Veštačke suze umesto pravih

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Peckanje, žarenje i grebuckanje u očima posledica su sindroma suvog oka, koji nastaje usled hormonskih promena, korišćenja lekova i boravka u zadimljenim prostorijama.



177_kapi-za-oci_hf.jpg





Hormonske promene, pojedini lekovi, ali i višečasovno sedenje pred računarom negativno se odražavaju na suzni aparat u očima. Problem suvih očiju najčešće se sreće kod starijih osoba, naročito kod žena koje ulaze u menopauzu. U tom periodu dolazi do pada nivoa ženskih polnih hormona, a za smanjenu produkciju suza u oku odgovoran je snižen nivo testosterona, muškog polnog hormona.

Pesak u očima


Pod sindromom suvog oka podrazumeva se hroničan nedostatak tečnosti u oku. Simptomi variraju od jedva primetne ali konstantne iritacije do zapaljenja prednjih tkiva oka. Pacijenti se obično žale na osećaj suvoće, peckanje, žarenje i grebuckanje u očima, što opisuju kao pesak u očima.
Suze održavaju vlažnost oka, čiste prašinu i ostale nečistoće, a sadrže i enzime koji neutrališu mikroorganizme. Kod suvog oka suzni film je neravnomerno raspoređen po rožnjači, zbog čega svetlost ne može uvek pravilno da se prelama, pa dolazi do prolaznog poremećaja oštrine vida. Takođe, zbog smanjene produkcije suza povećava se rizik od infekcija koje oštećuju vid.


Sprečite infekciju

Simptomi koji prate sindrom suvog oka dovoljni su za postavljanje dijagnoze, mada oftalmolozi koriste i Šimerov test, kojim se meri količina suza u oku. Terapija je uglavnom usmerena na ublažavanje tegoba i sprečavanje infekcije oka. Da bi se nadoknadila vlaga, preporučuje se korišćenje veštačkih suza, koje se kupuju u apoteci i bez recepta. U lečenje se često uključuju i antibiotici koji su neophodni za saniranje upala.

Zašto nestaju suze


Povećan rizik od razvoja sindroma suvog oka imaju sve žene u prelaznom dobu, naročito one koje u okviru hormonske terapije uzimaju samo estrogen, koje su podvrgnute hemoterapiji ili pate od imunoloških poremećaja. Problem smanjene produkcije suza javlja se i kao posledica korišćenja antihistaminika, antidepresiva, kao i lekova protiv povišenog krvnog pritiska, lupusa ili reumatoidnog artritisa. Dugotrajno nošenje sočiva često rezultuje i pojavom sindroma suvog oka. Ni mladi nisu pošteđeni ovog problema, naročito ako mnogo vremena provode pred kompjuterom i televizorom ili ako dugo borave u klimatizovanim ili zadimljenim prostorijama.


Laneno ulje čuva vid

U mnogim studijama je dokazano da ulje lanenog semena, koje je bogato omega-3 masnim kiselinama, pomaže u ublažavanju simptoma suvog oka. Ovo ulje se na tržištu nalazi u tečnom obliku i u obliku tableta koje moraju da se piju sa dosta vode kako bi se bolje apsorbovale. Ako kupujete tečno ulje, obavezno proverite rok trajanja jer su preparati od lanenog semena lako kvarljivi.





Izvor:Žena
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ovo sam ja juče već postavila kao temu "Sindrom suvog oka".
 
Natrag
Top