Suprotnosti se privlače ali ne venčavaju

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Suprotnosti se privlače ali ne venčavaju

Suprotnosti se privlače, to svi znaju, međutim, poslednje istraživanje je pokazalo da stara izreka možda nije u potpunosti tačna. Sudeći po rezultatima za sreću u braku mnogo je bitnije da partneri imaju slične poglede na svet.

fucs2r.jpg


Istraživači su otkrili da su tek venčani parovi veoma slični kada su u pitanju interesovanja i lični stavovi I da među njima postoji veoma malo ključnih razlika. Takođe, što su te sličnosti bile veće, supružnici su bili zadovoljniji svojim bračnim životom.

“Ljude privlače osobe sličnih shvatanja i stavova, pošto su to vrednosti na kojima zasnivamo spostvene živote i one predstavljaju temelj na kojem ćemo graditi bračni život bez potrebe da iz temelja menjamo naš stil života”, smatra Šenhong Lu, jedan od istraživača sa Univerziteta u Ajovi

Istraživači su posmatrali 291 bračni par koji je pred matičara stao pre tačno godinu dana uzimajući u obzir brojne faktore poput ličnih karakteristika, stavova i životnih vrednosti kako bi pokušali da daju odgovor na pitanje: da li biramo partnera koji nam je sličan ili predstavlja potpunu suprotnost i kako prevelika sličnost između supružnika utiče na bračnu sreću? Rezultati su pokazali da prevelika razlika između dve osobe na duže staze zapravo može dovesti do nezadovoljstva u braku iako na samom početku ona igra ključnu ulogu kada je privlačnost u pitanju.

Bračni parovi koji su učestvovali u istraživanju delili su iste stavove kada su u pitanju politika, religija i životna pitanja za razliku od nasumično izabranih veza, iako su možda kao ličnosti bili različiti. Ovo, sudeći po naučnicima, pokazuje da su interesovanja mnogo bitnija od mentalnih karakteristika koje nisu mnogo uticale na sreću u braku.

“Kada se ljudi nađu bračnoj vezi veoma je važno da dele iste stavove kako bi na dnevnom nivou mogli da rešavaju sve probleme i neočekivane situacije koje ih očekuju tokom zajedničkog života. Ukoliko postoje velike razlike između partnera to samo može dovesti do čestih konflikata koji će nakon izvesnog vremena postati nepremostiva prepreka zajedničkom životu”, zaključuje Šenhong Lu.

Ovakvi rezultati pokazuju da stavovi i lične karakteristike igraju ključne uloge u našim životima ali su vezane za različite životne faze, suprotnosti se na samom početku veze mogu zaista privlačiti, ali, ukoliko su te razlike prevelike, one mogu negativno uticati na dalji razvoj veze.

Izvor: B92
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Upravo tako, ne možeš živeti sa nekim ko je potpuno drugačiji od tebe, po pitanju interesovanja, pogleda na budućnost, navika, karaktera... Takve varijante uspevaju i interesantne su na kratke staze, dok se ne "izgustiraju"...
 
Član
Učlanjen(a)
11.02.2010
Poruka
1
овде човек може само да се сложи.
колико пута смо чули баш ту флоскулу: супротности се привлаче, а да нисмо себе ставили у контекст такве изјаве. мислим, да ли би се мени допао неко ко је од мене дијаметрално различит...?
не би, сигурно.
слажем се, зато, да се "сличан сличноме радује".
:)

 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Pitanje koliko se i privlače. Moguće je da dođe do veze između veoma različitih osoba ali do toga ne dovode suprotnosti već miminum zajedničkih osobina i dodirnih tačaka...
Tako da veze između ovakvih osoba sigurno ne mogu dugo da traju jer zahtevaju veliko strpljenje i veće nego obično međusobno uvažavanje a to na kraju predstavlja ipak veliku žrtvu za obe strane yes3
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Takve veze mogu biti i veoma iscrpljujuće za oboje. Postoje i veze u kojima jedan misli da može "vaspitati" partnera po svom ukusu.
Vremenom, svako razvija svoju ličnost, bar bi tako trebalo da bude, i ako nisu u samom početku bili usklađeni, bar do nekle, može doći do teških lomova i raspada brakova čak i posle više decenija zajedničkog života.
 
Poslednja izmena:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Suprotnosti se privlače, to svi znaju

Tačno ali nepotpuno. Odnosi se samo na fizički aspekt. Da nije tako peškira i lezbosa bi bilo više nego normalnih. Na svim ostalim nivoima (duhovni, spoznajni, iskustveni, nivo psihološke zrelosti itd.) privlači se isto ili slično.

Umjesto što su potrošiti pare na istraživanja i studije, mogli su mene da pitaju. Ja bi im rekao džabe.
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Kod mene suprotnost podrazumeva - ja žensko, ti muško!

Šalu na stranu, osoba koja je tvoja suprotnost može biti zanimljiva... Čini mi se da bi kroz neko vreme to što ti je do juče bilo tako slatko i simpatično od jednom postalo nešto što te baš-baš nervira! Naravno da nemožete ni da se podudarate 100%, volim da kažem da mojih 5% različitosti poštuje njegovih 5%... Suprotnost samo u ograničenim količinama! Ako želiš da sa nekim osnuješ porodicu, vrlo je bitno da se u osnovnim, životno bitnim stvarima slažete! Ako imate dijametralno suprotna viđenja porodice i porodičnog života, neće baš biti dobro... Ovo je moje mišljenje, jer ja ne bih mogla da izdržim sa nekim ko je drugačiji ali ono do kraja!
 
Natrag
Top