Sudbina dečaka potresla Zrenjanin, danas protest

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
Sudbina dečaka potresla Zrenjanin, danas protest
U gradu na Begeju danas protest zbog oduzimanja petogodišnjeg mališana iz hraniteljske porodice. Sve se desilo na prepad, za tri dana, kaže hraniteljka.

Izvor: Beta, Večernje novosti
18806615757eb792e2b863488677529_v4_big.jpg

Ilustracija: Gettyimages
"Kada je došao kod mene, bio je kao veknica hleba, majušna beba od tri meseca. Rekli su mi da je biološkim roditeljima oduzeto roditeljsko pravo. Za ovih pet godina dosta smo se vezali jedno za drugo. Volela bih da bude srećan, ali bojim se za njega, jer cela ova procedura usvajanja u Švedskoj ide prebrzo. Odvojili su ga od mene za samo tri dana. Gotovo da ne spavam, živim samo na vodi", kaže za "Večernje novosti" Zrenjaninka Ljiljana Radulović, koja ne može da se pomiri sa brzinom i načinom na koji joj je oduzet dečak o kome je brinula od pelena.

Zbog ovoga su ogorčeni i roditelji dece iz vrtića u koji je mališan išao, njihove komšije i drugi Zrenjaninci, koji su za danas najavili miran protest.

"Ne znam zašto je njegovim biološkim roditeljima oduzeto roditeljsko pravo, kad je došao kod nas, nije imao vidljive povrede. Ima trogodišnjeg brata, koji i dalje živi sa majkom i ocem. On je u septembru napunio pet. Pre dve godine mi je umro suprug i od tada smo ostali upućeni jedno na drugo", dodaje Ljiljana.

Ona nikada detetu nije rekla da ga je rodila, već da ga je donela, ne znajući kako da objasni detalje, a dečak ju je od početka zvao mama, jer za drugu nije znao.



Zakon nalaže da se minimum godinu dana traži usvojitelj u Srbiji, a posle toga dete može da ide na inostrano usvojenje, što je ovde ispoštovano.



"U aprilu su mi u centru natuknuli da bi možda moglo da bude stranog usvojenja, ali da je sve stopirano zbog izbora. Od tada niko ništa nije pominjao, da bi me prošlog petka pozvali da dođem u utorak, jer će možda stići ljudi iz Agencije za usvajanje. Onda su me u utorak kolima centra poveli u Beograd, u Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, gde sam videla i usvojitelje iz Švedske sa prevodiocem", priča Ljiljana.

Istog dana potencijalni usvojitelji došli su u Zrenjanin da upoznaju dečaka, ali je susret bio kratak, jer je mališan išao kod drugara na rođendan. Viđali su se i u naredna dva dana, ali napolju, da bi trećeg dečak rekao da neće sa njima.

"U petak je rekao da je umoran. Molila sam ga da se obuče. Plašila sam se da neko ne pomisli da ga ja nagovaram na otpor. Kada je došla socijalna radnica, pred njom je rekao da neće od mame, ali se predomislio kada je uzvratila da idu u igraonicu i da će ga vratiti “dok mama skuva ručak”. Pitala sam kad se vraćaju. Uzvratila je: “Nemojte o tome pred detetom, javiće vam se iz centra”, navodi Ljiljana.



Hranitelji su ključni u pripremama dece za usvojenje i obično najviše pomognu, kažu u udruženjima hranitelja. Da bi, međutim, dobro odigrali svoju ulogu, potrebno je da ih psiholozi pripreme na što bezbolnije razdvajanje. U Beogradu se to radi u okviru Centra za hranitelje i usvojitelje, ali u Vojvodini, zbog manjka kadrova, takvih centara nema.



Od tog petka, kako tvrdi, dete se nije vratilo. Tražila je potpisan papir da dečak nije s njom. Rečeno joj je da nema potrebe. Kaže, celog vikenda joj se niko nije javljao i jako je brinula, a onda joj je komšinica rekla da je videla dečaka u igraonici, u tržnom centru.

"Pošla sam tamo samo da vidim da li je sve u redu, bez namere da pravim scene. Bila sam zabrinuta. Da su me pustili da ga vidim, samo bih ga poljubila i rekla da ide da se igra. Ali prevodilac je odmah zvala socijalnu radnicu i ispao je incident", kaže Ljiljana.

Ivana Mandić, koja je prisustvovala sceni, kaže:

"Dečak se otimao i uzbuđeno ponavljao: “Mama je došla po mene, moram da idem”, dok je prevodilac skočio na gospođu Ljilju i počeo da je vređa. Budući tata je stavio mališana na krilo i nešto mu govorio na švedskom, ali se dete otimalo i plakalo".

Ljiljana tvrdi da su muž i ona želeli da usvoje dečaka, ali da im je rečeno da hranitelji nisu adekvatni usvojitelji. Ispostavilo se da je smetnja to što je sa svojih 60 godina od deteta starija više od 45 godina, što je zakonska prepreka. Ljiljana je uplašena šta će sa detetom biti i obratila se i tužilaštvu i Ministarstvu, tražeći da joj se omogući kontakt sa dečakom.



Povodom slučaja hraniteljke Ljiljane Radulović u zrenjaninski Centar za socijalni rad danas će stići nadležna inspekcija iz Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu zaštitu.


Kako je iz Kancelarije za komunikaciju narodnih poslanika sa građanima u Zrenjaninu saopšteno, inspekcija će ispitati zakonitost postupka usvajanja deteta, koje je do 23. septembra bilo kod hraniteljke Ljiljane Radulović.



Navodi se i da je inspekcija upućena povodom njenog obraćanja Kancelariji za komunikaciju narodnih poslanika sa građanima Zrenjanin, i na intervenciju zrenjaninskog narodnog poslanika Mirka Krlića.





Protestna šetnja u znak podrške hraniteljki Ljiljani Radulović iz Zrenjanina, koja tvrdi da joj je oteto dete i nelegalno dato stranim državljanima na usvajanje, biće održana danas u 17 časova od hotela "Vojvodina" do Centra za socijalni rad u tom gradu.

Više od 5.000 građana potpisalo je peticiju da bi se sprečilo da petogodišnje dete bude usvojeno u Švedskoj, a u kojoj se navodi da je dete u roku od svega tri dana dato strancima bez ikakvog prava komunikacije sa svojom pređašnjom sredinom iako je dete tražilo u više navrata da bude vraćeno hraniteljki.

Hraniteljka Ljiljana Radulović rekla je novinarima da je dečak kod nje od trećeg meseca i da je u aprilu ove godine bilo nagoveštaja da će biti usvojeno, ali da ništa nije preduzimano do 20. septembra.

Ona je dodala da ni ona, ni dečak na taj korak nisu bili pripremljeni. Kako je navela, ne razume način na koji je to urađeno, a ne može ni da se pomiri sa brzinom kojom joj je oduzet dečak.

"Oni su stranci, to je drugo govorno područje, trauma za dete od pet godina. Htela sam da ga usvojim, ali su moje godine prepreka, i to razumem", kazala je Radulović.

Iz zrenjaninskog Centra za socijalni rad obratili su se medijima saopštenjem u kome se navode zakonske odredbe o postupku zasnivanja usvojenja.

Nadležni tvrde da je Ljiljanina reakcija neadekvatna, iako do sada, kako kažu, nije bilo problema. Porodičnim zakonom je, dodaju, propisano da je u postupku zasnivanja usvojenja javnost isključena, a da su podaci iz evidencije tajna i nju moraju da čuvaju svi, odnosno potencijalni usvojitelji, staratelj, centar za socijalni rad, ministarstvo i, u ovom slučaju, hranitelj. Hranitelj je, kažu, prekršio taj član zakona. Svi moraju da rade u interesu deteta. Ljiljana je, kako "Novosti" nezvanično saznaju , bila upoznata sa procesom usvojenja od početka usvojenja, jer i sama učestvuje u svemu tome.
 
Natrag
Top