Šumarstvo u BiH suočeno sa mnogobrojnim problemima

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Šumarstvo u BiH suočeno sa mnogobrojnim problemima



slitunain.php



Srna - 22.03.2011 14:02


SARAJEVO - Šumarstvo u BiH suočeno je sa mnogobrojnim problemima koji se ogledaju u nezakonitoj sječi, te nepostojanju zakona o šumama u Federaciji BiH gdje samo u Unsko-sanskom kantonu drvoprerađivači posjeduju FSC sertifikat održivog gazdovanja šumama, rekao je danas u Sarajevu potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić.
Na godišnjoj konferenciji o šumarstvu BiH, čiji je jedan od organizatora i Komora, Bojić je istakao da su svi ti problemi bili povod za održavanje ovog skupa čiji je cilj analiza aktivnosti na unapređenju održivog šumarstva u BiH i definisanju okvira strategije za buduće aktivnosti.
"Svima je već poznato da se 53 odsto površine BiH nalazi pod šumama, te da je ujedno i resurs drvne industrije. U strategiji izvoza drvne industrije BiH, u čiju izradu smo aktivno uključeni, šumarstvo je nezaobilazni faktor", naveo je Bojić.
Anders Hedlund, direktor Švedske međunarodne agencije /SIDA/, koja zajedno sa USAID-om finansira projekat FIRMA, a koji podržava sektore drvoprerade, turizma i metalne industrije u BiH, rekao je da je visoka nezaposlenost zabrinjavajuća u BiH.
"Stopa nezaposlenosti u BiH je veća nego u zemljama u regionu i mnogo je veća od prosjeka u EU", istakao je Hedlund, dodajući da Švedska ima strategiju razvojne saradnje sa BiH i u oblasti razvoja privatnog sektora želi da doprinese smanjenju nezaposlenosti razvojem malih i srednjih preduzeća.
Prema njegovim riječima, cilj projekata koje finansira Sida, je identifikacija malih i srednjih preduzeća koja imaju ili bi mogla imati potencijal rasta zaposlenosti ili rasta prodaje, a Švedska podstiče izvozne sektore u BiH, među kojima je i drvni sektor.
"Sida smatra da bi skupovi poput ovih mogli da pomognu drvoj industriji u BiH da bi bila konkurentnija, više izvozila i otvorila nova radna mjesta", rekao je Hedlund, dodajući da su današnju konferenciju zajedno organizovali Komora, projekat FIRMA, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH i Šumarski fakultet u Sarajevu.
 
Natrag
Top