Teri Pračet

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Тери Прачет

9tAek1u.jpg


Tеренс Дејвид Џон Прачет (енгл. Terence David John Pratchett; Биконсфилд, 28. април 1948-12. март 2015), такође познат и као Птери,био је енглески писац, најпознатији по својој серији књига о Дисксвету.

Биографија

Прво Прачетово објављено дело била је кратка прича "The Hades Business", објављена у школском часопису када је имао 13 година, а затим објављена у часопису Сајенс фантази, 1961. године за што је добио 14 фунти. Његово следеће објављено дело је било "Night Dweller" у часопису Њу Ворлдс у броју 156, новембра 1965.

Када је напустио школу, 1965, запослио се као новинар у локалним новинама, Бакс фри прес ("Почео сам да радим једног јутра, и видео сам први леш три сата касније, 'каљење-на-послу' је значило нешто оних дана").

Док је радио као новинар, послат је да интервјуише Питера Бандера ван Дурена, кодиректора мале издавачке фирме у Џерардс Кросу, Бакингемшир, Колин Смајти Лимитед, о новој књизи коју је фирма издала. Прачет је поменуо да је и он написао једну новелу, The Carpet People. Остало је историја...

Године 1980. постао је портпарол CEGB, компаније за производњу електричне енергије, и то у сектору који је покривао неколико нуклеарних електрана; касније се шалио да је показао непограшив осећај за време што је направио ову промену у каријери убрзо после нуклеарне несреће на Острву Три Миље у САД.

Напустио је CEGB 1987. када је схватио да пишући може да заради много више новца; таку му се број објављених књига повећао на две годишње. Процењује се да је 1% свих књига из жанра фикције које се продају у Британији написао Прачет, мада је ово израчунато пре успеха књига Џ. K. Роулинг о Харију Потеру.

Године 1998. добио је Орден Британске Империје (Order of the British Empire) за заслуге у литератури. У свом стилу се нашалио: „Претпостављам да се 'заслуге у литератури' састоје у уздржавању од писања литературе."

Децембра 2007. године Прачет је објавио да пати од Алцхајмерове болести.

Дисксвет

Серија о Дисксвету се за сада састоји од преко 30 књига, а ради се о серијалу хумористичке фантастике где се пародирају догађаји у дискоидном свету који ротира на леђима четири велика слона која стоје на огромној корњачи, која се зове Велики А'Туин и плива кроз васиону. Главне теме пародије укључују многе научно-фантастичне стереотипе, ликове из фантазије, идеје и алузије на филмове Ингмара Бергмана, Аустралију, Кину, прављење филмова, новинско издаваштво, рокенрол музику, религију, филозофију (углавном грчку), египатску историју, трговинске уније, монархију и много тога другог.

Сродна дела

Заједно са математичарем Ијаном Стјуартом и научником Џеком Коеном, Прачет је написао књиге Наука Дисксвета (1999.) и Наука Дисксвета II: Глобус (2002). Трећа књига у серији, Наука Дисксвета III: Дарвинов часовник, објављена је у мају 2005. године.

Адаптације

  • Филмови
    • Боја магије, Деда Прас и Пошта као дводелни ТВ серијали у адаптацији канала Скај 1 (Sky 1)
  • Стрипови
    • Боја магије, Светлост чудесног, Морт и Стража! Стража! су адаптирани у цртане романе.
  • Позориште
    • Стивен Бригс је неколико Прачетових романа адаптирао у представе, а многи сценарији су објављени у форми књига. Међу њима су:
      • Wyrd Sisters: The Play (1996)
      • Mort: The Play (1996)
      • Johnny and the Dead (1996) (non-Discworld)
      • Guards! Guards!: The Play (1997)
      • Men at Arms: The Play (1997)
      • Maskerade (1998)
      • Interesting Times (2002)
      • The Truth (2002)
  • Анимација
    • Сестре по метли (Wyrd Sisters) и Душевна музика (Soul Music) су такође адаптиране у анимиране приче од стране Косгроув Хол Филмс (Cosgrove Hall Films) за Канал 4.
  • Радио
    • Стража! Сража! и Сестре по метли су прерађене у серијале а The Amazing Maurice and his Educated Rodents је обрађена као деведесетоминутна представа у режији Радија 4, ББС.

Прва издања раних књига о Дисксвету која су добро очувана сада много вреде - прво британско издање књиге Боја магије у тврдим корицама сада вреди преко 2000 фунти (4.500 примерака је одштампано у штампарији St Martin's Press, у Америци, од чега је 506 продато у Британији у издању куће Колин Смајти, и стога су права реткост!), док Светлост чудесног вреди 1000-1500 фунти.

Заинтересовани чак могу да постану ликови у некој од следећих књига о Дисксвету. Обично се имена ликовима који се појаваљују у књигама дају по људима који се за ту привилегију надмећу на добротворним аукцијама.

Насловне стране свих књига о Дисксвету које су се продавале у Уједињеном Краљевству до 2001. радио је Џош Кирби.

Види такође: Дисксвет, Ликови Дисксвета

Остале Прачетове књиге

  • Strata (Мада је радња ове књиге смештена на свет у облику диска, овај роман је пре пародија на књигу Ringworld Ларија Нивена (Larry Niven)) (Colin Smythe, 1981)
  • The Dark Side of the Sun (Colin Smythe, 1976)
  • The Carpet People (Прачетов први роман, знатно измењен и поново објављен након што је постао славан) (Colin Smythe, 1971)
  • Трилогија дечјих књига (познатих као The Bromeliad):
    • Камионци
    • Булдожерци
    • Крилци
  • Good Omens (у сарадњи са Нилом Гејманом)
  • The Unadulterated Cat (са Грејом Џолифијем. Омаж правим мачкама)
  • трилогија дечјих књига о Џонију Максвелу (Johnny Maxwell), који види мртве људе, ванземаљце и разне друге бизарне ствари:
    • Only You Can Save Mankind
    • Johnny and the Dead
    • Johnny and the Bomb
  • Once More* *With Footnotes - колекција чланака, увода и кратких прича у издању NESFA.

Остале књиге са Прачетовим доприносима

  • Meditations on Middle-Earth (2002)
  • The Leaky Establishment Дејвида Лангфорда (David Langford, новије реиздање за које је Прачет написао предговор.

Дела о Прачету

Прачетове књиге су, што је необично за сам жанр, углавном добијале добре критике. Есеји о његовим делима сакупљени су у књизи, Terry Pratchett: Guilty of Literature?, аутора Ендру М. Батлер (Andrew M. Butler), Едварда Џејмса (Edward James) и Фаре Мендлесон (Farah Mendlesohn), у издању Science Fiction Foundation 2000.

Интернет

Прачет је један од првих писаца који су преко Интернета комуницирали са својим обожаватељима и био је сарадник Јузнет (Usenet) њусгрупе alt.fan.pratchett преко десет година.

Утицај

Прачет је значајно утицао на многе писце. Британски писац, Сем Смит често понавља како му је главни циљ да напише серију књига по стилу сличних оној о Дисксвету.

Термин „прачетско“ скован је да би описао оне који покушавају да копирају Прачетов хумористички стил.

Тери Прачет не крије спољашње утицаје на своја дела; у ствари, они су главни извор хумора. Он узима бројне карактере из популарне културе, али увек дода неки неочекивани аспект. Ове алузије су прилично реалне и на сајтовима Прачетових фанова постоје листе свих познатих алузија.

Заштитни знаци

Поред карактеристичног стила писања, Прачет је познат по коришћењу фуснота у својим књигама. На пример;

'Открили су да је, уместо да га учине нормалним, лакше учинити да халуцинира да је нормалан.*

'*Ово је честа халуцинација, коју дели већина људи.'

Извор: Википедија
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Umro Teri Pračet

Britanski pisac Teri Pračet, autor popularnog serijala romana o Disksvetu, koje je u Srbiji objavila Laguna, preminuo je danas, prenose mediji.

opP7zjJ.jpg


Pračet (66) je bolovao od retkog oblika Alchajmera, a premino je u svom domu okružen porodicom i mačkom koja mu je spavala na krevetu, saopštio je njegov izdavač Transworld Publishers.

Veliku pažnju i poštovanje u Britaniji izazvao je dostojanstvenom kampanjom da se terminalno bolesnim pacijentima omogući asistirano samoubistvo.

Bio je jedan od najpoznatijih pisaca fantastike a svetsku slavu stekao je prvim romanom o Disksvetu koji je napisao 1987.

Teri Pračet (1948–2015) počeo je da radi kao novinar jednog dana 1965. godine i svoj prvi leš ugledao već posle tri sata, što je u to vreme bilo iskustvo koje je zaista nešto značilo. Pošto se oprobao u gotovo svakom poslu koji postoji u provincijskom novinarstvu, osim, naravno, praćenja fudbalskih utakmica subotom, prešao je u Central Electricity Generating Board i postao predstavnik za javnost četiri nuklearne elektrane.

Sve ovo se završilo 1987, kada je postalo očigledno da je pisanje romana o Disksvetu mnogo zabavnije od pravog posla. Od tada je broj napisanih knjiga postao dvocifren, a svaka naredna ima rezervisano mesto na top-listi bestselera. Pisao je knjige i za mlađe čitaoce. Povremeno su ga optuživali da se bavi književnošću. Govorio je da je pisanje najveća zabava koju čovek može sebi da priušti.


Izvor: Tanjug/Blic
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
Poslednje dve Pračetove knjige uskoro pred čitaocima
B92
Ljubitelji nedavno preminulog pisca Terija Pračeta moći će da pročitaju dve njegove poslednje, dosad neobjavljene knjige, do kraja ove godine.


1022411195550a8265dc797775271298_orig.jpg


Čitaoci će se vratiti fantastičnim pričama u knjizi “The Shepherd’s Crown” i prate avanture mlade veštice Tifani Ejking.

Vesti o novom romanu objavljene su prošle godine, kada je Pračetov asistent Rob Vilkins pročitao prvo poglavlje na konvenciji o Disksvetu prošle godine.

Pračet nije mogao da prisustvuje tom događaju zbog bolesti.

Ilustrator Pol Kidbi nedavno je potvrdio da je Pračet završio roman prošlog leta i da je uživao u ilustrovanju “Pastirove krune”.

Drugi roman The Long Utopia biće objavljen u junu, čime će biti završena Pračetov opus od više od 70 knjiga.

Reč je o delu u čijem je pisanju učestvovao i autor Stiven Bakster, četvrtom delu serije “The Long Earth”, smeštenom u paralelnom univerzumu, u koji Zemljani mogu nesmetano da prelaze.
 
Natrag
Top