Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
:):);). Svakako pogledaj. Naravno da ne bih pisao o ovoj temi da bih izneo do sada već isti stav. Zato sam je i pokrenuo. pozz
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
kada se pripadnici Izraelskog naroda ponovo obrate.

Ti verujes da ce se obratiti?

Ali konkretno "telo Hristovo" u svim ovim praznicima predstavlja "isključivo žrtva". Dakle Pavle ukazuje da više nismo dužni držati ove delove praznika tj. one koji predstavljaju telo Hristovo.

To onda znaci da ja mogu drzati Pashu?

Medjutim, zasto u galatima kaze: "vi pomno drzite dane, mesece, vremena i godine, bojim se da sam se uzalud trudio oko vas" - zasto to kaze ako su praznici kao forma i dalje bili dozvoljeni osim zrtve?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nek si mu rekao :)

Ko da je to bitno.

To onda znaci da ja mogu drzati Pashu?

Medjutim, zasto u galatima kaze: "vi pomno drzite dane, mesece, vremena i godine, bojim se da sam se uzalud trudio oko vas" - zasto to kaze ako su praznici kao forma i dalje bili dozvoljeni osim zrtve?

To je baš upućeno pravosl. koji gledaju u kalendar i paganski shvataju dane, u crveno slovo, pa ako danas bude kiša biće rodna godina.

:). Tripo moj slabo procenjuješ motive i koristiš ad hok metodu u obračunu sa neistomišljenicima. Ok, imaš pravo ali nije dobar metod-moje mišljenje.

Pozdr
av.

Čime Jovan P. dokazuješ, svojom riječju, ja ni svoju riječ ne smatram bitnom ako nije dokazana Biblijom. Koliko ja znam o motivima je dokaz da sam pokrenuo tu temu o kojoj niste imali pojma većina vas, čak je i Laodikeja slabo znao o tome.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ti verujes da ce se obratiti?

I to sam sa bratom Tripom malo raspravljao mada je manje bitna ta tema za sad. Rekao sam da će se mnoštvo obratiti ne svi naravno. Mnogi i neće ali moje razumevanje Rimljana 11 je takvo.

To onda znaci da ja mogu drzati Pashu?

Baš tako. Naravno u Kološanima 2,16.17 se prvenstveno ukazuje na ono što se ukida a to su merei tj. delovi praznika, mladina i subota. Svakako to su žrtve i prinos("jelo" i "piće" iz Kol. 2,16). Ostalo lako se samo po sebi nameće. Svakako nikada nećemo pogrešiti kada držimo Biblijski praznik:).

Medjutim, zasto u galatima kaze: "vi pomno drzite dane, mesece, vremena i godine, bojim se da sam se uzalud trudio oko vas" - zasto to kaze ako su praznici kao forma i dalje bili dozvoljeni osim zrtve?

Zanimljiv stih. U Galatima 4,10 se pominju "dani", "meseci", "vremena" i "godine". E sad zanimljivo je to zašto se tako nabraja? Šta bi konkretno značili dani, šta meseci, šta vremena a šta godine? Teško se ovo uklapa u šemu subote, mladine i praznici jer ako bi izraz "dani" preveli na Subotu a recimo "meseci" na mladine, šta bi bila "vremena" a šta "godine"? Ako bi godišnji praznici bili "vremena" šta bi bile "godine"? Zašto bi se dva puta ponavljalo za godišnje praznike izrazi "vremena" i "godine". A čak i sam izraz "vremena" označava više godina a onda sledi izraz "godine" koji bi označavao jednu godinu te se time ruši poredak od manjeg ka većem vremenskom periodu. Jednostavno moramo voditi računa koji se izrazi koriste. Dakle pitanje je da li Pavle ovde govori uopšte o istom poretku praznika kao u Kološanima 2,16.17 kada ne koristi istu formulu a takođe vremenski poredak u Galatima je takav da se uopšte ne može ni steći utisak da Pavle koristi sličnu formulu kao u Kološanima 2,16.17 samo možda na malo drugčiji način jer redosled poslednja dva jasno ukazuju da se moraju razmatrati drugačije opcije. Očigledno se na radi o ustaljenom Biblijskom redosledu praznika već na nešto drugo. Istina neodređenije nego u Kološanima 2,16.17 pa zato ne možemo ni žuriti sa zaključkom da se radi suboti ili ostalim Biblijskim praznicima.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Čime Jovan P. dokazuješ, svojom riječju, ja ni svoju riječ ne smatram bitnom ako nije dokazana Biblijom. Koliko ja znam o motivima je dokaz da sam pokrenuo tu temu o kojoj niste imali pojma većina vas, čak je i Laodikeja slabo znao o tome.

Moje neko mišljenje za neke tvoje komentare ne za sve svakako. Ali opet kažem važno je da diskutujemo na osnovu Pisma i to se slažem sa tobom a opet kažem svako za sebe neka prosudi kakakv utisak ostavljaju komentari koje šaljemo. Ne bih sudio previše. Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
I to sam sa bratom Tripom malo raspravljao mada je manje bitna ta tema za sad. Rekao sam da će se mnoštvo obratiti ne svi naravno. Mnogi i neće ali moje razumevanje Rimljana 11 je takvo.



Baš tako. Naravno u Kološanima 2,16.17 se prvenstveno ukazuje na ono što se ukida a to su merei tj. delovi praznika, mladina i subota. Svakako to su žrtve i prinos("jelo" i "piće" iz Kol. 2,16). Ostalo lako se samo po sebi nameće. Svakako nikada nećemo pogrešiti kada držimo Biblijski praznik:).



Zanimljiv stih. U Galatima 4,10 se pominju "dani", "meseci", "vremena" i "godine". E sad zanimljivo je to zašto se tako nabraja? Šta bi konkretno značili dani, šta meseci, šta vremena a šta godine? Teško se ovo uklapa u šemu subote, mladine i praznici jer ako bi izraz "dani" preveli na Subotu a recimo "meseci" na mladine, šta bi bila "vremena" a šta "godine"? Ako bi godišnji praznici bili "vremena" šta bi bile "godine"? Zašto bi se dva puta ponavljalo za godišnje praznike izrazi "vremena" i "godine". A čak i sam izraz "vremena" označava više godina a onda sledi izraz "godine" koji bi označavao jednu godinu te se time ruši poredak od manjeg ka većem vremenskom periodu. Jednostavno moramo voditi računa koji se izrazi koriste. Dakle pitanje je da li Pavle ovde govori uopšte o istom poretku praznika kao u Kološanima 2,16.17 kada ne koristi istu formulu a takođe vremenski poredak u Galatima je takav da se uopšte ne može ni steći utisak da Pavle koristi sličnu formulu kao u Kološanima 2,16.17 samo možda na malo drugčiji način jer redosled poslednja dva jasno ukazuju da se moraju razmatrati drugačije opcije. Očigledno se na radi o ustaljenom Biblijskom redosledu praznika već na nešto drugo. Istina neodređenije nego u Kološanima 2,16.17 pa zato ne možemo ni žuriti sa zaključkom da se radi suboti ili ostalim Biblijskim praznicima.

Dobro jeste dosta neodredjeno, ali svakako govori o zakonu, i spominje vremena, godine, mesece i dane..
To su svakako praznici..

Sad moj stav nije nikad ni bio kompletno ukidanje praznika, jel da je to ucinjeno (a nije), ne bi ni Pavle odrzavao praznike.

Ipak smatram, da ti praznici nisu obavezni za drzanje, jer ako jesu , onda bi morao menjati kompletnu adventisticku teologiju, i postati delom Jevrejin.

A ako ti u njih ubrajas i subotu, onda ni ona nije obavezna, vec je mozes drzati..

A to je oduvek bio moj stav, drzanje nekog praznika pa i sedmicne subote je izbor pojedinca..

To i Pavle lepo kaze: "jedan veruje da je jedan dan iznad drugoga a drugi drzi sve dane jednakim... svaki da bude uveren u svoju misao"!

Sad ako ti smatras da je subota obavezna a ostali praznici nisu, tu ces malo imati problema...

Sto se tice obracenja Jevreja i ja u to verujem...

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Dobro jeste dosta neodredjeno, ali svakako govori o zakonu, i spominje vremena, godine, mesece i dane..
To su svakako praznici..

Baš sam malo pogledao detaljnije Galatima sa posebnim osvrtom na izraz "vremena"-kairós. Naime ovde se radi o jednom neodređenom vremenu kalendarski već je ono određeno nekim činom, događajem koji se može i ponoviti ili jednom desiti ali svakako nije cikličan. Primer:"Zato dakle dok imamo vremena (kairós)da činimo dobro svakome;....",Galatima 6,10 ili "A u vreme (kairós)posla k vinogradarima slugu da mu dadu od roda vinogradskoga;....", Luka 20,10. Dakle, radi se o nekom vremenu u koji će se neki događaj zbiti kad bude najpogodnije vreme za to. Tako da očigledno ovaj izraz "kairos" se ne uklapa u šemu "dani, meseci, godine" jer Jevreji nisu imali praznike koje su slavili po nekom svom nahođenju već po kalendarsom ciklusu. Postoji mogućnost da se ovo odnosi na neke nebiblijske praznike ili možda na neke radnje koje su uveli u praksu na te neke dane biblijskih praznika(tipa postovi, nebiblijka jevrejska praksa itd...). Svakako ovo još treba izučiti.

Sad moj stav nije nikad ni bio kompletno ukidanje praznika, jel da je to ucinjeno (a nije), ne bi ni Pavle odrzavao praznike.

Slično u jednom postu sam izneo mišljenje.

Ipak smatram, da ti praznici nisu obavezni za drzanje, jer ako jesu , onda bi morao menjati kompletnu adventisticku teologiju, i postati delom Jevrejin.

A ako ti u njih ubrajas i subotu, onda ni ona nije obavezna, vec je mozes drzati..

A to je oduvek bio moj stav, drzanje nekog praznika pa i sedmicne subote je izbor pojedinca..

To i Pavle lepo kaze: "jedan veruje da je jedan dan iznad drugoga a drugi drzi sve dane jednakim... svaki da bude uveren u svoju misao"!

U Rimljanima 14,6 se navodi da smo slobodni da držimo "dane i da ih razlikujemo" kao i da "jedemo i nejedemo(postimo)" verovatno u tim danima ali da nikome ne namećemo. Ako bi se ovde radilo u suboti pod izrazom "dani" onda postoji problem ako sledimo logiku po kojoj Pavle ukida subotu u Kološanima 2,16.17 ukazujući da je ona sen. Ovde onda dozvoljava a tamo smatra pogrešnim držanje subote. Očigledno da u Rimljanima 14,6 Pavle ne misli na subotu nego na dane koje svako sebi odredi za post ("ko jede hvali Boga ko ne jede hvali Boga") i u tom kontekstu Pavle ovde govori. Naravno u Kološanima 2,16.17 Pavle ne ukida ni subotu ni praznike (jer i sam to sve poštuje) već žrtve a u Rimljanima govori o nečemu drugome.

Sad ako ti smatras da je subota obavezna a ostali praznici nisu, tu ces malo imati problema...

Upravo nesmatram jedne praznike važnijim od drugih.

Sto se tice obracenja Jevreja i ja u to verujem...

Da o tome i Ele Vajt piše. Ali svakako pre svega Biblija o tome govori.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Natrag
Top