Usvojena deklaracija 10. samita Uneska u Mostaru

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Usvojena deklaracija 10. samita Uneska u Mostaru


Beta |




Šefovi i predstavnici država Jugoistočne Evrope, na 10. Uneskovom samitu u Mostaru, jednoglasno su usvojili Deklaraciju o temi "Versko i kulturo-istorijsko nasleđe kao osnova intenzivnije saradnje među državama".

235891_800pxmostaroldtownpanorama2007_f.jpg


Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović kazao je da je ostvaren "veliki stepen saglasnosti svih učesnika da kultura i nasleđe mogu imati veliki značaj u saradnji zemalja jugoistočne Evrope".


Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov izrazio je zadovoljstvo činjenicom da su ovi sastanci, koji podstiču dijalog među zemljama, dobili na značaju, posebno jer su započeti na inicijativu bivšeg predsednika Makedonije Borisa Trajkovskog, 2003. godine.


Predsednik Albanije Bamir Topi je ocenio da su zemlje regije uspele da ponovo izgrade politički dijalog, i da je "i današnji sastanak bio posvećen poboljšanju i unapređenju dijaloga i tolerancije'. On je dodao da je politika komuniciranja i skupova u okviru svetske kulturne baštine trebalo da uključi i Kosovo.


Ministar kulture Srbije Predrag Marković je rekao da je načelno opredeljenje Srbije želja da se sačuva svaki spomenik kulture i svako nasleđe, bilo da je to srpsko nasleđe na Kosovu, koje je već proglašeno svetskom baštinom, ili neko drugo, bez obzira da li je stradalo pre 100 ili pre osam godina.


- Dobro je da smo došli u poziciju da o bolnim pitanjima iz prošlosti razgovaramo na civilizovan način. Vreme će rešiti pitanje Kosova i nadam se da će to biti uskoro - ukazao je Bakir Izetbegović.


U danas usvojenoj Deklaraciji se pozdravlja zajedničko obeležavanje 40. godišnjice Konvencije Uneska o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine iz 1972. godine.


"Pozdravaljamo obnovu Ferhadija džamije u Banjoj Luci, pravoslavne crkve u Mostaru i Franjevačkog samostana u Plehanu, kao i drugih spomenika i simbola multikulturalizma. Podsećamo da uvažavanje i poštovanje kulturne različitosti podrazumeva posvećenost ljudskim pravima i osnovnim slobodama, kao i interkulturalnom dijalogu koji uključuje i međureligijski dijalog, neodvojive od demokratskog okvira i potrebne za stabilnost, mir i razvoj", navodi se u Deklaraciji.


Preporučuje se da treba unaprediti državna zakonodavstva u vezi zaštite kulturnog nasleđa, u skladu sa međunarodno priznatim instrumentima, ali i jačati regionalnu kulturnu saradnju.


Samitu su danas prisustvovali predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, predsednici Albanije Bamir Topi, Makedonije Đorđe Ivanov i Crne Gore, Filip Vujanović.


Hrvatsku, Srbiju, Rumuniju, Bugarsku i Tursku predstavljali su ministri kulture ili njihovi zamenici, a Grčku i Sloveniju ambasadori tih zemalja u BiH.
U Mostaru su boravile i delegacije Veća Evrope i Evropske komisije.
 
Natrag
Top