SUPERSTAR IZ NAPULJA Đuzepe Pikone otvara 14. Beogradski festival igre: Balet se promenio!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
SUPERSTAR IZ NAPULJA Đuzepe Pikone otvara 14. Beogradski festival igre: Balet se promenio!

Novi umetnički direktor Baleta Teatra San Karlo u Napulju, prvi Italijan koji je nastupio na novogodišnjem koncertu u Beču, dobitnik mnogih priznanja, otvoriće 24. marta 14. Beogradski festival igre.

1aa20b.jpg


- Pre nekoliko godina sam saznao za ovaj važan festival, i veoma sam uzbuđen što ću biti deo jednog zaista divnog događaja - kaže Pikone na početku razgovora.

Šta biste preporučili beogradskoj publici, koju predstavu da nikako ne propuste?

- Sve baletske kompanije koje su pozvane na ovogodišnji festival veoma su prestižne! Ne bih voleo da propustim Balet Britanske Kolumbije iz Vankuvera, Introdans, Kompaniju Akrama Kana, Škotski plesni teatar...

Od prošle godine ste na mestu direktora Baleta Teatra San Karlo u Napulju. Šta je prva stvar koju ste tamo uradili, i kakav repertoar danas imate?

- Odmah sam insistirao na kvalitetnom radu sa igračima, da bi kompanija postigla međunarodne standarde i rezultate. Repertoar je kombinacija klasične i savremene igre, jer verujem da je sjajno i izazovno raditi na razvijanju svih tehnika, stilova i mogućnosti interpretacije.

Sa ovom novom ulogom, imate li dovoljno vremena za igru, probe, nastupe i turneje?

- Definitivno je teško biti direktor, izvođač i koreograf, ali ja neizmerno volim balet i igru, pa je posao istovremeno i pravo zadovoljstvo.

Karla Frači je otvorila jedno od prethodnih izdanja festivala. Kakav je bio događaj proslave rođendana ove čuvene primabalerine, koji ste nedavno organizovali?

- Karla Frači je italijanska primabalerina, velika zvezda. Za njen osamdeseti rođendan organizovao sam gala veče sa fantastičnim igračima, klasičnim i savremenim duetima. Proslavljali smo njenu veličanstvenu karijeru. Zaista mi je bila čast.

Kao učenik ste igrali sa Karlom Frači i Ivanom Vasiljevom. Sećate li se ove neverovatne predstave o Nižinskom?

- Odlično se sećam kada sam bio izabran da igram sa dve ogromne baletske zvezde, kao učenik baletske škole. Njih dvoje su bili izuzetno ljubazni i pažljivi prema meni. Kasnije, tokom moje celokupne karijere, nastavili su da me inspirišu.

Veoma mladi ste postali prvak baleta, i odigrali ste mnogo važnih uloga. Postoji li koreograf s kojim posebno uživate da radite, ili koreograf sa kojim biste voleli da sarađujete?

- Imao sam sreće da počnem da radim kao veoma mlad, s velikim igračima i koreografima. Svi oni su doprineli da stalno učim, napredujem i postajem bolji igrač, ali i zrelija ličnost.

Šta mislite o današnjem baletu i igri? Šta se dešava u Italiji? Ima li dovoljno podrške i publike?

- Balet se širom sveta promenio, jer danas igrači više vole da se bave tehnikom nego da budu umetnici. U Italiji, publika zaista uživa u odlasku u pozorište, na baletske predstave. To je pravi ritual. Međutim, italijanska vlada ne podržava dovoljno kulturu, tako da su mnogi igrači i umetnici primorani da odu u inostranstvo.

Znamo da imate jednog posebnog prijatelja koji vas prati gde god da idete, šestogodišnjeg psa. Recite nam nešto o ovom posebnom prijateljstvu.

- Moj pas Grizu je poseban poklon koji sam dobio od dragog prijatelja. Toliko je neodoljiv, da mu dopuštam da me svakog jutra probudi i vodi u beskrajne šetnje. Fantastično je provoditi vreme s njim. Grizu dolazi sa mnom i u Beograd zahvaljujući direkciji Festivala igre.

(Blic Online)
 
Natrag
Top