Uvod u operativni sistem GNU/Linuks

Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
линк који си поставио не одводи до најављеног упутства.... Уствари нигде не води... :???:
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2010
Poruka
36
Sada sam probao, otvara pdf u brovseru, verovatno tvoj brovser to ne podszava.
A dole ga moze skidati, predzadnja ikona
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
Ajde Dragane ne kvari mi premijeru! ;)

Evo makaj je odgovorio brže od mene. Upravo sada sam probao na Ubuntu-u na Mozili fajerfoksu, na Vindous-u na brovseru Opera i na Ajfonu na brovseru Safari, na svim sistemima radi kao suza.

Jel' imaš na svom sistemu instaliran Adobe reader? Još što može da bude, da ti je slaba internet konekcija, pa dok brovser učita pdf-fajl, vidi se samo bijela površina.
 
Član
Učlanjen(a)
07.08.2013
Poruka
282
Samo naprijed ja na svom desktopu planiram instalirati ovaj OS pa me zanimaju neke stvari vezane za njega.
A sto se tice linka za prezentaciju radi odlicno, u Chrome mora da ima integrisan pdf viewer da bi ga pogledali.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
из неког разлога преко Фајерфокса не води нигде (на Убунту) док је преко Хромијума одмах почело преузимање фајла

Tako da nije potreban ni antivirus softver niti zaštitni zid

ако се не варам, заштитни зид је код већине линукс дистрибуција активан, и функционише без проблема, разлика је једино кад корисник има неке своје посебне жеље и потребе па одлучи да почепрка по подешавањима... (они који су мало више потковани то одрађују из конзоле, ми остали инсталирамо графичко сучеље за рад са фајервалом - због чега вероватно и мислиш да исти није потребан)

GNU/Linuks je spreman za rad odmah nakon starta, čim se pojavi
radna površina.
Ово није баш увек тачно и може да зависи и од самог радног окружења и дистрибуције...


Што се тиче упутства - одличан рад и свака част на труду....
Обзиром да имам обичај да на разним форумима препоручујем добра упутства (поготово кад су овако добро урађена) да ли имаш неку другу локацију на коју би поставио овај ПДФ обзиром да сам имао проблем са преузимањем из Фајерфокса.
И наравно, да ли би те мрзело да направиш и један у ћириличном облику (постоји додатак за Либрофис који то завршава у пар секунди)...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
<style type="text/css">P { margin-bottom: 0.21cm; }A:link { }</style>
из неког разлога преко Фајерфокса не води нигде (на Убунту) док је преко Хромијума одмах почело преузимање фајла


Ovo je stvarno čudno, jer kod mene na Ubuntu 12.04 LTS i 13.04 preko Fajerfoksa skida bez problema. Ja mislim da na tvom Fajerfoksu fali neki dodatak (add-on).

ако се не варам, заштитни зид је код већине линукс дистрибуција активан, и функционише без проблема, разлика је једино кад корисник има неке своје посебне жеље и потребе па одлучи да почепрка по подешавањима... (они који су мало више потковани то одрађују из конзоле, ми остали инсталирамо графичко сучеље за рад са фајервалом - због чега вероватно и мислиш да исти није потребан)



Zaštitni zid je aktivan kada se instalira iz softverskog centra. Ja sam slijedio opšta uputstva njemačke Ubuntu zajednice (od koje crpim dosta informacija) koja kaže da trenutno niti antivirus program niti zaštitni zid nisu potrebni na Ubuntu-u. Iz svog ličnog iskustva mogu da kažem, da mi Ubuntu bez istih nije ni jedan jedini put hakovan, srušen ili sl. Ako korisnik želi da instalira zaštitini zid, može to da učini, u sljedećim verzijama tutorijala ću to napomenuti.

Ово није баш увек тачно и може да зависи и од самог радног окружења и дистрибуције...


Slažem se s tim. Ja sam se pozivao na iskustvo sa sistemima na mojim računarima.

Што се тиче упутства - одличан рад и свака част на труду....
Обзиром да имам обичај да на разним форумима препоручујем добра упутства (поготово кад су овако добро урађена) да ли имаш неку другу локацију на коју би поставио овај ПДФ обзиром да сам имао проблем са преузимањем из Фајерфокса.
И наравно, да ли би те мрзело да направиш и један у ћириличном облику (постоји додатак за Либрофис који то завршава у пар секунди)...


Hvala puno! Što se tiče lokacije, ne vidim bolju lokaciju od svog veb-sajta kojim lično upravljam. Imam zakupljen veb-prostor kod veoma dobrog provajdera, vrhunska je zaštita i dostupnost, što kod raznih sharing sajtova baš nije uvijek slučaj. Ja ipak mislim da kod tebe fali neko proširenje na Fajerfoksu. Otiđi na Fajerfoksu na opcije Alatke → Dodaci → Proširenja. Tu mora da bude instalirano proširenje Ubuntu Firefox Modifications 2.7.



E što se tiče ćirilice, znao sam da će taj prijedlog kad-tad doći. :dtyste: Kada sam počeo da pišem tutorijal, počeo sam ga pisati ćirilicom (pošto se njom aktivno služim i pišem na Libreofisu). Onda odem na Ubuntu zajednicu Srbije – na latinici. Serbianforum – na latinici. Pa se predomislim i nastavim pisati latinicom. Ali, prijedlog je dobar, uzet ću ga u svakom slučaju na razmatranje.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Што се тиче Убунту заједнице у Србији има опција да се одабере писмо ....
Што се пак тиче заштитног зида он јесте инсталиран и активан али на основном нивоу. Да би могао да вршиш подешавања заштитног зида а да не чепркаш по фајловима већ из конзоле или преко графичке апликације мораш да инстлираш додатне програме...
Једаред сам баш налетео на неку дискусију (више с еи не сећам на ком форуму тачно) где су дати примери конфигурисања заштитног зида по свим нивоима, све до директне команде за конфигурисање самог заштитног зида без икаквих „помоћника“...
Оно због чега је Линукс далеко сигурнији јесте да је систем на ком корисник „није инсталирао“ заштитни зид (у ствари неки од помоћника за конфигурисање заштитног зида) има активан заштитни зид који га поприлично добро чува ...
Ако наиђеш не неки од сајтева који се баве тестирањем сигурности система и провериш свој систем добићеш исте резлутате ако извршиш тестирање система на ком „ниси“ инсталирао заштитни зид и потом кад инсталираш и „укључиш“ заштитни зид преко неког од помоћних алата.
 
Član
Učlanjen(a)
02.04.2010
Poruka
15
pozdrav ljudi
pomagajte, ovaj link ne vodi nigde imam linux mint 15 mate ,firefox koji ide uz njega ako treba nešto da instaliram da bih mogao da skinem ovaj tut. molim vas da mi kažete inače sam totalni početnik.
hvala unapred
 
Natrag
Top