Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
U Bibliji imamo 3 vaskrsenja u kojima će dosta ljudi da bude oživljeno. Prvi snop je bio u NZ kada su se otvorili grobovi, drugi snop pravednika je prilikom 2. dolaska Isusa i 3. vaskrsenje je nakon 1000 godina za nepokajane grešnike.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
A mene zanima ko to u SPC odredjuje datum uskrsa i na osnovu cega???
Ako je vec razlika u kalendaru 14 dana,dal se SPC vraca u preistoriju jer je ove godine razlika skoro veca od mesec dana...?
Ko to obmanjuje vernike SPC i na koje sve nacine?
Ko je taj koji odredjuje kad ce se slaviti srpski uskrs i koji je razlog da se bas taj dan slavi???,na osnovu cega?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ako je jevrejska pasha 14 nisana ,a to je dan kada je isus ubijen,pa nakon tri dana i tri noci uskrsnuo,koji je to dan u srpsko-pravoslavnom kalendaru? kako je dobijen i na osnovu cega???Jedne godine bude kad i katolicki,druge nakon 14 dana,a neke zbog izbora ili ko zna vec cega nakon skoro 2 meseca nakon 14 nisana....
To je za smejanje ili za zaljenje sta se radi u SPC,a pitanje je jednostavno.
Kako SPC odredjuje dan kada je Isus uskrsnut? Teskog li pitanja za pravoslavce...cccccc
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Istorijski gledano - uskrs je preuzet iz mnogobozacke mesavine praznika proleca, plodnoosti i sunca, gde Bog sunca vaskrsava i ozivljava prirodu posle dugog perioda zime, a ova filozofija je preuzeta iz Vavilona i desavanjima vezanim za Nevroda i njegovo ubistvo, nakon cega je stvoren kult sunca Boga Tamuza, reinkarniranog nevroda, koji vaskrsava sa svakim dolaskom proleca..
Kasnije su ovu filozofiju preuzele razlicite kulture i pomesale ih sa razlicitim mitovima i legendama.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ako je jevrejska pasha 14 nisana ,a to je dan kada je isus ubijen,pa nakon tri dana i tri noci uskrsnuo,koji je to dan u srpsko-pravoslavnom kalendaru? kako je dobijen i na osnovu cega???Jedne godine bude kad i katolicki,druge nakon 14 dana,a neke zbog izbora ili ko zna vec cega nakon skoro 2 meseca nakon 14 nisana....
To je za smejanje ili za zaljenje sta se radi u SPC,a pitanje je jednostavno.
Kako SPC odredjuje dan kada je Isus uskrsnut? Teskog li pitanja za pravoslavce...cccccc

Šta je bitan datum? bitan je duh kako se slavi, da nije paganski. Jadni ljudi koji misle da će promijenom datuma bolje slaviti Bpga. Ovdje JS dokazuju nivo razumijevanja istina isti kao i fariseji. Vanjština bez reforme srca.

Šta je bitno da Uskrs slavim i novmbru.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Šta je bitan datum? bitan je duh kako se slavi, da nije paganski. Jadni ljudi koji misle da će promijenom datuma bolje slaviti Bpga. Ovdje JS dokazuju nivo razumijevanja istina isti kao i fariseji. Vanjština bez reforme srca.

Šta je bitno da Uskrs slavim i novmbru.

Ja ga slavim svake nedelje...
Datum nije bitan.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Za mene je prakticno svaki dan uskrs, svako jutro kad ustanem, verovatno posdvesno zahvalim Gospodu na tom dragom poklonu. Iskreno govoreci, jedva cekam da odem odavde. Kada bih kojim slucajem otkrio da reinkarnacija zaista postoji, licno nih se samounistio. Genaralno gledano da se svaki put radjam, da bih proziveo jedno te isto, a da pri tome nemam ni mrvicu secanja zasto sam ovde, pa jos na sve to kako se Otac krije, za mene je besmisleno.
Kao, stvoren sam, a onda me kao neko gleda preko monitora kako se ponasam, pa ako sam los, e onda hajd u vulkansku vatru malo, na pecenje ili cengele.
Ko da sam ja na civiluku ovde za tudje stosove. Oduvek sam mrzeo kad me neko laze i to ne jednom, nego non-stop. Po svemu sudeci, bice da smo svi mi ucesnici u nekom "Multiplejeru", prikaceni za neki zubarski stolac za naprednim pracenjem. Sami pisemo bajkicu u kojoj zivimo, kriveci programera ili nekog tamo , za ovo ili ono. Svejedno srecan Uskrs svima, znacilo to pobedu na bilo kakav naci nad smrcu ili ne. Rakiju molim...
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Сваки дан! Али Пасха се није обележавала произвољно, све у Старом завету је Бог тачно рекао. Црква је у односу на јеврејски календар одређивала. Секташи могу да пишу глупости као и обично, кога занима тај и нађе не слушајући јеретике којима ништа није битно око симболике. Њима шта каже америчка "централа" - то је закон и пророци. Тако и Педесетница пада исто као и Јеврејима.


Ускрс или Васкрс (стсл. въскръсъ, ређе и донекле арх. Велигдан) највећи је хришћански (црквени) празник којим се прославља Исусов повратак у живот — васкрсење. По хришћанском веровању, то се десило трећег дана после његове смрти, укључујући и дан смрти: тј. прве недеље после Великог петка. То је покретни празник и празнује се после јеврејске Пасхе (хебр. pessach) у прву недељу после пуног месеца, који пада на сам дан пролећне равнодневнице, или непосредно после ње. Код источних хришћана, Ускрс најраније може да падне 4. априла, а најкасније 5. маја, а код западних хришћана увек пада између 22. марта и 25. априла.

Из историјских разлога (да датум Ускрса за све православце одређује Јерусалимска патријаршија, која се и даље држи Јулијанског календара), и цркве које иначе користе Грегоријански календар за све друге празнике (нпр. Божић), као што су Грчка, Румунска и др. славе Ускрс по Јулијанском календару.

naša Pasha.jpg


Исправно се сматра да су Духови рођендан Цркве. Празнују се 50. дана после Пасхе, Васкрса, па се зову и Педесетница. Овај хришћански празник одговара јеврејском празнику Педесетнице, која се светковала као Празник седмица (недељā) или Празник жетви (Излазак 34,22), исто у 50. дан после Пасхе.

У време јеврејског празника у јерусалимском храму, поред молитава и жртвоприношења, читани су одређени одељци из Мојсијевог закона и из других библијских књига (касније и из Талмуда). Као и на Пасху и на Празник сјеница, и на Педесетницу сви одрасли Јевреји (мушкарци) били су обавезни да походе храм у Јерусалиму.

У новозаветној цркви на Педесетницу се светкује спомен на силазак Светога Духа на апостоле. То је један од највеличанственијих хришћанских празника још из апостолског времена (Дела апостолска 2,1-22). Богослужења на Педесетницу се одликују вечерњом службом, која се служи у наставку Литургије, као спомен на то што су се апостоли одмах разишли по свету да проповедају нову науку; на њој се читају молитве св. Василија Великог, у којима се Црква моли за даривање Духа благодати, за исцељење телесних и душевних тегоба, и да нас оне све удостоји Царства небеског.

На овај празник, назван и Тројице, јер се физички појавило и Треће Лице Свете Тројице – Свети Дух,

протођакон Радомир Ракић​
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top