Umrezavanje dva ili vise racunara

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Boki care,imam problem.Na jednom racunaru koji je bio u LAN-u radio sam reinstalaciju sistema.Kako sad da ga opet "vratim" u LAN.A u network connections nema LAN(Local Area Conection).
Pomagaj!!!

I da na tom racunaru nemogu da se povezen na internet :(

Ok......Po mom saznanju posto si povezao taj racunar sa lan kablom na net kreirao ti je mrezu i dobio si Local Area Conection.U mrezi imas 14 racunara,13 su povezani na net jedan nije (nazovimo ga zadnji).Potrebno je sledece...Dodeliti Ip adrese svim racunarima kao u tutorijalu....od 0.1 do 0.14...Zatim predzadnji povezati sa zadnjim koji nije na netu crossover kablom koji je isti kao lan ali mu je raspored vezivanja zica znatno drugaciji pa i ima drugu funkciju....(dakle nikako lanom vec Crossoverom)...

crossover.gif


crossover.gif


Posto si to obavio moras postaviti na zadnjem u Local Area Conection (Internet Protocol Properties) u delu Default Getawey Ip adresu predposlednjeg racunara)vezanog na net) i sto bi se reklo da otvoris kapiju da bi se video i ovaj zadnji.....Kada sve to obavis i upamtis po mom saznanju trebalo bi i on da bude u mrezi i videti se bez problema....

67184654.jpg


13263353.jpg



Medjutim problem ce nastati verovatno posto zauzmes kod predposlednjeg lan mesto crossover kablom i on nece biti povezan na net pa ce tu nastati prekid.....To ces resiti sa lan adapterom koji nisam siguran da ima u prodaji (kada sam nekada trazio nije ga bilo) ali mozes ga sam napraviti od onih lan uticnica za zid ,tako sam ja iskombinovao.....ili pak ubaciti dve mrezne kartice u predzadnji......

Ja sam imao slicnu situaciju tvojoj i ovo naravno nisam sve radio ,ali mislim da bi funkcionisalo bez problema a mislim i da ce se javiti neko ko je takvu situaciju imao i dati neku ideju ili resenje.....

Ja sam moj problem koji je bio isti kao ovaj jednostavno resio sa swicherom koji imas u gotovo svim racunarskim radnjma i kosta manje od 10e u zavisnosti koliko ima lan izlaza.....Jednostavno iz rutera ides Lan kablom u Swicher a iz njega razvuces ponaosob lan kablove do svakog racunara i resio si problem..On sam kreira i odrzava stabilnu mrezu......

10_100M_Ethernet_Switch_Hub.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
2
Dali moze tutorial za bezzicno povezivanje dva kompa.Koristim Thomson modem,na jednom je instaliran XP a na drugom Windows 7.
 
Natrag
Top