni jednom se rečju nije bunio kada je sudijski vetar duvao u njegova leđa.

Za one koji se ne mogu setiti, evo malog povratka u prošlost. Hrvatska je u polufinalu poražena od Litvanije koja je tada imala verovatno najbolju generaciju u svojoj istoriji sastavljenu od igrača kao što su bili Arvidas Sabonis i Šarunas Mačuljonis. U drugom polufinalu Srbija je predvođena Aleksandrom Đorđevićem, Predragom Danilovićem, Vladom Divcem i Dejanom Bodirogom pobijedila domaćina Grčku.


U veoma gustom finalu ekipe su se iz minuta u minut izmjenjivale u vođstvu, da bi Litvanci na poluvreme otišli sa pola koša prednosti (49:48). Ionako nabijena atmosfera dosegla je usijanje kada je Sabonisu na početku drugog poluvremena svirana tehnička greška. Litvanci su potestovali, što je samo dovelo do još goreg sudjiskog kriterijuma koji je ionako celu utakmicu išao na njihovu štetu.

Litvanci napustili parket, Hrvatska sišla sa podijuma, Sabonis razbio svlačionicu

Nakon još nekoliko neverojatnih prekršaja dosuđenih u korist Srbije, današnji pravednici su prešli u vođstvo. Izbezumljeni Litvanci predvođeni kapitenom Marčuljonisom nisu mogli napraviti ništa drugo osim dve minute pre kraja iz protesta napustiti parket, no nakon kraće pauze i Đorđevićevog nagovaranja ipak su se odlučili zaigrati do kraja pri rezultatu 89:83 za Srbiju. Niti Sabonis, niti Kurtinaitis u tim trenucima nisu mogli pomoći svom timu jer su već zaradili svoju petu ličnu grešku. Srbija je na kraju slavila sa 96:90.

Čak je i Srbiji tradicionalno naklonjena grčka publika pokazala što misli o načinu na koji su Srbi došli do zlata. 20 hiljada ljudi uglas je vikalo "Litvanija je prvak, Litvanija je prvak!" Bronzana Hrvatska iz protesta je sišla sa svečanog podijuma i napustila dvoranu čim je primila svoje medalje, a Arvidas Sabonis je od besa i razočaranja razbio svlačionicu.

Nitko iz FIBA tada nije odgovarao za ovu besramnu krađu, a ne sećamo se niti da se neko ispričao oštećenim Litvancima. Naravno, niti Srbi (Jugoslavija) se nisu bunili jer su im sudije praktčno poklonile zlatnu medalju. Danas su vrlo glasni kada se ista stvar dogodila njima”.


Autor teksta je zaboravio da je Saša Đorđević te večeri ubacio devet trojki iz 12 pokušaja, a zaboravio je i da je Predrag Danilović “posterizovao” Sabonisa zakucavši preko njega, što je još jedan dobar razlog za njegov bes.

Autor nije spomenuo da je Hrvatska podijum napustila zbog toga što nije želela da sluša himnu pobednika, a ne zbog suđenja. Zaboravio je i to da je jedan od sudija bio Amerikanac Džordž Toliver, a znamo kakav je status u svetu u tom trenutku imala Srbija, tj. Jugoslavija.

Činjenicu su sledeće: Hrvatska je u košarci od osamostaljena osvojila samo četiri medalje, tri bronzane i jednu srebrnu. Od toga su tri medalje osvojene kada Jugoslavija nije mogla da nastupa na velikim takmičenjima zbog sankcija tokom rata na protorima bivše SFRJ.

Upravo je bronza iz Atine poslednje odličje Hrvatske na nekom velikom takmičenju, slučajnost ili ne?

Srbija je od 1995. dva puta bila prvak sveta, tri puta šampion Evrope, jednom vicešampion kontinenta i Olimpijskih igara, te jednom treća na EP. Tri puta je od tada igrala protiv Hrvatske, i svaki put pobedila, poslednji put na Mundobasketu u Turskoj, u osmini finala.

Već sledeće godine igra se Evropsko prvenstvo u Litvaniji, Srbija će i tamo biti među favoritima jer brani srebro iz Poljske, a Hrvatska...

B92, index.hr





Koja glupost, ali ih potpuno razumem. Jos uvek ne mogu da zaborave Djordjevica, Kecmana i Rasica. Hrvati su tada iz potpuno drugih razloga napustili podijum.


2gvr91y.gif
2gvr91y.gif

fx86zs.gif
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Tanjević: Smešne optužbe, to je nedostatak stila

Selektor košarkaške reprezentacije Turske Bogdan Tanjević uopšte nema nameru da se složi sa konstatacijom svog kolege sa klupe „orlova“ Dušanom Ikovićem da su tokom polufinalnog meča Svetskog prvenstva sudije napravile 50 grešaka.
74936_tanjevicivkovic01-afp-franck-fife_f.jpg

"Za mene je to nedostatak stila. Odmah nakon utakmice Ivković je rekao da su bili bolji, ali da je Turska imala više sreće i slavila. Složio sam se s tom konstatacijom. Nisam želio da povredim kolegu, tu sam naglasio da smo sretno pobedili. Šta ćeš više od toga“, pita se Tanjević u intervjuu za banjalučke „Nezavisne novine“.

Strateg turske reprezentacije naglašava da je njegova ekipa „sreću i zaslužila".

„Srbija je bila bolja 38 minuta, ali smo mi imali više sreće u završnici, jer akcija koju smo izveli nije uopšte bila planirana. Lopta je nekako došla do Tunčerija koji je to znao da iskoristi. Sve ostale utakmice smo dobili sa po 20 razlike, pa smo zaslužili i tu sreću u polufinalu. Međutim, ovo sada što pričaju iz Srbije je u najmanju ruku smešno. Ivković kaže da su sudije napravile 50 grešaka u toku susreta. To je prosto nemoguće. Ne može se pronaći pet grešaka u takvim utakmicama, a kamoli 50. Za mene su te priče u najmanju ruku smešne i sramne. Čuo sam se sa mnogim prijateljima iz Beograda i za njih ovo iz jednog normalnog poraza prelazi u jedan katastrofalan poraz, što je krajnje nepotrebno", naglašava Bogdan Tanjević.

blicsport.rs
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Rašić za B92: "Život ide dalje"

Po završetku Svetskog prvenstva i osvojenog četvrtog mesta, bek reprezentacije i doskorašnji član Partizana Aleksandar Rašić za B92 govori o propuštenoj šansi da se dođe do medalje, ali i o optimističnom stavu o budućnosti talentovanog mladog tima.
10564122314c938452bc2c9086126689_big.jpg

- Kada sumiramo učinak iz Turske, da li se prikazano može smatrati uspehom?

"Sve zavisi kako neko gleda na to. Sigurno da je za nas igrače to neuspeh. S obzirom na to kako smo igrali tokom prvenstva i koliko smo očekivali sami od sebe, mi na to gledamo kao na neuspeh. Međutim, kad smo došli ovde i videli koliko ljudi cene to kako smo igrali i kako smo se borili, mislim da svi mogu da budu zadovoljni rezultatom koji som ostvarili. Ostaje žal za tim što nismo osvojili medalju, nismo uspeli posle poraza od Turske da se povratimo i odigramo jednu bolju utakmicu protiv Litvanije. Jednostavno, bili smo stvarno emotivno ispražnjeni, tako da žalimo što nismo uzeli medalju, ali šta da se radi. Život ide dalje, biće još takmičenja na kojima ćemo imati prilike da se pokažemo i osvojimo neku od medalja".
- Naš tim, iako mlad, ima mnogo iskustva. Kako posmatraš igru našeg tima u odnosu na timove sa starijim igračima, kao što su Argentina ili Španija? Da li je na nama veći pritisak što imamo mlad tim, ili nam to možda olakšava stvari?

"Sad kad smo odigrali te utakmice protiv njih, kad smo osetili kako oni igraju, mi smo u prednosti. Dosta smo napredovali u igri u odnosu na prošlu godinu i sami mi individualno igrački napredujemo svake godine. Dosta smo ubrzali igru, igramo agresivniju odbranu i mislim da ćemo u budućnosti biti u još većoj prednosti u odnosu na rivale".

- Na poslednjoj FIBA rang listi zauzeli smo šesto mesto. Da li smatraš da je to dobar rang, ili da treba možda da budemo na višoj poziciji?

"Pa, pravo da kažem, nisam pratio tu rang-listu, ali, generalno gledano, sigurno da smo mogli da budemo bolji, da smo ostvarili bolji rezultat. Trudićemo se da u budućnosti pokušamo da se popnemo što više na toj lestvici".
- Da li je suviše rano da pričamo o Evropskom prvenstvu 2011, aktuelna tema je da je tu domaćin Litvanija, naš najveći konkurent u borbi za zlato, pored Španije...

"Još je rano da pričamo o tome, tek smo završili sa svetskim prvenstvom i još uvek razmišljamo o tome. Igrači su otišli u svoje klubove, počinje nova sezona, tako da je sigurno prerano da bilo šta govorimo o tom prvenstvu, kao i o očekivanjima. Sačekaćemo da se desi sledeće okupljanje naredne sezone i onda ćemo pričati o planovima i očekivanjima i za to prvenstvo".

- Srbija se, posle nekoliko godina bez medalje, vratila na velika vrata. Koliko je to zasluga talentovanog mladog tima, a koliko selektora Dušana Ivkovića?

"Velika je zasluga i jednih i drugih. On je okupio sve te igrače, podmladio je ekipu, radi sa nama već tri godine, igrali smo kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, pa EP, pa sada i SP, i sigurno da je dosta uticao na to da se košarka vrati na mesto na kome je sada. Biće mi jako žao i lično, kao i verovatno svim ljudima, ako on ne bude ostao selektor. Mnogo će nam značiti ako bude ostao sa nama i nastavio rad i kontinuitet sa ovom ekipom. Onda nam je uspeh zagarantovan".

- U medijima su se pojavili navodi da nappuštaš Partizan...

"Sigurno da ću napustiti Paritzan. Partizan je popunio roster na spoljnim pozicijama, ostaje im možda da dovedu još jednog visokog igrača, spominje se Zoran Erceg. još uvek čekam novi klub, pregiovori su u toku i ne znam ništa. nadam se da ću saznatai gde nastavljam karijeru u narednih par dana".

B92
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
FIBA presudila, Dinamo duguje Pešiću 180.000 evra

Svetislav Pešić dobio je sudski spor sa bivšim klubom Dinamom iz Moskve koji je raskinuo ugovor sa srpskim stručnjakom bez osnove 2008. godine.
3509_kari01-alo-marko-metlas_f.jpg

FIBA arbitražni tribunal presudio je u korist bivšeg trenera Jugoslavije uprkos apelima Moskovljana da su imali verbalni dogovor sa Pešićem o prekidu saradnje.
Srpski stručnjak će inkasirati 180.000 evra, koliko bi mu po pravilu sledovalo da je odradio još jednu preostalu godinu ugovora.
Sudski spor dobio je i grčki centar Lazaros Papadopulos kojem će nekadašnji velikan Fortitudo iz Bolonje morati da isplati 200.000 evra.

blicsport.rs
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Tanjević: Rekao sam Ivkoviću da ide kući

Povodom ideje selektora naše reprezentacije Dude Ivkovića da KS Srbije pismom ukaže FIBA na „sudijsku krađu u polufinalu s Turcima", Bogdan Tanjević je navodno u jednoj izjavi odbrusio srpskom treneru. Posle burnih reakcija javnosti selektor domaćina Mondobasketa više ne želi da se upušta u to ko je u pravu.

00035908.jpg



- Novinara ima raznih, kao što i trenera ima raznih. Ja sam rekao prvi Ivkoviću pre nekoliko godina: „Vrati se bre kući, vreme je". Pričali smo o tome pre pet godina dok je radio u Moskvi, kod njega u stanu, na večeri s njim i njegovom suprugom Nenom. Pa kakav je to čovek i domaćin, sin mu ima temperaturu 40 stepeni, a on mi ipak posveti pažnju. Ljubomoran sam na njega koliko dobrih igrača ima u Srbiji i koliko talenata još stoji u redu. Mi smo prijatelji i to ćemo ostati - istakao je za Politiku Tanjević.

Kada je reč o analizi Svetskog prvensta selektor Turaka smatra da je Srbija daleko kvalitetniji tim od Litvanije uprkos porazu.

- Četiri reprezentacije su na vreme podmladile sastave i sve četiri se našle u polufinalu. Siguran sam da Amerikanci ne bi dobro prošli da nisu došli s mladima, jer mladi igraju sa željom, bez kalkulacija. Litvanci su lane napravili carski rez i nisam verovao da mogu do medalje već sada. Komotno su izgubili od Amerikanaca u polufinalu pa Srbija posle iscrpljujuće borbe s nama nije mogla bolje da prođe u borbi za bronzu. Inače, Srbija je jača barem za 10 poena od Litvanije. Amerikanci su igrali po principu trči i šutiraj, to nije taktički bila briljantna igra, jer tu ko prvi uhvati loptu taj šutira. Nas su tako pobedili, jedan šutne a onda svi idu na skok. Najbolju košarku su igrale Srbija i Turska.

Kako je država Turska nagradila svoje košarkaše?

- Pre svega, KS Turske je od države dobio 120 miliona dolara za organizaciju šampionata, što dovoljno govori koliko je ovaj događaj ozbiljno shvaćen. Svako od nas iz stručnog štaba i igrača, ukupno 21 član, nagrađen je stanom od 150 kvadrata u Istanbulu.

Posle svakog meča domaćina predsednik Turske Abdulah Gul je ulazio u svlačionice oba tima s predsednikom gostujuće zemlje. Kakav je bio susret sa Borisom Tadićem?

- Dirnut sam gestom predsednika Srbije koji je ušao u svlačionicu reprezentacije Turske posle polufinala i posebno se obratio meni. Posle me je nasamo pitao za zdravlje i ponudio mi bilo kakvu pomoć ako mi ikada zatreba - zaključio je Tanjević.

Sportal.rs
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Hemofarm teško do drugog kola

Košarkaši vršačkog Hemofarma plasirali su se u drugo kolo kvalifikacija za Evroligu iako su poraženi na domaćem parketu od izraelskog Hapoel Gilboa Galila rezultatom 86:77 (29:19, 22:20, 13:15, 22:23). Košarkaši berlinske Albe biće rival Hemofarmu u drugom kolu kvalifikacija za Evroligu.

63987_slika291614_f.jpg



Hemofarm je nastavio takmičenje zahvaljujući pobedi od 13 razlike (97:84) u prvom susretu u Izraelu pre tri dana.


Hapoel je odlično počeo utakmicu i već na sredini prve deonice imao je sedam poena viška - 18:11. Potpuno smušeni Hemofarm nije uspeo da dođe do svoje igre pa su Izraelci već na kraju prvih 10 minuta imali dvocifrenu razliku (19:29).

Vrščani nisu uspevali da smanje razliku ispod osam poena, tako da je Hapoel u nekoliko navrata dolazio do veoma opasnih 12 razlike, što je bio i rezultat prvog poluvremena - 39:51.

U nastavku susreta viđena je nešto bolja igra Hemofarma, međutim tim željka Lukajića nije uspeo da priđe na manje od osam poena manjka. Hapoel je prvi put došao do željene prednosti u 27. minutu (47:60), dok je u poslednjoj četvrtini imao i ogromnih 16 poena viška (61:77).
Svi u "Milenijumu" su pomislili da će Hemofarm ispustiti stečenu prednost iz Izraela, međutim domaći košarkaši su predvođeni Miljanom Pavkovićem, Milanom Mačvanom i Milivojem Božovićem uspeli da smanje prednost na podnošljivih minus devet i na kraju ipak obezbede plasman u drugo kolo kvalifikacija za Evroligu.
Najbolji u timu Hemofarma bio je reprezentativac Milan Mačvan sa 21 poenom, šut za dva 6/10, dok je Milivoje Božović susret završio sa 12 koševa i pet skokova. Marko Šutalo dodao je 11 poena.
U timu Hapoela odličnu igru pružio je Amerikanac Džon Meklinton sa 21 poenom i pet asistencija, Gal Mekel je ubacio 16, a Rodni Grin 15 poena.

Naredna prepreka - berlinska Alba

Košarkaši berlinske Albe biće rival Hemofarmu u drugom kolu kvalifikacija za Evroligu. Alba je večeras na svom parketu pobedila francuski Roan ubedljivim rezultatom 95:82 i tako nadoknadila minus od sedam poena iz prvog meča (79:86).


Najbolji u pobedničkom timu bio je Amerikanac Džulijus Dženkins sa 23 poena, četiri skoka i pet asistencija, Derik Alan je ubacio 20, a Holis Prajs 11 koševa. Tadija Dragićević završio je susret takođe sa 11 poena, uz pet dodavanja.
U francuskoj ekipi istakao se tandem Aleks Gordon - Kelvin Rivers, koji su postigli po 18 poena, dok je 16 koševa ubacio Peter Amagu.


Prva utakmica između Albe i Hemofarma na programu je u utorak 28. septembra u Berlinu, a tri dana kasnije se igra u Vršcu.

Petak, 24. septembar:
HEMOFARM - Hapoel 77:86 (prvi meč 97:84)
LE MAN - Banvit 78:66 (78:72)
UNIKS - Gastera 78:63 (84:72)
ALBA - Roan 95:82 (79:86)
Nimburk - SPIRU 73:71 (68:79)
ASVEL - Budućnost 85:76 pp (64:69)
HIMKI - Kazerta 85:66 (77:74)

Vesti online
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top