Underclocking?

Član
Učlanjen(a)
07.08.2013
Poruka
282
Dobro je da si uspio da rijesis problem.
Ja sam imao slican problem na starom laptopu (Toshiba SPA 40).
Ventilator se palio tek na nekih 71 stepeni, nezz ali sa ti problemom laptop mi je sluzio punih 6 godina, cak radi i dan danas :D
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Cpu na 3GHz ti je bez sumnje intelov P4 sa prescot jezgrom. Toliko se pregrevaju da su ih svi po stranim forumima zvali PresHOT. I ja sam imao problema sa par njih koji ma sta da sam im radio nisu hteli u idle modu da sidju ispod pedesetak stepeni. Polirao sam podnozje coolera, bocne stranice na komp nisam ni vracao kada sam ih jednom skinuo i na kraju sam opet i ja obarao takt. Umesto Prescot-a nabavi Nortwood i radice hladan k'ó spricer na 3 i vise GHz. Koliko se secam prescot-u termalna zastita pocinje na nekih 102 stepena pa mi nije jasna ona slika sa temperaturom od 127 stepeni? Sto se opterecenja procesora tice prilikom gledanja flash videa sa interneta tu nema velike pomoci. Sa bilo kojom verzijom flash-a je isto pa nemoj gubiti vreme. Dobices par procenata CPU zauzeca manje ako video gledas preko internet explorera. On koristi svoju verziju flash-a koja je ""zrelija" i za nijansu bolje optimizovana od non-IE verzija. Ne ocekuj medjutim nista spektakularno. Najbolje resenje je naravno smanjenje rezolucije ispod 480.
 
Активиста
Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruka
2.845
DoMoga bas te i ne razumem najsjajnije, nisam kompatabilan da pricam o procesorima, na mom procesoru tamo gde se stavlja termalna pasta ne pise nista, da kupujem northwood procesor? a tu sliku sam postavio da znam da li da brinem, sto se tice flash-a na youtube-u mi rezolucija od 360p, 240p zauzima 100% CPU i to ne na fullscreen-u, moze li biti to do graficke, posto je moja integrisana, najjednostavnije sta da kupim da sredim, posto nemam tecni azot :)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.762
Pozdrav, imam intelov procesor koji radi na 3GHz, sto mi je jako puno i sto moj sistem hladjenja ne moze da ohladi, imam problem sa gasenjem jer iz bezbednosnih mera se kompjuter gasi na 80C (recimo youtube full screen dostize tu temperaturu, a za neku igru i da ne pricam), to mogu da promenim, ali ne bih da rizikujem, radije bih smanjio jacinu procesora na recimo 1.8Ghz, jer ne koristim nista zahtevno, pitanje je kako to da uradim, drugo pitanje je da li mi preporucujete to da uradim?
Hvala unapred.


Ako si strucan skini kuler sa hladnjakom sa procesora, ocisti ostatak paste sa hladnjaka i procesora zatim stavi novu pastu i dobro vrati hladnjak sa kulerom. U tvom slucaju ne sme procesor da radi na temperaturi od 80C, radna teperatura procesora je od 30do40C

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Активиста
Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruka
2.845
ne pomaze, od drugara sam uzeo procesor na neko vreme i odma sam osetio razliku, dok koristim svoj procesor kuler se usija toliko da moze i kafa da se skuva :)
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Da, da... to je stari "dobri" prescot, spreman sam da se kladim. Posto si vec menjao procesor kod sebe nisi totalni laik sigurno. Skini kuler, obrisi ga odozdo i pogledaj. Ako vidis bilo kakvu ogrebotinu prescot to ne prasta. Kupi u farbari parce najfinije smirgle (kosta oko 50 dinara) pa nadji neki ravan, najbolje stakleni predmet, velicine podmetaca za casu. Umotaj ga u smirglu pa navali da trljas podnozje kulera. Posle oko pola sata trljanja smirglu zameni polir pastom (imas nesto slicno u kupatilu, pasta za plocice i sl...) pa trljaj jos toliko. Tada ce ti kuler biti ispoliran. Dobro pazi kada ga budes vratio da sve hvataljke na nosacu dobro uhvate - to je neshvatljivo cest slucaj a temperatura pocesora onda ode u nebo. U biosu ili windowsima proveri da li se ventilator okrece onoliko puta koliko treba (proveri na internetu po oznaci ventilatora). Obavezno skini obe stranice na kompu (ja sam vec zaboravio i cemu sluze) i ako si sve uradio kako treba racunaj da ce temperatura tvog procesora biti oko 50 stepeni u mirovanju i oko 75 pod opterecenjem. Ako ti je sve prekomplikovano ili te prosto mrzi da trljas skini RMClock, CrystalCpuID ili neki slican program i obori takt na 2,4GHZ. Secam se koliko sam ja bio besan kada sam svoj prescot morao da downclock-ujem na 2,8 a sve, ama bas sve je bilo idealno - cisto, sveze i ispolirano. Cak je i pasta bila prava AC5. Taj CPU jednostavno dize temp do neba, na nekim plocama pogotovo.
Flash video sa neta ne koristi graficku vec ciste megaherce tvog procesora. Zato temperatura toliko skoci kada gledas youtube. Graficka kartica ti nece pomoci.
 
Активиста
Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruka
2.845
ja sam hteo da ofarbam kuler nekom bronzom da vidim sta ce da se desi, ali nisam je naso
uradicu nesto od navedenog, a da li da stavim i da se gasi na 90-95C, posto se po default-u gasi na 80C, hoce li stetiti ostalim komponentama i da li kad oborim takt procesora isto tako mogu da vratim na 3ghz?
hvala na odgovorima
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Ne koristi nikave bronze i sl. To ce samo pogorsati stvar. 90 - 95 stepeni nece zapaliti nista u tvojoj konfiguraciji ali ce joj dramaticno skratiti zivotni vek, dakle zadrzi 80 u podesavanju - to je dovoljno. Takt verovatno mozes menjati i u bios-u, to zavisi od tvoje maticne. Kako god da ga smanjis isto tako ces ga lako i podici, ne brini zbog toga.
 
Активиста
Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruka
2.845
problem resen :)
zanimljivo je kako, normalno je da je jedan ventilator na kuleru, e ja sam stavio jos dva preko tog jednog :) ta dva sam usrafio jedan na drugi jos samo da uzmem zicu da zakacim oba na glavnom, da ne stoji vodoravno
hvala svima jos jednom na pomoci ;)
 
Natrag
Top