Tesla: Srbin sam i tamo daleko

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tesla: Srbin sam i tamo daleko

Novosti


Na današnji dan, pre 120 godina, Nikola Tesla je prvi i jedini put došao u Beograd. Zadržao se ukupno 31 sat, sreo se s kraljem, istaknutim profesorima, studentima, Zmajem...



JA sam srećan što sam Srbin, i tijem imenom ponosiću se do vijeka. kolijevka mojijeh djedova, kraljevina Srbija, prijestonica Srbinova poziva me - to je odlikovanje za mene veliko i ništa mi na svijetu, u životu mome, neće biti draže od ovog odlikovanja.

Ovim rečima, prenele su srpske novine u maju 1892. godine, odgovorio je veliki naučnik Nikola Tesla na molbu srpske delegacije da na svojem putovanju Evropom poseti i Beograd.

Svega nekoliko dana kasnije, istorijska poseta se zaista i odigrala.

Na današnji dan, pre tačno 120 godina, na peron beogradske Železničke stanice zakoračio je čovek koji je izmislio budućnost. Nikola Tesla, jedan od najvećih izumitelja u istoriji čovečanstva, tada je prvi i jedini put boravio u prestonici Srbije. Zadržao se ukupno 31 sat, sreo se s kraljem, istaknutim profesorima, studentima, književnicima...

Tesla je u Beograd došao 20. maja, po starom kalendaru, 1892. godine. Voz je stigao kasno uveče, a ispred zgrade Železničke stanice, uprkos protivljenju skromnog naučnika, organizovan je svečani doček.

- Čim je voz stigao, među prisutnima je nastalo živo kretanje, i sve oči bile su uprte na mesto gde je voz stao, a kako su se svi u tom trenutku prijatno osećali kad su vidili čoveka onako slavnog, a tako mladog - pisao je sa oduševljenjem novinar „Srpske zastave“. - Tesla je prošao kroz špalir oduševljene omladine, koja ga je pozdravljala burnim usklicima: „Živeo! Živeo!“ On je, potresen i ganut, otpozdravljao omladinu mahanjem ruke, i rekao uz blagi osmeh svojoj razdraganoj braći: „Manje oduševljenja, braćo.“

Najpoznatiji Srbin na planeti prenoćio je u hotelu „Imperijal“, koji se nalazio u blizini današnjeg Filozofskog fakulteta. Skroman, u knjigu gostiju upisao je samo „Nikola Tesla, elektrotehničar“.

Sutrašnji dan počeo je prijemom u Kraljevskom dvoru. Tesla je razgovarao sa tada još maloletnim kraljem Aleksandrom Obrenovićem i članovim namesništva. Kralj se zanimao za nove izume, a naučnik za situaciju u otadžbini.

31-Tesla-u-B.jpg


Usledio je svečani ručak, a zatim i obilazak Narodnog muzeja. U Velikoj školi obratio se profesorima i studentima.

- Gospodo, nemojte misliti da sam ja, otišavši sa svog ognjišta, zaboravio svoj rod i pleme. Ne, ja sam ostao Srbin i tamo daleko, preko debelog mora - govorio je Tesla.

Našao je veliki naučnik vremena i da prošeta Kalemegdanom, a dan je završio na banketu priređenom njemu u čast u kafani „Smutekovac“ kod Vajfertove pivare u ulici Topčiderski drum.

Velikana koji je osvetlio svet, u Beogradu je pozdravio i njegov omiljeni pesnik - Jovan Jovanović Zmaj. Tada je Zmaj prvi put čitao sopstvene stihove - pesmu posvećenu Nikoli Tesli. Izumitelj je, na ivici suza, prišao Zmaju i poljubio mu ruku.

Sutradan, tačno u 5.22, Nikola Tesla je vozom otišao u Budimpeštu.

U Beograd se, uprkos obećanju, nikada nije vratio.

Nekoliko godina kasnije počela je elektrifikacija Srbije.

NEMA FOTOGRAFIJA
NIJEDNA slika Tesline posete Beogradu nije pronađena, iako je nesumnjivo da je tako veliki događaj morao biti zabeležen i foto-aparatom. Ostao je, međutim, opis ushićenog novinara koji je prisustvovao dočeku na Železničkoj stanici. - Gospodin Tesla je lep, crnomanjast čovek, malih tankih brkova, visoka i lepa stasa, vedra čela - pisao je novinar „Srpske zastave“. - Izgleda mlađi no što jeste. Pri tome je vrlo prijatan i simpatičan, a njegov blag osmeh privlači čoveka da mu odmah pokloni svoje simpatije.

OBELEŽAVANJE
GODIŠNJICA Tesline posete Beogradu biće obeležena danas i sutra. U svečanoj sali Rektorata Beogradskog univerziteta u organizaciji Društva za informatiku Srbije i Muzeja Nikole Tesle danas u 15 sati održaće se tribina „Nikola Tesla i 21. vek“. Postavka Muzeja Nikole Tesle o poseti velikana Beogradu biće izložena sutra u svečanom holu Radio Beograda.
 
Natrag
Top