trudnoća posle 40-te...

Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Dakle, šta mislite o trudnoći i materinstvu (prvom, drugom...) posle 40-te? Bila sam na mnogo sajtova koje obrađuju ovu temu i sve se svelo na rizike, na to kako će decu biti sramota matorih roditelja (što je po meni smešno i verovatno stav neke nezrele osobe), kako je to grozno ili kako je to super...
Činjenica je da je se sa godinama rizici povećavaju ali činjenica je i da nema pravila... Neko godinama ne može da ima dete i onda se u hormonski ludim 40-im dogodi - zar to odbaciti? Ili poklekneš pred navaljivanjem (velikog) starijeg tačnije prvog deteta...
Svestan si svega ali opet nekako ti pred oči izlaze samo pozitivni primeri i srećne situacije. Današnja medicina je toliko napredovala...

Moj odgovor je da je svaka željena trudnoća super, bez obzira u kojim godinama se desi!
A vaš? Šta vi mislite?
 
Učlanjen(a)
10.06.2010
Poruka
2.013
Nekad zene nisu mogle ni smjele niti imale vremena da razmisljaju o rizicima...o tome da li ce se djeca stiditi matorih roditelja i sl...
Moja mama kad je rodjena (bila je 11-o dijete po redu) njena majka imala je 47 godina...Kada je njen otac dosao po njih u bolnicu rekli su mu:"Cestitamo deda!"
Moja se mama nikad nije stidila svojih roditelja...Mislim da je to glupost...Ali da postoje rizici sigurno postoje,da je tesko sigurno jeste...ali nema pravila...Rizici su tu i kada klinke od 12-13 ostaju trudne,uvjek postoji rizik i za najzdraviju i najzreliju zenu...
Ako je trudnoca zeljena valja pokusati jer mislim da vrijedi,svaki trud,svaki rizik i svaka bol...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
I ja tako mislim, draga.
Možda žena posle 40-te treba da bude malo pažljivija trudnica, ali zašto ne? Te gluposti da će se deca stideti matorih roditelja nemaju blage veze sa stvarnošću.
Sećam se da su dvoje profesora iz moje srednje škole tako sasvim slučajno dobili dete kad su već dobrano zagazili u 40-te i to im je promenilo život. Dotle im se jednostavno nije dalo.
Prema tome, samo napred. Te godine nisu idealne, jer će samoj majci biti teže. Ali ako je zdrava, ne vidim razlog da ne proba.
Ima tu svakakvih priča, počev od toga da je u tim godinama teže zatrudneti, da su veće mogućnosti da se dete rodi sa nekim anomalijama, ali dešava se to i kod mladih majki. Nema tu pravila. Svaka žena je priča za sebe.
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Da, tako i ja razmišljam. Baš u mom okruženju bile su dve trudnice jedna od 25 i jedna od 40. Ova od 25 je morala ne znam šta sve da radi da bi dobila (hvala Bogu) zdravo dete a ova od 40 samo najosnovnije analize, porođaj za čas i eto... Jednostavno nema pravila!

a to za sramotu, to sam pročitala na nekom forum stav nekog čini mi se klinca i kada sam videla kako su ga "ispljuvali" ostali članovi bilo mi srce puno! Došlo mi da se učlanim samo da mu svašta skrešem (velikim slovima)...
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Danas je u porodilistima sve veci broj zena koje su straije(oko 40 g)i vise.Ne mislim da su to kasne godine za radjanje.Sto se tice zdravstvenog rizika,sigurno je malcice povecan,ali postoji amniocinteza,i drugi testovi.Kao sto rekose moje predhodnice,samo napred.
Pravila nema,think pink.:yea:
Sto se tice sramote,uvek se nadje neki pojedinac,da ne kazem kukolj,ali na to se ne treba obazirati.
Ako neko zeli dete i moze da ga ima,treba da poslusa svoje srce.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Ja licno ne bi voleo da me majka rodila u tim nekim godinama,(moja majka za koji dan puni 40,rodila me sa 20) ali ne mislim da neko moze da se stidi svojih roditelja zbog toga,tako da ne protumaci neko pogresno ovo na pocetku.
Imam drugaricu koja je godinu dana starija od mene,a njena majka ima 60 god,daleko od toga da se ona stidi,jeste neubicajeno,ali ne i ne normalno.

P.S. izvinjavam se,sad sam tek primetio da je "klub za zene"...
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Sto da ne, svako je vreme dobro vreme za prinovu u kuci. Dosta ljudi se leci od steriliteta i nisu u mogucnosti da imaju decu. OD kume moje rodjaka se lecila godinama od steriliteta na kraju su digli ruke od toga. Da bi u periodu kad je usla u klimaks ostala trudna i rodila normalno dete. Isla je redovno na kontrole i sve se zavrsilo kako treba. A to sto nekim dusebriznicima smeta da neko rodi a ima 40 i nesto godina ti ljudi su bolesnici. A ne smeta im kad neko od 60 godina ozeni neku od 25-30. Mos misliti.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
UHHH,da nije malo rizicna trudnoca,rizik za dete je preveliki.Lepo je biti roditelj imas neki trag iza sebe da si postojao kao zivo bice,ali iskreno mislim da je zenama pravo vreme do 30 god..Mada sada zene jure karijeru i kada prodju svi ovulacioni ciklusi i princevi na belim konjima onda idu i na rizicne trudnoce na sve ili nista i po cenu svoga zdravlja(veoma los izbor i zakasneo).Takodje eticki je pitati sta ce biti sa detetom ako slucajno nesto krene po losem (obicno zene u tom periodu pocinju da kubure sa visokim pritiskom i zenskim bolestima i problemima koje donosi srednje doba)sta onda ciniti?
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
UHHH,da nije malo rizicna trudnoca,rizik za dete je preveliki.Lepo je biti roditelj imas neki trag iza sebe da si postojao kao zivo bice,ali iskreno mislim da je zenama pravo vreme do 30 god..Mada sada zene jure karijeru i kada prodju svi ovulacioni ciklusi i princevi na belim konjima onda idu i na rizicne trudnoce na sve ili nista i po cenu svoga zdravlja(veoma los izbor i zakasneo).Takodje eticki je pitati sta ce biti sa detetom ako slucajno nesto krene po losem (obicno zene u tom periodu pocinju da kubure sa visokim pritiskom i zenskim bolestima i problemima koje donosi srednje doba)sta onda ciniti?
Ja se nadam da si se ti porodio pre 30-te, čim se toliko razumeš u trudnoću...
Kao da je život recept: do 30-te rodi decu, posle 30-te stvaraj karijeru...Ne ide to tako...Mnoge stvari mogu da se dese, pa da ti uspore normalan život...Bolest, razne životne traume i još mnogo toga...Svi znamo šta je bolje, ali šta ako se nije moglo?
Bitno je imati dete, ako to želiš i možeš, da li će biti 25 ili 43 god., nebitno...
 
Natrag
Top