Uradi sam - Lekovi za ribe

Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
968
Za sve one koji imaju mogućnosti a i volje da naprave sami sredstva za lečenje akvarijumskih riba evo malo instrukcije.Većina ovih preparata može da se nađe u apotekama i uglavnom su u slobodnoj prodaji a i apoteka može da vam napravi.


Sadržaj:

Akriflavin
Metilen plavo
Malahit zeleno
Mycopur
Sapromax
Tonic
Plavi bakar
FMC


Akriflavin - 5% vodeni rastvor

50g akriflavina
1000 ml vode
Dodaje se oko 2-5 ml na 100 l vode. Ako je infekcija teza, može i 10 bez problema.

Metilen plavo - 1% vodeni rastvor

10g metilen plavo
1000 ml vode
Najviše korišćeni preparat.

Dodaje se do 5 ml na 100 l vode. Vrlo je efikasan. Može da se nađe i kao 5% rastvor ali je onda doza manja. Bolje je koristiti 1% radi tačnijeg doziranja.

Ovde malo da pojasnimo nešto oko metilen plavog da ne bi bilo zabune.
Na tržištu postoje dva "slična" proizvoda i to Metilensko ili Metilen plavo i Metil plavo. Ko ne radi sa time lako pobrka stvari.

Metilen plavo (Metilensko plavo, Methylene Blue) je C16H18N3SCl x H2O za medicinu ili sve isto samo x3H2O tehnički i ovo mi koristimo u akvaristici.

Metil plavo (Methyl Blue) je C37H27N3Na2O9S3 i njega NE KORISTIMO i zato se dobro raspitajte šta nabavljate.

Malahit zeleno - 0,4% vodeni rastvor

4g malahit zeleno
1000 ml vode
Dodaje se do 5 ml na 100 l vode. Koristi se kao i metilen plavo.

Mycopur

2,1g akriflamina
0,15g bakar (II) hlorida
1,125g bakar (II) sulfata
1000 ml vode
Dodaje se 1 ml na 20 litara vode u trajanju od tri dana. U slucaju preventivne zaštite od napada plesni ikre, dodati samo jednom nedeljno 10 kapi ili 0,5 ml leka na 20 litara akvarijumske vode. Kada su ribe duže vremena bolesne koristi se u kombinaciji za antibioticima ali samo polovina od propisane doze.

Sapromax

5,5g akriflamina
0.5g bakar (II) sulfata -plavi kamen
0,1g bakar (II) hlorida
0,04g malahit zeleno
1000 ml vode
Dodaje se 1 ml na 100 litara vode. Sledeći dan još 0,5 ml na 100 litara vode

Tonic

Tonic (Tonik) je kombinacija lekova i deluje bolje nego gore navedena sredstva.

15g metilen plavo
0,3g malahit zeleno
25g akriflavina (ili 10 ml gore navedenog 5% akriflavina - radi lakšeg merenja)
0,4g Kinina
1000 ml
Dodaje se do 5 ml na 100 l vode.

Hemijska formula Kinina je C20H24O2N2 x 3H2O

Plavi bakar

10g metilen plavo
4g bakar sulfata
1000ml vode



FMC

Ovo je najjači lek iz ove serije i ja ga najviše koristim. Nepravilnom upotrebom dolazi do uginuća riba!

3.5g metilen plavo
3.5g malahit zeleno
1000ml 40%-tnog formalina
Formalin je 40% rastvor i obično, kao takav se nalazi u prodaji. Ako je blaži, treba preračunati sadržaj gore pomenutih komponenata.

Dodaje se do 2 ml na 100 l. Izuzetno je delotvoran za skoro sve bolesti riba koje se ovde pominju. Najbolje rezultate daje kada se kombinuje sa antibiotikom.

FMC je vrlo moćan ali i opasan i zato se i ne nalazi u komercijalnoj upotrebi nego samo profesionalnoj. Dozira se do 2 ml na sto litara a ako je infekcija velika onda manje, oko 1 ml jer ribe su već oštećene bolešću. Koristi se najviše tri dana zaredom mada je promena vidna nakon druge upotrebe. Ako nemate automatsku promenu vode, onda voda mora da se menja svakodnevno, recimo 1/4 ili više. Ja dodajem izmedju 5-10 ml na sto litara vode ali kod mene je stalna izmena vode 24/7/365.


izvor:akvaristika
 
Natrag
Top