System Restore

Član
Učlanjen(a)
27.12.2009
Poruka
31
U principu mi je poznat nacin rada sa opcijom System Restore, ali ipak
ne mogu da shvatim koji je period tom opcijom unazad "pokriven"
(koliko dana ili nedelja...), da li je on programiran ili je uslovljen nekim
podesavanjima,(naprimer, ja sam podesio Disk Space na 2%(600 MB)
od 34 GB na C particiji (XP Home SP3), i sada, to "pokriveno vreme" kod
mene iznosi samo 5 dana! Sta treba da uradim da to vreme bude produzeno?(recimo na mesec dana)
Unapred najlepse zahvaljujem za pomoc i objasnjenje, (ako je moguce,
korak po korak)
 
Član
Učlanjen(a)
14.03.2010
Poruka
57
Da ti ne bih objasnjavao sve sto treba da znas oko system restore, izmedju i ostalo sto te zanima nasao sam veoma dobar tutorijal na netu.
Šta je SYSTEM RESTORE?
System restore je funkcija unutar operativnog sustave (winXP) koja pamti svaku promenu nad svim podacima na hard disku koje se zbivaju prilikom Instalacije / Deinstalacije programa. Naravno, System restore zbog toga zahteva nešto dodatnog mesta na vašem hard disku. Obzirom da je ovo važna funkcija (pogotovo u trenucima očaja) smatram da se nebiste trebali zamarati prostorom koji Sys.restore zauzima na disku pa zato Sys.restore ostavite uključan. Ukoliko instalirate nešto, i nakon toga vam se XP počene "čudno" ponašati ili je nestabilan, možete uz pomoć Sys.restore napraviti "ROLEBACK" tj. povratak na predjašnje stanje u kojem je sve bilo u redu.

Korak 1
Kako da uključim system restore? Iako je System resstore sam po sebi uključen nakon instalacije winXP - a, do samog Sys.restorea možete doći na nekoliko načina:
SETTINGS:
1) desni klik mišem na MY COMPUTER > PROPERTIES > Zatim odaberete SYSTEM RESTORE tab (mapu)
2) START > SETTINGS > CONTROL PANEL > SYSTEM > Zatim odaberete SYSTEM RESTORE tab (mapu)
LAUNCH SYSTEM RESTORE:
1) START > RUN > upišite msconfig > i izeberite LAUNCH SYSTEM RESTORE
2) START > PROGRAMS > ACCESSORIES > SYSTEM TOOLS > SYSTEM RESTORE

Korak 2
Šta sve mogu promeniti u opcijama (settings) i zašto? Možete isključiti System restore u potpunosti na svim diskovima (i particijama). Da bi ste to uključili / isključili kliknite na "checkbox" kraj Turn off System restore on all drives. Sa leve strane imate sliku i ime svojih diskova (particija). Kliknite na disk / particiju i zatim na gumb settings. Sada možete isključiti Sys.restore samo za taj disk / particiju i možete odrediti pomicanjem "slidera" količinu prostora kojeg će XP koristiti kao System restore. NAPOMENA !! Veći prostor znači više "restore" tačaka, a to znači da se možete vratiti više unazad!

Korak 3
OK. Nešto mi se "raspada" XP. Kako da vratim sve u vreme kad je bilo dobro? Prvo moram napomenuti da Sys.restore nije svemoguć i da bi bilo dobro znati uzrok problema. Isto tako je važno da nestabilnost primetite što ranije jer obzirom na količinu prostora koji ste dodelili sys.restore - u može se dogoditi da nemate sys.restore point u kojoj je zapravo stanje sistema kada je sve bilo u najboljem redu. Takođe detaljniji opis možete videti ovde. Dakle pokrenuli smo SYSTEM RESTORE, kliknite na RESTORE MY COMPUTER TO EARLIER TIME > i odaberite na kalendaru jednu od ponuđenih restore tačaka.

Korak 4
Jel mogu ja sam kreirati System Restore Point? Naravno. Kada pokrenete System restore imate dve opcije "restore..." i "create restore point". Ručno kreiranje Restore Pointa je preporučeno ako izvodite neke radnje (modifikacija sistema ili registry-a naprimer), a u čiji ishod niste sigurni.
Saveti & upozorenja:
Mnogi trojani koriste system restore point kao mesto gde se sakriju i onda izbacuju viruse. Razlog tome je što system restore ima podešene "NTFS permissione" da mu može pristupiti svaki (i "običan") user na PC-u !!! Obzirom da nijedan AV (anti virus) nesme dirati system restore, AV ne može ukloniti virus (AV ukloni virus ali ne i trojana). Microsoft je to promenio sa SP1 (iako to nije navedeno u listi promena) zato najtoplije preporučujem instalaciju SP1 na XP ako ga do sada niste instalirali. System restore je VRLO korisna funkcija zato ga nemojte zanemariti. Prilikom System Restorea, XP će napraviti restore na programima, sistemskim datotekama, registry-u ALI NEĆE DIRATI FAJLOVE KOJE STE SAMI KREIRALI (dokumenti, mp3, avi ...)!!!
Preuzeto sa Croportal.net Vijesti – Najnovije današnje vijesti
 
Član
Učlanjen(a)
27.12.2009
Poruka
31
Ja sam ipak duzan da objasnim ovaj nesporazum izmedju moderatora,
jer sam prvo otvorio ovu temu, i u tom trenutku mi pukne Internet, pa
zato sto nisam bio siguran da je poruka poslata, ja ponovo posaljem
novu poruku a tek sad (17.03 18.50) sam primetio da prakticno jedna
tema stoji na dva mesta.
U svakom slucaju najlepse se zahvaljujem i jenom i drugom Moderatoru
 
Natrag
Top