Urinarne infekcije

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Urinarne infekcije: Kako da sačuvate bešiku od prehlade


Hladni dani pogoduju infekcijama mokraćnih puteva, ali postoji način da se bolna upala zaustavi, a neugodne tegobe ublaže.





Ako ste skloni infekcijama mokraćnih puteva, trudite se da pijete što više vode, jer tečnost pomaže ispiranju bakterija iz urinarnog trakta. Važna je i pravilna intimna higijena. Izbegavajte upotrebu antibakterijskih sapuna i penušavih kupki, jer ta sredstva mogu da nadraže mokraćnu cev i da podstaknu bakterijsku infekciju.

Žene naročito treba da se pridržavaju ovih saveta jer su one podložnije upalama mokraćnih puteva. Tokom hladnih dana naročito treba se čuvaju od upale bešike, cistitisa, koju prate izrazito neugodne tegobe.

Cistitis medenog meseca

U 90 odsto slučajeva cistitis uzrokuje bakterija ešerihija koli, koja je prirodno nastanjena u crevima i zapravo je deo „dobre“ crevne flore. Međutim, zbog blizine mokraćnog otvora i debelog creva, ova bakterija lako može da inficira bešiku. Takođe, uretra je kod žena kraća nego kod muškaraca, pa bakterije brže dospevaju do mokraćnih puteva. Ovo ujedno objašnjava i zašto su žene osetljivije na upalu bešike.

Cistitis počinje naglo, s izraženim smetnjama pri mokrenju. Infekcija uzrokuje učestalo i bolno mokrenje, praćeno peckanjem i žarenjem. Pošto su upalom najviše zahvaćeni mišići koji stežu završetak mokraćne cevi, često se javlja neprijatan pritisak u donjem delu stomaka.

Uzrok infekcije mokraćnih puteva može da bude i polni odnos, i tada se javlja tzv. cistitis medenog meseca. Pojedine žene osećaju simptome upale ili bol pri mokrenju nakon svakog seksualnog odnosa. Simptomi su kratkotrajni i posledica su razmene bakterijske flore između muškarca i žene, a obično traju par dana i nestaju do ponovnog odnosa.

Redovno praznite bešiku

Kod težih oblika cistitisa može doći do pojave krvi u mokraći ili njene promenjene boje. Povišena temperatura, bolovi u leđima ili slabinama takođe mogu da ukažu na ovaj problem. Lekaru se javite čim osetite prve simptome jer se bolest u ovoj fazi lakše kontroliše, a manja je i mogućnost da se infekcija proširi na okolne organe, pre svega na bubrege. Važno je da se antibiotik terapija sprovede do kraja kako bi se upala potpuno izlečila. Takođe, treba da usvojite naviku da mokrite na svaka dva sata, jer se tako bakterije ispiraju iz bešike.

Nadoknadite vitamine





Osim bakterija, uzrok cistitisa može da bude i alergijska reakcija na pojedine lekove. Stroge dijete često mogu da budu uzrok upale, jer nedostatak vitamina i minerala slabi imunološki sistem. Redovnim uzimanjem vitamina C smanjuje se mogućnost razmnožavanja bakterija u bešici.

Ženama u menopauzi cistitis može da postane hroničan problem, koji se uprkos lečenju neprestano ponavlja. Razlog je starenje površinskog tkiva na sluzokoži mokraćne cevi, koje postaje podložnije bakterijskim upalama.

Šta otvara put bakterijama

bolesti koje slabe imunološki sistem

manjak estrogena kod žena u menopauzi

pojačana polna aktivnost

stres

preterivanje s alkoholom

donji veš od sintetike

tesne pantalone

sedenje u slanim i penušavim kupkama




Izvor: Zdravlje
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kegelove vežbe rešavaju ženske urinarne probleme

Blic žena

Jedan od najčešćih uroloških problema kod žena, inkontinencija, odnosno nevoljno oticanje mokraće, leči se vežbama poda male karlice, ali i elektrostimulacijom, klasičnim hirurškim zahvatima i neinvazivnim intervencijama.

6357_mokrenje_hf.jpg


Dnevno pijte šest-sedam čaša vode. Višak tečnosti opterećuje bešiku i otežava kontrolu mokrenja, a manjak smanjuje elastičnost bešike


Inkontinencija je zdravstveni problem koji nastaje usled slabljenja mišića i vezivnog tkiva karličnog dna, a karakteriše ga nevoljno oticanje urina. Većina žena se s ovim problemom prvi put sreće po ulasku u petu deceniju života, a tegobe s godinama postaju sve izraženije. Na sreću, inkontinencija nije neizlečiva, naročito ako se dijagnoza postavi na vreme, u početnoj fazi. Dijagnoza se postavlja detaljnim razgovorom sa pacijentkinjom, kliničkim pregledom i neophodnim funkcionalnim pretragama.
Konvencionalno lečenje inkontinencije, ali i nove hirurške metode, bili su tema nedavno održanog skupa urologa u Beogradu kojem su prisustvovali vodeći domaći stručnjaci iz ove oblasti, čuveni dr Ervin Kocjančič, profesor sa Univerziteta „Ilinois“ u Čikagu, i prof. dr Bruno Frea, direktor Univerzitetske urološke klinike u Udinama.


TRI TIPA INKONTINENCIJE
– Do slabljenja mišića i vezivnih struktura koje uzrokuje inkontinenciju dolazi tokom trudnoće, usled teškog porođaja, zbog prekomerne telesne težine, u menopauzi, nakon operacija materice i drugih operacija u maloj karlici, konsitucionalne sklonosti... – objašnjava dr Saša Tomović, specijalista urologije iz Kliničko-bolničkog centra „Zvezdara“.
1. Urgentna inkontinencija predstavlja nemogućnost zadržavanja urina u situacijama kada je potreba za mokrenjem neodložna. Tada, ukoliko žena ne stigne ne vreme do toaleta, dolazi do nevoljnog ispuštanja manje količine urina, dodaje doktor.
2. Stres inkontinencija je nevoljno ispuštanje mokraće usled povećanog pritiska u stomaku, kijanja, kašljanja, pri hodanju, trčanju, podizanju tereta... U početku su količine ispuštenog urina male, ali se s godinama povećavaju.
3. Mešovita inkontinencija predstavlja veoma čest i složen problem za dijagnostikovanje i lečenje. To su udružena oba prethodna tipa inkontinencije.

POROĐAJ OPTEREĆUJE BEŠIKU
– Od inkontinencije urina prvenstveno pate žene, jer je njihova karlica drugačija od muške, prilagođena trudnoći i porođaju, i zato što su reproduktivni organi u neposrednom kontaktu sa organima za mokrenje. Spoljašnji mokraćni kanal je kraći od muškog, a trudnoća i porođaji dodatno opterećuju okolna tkiva i organe, pa sve to dovodi do slabljenja mišića karličnog dna i razvoja stres inkontinencije – objašnjava dr Saša Tomović i naglašava da žene s ovim problemom treba da se obrate urologu, a po potrebi i ginekologu.

NOVI ZAHVATI, TRAJNO IZLEČENJE
Kod svih pacijentkinja primenjuje se isti protokol lečenja. Uvek se počinje Kegelovim vežbama i elektrostimulacijom, ponekad su potrebni i specifični lekovi, tzv. antiholinergici. Ukoliko je poboljšanje blago ili neznatno, radi se operacija.
– Do sada je operativno lečenje podrazumevalo klasične zahvate i vanstandardne metode koje su bile minimalno invazivne. Novinu u lečenju inkontinencije predstavlja ugradnja „aris traka“ i specijalnih „novasilk mrežica“. Ugradnjom traka od veštačkih materijala obezbeđuje se potpora karličnom dnu, a sama intervencija traje deset do 15 minuta. Pacijenkinjama s narušenom anatomijom male karlice (spadom dela mokraćne bešike) preporučuje se ugradnja „novasilk mrežica“, kao jedino trajno rešenje. Ova operacija traje od 45 do 60 minuta, a pacijentkinje ostaju u bolnici najduže tri dana – objašnjava dr Tomović i izražava nadu da će se ovi zahvati uskoro obavljati o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje.


NEŠTO MOŽETE DA URADITE I SAME
- Dnevno pijte šest-sedam čaša vode. Višak tečnosti opterećuje bešiku i otežava kontrolu mokrenja, a manjak smanjuje elastičnost bešike.
- Izbegavajte čaj, kafu, sokove i alkohol jer nadražuju mokraćnu bešiku i pojačavaju nagon za mokrenjem.
- Ne pijte ništa dva do četiri sata pre odlaska na spavanje.
- Ukoliko imate višak kilograma, smršajte. Imaćete bolju kontrolu nad mišićima.
- Ukoliko pušite, prestanite. Nikotin smanjuje prokrvljenost organa i podstiče kašalj.
- Nosite pamučni veš i odeću koja se brzo i lako skida pri odlasku u toalet.
- Nosite specijalne uloške koji upijaju urin.


NAUČITE KEGELOVE VEŽBE
Mišići sa dna karlice izuzetno su važni i zato ih treba ojačati specijalnim, Kegelovim vežbama jer se tako makar delimično uspostavlja ili poboljšava kontrola mokrenja. Vežbe su jednostavne, lako se uče i mogu da se rade uvek i na svakom mestu.
Prva vežba
Stisnite mišiće dna karlice, zadržite ih tri sekunde, opustite ih i nakon tri sekunde sve ponovite deset puta. Vežbu treba da radite tri puta dnevno. Postepeno produžavajte vreme zadržavanja mišića.
Druga vežba
Stiskajte i opuštajte mišiće što brže možete. I ovu vežbu radite tri puta dnevno.
Treća vežba
Zamislite da se vozite liftom od prizemlja do petog sprata. Kad „krenete“ počnite lagano da stežete mišiće i postepeno pojačavajte intenzitet, sve do petog sprata. Zatim zamislite da se spuštate i lagano, ravnomerno opuštajte mišiće.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Breza – snažan diuretik i lek za urinarne infekcije

Breza – snažan diuretik i lek za urinarne infekcije

Blic žena


Od svih delova breze u lekovite svrhe najviše se koristi lišće jer ima snažno diuretičko dejstvo. Posebno se preporučuje za lečenje bakterijskih infekcija urinarnog trakta i kod uretritisa.

9872_brezaweb-foto-Shutterstock_if.jpg


Ako imate problema sa srcem ili bubrezima, ne smete da pijete čaj od lišća breze jer su u takvim slučajevima neželjena dejstva prilično opasna


Breza je od 10 do 25 metara visoko drvo s tankim, vitkim grančicama i belom glatkom korom, koja se može ljuštiti na tanke listiće. Listovi na peteljkama su trouglasti i zašiljeni, a cvetne rese dugačke od tri do četiri centimetra.
Aktivni sastojci u lišću su uglavnom flavonoidi, a osim njih i esencijalna ulja, pelini, tanini, saponini i vitamin C.
Biljni sok breze sadrži stimulatore biljnog rasta, organske kiseline i soli. Kora drveta bogata je betulinom, poznatim i kao brezin kamfor. Smola je bogata fenolima, i to krezolom i gvajakolom.


ŠTA JE LEKOVITO
Od svih delova breze u lekovite svrhe najviše se koristi lišće jer ima snažno diuretičko dejstvo. Posebno se preporučuje za lečenje bakterijskih infekcija urinarnog trakta i kod uretritisa. Osim toga, lišće ima blago dezinfekciono dejstvo, pa se koristi i protiv ukočenosti mišića. Iako u ovom momentu ne postoje medicinski dokazi za to, dosta ljudi veruje da korišćenje lišća breze pomaže kod reumatizma i gihta.


ZA ŠTA SE KORISTI
Čaj od brezinog lišća često se upotrebljava za prolećne tretmane pročišćavanja organizma jer ispira soli, pesak i kamenje iz bubrega. Kaže se da redovno korišćenje biljnog soka breze stimuliše rast kose tako što se utrljava u kožu glave, a pranje lica čajem od lišća breze može poboljšati ten.
Ako imate problema sa srcem ili bubrezima, ne smete da pijete čaj od lišća breze jer su u takvim slučajevima neželjena dejstva prilično opasna.


ČAJ ZA IZBACIVANJE TEČNOSTI
Naspite šolju kipuće vode preko pune kašičice sušenog lišća breze. Ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procedite. Pijte četiri šolje dnevno, između obroka. Nakon čaja popijte i šolju vode.


TRETMAN ZA PROČIŠĆAVANJE KRVI
Pripremite mešavinu od 35 g lišća breze, 70 g izdrobljenog semena komorača, 70 g lišća matičnjaka, 35 g ploda divlje ruže, 35 g cvetova zove i 35 g ljubičice. Kašičicu čajne mešavine prelijte šoljom vrele vode. Ostavite da stoji deset minuta, pa procedite. Pijte tri šolje dnevno u periodu od četiri do šest nedelja da biste pročistili organizam.


PROTIV UPALE PROSTATE
Pomešajte po 30 g lista breze, uve, preslice i 10 g cveta podbela. Supenu kašiku mešavine kuvajte oko 5 minuta u 2 dl vode, poklopite i ostavite da stoji petnaestak minuta. Procedite i pijte mlako. Čaj pijte dva-tri puta dnevno u toku dana pre jela.




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Izbegnite infekcije na kupalištima

Kupanje na bazenima može da bude pravo uživanje, ali i mesto na kome se veoma lako i brzo šire razne infekcije. Kako da se zaštitite od najčešćih infekcija na bazenu.

1.jpg

Voda u bazenima je hlorisana toliko da se teško mogu dobiti infekcije tokom samog plivanja, mada ipak postoje neki mikroorganizmi otporni na hlor i oni mogu da predstavljaju problem. Ono na šta najviše treba da obratite pažnju jesu svlačionice, toaleti i tuš-kabine, jer se tu mikroorganizmi najčešće zadržavaju.

PLIVAČKO UHO
Na bazenima može doći do upale spoljašnjeg uva, koja se naziva još i plivačko uho. Plivačima se savetuje da po izlasku iz bazena sipaju antiseptik kapi u uvo, a svim ostalima da izbegavaju korištenje štapića za uši - kaže dr Ljiljana Čvorović, specijalista ORL u KBC “Zemun”.

INFEKCIJE OKA

Jedna od najčešćih letnjih infekcija oka je konjuktivitis. Zato je važno da ronite zatvorenih očiju, a za svaki slučaj kod kuće imate kapi protiv infekcije.
- Preventivno je potrebno sipati „veštačke suze“, a oko se može pripremiti i korišćenjem troprocentne borne kiseline. Taj rastvor se koristi i kad do infekcije dođe - kaže dr Mirjana Lapčević, lekar DZ“Voždovac”.

URINARNE INFEKCIJE

- Ako ste podložni urinarnim infekcijama, potrebno je da veče pre odlaska na bazen popijete dve tablete uroantiseptika, kao što je „baktrim“ - savetuje dr Mirjana Lapčević. Simptomi su učestalo i bolno mokrenje, mala količina urina, bol i osećaj neispražnjenosti bešike. Za žene je veoma važno da posle kupanja promene kupaći kostim, jer je vlažan materijal idealan za razvoj brojnih infekcija.

ATLETSKO STOPALO
Najčešća infekcija kože koja se može dobiti na bazenu je gljivična infekcija stopala poznata kao atletsko stopalo.

- Da bi se sprečila pojava atletskog stopala, neophodno je proći kroz sanitarnu zonu pre ulaska u bazen, da dezinfikujemo i plastičnu obuću koju ćemo koristiti tokom tuširanja i tokom hodanja po prostoru oko bazena i svlačionici. Takođe je važno da se istuširamo pre ulaska u bazen i posle izlaska- kaže dermatovenerolog dr Gorana Isailović.

INFEKCIJE KOŽE
Tokom boravka na bazenima, zbog prekomerne upotrebe hlora može doći do iritacije kože sa pojavom svraba kod osoba sklonih alergijama sa suvom kožom. Može doći i do promene boje kose, koja od hlora dobija zelenkastu nijansu - kaže dr Isailović.

Šta pomaže

- Tuširajte se pre ulaska i nakon izlaska iz bazena (čuvate i druge i sebe)
- ako imate osetljiv urinarni trakt, veče pre bazena popijte uroantiseptik
- ne koristite štapiće za uši
- ne gledajte pod vodom dok ronite u bazenu
- kupite kvalitetne papuče i gledajte da su vam stopala suva
- ne sedite na mokrom peškiru i u mokrom kupaćem kostimu
- ako osetite neke tegobe posle odlaska na bazen, javite se lekaru

Izvor: Blic žena
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
U toalet na svaka tri sata

Urinarna infekcija može da se spreči i da se zaustavi razmnožavanje bakterija. Ne treba koristiti parfimisane sapune, pudere, dezodoranse, kupke i pene za kupanje

17782020003293809502.jpg


PROMENE temperature, hladnija jutra i večeri, kao i neadekvatna odeća pogoduju razvoju urinarnih infekcija, naročito kod onih koji su skloni ovakvim tegobama. Procenjuje se da dve trećine žena barem jednom u životu ima urinarnu infekciju, a češća je kod trudnica, žena u menopauzi i postmenopauzi, starijih osoba i dijabetičara. Urinarne infekcije mogu da se jave i u slučaju oslabljenog imuniteta, stresa, napora ili neke druge infekcije, što sve zajedno dovodi do smanjenja otpornosti sluzokože urinarnog trakta.


Jedna od najvažnijih mera zaštite od urinarnih infekcija je pravilna higijena, a poželjno je i češće pražnjenje bešike, najbolje u intervalima od tri sata. Suzdržavanje od izbacivanja urina može da dovede do rastezanja i slabljenja bešike, a na taj način smanjuje se njena sposobnost da isprazni sav urin, a ostaci urina povećavaju mogućnost infekcije.


Simptomi urinarne infekcije mogu da budu blagi, ali mogu i da izostanu. Upala obično počne iznenadnim bolom i osećajem težine u mokraćnoj bešici. Sa bolom i pritiskom u donjem delu trbuha javlja se i potreba za učestalim mokrenjem, što je odbrambena reakcija organizma koji na taj način želi da se oslobodi bakterija. Prisutan je i osećaj pečenja pri mokrenju. Urin je specifičnog, neprijatnog mirisa, beličast, mutan, čak i sa crvenkastim primesama ukoliko ima krvi. Sve ovo može da prati blago povišena temperatura, a nije neuobičajena ni pojava drhtavice i iscrpljenosti.


Simptomi


Žene obično osećaju neprijatan pritisak iznad pubične kosti, a muškarci imaju osećaj punoće u predelu analnog otvora. Groznica se obično ne javlja kod infekcije bešike ili mokraćovoda, češće je pratilac infekcije bubrega, kada se javljaju i druge ozbiljne komplikacije - bol u leđima ili boku i neposredno ispod rebara, a javlja se i osećaj gađenja i povraćanja.


Higijena


Žene bi trebalo da se peru od napred prema nazad jer se tako štiti mokraćni kanal od bakterija koje se nalaze oko anusa. Genitalije treba prati mlakom vodom jednom dnevno, i pre i posle seksualnog odnosa. Bolje je tuširanje od ležanja u kadi, jer bakterije mogu da se šire i u vodi. Ne treba koristiti parfimisane sapune, pudere, dezodoranse, kupke i pene za kupanje. Da bi se izbegao razvoj bakterija u menstrualnoj krvi, redovno treba menjati uloške. Tamponi se ne preporučuju.


Tečnost


Osobe koje su podložne infekcijama treba da piju dosta tečnosti, najmanje oko osam čaša vode dnevno. Povećano uzimanje tečnosti podstiče mokrenje kojim se iz mehura izbacuju bakterije. Mogu da se uzimaju i nezaslađeni sokovi od borovnice i brusnice.


Vitamin C


Treba povećati unos vitamina C, jer usporava rast bakterija u bešici. Najbolje je izbegavati alkohol, kafu, šećer, čokoladu. Mlečni proizvodi, predstavljaju idealnu podlogu za razmnožavanje bakterija.


Sintetika


Ostaci praška za veš ili omekšivača na odeći mogu da izazovu alergijsku reakciju i iritaciju inače osetljive, intimne regije, zbog čega ona postaje podložnija infekcijama. Treba voditi računa da se ne nosi sintetički donji veš jer sintetička vlakna zadržavaju vlagu i toplotu, što pogoduje razvoju bakterija. Treba nositi pamučni donji veš i komotniju odeću.


Čaj


Za urinarnu infekciju treba piti dva litra čaja od breze, kukuruzne svile, uve, bosiljka, peršuna ili drugih biljaka, jer podstiču češće mokrenje, a samim tim i izlučivanje bakterija iz organizma. Brusnica je vrlo efikasna u lečenju urinarnih infekcija naročito onih koje izaziva ešerihija koli, jer sprečava lepljenje bakterija za zid mokraćne bešike i tako podstiče njihovo izlučivanje. Zbog visoke koncentracije kalijuma, kopriva je odličan diuretik za čišćenje mokraćnih puteva i ostalih organa urinarnog trakta. Čaj se priprema od mladih listova koprive koji se kuvaju 15 minuta u vodi. Čaj se zatim procedi, po želji zasladi, i pije čitav dan. Tako konzumiran olakšava mokrenje i jača imunitet.

(Večernje novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Cvekla i jogurt izbacuju bakterije

Dobro izbalansirani obroci mogu da pomognu i da se ublaže simptomi urinarnih infekcija. Kafa i čokolada nepovoljno deluju na upalu mokraćnih puteva, pa ih treba izbegavati. Pijte što više čajeva

hCTtzjy.jpg


KOD urinarnih infekcija najvažnije je "isprati" organizam velikim količinama tečnosti, kako bi se izbacile kolonije bakterije ešerihije koli, glavnog uzročnika upale mokraćnih puteva. Zato se u tim slučajevima preporučuje pijenje biljnih čajeva (urološki čaj) i vode uz prirodne sokove od brusnice i borovnice.

Pored tečnosti, za čišćenje bakterija važna je i ishrana, jer pojedine namirnice zbog svog sastava mogu da poboljšaju stanje, ali i da pogoršaju simptome. Takvi su kafa i čokolada, čiji pojedini sastojci deluju nadražujuće na upaljena tkiva.

Kao što kafa i čokolada nepovoljno deluju na upalu mokraćnih puteva, tako postoje i neke namirnice koje se preporučuju u ishrani, sve dok traje infekcija.

PREPORUČUJE SE

Badem, belo meso, bundevino ulje, cvekla, jaja, ječmena kafa, jogurt, kokos, kopriva, kupusnjače, sočivo, lešnik, mahunarke, maslinovo ulje, šargarepa, orasi, pastrmka, semenke, sveži kravlji sir, uljana repica, voda.

NE PREPORUČUJE SE

Agrumi i citrusno voće, čokolada, jagode, kafa, sirće, paradajz, šumsko voće, zaslađeni gazirani napici.

Primer jelovnika svakog dana

NEDELjNI JELOVNIK

Potrebno je koristiti što više zelenog povrća, a svakog dana treba uzimati dve kašičice maslinovog ulja. Dozvoljeno je vrlo umereno pijenje vina (najviše 1,5 dl dva puta nedeljno). Za doručak pojedite dva dvopeka i namaz od svežeg sira ili popijte čaj od brusnice sa kašičicom bagremovog meda ili napitak od cikorije i ječma. Za međuobrok odaberite jabuku, krušku ili kivi, a po podne acidofilno mleko i integralni keks.

PONEDELjAK
Ručak:
krastavci sa kiselim mlekom (150 g), pečena piletina (100 g), frape sa kivijem
Večera:
pastrmka na žaru (150 g), pečurke u umaku od crnog vina (80 g), ražani hleb (80 g), jabuka, čaša vina

UTORAK
Ručak:
salata sa mahunama, cveklom i kuvanim jajetom (200 g), tikvica na žaru (100 g), sladoled od vanile ili kruška
Večera:
dva kuvana ili pečena kukuruza, supa od pečuraka (100 g), ćuretina pripremljena u rerni (100 g), salata od brokolija i karfiola (70 g), kriška ražanog hleba (80 g), kefir

SREDA
Ručak:
rižoto sa dagnjama (150 g), zelena salata (80 g), puding od vanile, crni čaj
Večera:
piletina pečena na teflonu (100 g), kopriva na maslacu sa mlekom (80 g), cikorija (80 g), čaj od brusnice

ČETVRTAK
Ručak:
miso supa sa algama i tofuom (150 g), kuvani spanać i jaje sa uljem uljane repice (100 g), kriška hleba od celovitih žitarica, kokos
Večera:
testenina (80 g) sa mlevenim mesom (70 g), šargarepa sa limunom (150 g), kolač od jogurta sa cimetom (80 g), sok od borovnice

PETAK
Ručak:
varivo od šargarepe i sočiva (150 g), bareni brokoli (80 g), jedna šaka lešnika, zeleni čaj
Večera:
uštipci od soje (100 g), salata od mahuna sa cveklom (150 g), kukuruzni hleb (80 g), čaj od cikorije

SUBOTA
Ručak:
punjena pastrmka u sosu od crnog vina (150 g), pirinač (70 g), kiflice sa orasima, čaša crnog vina
Večera:
salata od piletine, maslina i celera (150 g), hleb sa suncokretovim semenkama (80 g), šaka lešnika, oligomineralna voda

NEDELjA
Ručak:
brancin pripremljen u rerni (100 g), bareni krompir i cikorija salata (120 g), mramorni kolač, čaša soka od brusnice
Večera:
kotlet sa žara (100 g), tikvice sa belim lukom (100 g), integralni hleb sa susamom (80 g), jedna kriška ananasa

Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top