trudnoća posle 40-te...

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Trudnoca posle 40-te je ista kao i ona pre 40-te. Nema tu nikakve razike. Nije vise kao nekad kada su se zene ranije udavale pa i ranije dobijale decu, danas se zene odlucuju na dete onda kada to zele. Bez obzira koliko godina imale. Naravno, zna se dokle je krajnja granica, mada se desava da zene radjaju i u 60 godina( bas skoro sam citala o jednom takvom slucaju). Zena i beba su dobro, sto je najvaznije.
Pozelela bih svakoj da slobodno pokusaju, i neka ih godine ne sprecavaju u nameri da se ostvare kao majke.
 
Učlanjen(a)
26.11.2009
Poruka
7
Trudnoća posle četrdesete je sasvim OK, kao i trudnoća u bilo kom drugom periodu zivota. Zene tada prodju sve bubice, uglavnom su zrele i odgovorne i mogu da budu odlične majke. Zasto bi se dete stidelo godina roditelja? Druge stvari su za stid, ako stida uopste i treba da bude.
 
Član
Učlanjen(a)
14.11.2010
Poruka
11
Bližim se toj 40-toj, a još nisam udata i nemam decu.

Naravno, volim decu i sigurna sam da ću ih imati. Ne razmišljam puno o godinama. Mislim da one nisu merilo ni za trudnoću, ni za to da li će neko biti dobar roditelj.

Možda trudnoća u zrelijim godinama nosi neki rizik, ali takođe ima i svoje prednosti. " Stariji " roditelji imaju više vremena za svoju decu, karijere već imaju, znači ne jure za njima.

Ne vidim nijedan razlog da se ne rodi dete u tim godinama, naravno, ukoliko je žena zdrava.

Glasam za bebe!:yea:
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
1
Ja imam 40 god i uzaludno pokusavam poslednjih 6 god da ostanem trudna (problem sa jajovodima). Da li treba da kazem sta mislim o ovj temi?! Pa naravno da bih bila najsrecnija na svetu. Svaki drugi komentar je suvisan. Dakle, samo napred !
 
Član
Učlanjen(a)
05.08.2009
Poruka
1
Ja imam 40 god. i cekam bebu. Osecam se odlicno, zivim normalno. Najsrecnija sam na svetu.Kaljinka ne odustaj ,znam mnoge koje su i koju godinu bile starije od tebe kada su uspele (moja prijateljica, kcerku rodila sa 39, a sina sa 42 god.). Veliki pozdrav.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
U 58. godini čekam blizance

Na ovu temu sam već odgovorila i rekla šta mislim (sve naj:yea:), ali slučajno sam naletela na ovaj članak, pa rešila da ga podelim sa vama. :)

U 58. godini čekam blizance


Blic žena


Ne razmišljam o tome koliko imam godina, to su za mene samo brojke. Ja sam zdrava, vitalna i spremna da postanem majka, istakla je u ispovesti za „Dejli mejl“ Kerol Hopson, koja je uz pomoć donatora sperme i jajnih ćelija ostvarila svoju prvu trudnoću, i to blizanačku.


12214_shutterstock_15769912_if.jpg


Žene u Velikoj Britaniji nisu spremne da doniraju jajne ćelije, zato je Kerol odlučila da donora potraži u Indiji


Kerol Hopson (58), advokat po zanimanju, potrošila je godine života i više od 20.000 funti, kako bi ostvarila svoj san da rodi dete. Sada je u 29. nedelji trudnoće i s nestrpljenjem čeka dan kada će u naručje priviti blizance. Priznaje da ne podnosi lako trudnoću, ali se striktrno pridržava saveta lekara kako se ništa ne bi iskomplikovalo.
– Poput većine trudnica, u prvim mesecima sam patila od jutarnjih mučnina i bolnog oticanja nogu, a najveći problem mi je zadavao opasno visok krvni pritisak– priča budućna majka. – Sve vreme uzimam terapiju za visok pritisak i primam injekcije koje pomažu da se pluća kod beba brže razviju. Lekari se nadaju da neće biti komplikacija do 34. nedelje, kada planiraju da me porode carskim rezom. Potpuno sam svesna rizika po sopstveno zdravlje, ali želja da imam decu nadjačava bilo kakav strah.
Trudnoća u poznim godina nije jedino što iznenađuje u priči Kerol Hopson. Kao i većina žena njenog doba, i ona je uveliko zašla u menopauzu. S obzirom da je veštačka oplodnja urađena uz pomoć donirane sperme i janih ćelija, dečak i devojčica koje čeka, neće nositi njeno genetsko nasleđe. Štaviše, blizanci će biti mešavina različitih rasa. Donor jajne ćelije je 24-godišnja devojka iz Indije, a donor sperme visokoobrazovani mladić iz jedne skandinavske zemlje. Veštačka oplodnja je uspela tek iz petog puta.

ZDRAVA SAM I SPREMNA DA POSTANEM MAJKA
Ovo je, kako je prokomentarisao novinar „Dejli mejla“, veoma intriganta priča o savremenom materinstvu, koja otvara i neka etička pitanja. Kerol je pokazala da je spremna na sve kako bi ostvarila toliko željeno potomstvo. Kada se bude porodila,
ona će biti druga po starosti prvorotka u Velikoj Britaniji. Najstarija je Patriša Rašbruk, koja je rodila sina u u 62. godini.
– Ne razmišljam o tome koliko imam godina, to su za mene samo brojke. Ja sam zdrava, vitalna i spremna da postanem majka – bez trunke zebnje kaže Kerol. – Ima dosta onih koji ne odobravaju moju odluku da u ovim godinama rađam i da decu odgajam kao samohrana majka, ali ja ne vidim nikakav problem u tome. Takođe, ne sumnjam da ću tu decu osećati kao svoju, iako neće nosti moje gene.
Neki ljudi, kometariše Kerol, čim napune 50 godina, odustaju od života, gube sva interesovanja i kao da samo čekaju da umru. Ali to nije tako u mom slučaju, naglašava ona.
– U svojim dvadesetim i tridesetim štitila sam se na sve načine kako bih izbegla trudnoću, jer sam mislila da za to uvek ima vremena. Onda došle i prošle 40. i ja sam shvatila da je moj život nepotpun bez deteta. Želela sam da iskoristim svaku šansu koju nudi savremena medicina.

NE OBESHRABRUJU ME NEGATIVNI KOMENTARI
Kerol se svakodnevno suočava sa predrasudama vezanim za njeno kasno majčinstvo, i kaže da je ne obeshrabruju negativni komentari.
– Ima onih koji me opužuju da sam sebična, da idem protiv prirode. Recite mi, da li idu protiv prirode ljudi kojima se radi transplantacija srca? Ja ne smatram da sam sebična zašto što želim da budem majka. Ljudi me pitaju kako ću uopšte u ovim godinama da se nosim sa blizancima, te kako će to izgledati kad krenu u školu, a majka im ima 63. godine… Da budem iskrena, mene to uopšte ne brine. Sigurna sam da će s vremena na vreme biti teško, ali zar nije tako svakoj majci koja odgaja dete?
Kerol nema nikavih moralnih dilema ni zbog toga što je, poput većine žena iz Zapadnih zemalja, donora za jajne ćelije potražila u siromašnijim Istočnim zemljama Ona ima logično objašnjenje za to.
– Žene u Velikoj Britaniji nisu još uvek spremne da doniraju jajne ćelije, zato sam odlučila da donora potražim u Indiji. Ne opterećujem se ni time što će moja deca biti mešovite rase. Mi danas živimo u multietničkom društvu, u kome se više ne gleda na poreklo i boju kože.

ZRELOST I MUDROST SU NA MOJOJ STRANI
Ono što je još zanimljivo u slučaju ove Britanke, jeste njena profesija. Ona je advokat i socijalni radnik u Nacionalnoj agenciji za podršku ugroženoj deci. U svojoj dugogodišnjoj praksi bila je svedok mnogih potresnih sudbina dece koje su roditelji zanemarivali ili fizički zlostavljali. To joj je, kaže, dalo uvid u emocionalne i fizičke potrebe dece. Među tim potrebama je, priznaje Kerol, i očinska briga, ali ona smatra da može odgajiti zdravu i normalnu decu i bez prisustva muškog roditelja.
– Kroz svoj posao, videla sam šta sve roditelji mogu da urade svojoj deci, često iz neznanja i nezrelosti. Eto, bar su te dve stvari – zrelost i mudrost – na mojoj strani – samouvereno kaže Kerol.



 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Sve je to lepo što ste napisali, ali nije to baš tako.
Mene je moja majka rodila sa 43 godine. Sećem se svoje zbunjenosti kada sam krenula u školu i videla kako druga deca imaju mlade roditelje. Stalno sam se pitala zašto je moja mama tako stara. Nije to bila sramota više zbunjenost. Nisam razumela zašto i ona nije mlada. A sa druge strane sam bila velika mezimica, valjda baš iz istog razloga. U pubertetu se uopšte nismo razumeli. Tek nakon puberteta sam sa njom uspostavila zdrav kontakt koji i dan danas traje. Problem odgajanja dece starijih roditelja je taj vremenski jaz "u moje vreme...." a to vreme je "malo" više daleko.
Da ne budem pogrešno shvaćena, ona je odlična majka i sve je radila iz najbolje namere ali je pregazilo vreme.
Jednostavno za sve ima kad je vreme. Po mom mišljenju 35-36 je gornja granica.
A sa 58 nemam reči. Kad će ona unučiće dočekati?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Prvorotke sa 50 godina

Prvorotke sa 50 godina

Majčinstvo se danas sve više odlaže, pa normalno postaje da žene prvi put rađaju dete u tridesetim, s tim što se ta granica sve više pomera ka četrdesetim. Kako bi pokazala i dokazala da za majčinstvo nikada nije kasno 50-godišnja trudnica En Maloni naga se slikala za "Njujork magazin".

189177trudnica1iff.jpg


En Maloni naga na naslovnoj strani "Njujork magazina"

U Americi je već udvostručen broj prvorotki od 45 godina, a u svetu vlada "trend" da mnoge dame prvi put osete čari materinstva u vreme kad se njihovi vršnjaci igraju sa unucima. Granica za prvu trudnoću tako je sada 50 godina.

Dama sa naslovnice, En Maloni prvi put se porodila sa 50 godina. Ona i njen suprug Džon Ros roditelji su postali pomoću veštačke. Upoznali su se kada je ona imala 47 i odmah su krenuli "u akciju". Sada kao 60-godišnjakinja ima dve ćerke.

"Hormonima sam morala da odložim menopauzu da bih rodila drugo dete. Lili ima sedam, a Izabela deset godina. I suprug i ja imamo dosta energije i veoma smo posvećeni deci. Takvi smo bili celog života, svašta smo radili, a sada smo tu neiscrpnu energiju usmerili na decu", objašnjava En.


Ipak, njenom suprugu devojčice su deca iz drugog braka. On već ima 35-godišnjeg sina, a kaže da se nada da je sada bolji otac nego što je bio pre par decenija.

189178kejtf.jpg


Kejt i njeni blizanci

Slično iskustvo ima i Kejt Garos. Ona je, priznaje, u mladosti propustila nekoliko prilika da osnuje porodicu i tek je u 53. godini sa drugim mužem, takođe uz pomoć veštačke oplodnje, postala mama blizanaca Aleksandre i Džon koji sada imaju sedam godina. Za nju je problem što su se sa decom pojavili i neminovni problemi - ona boluje od artritisa kao mnoge žene u 61. godini.

"Ja možda nisam po meri okoline i drugih, ali sam ostvarila svoj
san. Nekada u šali kažem da kada sam videla da neću imati unučiće, odlučila sam da rodim decu", kaže Kejt.

Fiona Pejlin je zatrudnela sa 48 godina. Godinama je imala problema sa začećem, više od 10 godina je pokušavala da ostane trudna i pri tom prošla kroz šest oplodnji i tri tragična pobačaja. Zatrudnela je sa poslednjim sačuvanim embrionom.

"Već sam digla ruke od svega. Ali, ostala sam trudna i rodila Kiki. Još sam u šoku iako moje dete sada ima pet meseci šta sam uspela da uradim. Često se zaplačem nad njenim krevetom od sreće i uzbuđenja i neverice", kaže Fiona.


Njen suprug (63) svestan je činjenice da je veoma star roditelj. "Znam da neću doživeti njen 30. rođendan. To je sušta istina. Ali, za sada želim da uživam u ovom prelepom detetu", rekao je Nik.

Ričard Paulson, stručnjak za plodnost sa Univerziteta u Kaliforniji, koji je mnoge žene oplodio i posle menopauze kaže da se takve dame veoma ozbiljno testiraju. One prolaze analize fizičke spremnosti i psihološka ispitivanja.


"Sve žene koje su se upustile u ovakav zahvata su mlade 50-godišnjakinje", rekao je dr Paulson.


Rizici svakako postoje: prvorotke iznad 35 godina imaju 20 odsto veće šanse da se prevremeno porode. Trudnice u četrdesetim imaju rizik od preeklampsije, povišenog šećera, visokog pritiska, a moguće je i da dete boluje od autizma.

Izvor: Blic žena





 
Član
Učlanjen(a)
13.01.2013
Poruka
2
Dete je dar od Boga...u dvadeset, trideset, cetrdeset, pedeset godina! Ko ima prava da sudi ili kudi? Svaka individua pravi svoj izbor i tu nema mesta kritici drugih. Pozdrav svima!
 
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
2
Cao
ja znam osobu koja godinama nije mogla da zatrudni i na kraju je rodila savrseno zdravo i lepo dete u cetrdesetim godinama. Nisi jedina i srecno!
 
Natrag
Top