System Monitor - task manager u linuxu

boki71

ADMINISTRATOR
Verovatno znate da windows operativni sistemi imaju Task Manager pomocu koga se zaustavlja pojedini program ili proces kada vise ne reaguje na misa ili tastaturu.Slican alat ima i u Linuxu po defaultu medjutim tamo se znatno redje koristi jer bas ne dolazi tako tesko do takvih situacija kao u Windowsu...

ia63X.jpg


rJDWa.jpg


U windowsu je precica za task manager Ctrl+Alt+Delete a s obzirom da imam naviku i koristiti je ,istatakva moze se kreirati i u Linuxu...

Idemo redom.....
 
KREIRANJE PRECICE

Potrebno je kreirati precicu za startovanje vaseg System Monitora.Kliknite misem na u desnom gornjem uglu poslednje dugme,gde gasite os (Control Gear ) te u padajucem meniju zatim kliknite misem na System Settings...broj 1,te posto vam se otvori prozor vaseg Settingsa klikom misa odaberite Keyboard...broj 2

bwrwT.jpg


Izaberite karticu Shortcuts.....broj 3a zatim kliknite misem na znak + ......broj 4

MgSw0.jpg


U delu Name upisite System Monitor.....broj 5,zatim u delu Command upisite gnome-system-monitor ....broj 6 i kliknite na dugme Apply....broj 7

Mf3dM.jpg


Pronadjite u precicama sada System Monitor i desno kliknite na dugme Disable.....broj 8

qfV98.jpg


Posto vam se pojavi naslov New accelerator pritisnite na tastaturi dugmat koje hocete da vam budu precica za startovanje vaseg Task Managera-System Monitor programa.....

IpIea.jpg


Ja sam izabrao Ctrl+Alt+K a vi cete izabrati precicu koju zelite i zatvoriti prozor System monitora.....

rdQ9W.jpg


Ubuduce kada zelite ubiti neki proces pritisnete na tastaturi precicu za startovanje system monitora,pronadjete proces....desni klik na njega i u padajucem meniju kliknete misem na Kill Process....

Uphqq.jpg
 
U PDF......


[raw]<iframe src="https://skydrive.live.com/embed?cid=37BC32D29066020F&resid=37BC32D29066020F%21491&authkey=AH2R4KMpjeSr6Ro" width="98" height="120" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>[/raw]
 
Natrag
Top