Trka za ”Mešu” od srede

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Trka za ”Mešu” od srede

O jubilarnoj 25. prestižnoj nagradi, koju dodeljuju ”Večernje novosti”, odlučivaće 50 kritičara. Glasove velikog žirija objavljivaćemo svakoga dana od 6. do 18. februara

kul-mesa-dobitnici.jpg
Raniji dobitnici prestižnog književnog priznanja,”Meša Selimović” koje dodeljuju ”Večernje novosti”

KOME će pripasti velika čast dobitnika jubilarne 25. prestižne nagrade za knjigu godine ”Meša Selimović”, koju dodeljuju ”Večernje novosti”, odlučivaće narednih dana glasovi članova Velikog žirija. Izbore 50 istaknutih književnih kritičara, teoretičara i književnih istoričara počećemo da objavljujemo od srede, svakodnevno, sve do 18. febraura. Toga dana, na konferenciji za štampu u Vukovoj zadužbini, u podne, biće proglašen pobednik.
Odgovori članova žirija čija smo imena, da podsetimo, obnarodovali 4. januara, stigli su u naznačenom roku u našu redakciju. U međuvremenu, dvoje kritičara je iz opravdanih razloga moralo da odustane, pa će tako o delima savremenih domaćih pisaca koja su obeležila prošlogodišnju produkciju, odlučivati tačno 50 kritičara.

To su: Aleksandar Jerkov, Marko Nedić, Petar Pijanović, Aleksandar Jovanović, Ljiljana Šop, Radivoje Mikić, Jasmina Tonić, Dragan Bošković, Milosav Buca Mirković, Slađana Ilić, Mileta Aćimović Ivkov, Stojan Đorđić, Petar Arbutina, Slađana Aćimović, Danica Andrejević, Mićo Cvijetić, Tijana Spasić, Zoran Bognar, Bojana Stojanović Pantović, Zorica Nestorović, Nebojša Lazić, Jovan Pejčić, Srba Ignjatović, Dušica Potić, Vesna Trijić, Mladen Vesković i Svetlana Šeatović Dimitrijević (svi iz Beograda). Među ”književnim sudijama” iz Novog Sada su: Draško Redžep, Vladislava Gordić Petković, Nenad Šaponja, Vladimir Gvozden, Svetlana Milašinović, Đorđe Pisarev i Dragana Beleslijin.

U Velikom žiriju su i Miloš Petrović (Kruševac), Dušan Stojković (Mladenovac), Slobodan Vladušić (Subotica), Goran Maksimović i Aleksandar Kostadinović (Niš), Aleksandar B. Laković i Časlav Nikolić (Kragujevac), Tatjana Lazarević Milošević i Dobrivoje Stanojević (Smederevo), Zoran M. Mandić i Saša Radojčić (Sombor), Šefket Krcić (Novi Pazar), Vladimir Arsenić (Zrenjanin), Miroslav Vujičić (Mokrin), Valentina Pitulić (Kosovska Mitrovica) i Sanja Macura (Banjaluka).
Kao i svih prethodnih godina, i ovoga puta o najuspešnijoj knjizi odlučivaće književni znalci svih generacija, od najmlađe do najstarije i, što je posebno važno, zagovornici različitih književnih poetika. U njihovu objektivnost nema razloga da se sumnja s obzirom na to da su ”Mešu” ranijih godina dobijale knjige koje su ostale književni znak jednog vremena, a neki od njihovih autora mogu se smatrati klasicima. Ko će im se pridružiti tom književnom Panteonu znaće se, dakle, 18. februara. Dotle pisci, pretendenti na ovaj spisateljski presto, mogu svakog dana da broje glasove, a čitaoci i književni znalci da drže palčeve svojim favoritima. U svakom slučaju, biće to neizvesno i uzbudljivo nadmetanje, jedinstveno ne samo kod nas nego i u regionu po broju kritičara i njihovom izjašnjavanju pred najširom publikom.

PROPOZICIJE ZA NAGRADU
Svaki član Velikog žirija, prema propozicijama za nagradu, može da predloži pet knjiga iz pera savremenih domaćih autora objavljenih prošle godine. U obzir dolaze svi žanrovi (romani, zbirke pripovedaka, pesničke knjige, eseji, putopisi, književne studije). Isti pisac nagradu može da dobije samo jedanput, a sabrana i izabrana dela ne mogu da konkurišu, osim novih knjiga u okviru tih dela, kao ni antologije. Do pobedničke knjige se dolazi zbrajanjem glasova kritičara.

Izvor: Večernje novosti
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Nagrada Meša Selimović: Skriveni Nobelovac

Nagrada Meša Selimović: Skriveni Nobelovac

Književni kritičari biraju knjigu godine

1.jpg

Od srede počinjemo da objavljujemo glasove 50 članova velikog žirija nagrade za knjigu godine “Meša Selimović”, koju dodeljuju “Večernje novosti”. Veliko nadmetanje trajaće do 18. februara.

2.jpg

MARKO NEDIĆ (Beograd)

1. “PISAC I PRIČA” , Žaneta Đukić Perišić , (“Akademska knjiga”)
2. “MODERNA TRADICIJA”, Petar Pijanović (“Službeni glasnik”)
3. “VEPROVO SRCE” , Drago Kekanović (SKZ)
4. “VELIKI RAT”, Aleksandar Gatalica (“Mono i Manjana”)
5. “SUMNjIVA SAHRANA” , Jovan Radulović (SKZ)
Knjizi Ž. Đukić Perišić, u kojoj se sintetičkim istraživačkim postupkom, čak i kod tako uzdržanog pisca i “skrivenog pesnika” kakav je bio Andrić, pronalaze duboke veze između piščeve realne i “stvaralačke biografije”, i knjizi P. Pijanovića o presudnom značenju i uticaju tradicije na konstituisanje modernog doživljaja književnosti, mogu se sasvim ravnopravno priključiti i neke druge esejističke knjige, na primer “I pesnici i kritičari” B. A. Popovića, “Ogledi o poeziji” L. Kojena, “Pesma u prozi ili prozaida” B. Stojanović Pantović, “Novo čitanje tradicije” S. Damjanova, “Matični prostor” D. Hamovića, “Deo kao celina & celina kao deo” S. Šeatović Dimitrijević. Isto tako, knjige A. Gatalice, D. Kekanovića i J. Radulovića, u kojima se govori o nekim od najosetljivijih trenutaka opšte i pojedinačne tragedije i njenim posrednim i neposrednim posledicama kroz koje su tokom 20. veka na našem prostoru prolazili pojedinci i čitav narod. Prema novini postupka ili novini teme može se dodati i roman Katarine Brajović “Štampar i Veronika” i knjiga pripovedaka Vide Ognjenović “Živi primeri”.

3.jpg

SLAĐANA ILIĆ (Beograd)

1. “VELIKI RAT” , Aleksandar Gatalica, (“Mono i Manjana”)
2. “ŠTAMPAR I VERONIKA” , Katarina Brajović, (“Oktoih”, Štampar Makarije)
3. “SRPSKA TRILOGIJA: BABILONIJADA” , Vule Žurić (Kulturni centar NS)
4. “DUGE NOĆI I CRNE ZASTAVE”, Dejan Stojiljković (“Laguna”)
5. “EP O VODI”, Enes Halilović (“Albatros plus”)
Roman A. Gatalice je složene kompozicije, zasnovan na ukrštanju faktografije i imaginacije. Specifičnošću pristupa - bavljenjem sudbinama pojedinaca - opominje nas implicitno na značaj ličnih udesa spram istorijskih, i veliku i izuzetno važnu temu vraća u srpsku književnost, tj. dodeljuje joj mesto koje joj i pripada. Prozni prvenac K. Brajović poziva na pozitivnu književnu uzbunu srpskoj savremenoj književnosti, vraćajući veru u tekst, u pisca, u sam čin čitanja. Ovaj roman ne spada u žanr klasičnog istorijskog romana, iako su junaci istorijske ličnosti. U romanu, Žurić je priču postavio u širi vremenski okvir, od vremena Tita i oslobodilačke borbe, sve do današnjih dana. Reč je o duhovitom trileru u kojem se traga za nestalim piscem. Panorama istorijskih i paraistorijskih ličnosti, od Tita, druga Crnog, Marka Ristića, inspektora Vuleta Žurića, sve do junaka današnjih dana Druge ili bilo Srbije, upućuje da je pisac ostao veran vlastitom poetičkom prostoru po kojem je prepoznatljiv.
Roman D. Stojiljkovića je dimanična priča čiju tematsku osnovu čine događaji iz daleke nacionalne prošlosti. Zasniva se na ukrštanju istorijskog, mitskog i fantazijskog, nadilazi konvencije žanra, karakterističan je po zastupljenosti narodne epske tradicije kao i po lirizaciji pripovedanog. Roman E. Halilovića je još jedna potvrda onoga što smo zaključili čitajući ranije objavljena poetska i prozna ostvarenja ovog autora - reč je o izuzetnom talentu, koji izborom tematskih osnova i autentičnošću pripovedanja nikako ne povlađuje književnoj modi.

4.jpg

DUŠAN STOJKOVIĆ (Mladenovac)

1. “BAGAŽ ZA BATAŠA”, Nikola Cincar Poposki (“Arka”)
2. “VI NISTE OD OVOGA SVETA”, Đorđe Nikolić (SKZ)
3. “TRKALIŠTE”, Ratko Mitrović Riđanin
4. “SNOVIDI BITKA”, Risto Vasilevski (“Arka”)
5. “A TO TONUĆE U PROSTORU” , Milan R. Simić
I protekle godine pesničke knjige su visoko nadvisile prozne. Nova zbirka vrhunskog srpskog pesnika N. C. Poposkog pokazuje, i dokazuje, još jednom kako je on jezički mag kojim peva sama duša, tako što dopušta misli da, preko jezičkih vratolomija, promisli i ojeziči sam bitak. Zbirka Đ. Nikolića pesnička knjiga je kojom se krstoliko polje koje je naša prapostojbina jedini dom, iako često zaboravljamo na to, uzvisila do samoga neba pokazujući kako jesmo, i ne samo metaforički, uprkos zlovremenu, nebeski narod. Knjiga R. M. Riđanina prebacila je svog autora iz kategorije zrelih u onu koja je rezervisana za, nesumnjivo retke, vrhunske pesnike. Puno zvučne raskoši, simbolikom uzvitlanog značenja, osobena kombinacija futurističkog i dadaističkog, apsolutnom slobodom jezikovanja, brani nas od jeze postojanja. “Snovidi” Vasilevskog zbirka je iskošenih, duboko promišljenih aforizama, bolje - filosofema, koje omogućuju, ponikle u samom jezgru bitka, da ovaj - bitak - progleda. No, one su, u isti mah, i snovidelna, nadrealna ozarenja i pesme u prozi, “slike”, priče, misaoni munjogromi. Knjiga Milana R. Simića, nudi piščevu, osobenu istoriju književnosti gradeći svoj kanon svetskih i srpskih pisaca. Ne plašeći se da piše o najvećim, on uspeva da ponudi ugao posmatranja kojim se nisu služili njegovi prethodni tumači.

5.jpg

ALEKSANDAR KOSTADINOVIĆ (Niš)

1. “VARKA” , Zoran Pešić Sigma (NB “Stefan Prvovenčani”, Kraljevo)
2. “CEREBRUM” , Dejan Vukićević (“Čigoja”)
3. “MESEČARI NA IZLETU” , Zvonko Karanović (LOM)
4. “GOLO SRCE” , Alen Bešić , (NB “Stefan Prvovenčani”, Kraljevo)
5. “ALL INCLUSIVE”, Ljubica Arsić (“Laguna”)
Roman D. Vukićevića, dovodeći u pitanje jedan od postulata hrišćanske kosmogonije, daje beskompromisnu sliku srpskog društva iz perspektive skrajnutog pojedinca, hendikepiranog i otuđenog. Napor odmeravanja drevnog i savremenog pokazuje i Pešićeva poetska knjiga: pesnik pomoću biblijskih reminiscencija i simbolike mitskih praelemenata uspeva da pouzdano dijagnostifikuje civilizacijski poraz u kojem saučestvujemo. Karanovićeve “prozaide”, pružaju niz svakodnevnih situacija i prizora začinjenih onirizmom, pri čemu njihova autorefleksivnost predstavlja bitnu novost u razvoju autorske poetike. A. Bešić, pak, pesme u prozi ulančava u svojevrsnu putničku poemu, vodeći čitaoca kroz 30-ak odabranih literarnih mesta, na put “od pisma do tijela” i nazad. Putništvo kao svoj lajtmotiv ima i knjiga pripovedaka Lj. Arsić, koja već naslovom, osim itinerarnog zavođenja nepoznatim i dalekim, obećava i poznate kvalitete rukopisa ove spisateljice: suvereno poznavanje ženske intime, neočekivanost, a motivisanost sižejnih preokreta, redak i dragocen jezički rafinman.

(Večernje novosti)

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
"Veliki rat" doneo Gatalici i nagradu "Meša Selimović"

"Veliki rat" doneo Gatalici i nagradu "Meša Selimović"

Aleksandar Gatalica je dobitnik jubilarne 25. nagrade "Meša Selimović" za roman "Veliki rat", koji je najbolja knjiga u 2012. godini

1.jpg
Aleksandar Gatalica dobitnik nagrade "Meša Selimović" / Foto: Milena Anđela

BEOGRAD - Aleksandar Gatalica je dobitnik jubilarne 25. nagrade "Meša Selimović" za roman "Veliki rat", koji je najbolja knjiga u 2012. godini, saopštio je danas jedan od osnivača nagrade, novinar kulturne rubrike "Večernjih novosti" Dragan Bogutović.

On je u velikoj sali Vukove zadužbine saopštio rezultate glasanja Velikog žirija, u kojem je ove godine bilo 50 istaknutih književnih kritičara, teoretičara i književnih istoričara svih generacija koji su predložili 95 naslova.

Gatalica, čiji je roman objavio izdavač "Mono i Manjana", ubedljivo je pobedio sa 19 glasova, na drugom mestu je Laslo Blašković sa romanom "Posmrtna maska" sa 13 glasova ("Arhipelag"), a slede "Ep o vodi" Enesa Halilovića, koji je dobio 11 glasova ("Albatros plus") i "All inclusive" Ljubice Arsić sa 10 glasova ("Laguna")....

Laureat ovogodišnje nagrade "Meša Selimović" Aleksandar Gatalica izjavio je da je veoma srećan i ponosan što je dobitnik dva od tri najvažnija književna priznanja u Srbiji.
Gatalica je zahvalio za nagradu koju, kako je rekao, dodeljuje najveći i najdemokratskiji žiri u srpskoj književnosti, "literalni parlament koji zastupa čitav čitalački srpski narod".
Njega raduje nagrada jer će zahvaljući njoj biti još više onih koji će poželeti da pročitaju "Veliki rat", roman koji je pisao u čitaonici Narodne biblioteke Srbije, u koji je sabrao sva svoja autentična iskustva i veštine ali i sve ono što je nasledio od književnih predaka.
Gatalica je diplomirao na katedri za svetsku književnost na Filološkom fakultetu, iako je počeo da piše u mladosti, prvu knjigu je, kako je rekao, kao i Meša, objavio u zrelim godinama.
Kao dobitnik Ninove nagrade za roman godine on gotovo svakodnevno nastupa u gradovima širom Srbije, radostan je što što vidi, suprotno sumornim prognozama, da narod i dalje čita.
"Čitaju nastavnici i njihovi talentovani učenici u gimnazijama, čitaju istoričari, kustosi muzeja, etnolozi zaljubljeni u lokalne običaje i gradske legende, citaju oni sa školom i oni bez visokog obrazovanja, a to je za pisca nešto najlepše što može da vidi i oseti u susretu sa svojom publikom", ispričao je Gatalica.

Nagradu, koja će laureatu biti uručena 5. marta u Narodnom pozorištru, dodeljuje kompanija "Novosti", a sastoji se od plakete-reljefa sa likom Meše Selimovića, povelje i novčanog iznosa.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top