Titanik - 100 godina misterije

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zebnja brodskog ložača

Zebnja brodskog ložača

Novosti


Zaustavite motore, punom parom nazad - glasila je komanda. Inženjer pištoljem zavodi red među mornarima


Ložači na „Titaniku“

SVAKA priča sa „Titanika“ je dramatična i neponovljiva. Ono što je te večeri preživeo Franc Karun je drama na kvadrat - dok je istovremeno spasavao svoju kćerkicu Anu i sebe, u tome su ga sprečavali oficiri s broda.

Franc Karun sa kćerkom Anom i rođakom Janezom Markunom krenuo je vozom 8. aprila 1912. u francuski lučki grad Šerbur, gde će se dva dana kasnije ukrcati na „Titanik“. Upravo tada je započela drama u kojoj će se spasti Franc i njegova petogodišnja kćerka Ana, dok je Markun tragično završio u bezdanu mora.

- Na „Titaniku“ su osim nas troje - pričao je Franc Karun - bila još dva Slovenca - Janko Pašić iz Strekljevca i Janko Vouk iz Jesenica. Posle te kobne večeri, 14. aprila 1912, za njih dvojicu više nikada nisam čuo, verovatno su se utopili. Četrnaestog uveče zaspao sam čvrsto, nisam ni osetio udarac parobroda u santu. Probudili su me Pašić i Vouk, brzo sam se obukao i pošao da vidim šta se događa, zašto je velika gužva na palubi. Tu sam saznao da se brod sudario sa nečim i da ćemo svi potonuti. U prvi mah niko u to nije mogao da poveruje. Pa, zar da „nepotopivi“ potone - pitali smo se u čudu. Kada sam video da voda prodire u brod, bilo mi je sve jasno. Pojurio sam u kabinu, probudio kćerku Anu i Janeza.

- U tom trenutku bio sam gotovo paralisan od straha. Stalno sam gledao u moju devojčicu i razmišljao kako da je spasem. U jednom trenutku Janez dohvati bocu konjaka i reče mi: „Ajde da popijemo, da lakše odemo u smrt!“ Ja nisam mogao sa tim da se pomirim, jer sam želeo da spasem Anu po svaku cenu. Stavio sam pojas za spasavanje, uzeo u naručje Anu i sa Janezom pošao na palubu. Gurali smo se kroz uskomešanu masu ka gornjoj palubi, kada mi je prišao jedan mornar i istrgao dete iz naručja. Poneo ju je u čamac za spasavanje. Bio sam izvan sebe! Nisam znao šta da radim. Pošao sam za njim, ali mi nisu dali da uđem u čamac. Čuo sam Anin plač i odlučio da učinim sve da je pronađem.

U borbi sa samim sobom i sa osobljem „Titanika“, koje nije puštalo odrasle muškarce da napuste brod, Franc je uspeo da se nekako domogne ograde i da skoči u more. Kada se našao na površini vode, okrenuo se prema brodu i uz ogradu ugledao svog rođaka Janeza Markuna i povikao: „Janez, skoči u vodu!“ Janez se plašio da skoči i Franc ga više nikada nije video. Bio je u hladnoj vodi okružen ljudima koji su, takođe, pokušavali da nađu spas. Nedaleko je ugledao čamac na kome je bila mala Ana. Zaplivao je hrabro. Crpeo je snagu i stalno plivao, dok je čamac bio ispred njega, čas bliže, čas dalje. Prošlo je gotovo dva sata dok se nije dograbio ivice čamca. Ali tada se drama nastavlja: ne žele da ga prime na čamac, na kome je već bilo 50 ljudi, pa su se plašili da se od preopterećenja ne prevrne.

I kada je pomislio da će od umora propasti kroz hladnu vodu, prepoznao ga je neki Francuz, mornar sa „Titanika“, koji je tokom vožnje jednom nešto popravio u Francovoj kabini. Franc ga je tada počastio domaćim vinom. Kakva sreća! Kada se popeo na čamac, susreo se sa malom Anom koja je zaplakala od sreće, a Franc je od šoka zanemeo, samo je čvrsto zagrlio kćerku.

Među članovima posade na „Titaniku“ bio je i Ivan Sekelec, brodski ložač. Tek što je završio putovanja na engleskom parobrodu „Everton“, primljen je na rad na „Titaniku“, za šta je zaslužan jedan njegov prijatelj, brodski konobar.

Ivan se kasnije sećao:

- Bila je nedelja, napolju hladno kao da je decembar. Kad sam došao na smenu, među kotlovima je bilo kao u paklu. Moji drugovi su se kupali u znoju. Ali mene su brinule vesti koje su govorile o ledenim santama. Obuzimao nas je neki osećaj nesigurnost. Međutim, odozgo, sa komandnog pulta stizale su zapovesti. Nova i nova kolica ugljena dolazila su iz spremišta, pa nije preostalo ništa drugo nego skinuti kaput i košulju, uzeti lopatu i stalno ložiti.

- Negde oko 11 noću stigla je energična komanda: „Zaustavite motore! Punom parom nazad!“ Bilo je prekasno, nije se moglo ništa više učiniti. Udar je bio strahovit. Mi smo popadali, a jedan Nemac (ložač) pao je na užarenu gvozdenu ploču pred kotlom i nije se više podigao.

- Ubrzo je uleteo neki radnik s kolicima i povikao: „Spasavajte se, voda prodire u skladište“! Desetak ljudi je nagrnulo u nameri da istrče, ali nisu uspeli. Pred njima je iskrsnuo inženjer sa pištoljem u ruci. Opalio je nekoliko metaka iznad glava i rekao: „Pucaću u prvoga ko pokuša pobeći! Nazad svi, morate ostati na svojim mestima, šteta nije velika“. Ali voda se nije šalila, snažno je nadirala u prostoriju sa mašinama koje pokreću brod. Istrčali smo na prvu palubu i ubrzo je počelo spuštanje čamaca za spasavanje.

Ivan Sekelec je bio snažan čovek, pa je dobio zadatak da vesla na jednom od čamaca za spasavanje. Na njegovom čamcu bilo je 63 putnika, a Ivan još nije bio siguran da li mu je bezbednije u čamcu nego na brodu. Slušao je nekoliko časaka ranije kako oficiri uveravaju putnike da se u blizini nalaze brodovi koji će im doći u pomoć. Nedoumicu je izazivao i orkestar koji je nastavio da svira, a u salonima se igralo i plesalo?!

Nastavio je da vesla, takoreći bez daha, što dalje od sablasnog broda. Lutali su oko četiri sata, po velikoj hladnoći i magli, a zoru su dočekali iznemogli. Kada se malo razdanilo, videli su jedan čamac, takođe pun. Mahali su jedni drugima kaputima i šalovima, kada se na vidiku digao trag dima. Stigla je „Konkordija“, nesrećnim ljudima konačno je svanulo!

STRAH OD OKEANA
PO dolasku u Ameriku, Franc Karun je sa Anom otputovao u Kalseburg, gde ih je nestrpljivo očekivala porodica. Sledeće godine, Francova supruga se s decom vratila u Sloveniju. Dva dana pre početka Prvog svetskog rata, 1914. godine, vratio se i Franc Karun. Gotovo pola veka kasnije, Ana je otputovala brodom u Ameriku da poseti sestru Mariju i brata Franca. Strah od broda je bio veliki, ali je ipak smogla snage da drugi i poslednji put brodom pređe Atlantik.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Svedoci paklene noći

Svedoci paklene noći

Novosti


Edvina Mekenzi: Izgledalo je kao da plovimo kroz more mrtvih. Jedna otvorena knjiga ostala je na dnu Atlantika



Eva Hart sa roditeljima i u poznim godinama

OD oko 700 ljudi koji su preživeli onu stravičnu aprilsku noć 1912. ostalo ih je tridesetak. Oni su osnovali klub i redovno se sastaju, pisale su novine 1973. godine. To su poslednji svedoci tragedije "Titanika", najvećeg i najlepšeg broda onog vremena. Među tih 700 srećnika koji će umesto dna okeana ugledati njujoršku luku bila je i 19-godišnja Margaret O'Nil, koja je 1975. na jednom od komemorativnih banketa već bila vesela bakica od 82 godine. Sećajući se te (ne)stvarne aprilske noći iz 1912, ponovila je reči jednog poslužitelja koji je zakucao na vrata njene kabine:

"Sve je u redu, samo smo dodirnuli ledenu santu!" Sedamdeset pete prošlog veka sve bilo je isto kao one večeri pre mnogo godina. Veselje i jelovnik: čorba, pečena ćurka, grašak, krompirići, sladoled, kolači, kafa i šampanjac...

"Tada sam išla u Ameriku kod svog brata, pošto naša porodica u Irskoj nije imala ni najosnovnije za život. Bila sam oduševljena", pričala je Margaret.

U njenom društvu je jedna druga dama, 91-godišnja udovica posle tri braka, Edvina Mekenzi. "I ja sam bila oduševljena - pričala je gospođa Makenzi. - Trebalo je da otputujem jednim drugim brodom, "Olimpikom", 13. aprila, ali bila sam sujeverna. Rekla sam da broj 13 donosi nesreću, pa sam odlučila da krenem "Titanikom".

Mnogi od 1.316 putnika koji su se prvi ukrcali na "Titanik", bili su takođe uzbuđeni dok se javljala zora, te srede 10. aprila 1912. nad engleskom lukom Sautempton. To je bilo prvo redovno putovanje ovog prekookeanskog džina. Nazvano je događajem stoleća i po svemu je izgledalo da će tako biti.

feljt-titanik_8.jpg


Bio je to prvi brod na svetu koji je imao bazen za kupanje. Tu su bile i fiskulturne sale, igrališta za golf, turska kupatila, tereni za skvoš, sport sličan tenisu. Na palubi "A" nalazile su se sale za pušače i čitaonice, zimska bašta i luksuzne kabine. Na palubi "B" bio je restoran i jedna "pariska kafana" sa verandom i biljkama - puzavicama. Govorilo se da "ni gospod bog ne može potopiti taj brod".

Prvi dan putovanja, 10. april prošao je u slavlju i igrankama. U četvrtak, 11. aprila "Titanik" je stigao u Kvinstaun. Priređen mu je trijumfalan doček, dok su neki mornari bili uvereni da nešto nije kako treba na tom brodu. Krišom su otišli. Niko nije znao da je brodska radio-antena visoka 60 metara, bila pokvarena i jedva popravljena.

Kapetan Smit, po naređenju jednog od vlasnika kompanije, bezglavo je jurio brodom i stalno povećavao brzinu, ne znajući da ga čekaju ledene sante. Jedna od njih odvešće ga u zagrljaj smrti. Tako će u tamnici okeana zauvek okončati mit o "plovećem dvorcu".

Gospođa Margaret O'Nil se sećala tog 14. aprila. "Bio je veoma lep dan, ali odmah posle podne temperatura je pala i počele su sa drugih brodova da stižu uznemiravajuće vesti, o ledenim santama. Na žalost, niko na to nije obraćao pažnju.

Posle večere sam igrala dva sata, a zatim sam se vratila u svoju kabinu. Još imam kartu koju je moj brat platio 34 dolara. Sa mnom je bilo još šest devojaka. Jednoj je bilo muka, pa sam joj skuvala čaj. Najzad smo zaspale. Odjednom me probudio strašan udarac. Pola časa posle ponoći dat je signal za uzbunu. Nastala je panika...

Pravim čudom uspela sam da dođem do jednog čamca. Dok sam se udaljavala gledala sam kako brod tone, dok su se muškarci koji su ostali na palubi, da bi pustili žene i decu u čamce, bacali očajnički u more. Odjeknule su dve eksplozije i onda je "Titanik" nestao s površine. Bilo je 2.20. Noć je bila puna zvezda. Po moru su plivala osakaćena tela, bilo je prevrnutih čamaca..."

Edvina Mekenzi ni sama ne zna kako se spasila:

"Našla sam se na jednom čamcu. Izgledalo je kao da plovimo kroz more mrtvih. Mislim da je više ljudi umrlo od hladne vode, nego što se podavilo. Ne sećam se da je jedan orkestar svirao do kraja. U toj panici i haosu i teško se setiti kako se to sve dogodilo.

Kada je već svitalo u pomoć nam je stigla "Karpatija". Prihvatila je 700 preživelih. Žrtava je bilo 1.500"!

Tragedija "Titanika" je tema o kojoj se priča evo već sto godina i pričaće se i narednih sto! Osim brojnih knjiga, televizijskih i filmskih ekranizacija, za "Titanik" su se zainteresovale i brojne ekspedicije koje su želele da pronađu potonuli brod. Nije bilo lako spustiti se na tako veliku dubinu i tragati. Ne samo da je na tim dubinama pritisak ogroman, već su moguće i brojne nepredvidive prepreke u reljefu pod morem.

Istraživanja u velikim dubinama, od 1963. godine praćena su brojnim pomorskim katastrofama. Prva je tražeći "Titanik" potonula američka nuklearna podmornica "Trešer", 400 kilometara daleko od Kejp Koda, izjutra 10. aprila 1963. godine. "Atlantis II", istraživački brod Okeanografskog instituta Vuds hol, pokušao je da napravi fotografije: spušten je jedan aparat od 250 kg na dubinu od 2.500 metara. Dobijene su fotografije zgužvanog metala, iščupanih električnih kablova i jedne otvorene knjige.

KRIVCI NISU OTKRIVENI
KADA sam stigla u Njujork - pričala je Magaret O'Nil
- zarekla sam se da više neću ploviti brodom. Izdržala sam do 1952. kada je moja noga ponovo kročila na brod. I danas čujem u snu krike ljudi koje smo morali napustiti. Tek kasnije sam saznala da se u blizini nalazio norveški brod "Samson" koji nas je mogao možda sve spasiti. Ali oni su se bavili nedozvoljenim ribolovom, pa "nisu smeli" da nam priđu. Pravi krivci za ovu katastrofu nisu otkriveni. Istraga se trudila da sve bude što pre zaboravljeno, mnoga pitanja ostala su bez odgovora.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pustite ga neka spava

Pustite ga neka spava

Novosti


Poruka na trupu broda: Neka ostane kao simbol ljudske veličine i ludosti. Sa više čamaca, možda niko ne bi poginuo na "Titaniku"


Moćni propeleri "Titanika"

DOBRO poznati ronilac i podvodni istraživač Rober Balar pratio je Grimove ekspedicije, uveren da polje istraživanja treba ograničiti na zonu od 250 do 10 kvadratnih kilometara. Stupio je u kontakt sa Žan-Žarijem i Žan-Lujem Mišelom iz Francuskog instituta za istraživanje mora. Želeo je da ih zainteresuje za zajedničku ekspediciju.

- Bili su to - govorio je Balar - specijalisti za velike dubine. Ljudi koje sam poznavao i poštovao.

Veteran za podmorska istraživanja francuske mornarice Žan-Luj Mišel, koji je dobro znao istorijat "Titanika", pažljivo je proučio brodske dnevnike i izveštaje koji su se odnosili na brodolom.

- Oslanjajući se na istorijske podatke - govorio je Mišel - mi smo na našim kartama odredili mesto gde bi otprilike trebalo da leži "Titanik". U junu 1985, pošto su Amerikanci i Francuzi odobrili ekspediciju, bilo smo spremni za ukrcavanje.

U zoni gde je potonuo "Titanik", snažne podvodne struje podižu mulj, pa se postavljalo pitanje da li će kamere moći da snimaju pri smanjenoj vidljivosti. Pažljivo su proučili posledice velikog zemljotresa 1929, koji je zahvatio region gde je potonuo "Titanik".

Mišel i njegova ekipa, na istraživačkom brodu "Siroa", stigli su do označene zone 9. jula 1985. godine. Imali su niz aparata. Od uređaja su naročito bili značajni magnetometar i ultrazvučni lokator. Sa lokatorom su tražili siluetu koja bi mogla da odgovara olupini broda, dok magnetometar utvrđuje da li je reč o metalnoj masi. Za dva časa postavili su aparate na oko 45 metara iznad dna. Tada je počeo da duva jak vetar, pa je operacija prekinuta.

Ni u drugoj fazi istraživanja nije pronađen "Titanik". Negde 15. avgusta 1985. ponovo su krenuli prema zoni istraživanja. Uloge Balara i Mišela su se izmenile: prvi je upravljao operacijama, a drugi rukovodio službom dežuranja od ponoći do četiri sata ujutro. Upotrebljene su dve nove mašine za pomorska istraživanja, od kojih je najsavršenija bila "Argo", nuklearna podmornica u obliku sanki, veličine automobila, opremljena snažnim projektorima i savremenom video-opremom.

Oko ponoći 31. avgusta Žan-Luj Mišel je još jednom zauzeo mesto na komandnom položaju sa još šest članova posade. I baš tada, neumorno "oko" podmornice "Argo" počinje da emituje fotografije na kojima su se videli ostaci - komadi uglja i komadi cevi prolazili su preko ekrana. Posle pet minuta pojavila se nejasna fotografija jednog od dimnjaka. Bili su to uzbudljivi trenuci, Mišel je prekinuo tišinu: - Neko treba da ode i probudi Boba Balara.

Niko se nije ni pomakao, da bi nekoliko trenutaka kasnije kuvar Bartolomej pokucao na Balarova vrata, odškrinuo ih i rekao: - Momci misle da bi trebalo da siđete...

Balar je odmah krenuo dole i otkrio sliku dimnjaka na video-ekranu. - To je to! - povikao je.

Pošto je podmornica plovila niže od palube "Titanika", Balar je naredio da je dignu: - Trebalo je tačno lokalizovati olupinu, pronaći dimnjake, odrediti šta je ostalo od gornjeg dela...

Kada je podmornica vraćena, poginulima na "Titaniku" odata je pošta minutom ćutanja. Bilo je jasno da su životi izgubljeni na apsurdan način. Da je samo bilo dovoljno čamaca za spasavanje, niko ne bi poginuo! Da su sa "Kalifornijana" reagovali kako treba, katastrofa bi bila samo materijalne prirode, a ljudski životi sačuvani.

Iako je duvao jak vetar, istraživanja su nastavljena. "Argo" je lebdeo na nekih 50 metara iznad dna, na oko 4.000 metara dubine. Blede slike predmeta pojavljivale su se na ekranu i više se nije čulo ništa osim dubokog disanja operatera. Iznenada je jedan glas zagrmeo: - Imamo veliki predmet na ekranu... "Titanik"!... Leži na levom boku... Vidim predmete koji liče na dimnjake.

Na video-ekranu "Argoa" pojavile su se i druge slike: ceo komandni most, velika rupa na mestu prednjeg dimnjaka, prazne dizalice za sidra, a nešto kasnije - pramac.

Istraživanja potonulog broda "Titanik" su nastavljena, na dno je spušten robot koji je napravio izvanredne snimke. Na spoljnoj strani olupine robot je otkrio niz okruglih prozora, snimio je i brodsko kormilo i niz drugih detalja. Robot je stigao i do odeljenja sa sefovima u kojima su ostali dragoceni predmeti, zlatni i dijamantski nakit bogataša koji su putovali "Titanikom". Tokom tih istraživanja, na svom poslednjem pohodu u dubine okeana, na trupu "Titanika" pričvrstio je pločicu na kojoj piše: "Ostavite ga da počiva u miru u svom morskom pokrovu kao simbol ljudske veličine i ludosti!"

PREDMETI ZA - MUZEJ

Po udesu "Titanika" govorilo se i pisalo da su u prvoj klasi putovali izuzetno bogati ljudi. To dokazuju pronađeni skupoceni predmeti i nakit - zlatni i srebrni časovnici, lanci, biseri, ogrlice...
Tu su i razni predmeti koji su bili sastavni deo inventara na "Titaniku". Mnogi od njih blistaju, kao da su juče izrađeni. Neki od ronilaca koji su radili na otkrivanju "Titanika" i koji su doneli razne predmete sa njega založili su se da se formira muzej u kome bi se oni čuvali.

PORUKA SA BROŠA

Francuski tim ronilaca je 1987. sa dubine od 3.800 metara iz ledenih voda Atlantika izvukao oko 1.800 raznih predmeta - od lule do metalnog sanduka. Svi pronađeni predmeti pripadali su putnicima i članovima posade, kao i vlasnicima "Titanika". Među pronađenim predmetima, pažnju privlače jedan srebrni broš optočen sitnim dijamantima u obliku imena "Ami" i zlatni prsten s natpisom "jul 18, 1908". U drvenoj kutiji okovanoj srebrom nađen je kožni novčanik sa tri vizitkarte - majora Artura Pedžena iz Kanade, MPM Kinga iz Sidneja i G. Langdona iz Kolumba. Nađena je i karta Džemsa A. Masera iz kompanije za snabdevanje vodom i parom "Džon Mičel". Iz Pariza je te 1987. upućen poziv da se pronađeni predmeti prodaju na aukciji, što je kod javnosti naišlo na osudu.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Led ili savršen zločin

Led ili savršen zločin

Novosti



Sumnja se da je brod potopljen zbog interesa bankarskih kartela. "Titanik" nije potonuo kako je prikazano u filmu Kamerona

feljton-titanic.jpg

Delovi broda na dnu okeana

NI 100 godina od najveće pomorske katastrofe ne znamo šta se zaista dogodilo u noći 14/15. aprila 1912, odnosno šta je uzrok propasti "Titanika", najvećeg i najmodernijeg broda toga vremena.

Iskazi preživelih brodolomaca neposredno posle tragedije, ali i onih davanih narednih godina i decenija, bitno su se razlikovali jedan od drugog. Svako je na svoj način doživeo tu nesrećnu noć o kojoj su napisane mnogobrojne knjige, feljtoni, snimljeni filmovi i TV serije. Iskazi preživelih nabijeni su snažnim emocijama i obojeni ličnom dramom.

I posle svih svedočenja, te novih saznanja do kojih se došlo istraživanjem, sasvim je izvesno da "Titanik" nije potonuo onako kako je to prikazao reditelj filma Džejms Kameron u svom filmu o najvećoj pomorskoj nesreći. Nova istraživanja i analize otvaraju pitanje: da li je tragedija "Titanika" bila nesrećan slučaj ili sabotaža?

Dugo se mislilo da je brod prepukao na dva dela, pri čemu su se odvojili samo pramac i krma, kao što je to prikazao Kameron u svom filmu. U avgustu 2005. istraživači su otkrili, pola kilometra dalje od krme i pramca, delove korita - dva dobro očuvana dela dužine 12 i 27 metara koji su nekada činili celinu. Zanimljivo je istaći da je na delu korita u blizini kotlarnice, uočljivo veliko oštećenje koje je nastalo verovatno od eksplozije. Tako je otkriveno da se brod raspao u tri konstrukcione celine. Prvo se odvojilo korito broda, a zatim je došlo do razdvajanja krme i pramca. Odvojena i oštećena krma bez korita mogla je da pluta na vodi pet minuta, a ne od 15 do 20, kako se ranije mislilo i kako je na filmu prikazano. Krma je bila prepuna ljudi čija je agonija trajala mnogo kraće.

Čitav brod je posle pucanja čeličnog korita mogao potonuti za dvadesetak minuta.

Zabeležene su protivrečne izjave putnika o tome kako je izgledao sudar sa ledenim bregom.

- Tim izjavama mediji se nisu ozbiljnije bavili. Takođe, naprsnuće i potonuće „Titanika“ nikada nije bilo tačno odslikano - tvrdi istoričar Parks Stivenson.

U to vreme, kao i danas, moćne američke medije kontrolisali su korporativni trustovi na čijem je čelu međunarodni bankarski kartel. Upravo oni na koje je danas pala sumnja da su potopili "Titanik" zbog svog interesa. Postoji sumnja da je brod potonuo zbog jake eksplozije u skladištu uglja ili zbog namernog konstrukcionog propusta, pa je od početka bio predodređen za samo jedno putovanje.

Mnoge kontroverze prate tragediju "Titanika", pa tako nikada nije tačno utvrđeno ni koliko je bilo putnika na brodu, ni koliko ih je nastradalo, ni koliko njih je preživelo. Zašto na brodu nije bilo dovoljno čamaca i zašto su čamci bili gotovo poluprazni? Zašto brod nije imao durbin za osmatranje, a imao je pet klavira!

Podsetimo da je još 1898. Morgan Robertson smislio gotovo identičnu priču o potonuću "Titana". Ta njegova priča će se u potpunosti ostvariti 14 godina kasnije! Prema tome, ideja za savršen zločin je već 1898. bila u formi scenarija. Trebalo je samo izgraditi dekor (veliki prekookeanski brod), smestiti ljude na brod i režirati predstavu koju će izvesti kontrolisani ljudi i kontrolisani mediji i koja će se odigrati u stvarnosti. Međunarodni bankarski kartel imao je sve to.

Postavlja se logično pitanje: gde je motiv za zločin? Kada su u pitanju bankari, motiv je uvek - novac.

Početkom 20. veka trojica najbogatijih ljudi u SAD i svetu bili su Džon Džejkob Astor, Izador Štraus i Benjamin Gugenhajm. Sva trojica su nastradala u brodolomu "Titanika". Astor je bio najbogatiji čovek sveta, čija se imovina procenjivala na tadašnjih 500 miliona dolara! Njegov pradeda se obogatio trgovinom krznima. Astori su bili najuticajnija dinastija u Americi. Džon Džejkob Astor je obilato finansirao američku vojsku i važio je za velikog američkog patriotu.

Izador Štraus je bio vlasnik robnih kuća, a Benjamin Gugenhajm naslednik više rudnika zlata, srebra i bakra. Ova trojica bogatih ljudi suprotstavljala su se formiranju američkih federalnih rezervi koje su imale ulogu zvanične američke centralne banke. Posle tragedije "Titanika", odnosno pogibije Astora, Gugenhajma i Štrausa, međunarodni bankari su imali čistiji put do svog cilja.

Prema analizi koju je napravio Dag Jurči, glavnu ulogu u potapanju "Titanika" imao je zapovednik broda Edvard Smit. Belfast je većinom protestantski grad i jezuiti su ih mrzeli, pa je sasvim moguće da je brod građen s namerom da bude potopljen. Jurči tvrdi da je kapetan broda Smit bio jezuita, odnosno "sveštenik" u civilu, a strogo prikriven način rada jezuita najveća je nepoznanica.

Ko je u slučaju Edvarda Smita bio čovek čijoj volji i naredbi je on morao da se podredi i to čak plati životom? To je otac Fransis Brauni, najmoćniji jezuita u Irskoj, koji je u trenutku isplovljavanja "Titanika" iz Sautemptona bio na njemu. On je u Kvinstaunu napustio brod koji će tri dana kasnije doživeti katastrofu. Pre nego što je izašao sa broda, napravio je seriju odličnih snimaka, koji će odmah posle nesreće osvanuti na naslovnim stranama velikih svetskih listova.

SVEDOČENJE PRED SENATOM
PREMA iskazima preživelih članova posade, brod je pre sudara sa santom leda zaustavljen i kretao se po inerciji. Prema svedočenju Frederika Flita, koji je prvi uočio ledeni breg, mašine su zaustavljene i pokrenute unazad. On je to potvrdio pred istražnim Senatom SAD.

 
Natrag
Top