Trnjina leci kasalj,jaca zeludac...

Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Zbog bogatstva vitaminom C, taninom, organskim kiselinama i fruktozom, plod trnjine delotvoran je kod dijareje i problema organa za varenje

trnjina_310x186.jpg


Svojim plavičasto modrim izgledom sitnih bobica, crni trn ili trnjina (Prunus spinosa), razbija monotoniju pejzaža oboda šuma, obala reka i kanala, pašnjaka, krševitih terena i drugih predela gde raste. Rasprostranjena je u gotovo celoj Evropi, Maloj Aziji, a ponajviše u Iranu, kao i u Severnoj Africi. Ova lekovita biljka ima listopadni grm visine i do pet metara, karakterističan po trnovitim granama, na kojima se od marta do maja javlja mnoštvo belih cvetova. Plodovi sazrevaju od septembra i na granama se zadržavaju sve do proleća. Posle prvog mraza omekšaju pa mogu da se koriste u ishrani u svežem obliku.

Trnjina u narodnoj medicini ima posebno mesto u lečenju kašlja i grčeva, jačanju želuca, pročišćavanju krvi, mršavljenju... Služi i kao ukrasna biljka za žive ograde i sprečavanje erozije tla.
Plod trnjine je jestiv, ali veoma oporog i kiselog ukusa. Od trnjina se spravljaju likeri i vino specifičnog bukea. Zbog bogatstva vitaminom C, taninom, organskim kiselinama i fruktozom, preporučuje se za saniranje dijareje i problema sa organima za varenje. Svež cvet je takođe lekovit, jer sadrži specifičan cijanogenetski glikozid. Sadrži i flavonoide, rutin i hiperosid. Zbog ovih specifičnih sastojaka preporučuje se kao blago laksativno sredstvo (za pročišćavanje) i kao diuretik. Takođe podstiče znojenje kod težih upala i groznica.
Čaj od cvetova koristi se kao provereno sredstvo za podsticanje apetita i jačanje želuca. Takođe uklanja i kožne osipe, umiruje grčeve u želucu, pospešuje izlučivanje mokraće, rastvara sluz kod katara, a utiče i na razlaganje kamena. S druge strane, čaj od korena preporučuje se u lečenju groznice. Kada je reč o plodu, dobri poznavaoci preporučuju pekmez. On pospešuje stolicu, a posebno se preporučuje deci koja pate od zatvora ili nemaju redovnu stolicu.


ČAJ PROTIV KAŠLJA
U jedan i po litar vrele vode, sklonjen sa šporeta pre nego što proključa, stavi se po jedna kašičica osušenih plodova trnjine, gloga i drenjine. Tako dobijen čaj ostavi se da odstoji deset do petnaest minuta, a onda sipa u šolje, zasladi medom ili žutim šećerom i pije. Limun ne treba da se stavlja jer su trnjine i drenjine pune vitamina C. Blagotvorno deluje protiv kašlja.


LEKOVITOST PEKMEZA
Oprati dva kilograma plodova, preliti hladnom vodom i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru trnjine ocediti i preliti ih sa mešavinom vina (po mogućstvu domaćeg) i vode da ogreznu. Zatim ih staviti da se kuvaju dok ne omekšaju. Plodove nakon toga propasirati i u smešu dodati 50 grama šećera, a potom nastaviti kuvanje na tihoj vatri još 20 do 25 minuta. Tačnije, sve dok se masa ne zgusne. Vreo pekmez sipati u zagrejane sterilisane tegle i zatvoriti. A onda uzimati dva do tri puta dnevno po supenu kašiku između obroka, jer je pekmez dobar i za smirivanje tegoba nastalih u želucu zbog manjka kiseline, pojačavanje apetita, ubrzavanje varenja.


Izvor:Novosti
 
Natrag
Top