Uskršnje ostrvo

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Najveća tajna Uskršnjeg ostrva

Nezavisne novine 28.03.2010 12:03



Nijedno ostrvo na svijetu nije toliko usamljeno kao što je Uskršnje ostrvo. Smješteno je u beskrajnom Pacifiku, nasuprot čileanske obale, ali je od nje udaljeno više od 4.000 kilometara. Prvi ostrvski susjedi nalaze se na sjeveru, u Polineziji, i udaljeni su gotovo nezamislivih 3.800 kilometara.

Zbog toga se na Uskršnje ostrvo rijetko dolazi brodom, a avioni na jedinoj avionskoj liniji iz Santijaga (Čile) polijeću samo dva puta sedmično. U njima je teško dobiti mjesto i karte se nerijetko rezervišu i godinu dana unaprijed.
Pored karakteristične usamljenosti, Uskršnje ostrvo krije i nebrojene tajne. O njegovoj prastaroj zagonetnoj prošlosti gotovo se ništa ne zna, ali se zna da je na ostrvu živio narod koji je imao svoj jezik, svoju kulturu i istoriju. Vijekovima su ostrvljani na posebnim daščicama strpljivo bilježili hronike svog vremena, ali su katolički misionari, proglašavajući ih "đavoljim djelom", sve uništili i spalili, namećući gostoprimljivim ostrvljanima svoja vjerovanja. Tako su završila najdragocjenija svjedočanstva iz istorije najmisterioznijeg ostrva na svijetu.
Ko su i odakle su?
Posjetioce Uskršnjeg ostrva najviše fascinira uobičajni prizor: svuda, duž kamenitih obala uzdižu se kameni džinovi, "moai", nerijetko i 22 metra visoke statue od otvrdlog vulkanskog kamenja. Ima ih ukupno 276 i očigledno predstavljaju ljudska tijela sa duguljastim glavama, velikim ušima i ovalnim očima čije su beonjače pravljene od morskog sedefa. Osim toga, 53 kamena kolosa imaju na glavi i čudnovate crvene kamene šešire.
Niko danas ne zna tačno u koju su svrhu preci današnjih stanovnika ostrva pravili "kamene bogove", niti koga su ti šutljivi kolosi uopšte predstavljali. Po mišljenju većine istraživača, oni nikako ne predstavljaju ostrvljane, jer tipični oblik lica kamenih statua uopšte ne odgovara njihovom obliku lica.
Da li su ti kipovi, koji kao da čuvaju Uskršnje ostrvo, okamenjeni drevni astronauti, možda portreti bića iz nekog stranog svijeta, iz dalekih zvjezdanih prostranstava, kako misli švajcarski pisac Erih fon Deniken. Ili je možda ova jedinstvena galerija pod vedrim pacifičkim nebom, okamenjeni spomenar koji nas podsjeća na moćne stanovnike ledendarne Zemlje Mu, pacifičke verzije Atlantide. Ko su i šta su ti nijemi kameni džinovi? O čemu sanjaju i šta nam poručuju?
Došli su sa zvijezda?
Postoji bezbroj teorija i bezbroj neuvjerljivih odgovora. Ipak, najnovija teorija koju su postavili američki naučnici, govori o njihovoj nevjerovatnoj sličnosti s likovima sa statua, pronađenih u ruševinama najstarijeg južnoameričkog grada Tiahuanakau. Ovaj grad na Andima, nalazi se u blizini legendarnog jezera Titikaka, u samom graničnom području između Perua i Bolivije, poznat je po čuvenoj Kapiji Sunca, najvrednijoj arheološkoj ostavštini čije šifre i kodove nauka još nije uspjela dešifrovati. Istorija Tiahuanakaua zadire u najdublje vrtloge vremena, a puni sjaj doživio je prije skoro tri hiljade godina. Njegovi hramovi, popločani trgovi i veličanstveni kameni kipovi, svjedoče o visoko razvijenoj kulturi čiji su pripadnici oko 1100. godine iznenada napustili sve što su do tada podizali i nestali u nepoznatom pravcu. Prema drevnim legendama, tada vladajući bog - kralj Kon Tiki pretrpio je u jednom boju užasan poraz i nakon toga se s malobrojnom svitom preživjelih povukao preko mora - možda na Uskršnje ostrvo.

 
Poslednja izmena:
Natrag
Top