Turističke vesti, informacije o putovanjima i razni saveti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Top 5 načina za besplatna noćenja

19. 11. 2010. 08:00h| Vestionline


Top 5 načina za besplatna noćenja


O da, i to je moguće! Ima načina na koje možete prespavati na putovanjima, a da ne platite ništa. A najbolje od svega je što nije reč o spavanju na klupi u parku. Neke od tih tehnika besplatnog spavanja uključuju to da se morate pridružiti nekom klubu ili mreži, ali šta je to u poređenju sa onim što vas očekuje...

110242_vacationtravel_f.jpg


Na stranici reidsguides.com navedeno je kako možete putovati i uštedeti novac:


Besplatno noćenje za mir u svetu
Doprineti svetskom miru na način da se promoviše bolje razumevanje među narodima u svetu ideja je mreže Servas. Svi zainteresovani putnici druže se međusobno, razmenjuju iskustva, doprinose razumevanju različitih kultura. Postoji mogućnost i razmene gostoprimstva, ali nije obavezno.


Bez obzira koliko imate godina, koje ste seksualne orijentacije, veroispovesti, nacionalnosti u ovoj ste organizaciji dobrodošli. Postanite njihov član, promovišite mir i dobićete besplatna noćenja.

Spavanje u samostanu
Mnogi samostani u Evropi nude mogućnost putnicima da prespavaju za nula dinara. Gostoprimstvo je jednostavno jedno od njihovih pravila. Takvi smeštaji nalaze se u posebnom delu samostana, u kojem se mogu kretati posetioci.


Samostani se retko nalaze u centru grada, obično su izolovani što sa sobom nosi dodatne pogodnosti - jedinstveno iskustvo i upoznavanje i onih delova grada koje mnogi turisti nisu u mogućnosti da vide. Postoji i vodič Europe's Monastery and Convent Guesthouses: A Pilgrim's Travel Guide u kojem možete pronaći sve potrebne informacije.

Noćenje na aerodromu
Spavanje na aerodromu više nije samo za siromašne i mlade backpackere. U današnje vreme ima ljudi svih dobi i finansijskih mogućnosti koji su spavali na podu aerodroma za nula dinara i odlučili da svoja iskustva o takvim avanturama podele s ostalima.


Na stranici sleepinginairports.net možete pronaći recenzije o spavanjima na aerodromima širom zemaljske kugle, od onih najboljih pa do najpaklenijih, zabeleženi su svi detalji o čistoći, ljubaznosti osoblja, ponudi i mogućnostima...

Dom na morskoj pučini
Ako volite da plovite, nemate ništa protiv avantura i novih iskustava možete se ukrcati na neki brod, pomagati posadi, ploviti, upoznavati nove destinacije i besplatno spavati. S obzirom da morate nešto raditi zauzvrat i nije totalno besplatno, ali niko od vas neće tražiti novac! Na stranici floatplan.com možete pronaći sve o tome.


Ti u moju kuću, a ja u tvoju
Zamena domova još je jedan od načina kako možete spavati negde za nula dinara. Home swapping funkcioniše na način da vi nekome pozajmite vašu kuću dok ste vi u njegovoj. Vi želite u London, a neko želi u Beograd, zašto se ne bi zamenili na nedelju, dve!? A postoji i specijalizovana stranica: homeexchange.com pa proverite šta se sve nudi.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Dres kod za daleka putovanja

24. 11. 2010. 08:00h| Putovanja.info


Dres kod za daleka putovanja

Kada odlazite da, kao turista, posetite neku daleku, egzotičnu zemlju, očekujete da ćete na tom putovanju upoznati nove ljude, njihovu kulturu i običaje. Ono što se prvo vidi je ponašanje i oblačenje na javnim mestima (koja nisu plaža), koje može da zasmeta i turistima i domaćinima. Zato treba biti pripremljen.

111203_100662222651801_f.jpg


Da li ste se ikada zapitali kako lokalno stanovništvo neke popularne turističke destinacije u Aziji ili na Bliskom istoku gleda na grupu zajapurenih turista koji obučeni u neobavezne trenerke, izlizane i iscepane farmerke ili šorceve, sa izbledelim kačketima na glavama i rancima najrazličitijih oblika i boja na leđima, opušteno obilaze njihove nacionalne spomenike i hramove?


U mnogim državama postoji jasno definisan kodeks oblačenja koji valja znati i, koliko je moguće, poštovati, bilo da ste na poslovnom sastanku, šetate ulicom ili ste pozvani na večeru kod prijatelja. Ako ne želite da privlačite pažnju dok bezbrižno razgledate istorijske znamenitosti u tim zemljama, izbegavajte suviše tesnu i kratku odeću, ili onu koja otkriva više nego što je potrebno.

U muslimanskim zemljama najvažnije pravilo glasi: kosa, vrat, ramena, ruke i noge treba da budu uvek pokriveni. Zato je dobro da pri ruci uvek imate veliku maramu, kojom ćete pokriti glavu i ramena.

57497_aerodrom--putnici_kf.jpg


AFRIKA I BLISKI ISTOK


Maroko - Mada u ovoj zemlji više ne važi pravilo pokrivanja žena na javnim mestima, na ulicama marokanskih gradova naići ćete na najrazličitije stilove odevanja. Ima žena koje još nose tradicionalne marame, ali i devojaka u farmerkama i bluzama izrazito modernog kroja i boja. Međutim, ovde zaista preziru šorceve, pa ih dok ste u Maroku nemojte nositi.

Egipat - Oko 90 odsto Egipćanki pokriva glavu kada su na javnom mestu, ali se to od turista ne očekuje. Važno je da ulicama Kaira ne šetate suviše razgolićeni i u šorcu. Pantalone i haljine, ili suknje preko kolena, savršen su izbor za posetu ovoj zemlji.

37147_nisaerodrom-nisstevan-lazarevic02_if.jpg


Dubai -
Kada se nađete u Dubaiu, jednom od najbogatijih arapskih emirata, brzo ćete shvatiti da osnovno pravilo pristojnog odevanja ovde nalaže da šalom prekrijete ramena, i da na sebi imate bar jedan firmirani odevni predmet! Uzgred, šal vam može biti od velike pomoći dok šetate velelepnim tržnim centrima i hotelima u ovom gradu, jer je u svakom zatvorenom prostoru u Dubaiu uvek prilično hladno, zbog moćnih rashladnih uređaja koji se nikada ne gase.


Kada ste na ulici, treba da pri ruci imate maramu ili šal za slučaj da se nađete u nekom od tradicionalnih sukova ili konzervativnijih delova grada, gde su mini suknje i šorcevi zabranjeni. Odeća za večernji izlazak treba da bude što glamuroznija, jer ovde obožavaju sjaj dijamanata i Svarovski kristala.

Jordan - Ako šetate ulicama Amana u haljini jednostavnog kroja, dugih rukava, koja prekriva vaša kolena, ili u tunici preko pantalona, ni po čemu se nećete izdvajati od lokalnih devojaka ili žena. U Jordanu je veoma popularan jednostavan i uredan izgled, tvrdi Džon Šoup, autor knjige "Kultura i običaji Jordana".
Ali, strankinjama sa dugom kosom on preporučuje da nose punđu, jer raspuštena kosa na javnom mestu smatra se vrlo nepristojnim ponašanjem i marama na glavi obavezan je modni detalj za žene.
orient

Sirija -
Za razliku od Jordana, u Siriji se retko viđa žena u pantalonama. Možda samo u delu Damaska, Salahija, sa mnoštvom kafića i diskoteka u koje zalaze mladi. Kada šetaju gradom ili odlaze na pijacu, većina ovdašnjih žena starijih od 40 godina glavu pokriva tradicionalnom maramom hidžab, ili, još bolje, "Hermesovim" šalom.


Jer, Sirijke obožavaju i rado oponašaju svoju prvu damu Asmu Asad koja je školovana na Zapadu i rado nosi "valentinova" odela, "šanelove" kostime i večnu malu crnu haljinu. Francuski modni nedeljnik "El" proglasio ju je najbolje odevenom suprugom jednog političara u 2008. godini. Pravilo pokrivanja na javnim mestima ne važi za strankinje koje su u turističkom obilasku zemlje. Od njih se samo očekuje doza poštovanje nacionalnih običaja. Dakle, kada izlazite, najbolje je da nosite duge rukave i duge suknje.
AZIJA

Kodeks oblačenja varira od zemlje do zemlje. Mini suknje i mala crna haljina dobro prolaze u mnogim delovima Azije, od Indonezije do Japana, ali ne treba zaboraviti da žene u Indiji i Pakistanu nikada ne otkrivaju noge.

I dok su šarene japanke pravi modni hit na ulicama Singapura, nikako ih ne treba nositi u kineskim gradovima, a u Indoneziji su rezervisane samo za plažu. Posle višedecenijske diktature uniformnosti, u Kini danas tolerišu i krajnje nekonvencionalan način odevanja. Zato se niko neće ni osvrnuti ako se na ulici pojavite u haljini ili bluzi sa dubokim dekolteom i golim leđima. Kao ni u Japanu ili Singapuru.

Naime, mladi Japanci odavno prate sve modne trendove i njih zaista više ništa ne može iznenaditi. I još nešto za kraj: kada ulazite u džamiju, budistički ili hinduistički hram - obavezno se izujte.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Jesenji odmor na vojvođanskim salašima

Jesenji odmor na vojvođanskim salašima

BLIC ŽENA

Iako već skoro godinu dana možemo da putujemo po Evropi bez viza, vikende sve češće provodimo u seoskom ambijentu, uživajući u tišini, netaknutoj prirodi i mirisima domaćih specijaliteta. Baš zbog toga salaši i etno-sela, kao simboli minulih vremena, postaju sve popularniji među srpskim, ali i stranim turistima. Nakon boravka u brvnarama, gde su osetili duh života s početka 20. veka, gosti se vraćaju kući preporođeni, s plućima punim svežeg seoskog vazduha.

11576_Majkin-salas-novo_hf.jpg


MAJKIN SALAŠ

Svi oni koji su željni tišine trebalo bi da obiđu „Majkin salaš“ ili „Cvetni salaš“ u blizini Palića. Oni su idealna mesta za odmor i porodične proslave uz čašicu dobre domaće rakije, tradicionalna jela i izvornu tamburašku muziku. Gurmani će na ovom salašu uživati u majkinoj ili baćinoj šnicli, izvrsnoj štrudli od maka ili višanja, ali i u jedinstvenom vinu od jabuke. Ukoliko želite da se oprobate u spremanju vojvođanskih specijaliteta, na raspolaganju će vam biti stara kućica s ognjištem, ali i pomoć ljubaznih domaćina. Salaš je sagrađen davne 1890, a većina predmeta i fotografija potiče baš iz tog perioda. „Majkin salaš“ je zapravo tradicionalni restoran domaće kuhinje, dok „Cvetni salaš“ ima 15 komfornih soba, salu za sastanke, saunu, bazen, ribnjak, sportske terene i školu jahanja. Svaka soba u „Cvetnom salašu“ uređena je u vojvođanskom stilu i nazvana je po jednom cvetu. Noćenje s doručkom u dvokrevetnoj sobi po osobi košta 1.450 dinara, a u cenu su uključeni osiguranje i boravišna taksa. Ukoliko želite samo da svratite i probate neki od izvrsnih vojvođanskih specijaliteta, jela na „Majkinom salašu“ kreću se od 150 do 950 dinara.

11573_dida-Hornjakov-salas-foto-zlata-vasiljevic_hf.jpg


DIDA HORNJAKOV SALAŠ

Na „Dida Hornjakovom salašu“ u Gradini kod Sombora goste dočekuju tamburaši, nakon čega mogu da se prepuste uživanju u hrani i ambijentu. Salaš izgleda isto kao pre 104 godine kada je izgrađen i čuva duh vojvođanske ravnice s kraja 19. i početka 20. veka. Somborci tvrde da je Zvonko Bogdan u pesmi „Hej salaši na severu Bačke“ opevao one iz okoline Sombora. Na „Dida Hornjakovom salašu“ uživali su čak i Japanci, Englezi i Nemci. Obavezno skoknite do obližnjeg Sombora, grada sa šmekom prohujalih vremena, i posetite velelepnu Županiju, Gradsku kuću ili Magistrat i Grašalkovićevu palatu. Noćenje s doručkom i pun pansion u dvokrevetnoj sobi staju 1.700 i 2.900 dinara, dok čuveni bački ručak košta od 900 do 1.600 dinara.

11574_etno-selo-Stanisici-03-foto--Vladislav-Mitic_hf.jpg


ETNO-SELO STANIŠIĆI

Otkada je pre sedam godina nastalo etno-selo „Stanišići“, Bijeljinu, malo mesto u Republici Srpskoj, sve češće posećuju brojni turisti. U selu postoje dve celine – ona koja prikazuje svetovni život i koju čine brvnare, i ona, posvećena duhovnom životu, inspirisana srednjevekovnom arhitekturom i građena u kamenu. Ambijent dopunjuju kovačnica, mlekarnik, kameni bunar i mlin potočar iz 1937. godine, u kojem se još uvek melje brašno za pogačice koje se služe u restoranu. Noćenje s doručkom u dvokrevetnoj sobi u autentičnoj brvnari košta 46 evra.

11577_DSCN2954-Muzej-staro-selo_hf.jpg


STARO SELO SIROGOJNO

Još pre 30 godina Staro selo Sirogojno na Zlatiboru počelo je da se adaptira kao muzej pod otvorenim nebom. Pedesetak brvnara sa više od 2.000 eksponata izloženih u starim okućnicama otvoreno je tokom cele godine. Tu ćete videti zanatlije koje starim alatima delju drvo, pletu korpe, a u blizini je i Muzej pletilja, posvećen vrednim zlatiborskim ženama čiji se džemperi od vune prodaju širom sveta. U starim zgradama uređeni su konaci opremljeni kaminima i autentičnom pokućstvom s kraja 19. veka. Sirogojno je udaljeno oko 230 kilometara od Beograda.
Noćenje s doručkom košta 2.400 dinara po osobi, a polupansion 3.000 dinara.

11575_jabuke_f.jpg


Obavezno probajte

Na „Majkinom salašu“ isprobajte „bački sto“. Domaćini će vam poslužiti svoje tajno oružje – ajvar od jabuka, jedinstven specijalitet salaša. Ako vas zanima, recept neće odati - on je strogo čuvana tajna!



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Dočekajte novogodišnju noć u Evropi

Dočekajte novogodišnju noć u Evropi

Mondo 24.11.2010 09:31



Uvek ste se pitali kako izgleda doček Nove godine u Rimu, Pragu, Parizu, gradu koji važi za jednog od najboljih 'organizatora' najluđe noći...

Praznična euforija polako počinje, pa već možete da da planirate gde ćete dočekati novogodišnje praznike.

Do dočeka Nove godine ostalo je više od mesec dana, a u u turističkim organizacijama kažu da već vlada veliko interesovanje za doček najluđe noći u evropskim prestonicama.

Nova godina se može dočekati za samo 49 evra u Beču, pa do 599 evra u Barseloni.

Za doček u Beču, preko turističke agencije “Argus turs”, kreće se autobusom 30. decembra uveče, a povratak je planiran za 1. januar. U ovoj agenciji kažu da je takođe veliko interesovanje za doček u Pragu, Budimpešti, Rimu, Istanbulu i Parizu.


Osam dana za novogodišnje praznike u Rimu, bez organizovanog dočeka, preko ove agencije košta 299 evra.


Agencija “Kon Tiki” ima povoljne aranžmane za Tunis i Egipat. Za sedam dana u Tunisu, u hotelu sa tri zvezdice i olinkluziv uslugu, treba izdvojiti 169 evra, a za 12 dana u Egiptu 299 evra.


U ovoj agenciji za "Blic" kažu da su za doček najluđe noći našim građanima veoma interesantni evropski gradovi. Tako za tri dana u Budimpešti treba izdvojiti 100, a u Beču 139 evra. Cene dočeka nisu uključene u ove aranžmane, jer se u tim gradovima tradicionalno najluđa noć čeka na trgovima.


I u turističkoj agenciji “Big blu” kažu da su najveća interesovanja za doček Nove godine u Parizu i Rimu. Za dva noćenja u Parizu, u zavisnosti od hotela, treba izdvojiti od 259 do 319 evra.


Četvorodnevni aranžman u Rimu, preko “Jolly travela”, sa avionskim prevozom košta 455 evra. U cenu je uračunat doručak s noćenjem, povratna karta, ali ne i aerodromske takse.


Za četiri dana u Barseloni treba izdvojiti 599 evra, a u Parizu 545 evra. Ni ovde nisu uračunati organizovani dočeci, jer se turisti uglavnom odlučuju da 1. januar dočekaju na glavnim ulicama i trgovima.


Preko ove agencije možete da se zaputite i u Istanbul i za četiri novogodišnja dana platićete 330 evra. Za one koji nemaju toliko novca postoji autobuska tura za novogodišnje praznike, a krajnja destinacija je Venecija. Ovo putovanje za četiri dana košta 199 evra.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kod Jat ervejza mesta koliko ti srce želi

Kod Jat ervejza mesta koliko ti srce želi

Mondo 26.11.2010 18:38



Srpski “Jat ervejz” i ukrajinski “Internešnal erlajnz” najgori među 32 evropska avio-prevoznika po popunjenosti aviona na letovima.

Prema podacima Evropskog udruženja avio-prevoznika (AEA), “Jat ervejz” je u prvih osam meseci ove godine imao prosečnu popunjenost kabine putnicima od 60,7 odsto.

Lošiji od srpske avio-kompanije je samo ukrajinski “Internešnal erlajnz”, koji je u istom periodu imao popunjenost od 60 odsto, dok je samo “za dlaku” bolji “Kroacija erlajnz”, sa navučenih 60,9 odsto popunjenosti kabine.


Prosečna popunjenost aviona članica AEA ove godine iznosila je 77,9 odsto. Najveću popunjenost imao je holandski KLM sa 83,8 odsto popunjenih sedišta u avionima.


Od januara do kraja avgusta “Jat ervejz”, prema podacima AEA, prevezao je 664.800 putnika. U ovoj kompaniji, međutim, juče nisu želeli da komentarišu loše rezultate od početka godine i umesto toga istakli su poslovanja u dva meseca, septembru i oktobru, u kojima su zabeležili rast broja putnika i prihoda.


Prošle godine je nacionalna avio-kompanija napravila gubitak od 23,5 miliona evra, dok se direktor Srđan Radovanović, prema nedavnom priznanju, boljoj situaciji ne nada ni ove godine.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Putnici Lufthanze mogu da putuju i Jatom

Putnici Lufthanze mogu da putuju i Jatom

S media 25.11.2010 16:37



Putnici nemačke aviokompanije Lufthanza od sada mogu da putuju i avionima Jat ervejza zahvaljujući novom "kod šer" aranžmanu dva avioprevoznika.

Aranžmanom je predvidjeno da Lufthanza zakupljuje odredjeni broj mesta u avionima Jata koji saobraćaju na linijima izmedju Beograda i Dizeldorfa i Beograda i Frankfurta, saopštio je danas srpski nacionalni avioprevoznik.

"Veoma smo zadovoljni činjenicom da smo uspostavili dvosmernu saradnju sa trenutno najvećom aviokompanijom u Evropi sa kojom od ranije imamo 'kod šer' sporazum o prevozu Jatovih putnika", istakao je genetralni direktor Jat ervejza Srdjan Radovanović.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Beogradska izletišta kao turistička ponuda

Beogradska izletišta kao turistička ponuda

25. novembar 2010. 15:55 > 15:58

Turističko društvo Grocke, u saradnji sa Gradskim sekretarijatom za privredu i udruženjima devet gradskih opština, predstavilo je projekat turističke ponude beogradskih izletišta.

v190143p0.jpg


U okviru projekta "Beogradska izletišta - kako obogatiti postojeću ponudu uz aktivniju medijsku prezentaciju i zajedničke nastupe na turističkom tržistu", prikupljeni su podaci o turističkoj ponudi izletišta na teritoriji opština Palilula, Grocka, Mladenovac, Sopot, Barajevo, Lazarevac, Obrenovac, Surčin i Voždovac.

U toku tri meseca, na popisivanju svih potencijalnih izletišta i njihovom trenutnom stanju, kao i podacima o opštoj informisanosti građana, radilo je 22 mladih volontera sa ovih opština.


Rezultati ankete su pokazali na koji način građani iz užeg jezgra grada, ali i oni koji žive na periferiji, gledaju na razvoj domaćeg turizma, kao i na to koliko je i šta do sada urađeno od strane lokalnih samouprava.


Direktor Turističkog drustva Grocke Perica Luković je rekao da je anketa pokazala da oko 60 odsto Beograđana ne zna stvarna izletišta sa kojima grad raspolaže.


Prema njegovim rečima, 93 odsto redovnih izletnika oseća se sigurno i zadovoljno prilikom posete izletištima, ali se mora još raditi na uređenju infrastrukture i putne signalizacije do tih mesta.


"Kapaciteti sa kojima raspolažemo nisu maksimalno iskorišćeni, a ljudi uglavnom ne prave razliku između kulturnih, istorijskih i prirodnih dobara", rekao je Luković.


Maksimalna iskorišćenost turističkih resursa i agresivnija medijska prezentacija jesu dve glavne tačke koje moraju biti u prvom planu kod svih nas koji se bavimo turizmom, rekao je direkotr Turističke organizacije Beograda Dejan Veselinov.


Veselinov je kazao da su aktivna propaganda i uključenje lokalnih samouprava u toku sledeće godine jedini način daljeg opstanka i realizacije ovog projekta.


Rezultati ankete nakon obrade biće predati Sekretarijatu za privredu Beograda, Turističkoj organizaciji Beograda i opstinama na čijoj teritoriji se izletišta nalaze.


(Tanjug)



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kako pametno putovati - Proučite zakone zemlje u koju putujete

Kako pametno putovati - Proučite zakone zemlje u koju putujete

Žena blic
01.12.2010 09:46




Iskusni putnici znaju kako da ugrabe najpovoljnije karte, dobiju kvalitetan smeštaj za malo novca, kako da izbegnu sezonu gripa, ili da im zakasneli let upropasti odmor... Ali, u pojedinim državama važe zakoni na koje ni oni ne bi bili spremni. Otkrijte kako da pametno putujete.

KANADA: MNOGO NOVCA
Fraza za novac da je "zakonsko sredstvo plaćanja" ne koristi se baš bukvalno u Kanadi. Tamo je u opticaju dosta valuta, što dodatno zbunjuje strance. Preterane promene valute kada kupujete i najmanju sitnicu mogu biti često neprijatne.

JAPAN: BEZ LEKOVA

Pazite šta planirate da unesete u ovu zemlju Dalekog Istoka. Svaki lek ili antibiotik za koji nemate odgovarajući uput lekara - može vam biti oduzet. A ako vas uhvate carinici, možete čak biti i deportovani.

NEMAČKA: BEZ LJUBIMCA

Ako želite odmor sa kućnim mezimcem, proverite zakone o držanju životinja za zemlju u koju putujete. U Nemačkoj rase koje Vlada karakteriše kao opasne ne mogu da ostanu duže od 4 nedelje. U opasne vrste spadaju mastifi, stafordski terijer....

TAJLAND: UVREDE KRALJA?!

Osim što domaćini ne smeju ni da pomisle ružno o kralju, isto pravilo važi i za goste. Za neuvažavanje i povrede njegovog lika i dela može da usledi kazna od 5 meseci zatvora.

FINSKA: MUZIKA, ALI KOD KUĆE

U Finskoj taksisti koji puštaju muziku u kolima moraju da plate naknadu za autorska prava izvođačima čiije pesme slušaju. Pošto i putnici na neki način predstavljaju publiku muzičarima - zbog toga je potrebno dodatno platiti preslušavanje muzike. Zato ako tražite da vam pusti CD, a vozač to odbije, znajte da je razlog: želi da uštedi neki evro.

SINGAPUR: BLISTAVI TOALETI

Jedna od stvari za koju se vlasti u Singapuru veoma zalažu je održavanje javnih toaleta. Takođe, ovaj posao nije prepušten samo zaposlenima, već se očekuje od svih koji ih koriste da budu brižni. Tako ako ne pustite vodu, možete da zaradite ozbiljnu kaznu.



 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Božićni vašari

Božićni vašari

A. K. | 27. novembar 2010. 22:17 | Večernje novosti

Predlog "Novosti": Božićne vašare u Pragu, Berlinu, Dablinu, Stokholmu, Kopenhagenu, Beču, Budimpešti, Moskvi, Lionu vredi posetiti



Otvaranje božićnog vašara u Pragu


EVROPSKI gradovi već su okićeni i novogodišnja atmosfera uveliko vlada ulicama. Duh Božića oseća se na svakom koraku, a serije festivala i vašara na ulicama i trgovima bude praznično raspoloženje. Najpopularniji godišnji praznik bogato se proslavlja u evropskim zemljama, a predlažemo nekoliko božićnih vašara na koje vredi otići, jer uskoro počinju i rasprodaje:

PRAG, Češka
U glavnom gradu Češke održavaju se dva velika događaja: Božićni vašar na trgu u Starom gradu i na trgu Venceslav. Predveče, kada se ovde okupe građani posle posla i turisti koji su se zatekli u gradu mogu da piju kuvano vino, jedu ukusnu toplu hranu i kupe neki od suvenira i ručno rađenih novogodišnjih ukrasa. Božićni vašari počinju 5. decembra i traju do 25. decembra. Na dan svetog Nikole na trgu u Starom gradu dolazi i deda obučen u belo koji deci deli bombone i kolačiće!

BERLIN, Nemačka

tur-bozic-berlin.jpg


Nemačka prestonica je posebno popularna uoči Božića, jer se u ovom gradu organuzuju desetine božićnih vašara. Tačnije, među 60 zvaničnih vašara, postoji i nekoliko lokalnih, ali najpopularniji su oni u dvorcu Šarlotenburg, u ulici Alte Potstademer i u Ku Damu. Na svim vašarima se toči kuvano vino i prodaju kolačići zvezdice sa ukusom cimeta. Na ovim vašarima se može kupiti bukvalno svašta, a otvoreni su još od 23. novembra i traju do 31. decembra.

DABLIN, Irska

Na Božićnom vašaru u Dablinu možete uživati u pravom tradicionalnom festivalu, jer se tada otvara 100 tezgi lokalnih zanatlika. Na tezgama se prodaje sezonska hrana, suveniri i ukrasi, a sve to je propraćeno muzikom. Vašar se otvara 12. i završava 23. decembra.

STOKHOLM, Švedska
Ubedljivo najbogatiji i najhladniji Božićni vašar u Evropi održava se u Švedskoj. Skansen Božićni vašar održava se za vikende 5. i 6, 12. i 13. i 19. i 20. decembra. Mogu da se kupe kobasice od jelena, hleb sa đumbirom i dečje igračke. Za to vreme postavljen je i muzej pod otvorenim nebom sa ringišpilom i sankama kako bi se upotpunila atmosfera.

KOPENHAGEN, Danska
Pored ukusne zimske hrane, ručnih radova i novogodišnjih poklona, Božićni vašar koji se održava u baštama Tivoli je jedan od najpoznatijih u Evropi, jer se održava već 150 godina! Posebnu draž vašaru daju ringišpili i bogato, šljašteće osvetljenje. Vašar je otvoren 20. novembra i traje do 30. decembra.

BEČ, Austrija

Već tradicionalna „Novogodišnja staza“ u Beču poslednjeg dana u godini prostire se uličicama Starog dela grada, gde se postavljaju štandovi sa kuva

tur-bozic.jpg


nim vinom i kulinarskim specijalitetima. Duž čitave staze na više lokacija biće postavljeno nekoliko bina na kojima će se izvoditi: valceri, operete, rok i narodna muzika. Veliko zvono „Pumerin“ na katedrali Sv. Stefana označiće ponoć.
Ove godine će prvi put osim za božićne praznike ispred dvorca Šenbrun biti organizovan i novogodišnji vašar.


BUDIMPEŠTA, Mađarska

Božićni vašar u Budimpešti počeo je još 19. novembra na trgu Vorosmarti i traje do kraja katoličkog Božića. Posebnost ovog vašara, koji se održava već 12 godina, čini Deda Mraz koji se svakog vikenda pojavi da uveseli decu koja uživaju na lepo ukrašenom trgu. Na vašaru je postavljeno 100 drvenih tezgi i prošle godine je imao 600.000 posetilaca! Najveća prednost ovog vašara je muzika i vodiči koji govore strane jezike.

MOSKVA, Rusija

Zimski festival u moskovskom parku Ismailovo održava se čitav decembar i prve nedelje januara, odnosno do pravoslavnog Božića. Posetioci ovog festivala mogu da dožive jedinsvena iskustva, a najzanimljivije je pravljenje skulptura od leda i vožnja ruskom trojkom (sanke koje vuku konji). Ovaj festival neguje rusku i pravoslavnu tradiciju i po svemu je drugačiji od božićnih vašara u ostalim evropskim zemljama.

LION
Izuzetno popularan događaj krajem svake godine na koji svi turisti požele da odu je Festival svetlosti u Lionu. Ukoliko ne stignete do Liona, festival svetlosti se održava i u francuskom gradu Sent Rafael.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Komplet provera svih putnika za Ameriku

Komplet provera svih putnika za Ameriku

Kurir 01.12.2010 13:16



Američka administracija je donela odluku da svih 197 aviokompanija koje lete za SAD moraju da daju na uvid lične podatke svojih putnika, kako bi se proverilo da li se nalaze na listi terorista.

Vlada na taj način zaokružuje preporuke iz vremena posle napada 11. septembra 2001. godine, što je bilo odlagano zbog brige o narušavanju privatnosti i prošlo je tri verzije dok nije odobreno. Time će se, takođe, smanjiti mogućnost da dođe do pogrešnog identifikovanja putnika kao terorista.

Ranije su aviokompanije bile u obavezi da upoređuju spisak putnika sa listom osumnjičenih terorista, ali su od podataka imale samo ime i prezime.



 
Natrag
Top