Stari laptop graficka nova

Učlanjen(a)
21.01.2016
Poruka
114
Pozz
Imam jedan laptop od Toshibe star je jako puno i dosta slab
koristim ga samo poslovno za software aplikacije
zanima me da li je moguce da na njega prikljucim nekako exsterno novu graficku karticu jer je ova trenutna dosta slaba i da li je to izvodljivo?
Citam nesto upravo o prosirenim karticama i kao moze i graficka tako da se izvede?
Da li neko probao u praksi !!
Lijepi pozdravi
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Moze ali ne trudi se uzalud. U toj (izuzetno komplikovanoj i neprakticnoj) varijanti tvoj laptop bi sluzio samo kao maticna ploca sa procesorom. Uz sve ostalo morao bi da koristis i eksterni monitor. Bila bi ti dakle potrebna dva adaptera, eksterna graficka kartica, eksterni monitor i eksterno napajanje za karticu. S obzirom na nejak procesor u tvom laptopu citav taj frankenstajn od skalamerije bi bio veoma neupotrebljiv i besmislen.
 
Član
Učlanjen(a)
05.10.2010
Poruka
113
Da ne otvaram novu temu. . .
Imam problema sa paljenjem laptopa MSI CX 500 605 xeu. Računar radi ali ga prilikom paljenja ne mogu iz prve uključiti. Jednostavno iz prve ne daje sliku. Tek posle nekoliko paljenja i vađenja baterije sistem se podiže.Sumnjam da je u pitanju grafička kartica. Računar je kupljen polovan i nisam siguraan šta je na njemu "rađeno".

I danas sam se namučio da da upalim. Otvorio sam ga,
očistio i zamenio termalnu pastu, ali to nije pomoglo. E onda sam uzeo
fen za kosu, grejao grafičku karticu i laptop je proradio. Ovako upaljen laptop radi čitav dan. Temperature matične, hdd-a i grafičke su ok. Deca na njemu gledaju YouTube, a ja vam sada sa njega pišem sve ovo.

Šta bi bilo trajnije rešenje za problem? Ako grafička
kartica radi, treba li joj zamena i vredi li radite takav "zahvat" na starom laptopu?
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Na vek laptopa najviše utiče pregrevanje grafičkog procesora. Glavni procesor i graficki procesor su prekriveni metalnom pločom koja odvodi toplotu, s tim da je ventilator postavljen iznad ili blizu glavnog. Koliko se zagrejanog vazduha izduva sa strane, toliko uđe kroz proreze sa donje strane laptopa. Zajedno sa vazduhom koji uđe, usisava se i prašina sa stola i ona se skuplja unutra na samom bočnom izlazu toplog vazduha koji ima gusto pakovane limove, da bi se povećala površina sa koje se odvodi toplota, te da hlađenje bude efikasnije. Ta mala limena rebra su tako gusto spakovana da trunke prašine ne prolaze između njih i polako se vremenom gomilaju. Tako prašina smanjuje protok vazduha i hlađenje ova dva procesora postaje sve neefikasnije, a njihova prosečna temperatura u radu se iz dana u dan diže. Glavni procesor em ima direktno duvanje ventilatora, em ima svoju kontrolu koja mu sa dizanjem temperature spušta frekvenciju da bi mu smanjila disipaciju, tako da je duplo zaštićen od pregrevanja. Grafiči procesor je zato više izložen povećanoj temperaturi i zato se ispod njega stvaraju hladni lemovi. On je BGA čip (proguglajte), i ima recimo par stotina veoma sitnih kontakata, koji su malim kapljicama kalaja zalemljeni za štampanu ploču. Kada temperatura dovoljno poraste, te kapljice omekšaju, neke postaju tečne i razdvoje se na pola. Jedna polovina ostane na kontaktu grafičkog procesora a druga na štampanoj ploči. U ovom slučaju mislim da je razmak između takve dve polovine tako mali, da se zagrevanjem, usled termičkog širenja one dotaknu i uspostavi se kontakt. U daljem radu održava se povišena temperatura koja održava kontakt, a kada se laptop isključi i sve ohladi, kontakt se prekine. U svakom slučaju problem je progresivan i neće zagrevanje fenom za kosu pre uključenja još dugo pomagati. Rešenje je da se ona fina nagomilana prašina ukloni i opet obezbedi dobar protok vazduha, i da se pokuša sa prelemljavanjem grafičkog procesora, što ne uspeva uvek, a kako je prikazano na:
 
Član
Učlanjen(a)
05.10.2010
Poruka
113
Ne verujem da će čišćenje u ovoj priči dati bilo kakve rezultate. Nemam novca za novi laptop, pa me zanima da li se isplati to prelemljavanje o kome pišeš. Koliko košta takva popravka i možeš li u pp preporučiti dobar servis koji ima opremu za takav poduhvat.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Nisam ja ni rekao da bi čišćenje u ovakvoj situaciji samo po sebi dalo ikakve rezultate. Mislio sam, ako prelemljavanje otkloni problem, onda bi se isti problem ponovio vrlo brzo ako se ne bi obezbedila odgovarajuća ventilacija. Ne znam ni jedan servis koji to radi, pa ne mogu da preporučim. Od opreme ti treba samo onaj industrijski fen kojim se razgreva stara farba da bi se špahtlom uklonila sa drveta. Ja sam tako pre više godina spasio jedan moj HP laptop. Imao sam nešto osećaja i nešto sreće da mi to uspe. Treba da se ima osećaj da se taj kalaj dovoljno zagreje kako bi se otopio, a opet da se procesor ne izloži nepotrebno dugo i nepotrebno velikoj temeperaturi od koje bi crkao. Sećam se da sam tada našao video po kome sam radio. Prvo se uzme komad talasastog kartona i iseče na format i oblik maderborda laptopa. Onda se u kartonu iseče kvadratni otvor tako da kada se karton postavi ispod ploče taj otvor bude veličine i na mestu gde je odozgore zalemljen video procesor. Onda se prvo taj otvor, a onda i ceo karton obloži aluminijumskom folijom. Tako se okolne komponente štite od nepotrebnog zagrevanja. Karton se po ivicama lepljivom trakom pričvrsti za maderbord. Ploča se onda fiksira nekako da bude horizontalna, a da ovaj otvor u kartonu bude pristupačan da tu može da se greje fenom. Mislim da je ovaj način bolji nego grejanje procesora odozgore jer toplota ide na gore i bolje je da do kalajnih kontakata dopre na gore kroz ploču nego na dole kroz procesor. Greje se polako i sa distance. Ako se greje sa male distance postoji opasnost da će se brzo razgrejati kalaj kojim su zalemljeni mali kondenzatori baš tu ispod video procesora i da će ih onda fen oduvati. Tokom grejanja i posle grejanja ploča ne sme da se potrese ili nagne jer će se onda procesor pomeriti sa svog mesta. Ploča treba da ostane u istom položaju sve dok se sama ne ohladi.
Onda se sve sklopi i poveže nazad, prekrsti se i pritisne dugme za uključenje laptopa.
 
Član
Učlanjen(a)
05.10.2010
Poruka
113
Hvala vam kolega na detaljnom opisu postupka. Baš to me je zanimalo. I koliko je laptop posle ove intervencije bio ispravan?
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
To je laptop iz 2005. godine, HP sa AMD procesorom na 1,3GHz, 1GB RAMa i 160GB hard diskom. Problem nastao i rešen 2009. godine. Laptop je inače stalno radio jer sam skidao naše filmove sa torent sajtova i morao da omogućim drugima da preuzimaju od mene. Imao je Windows XP. Onda sam 2010. kupio drugi laptop zbog Windowsa 7, više memorije i većeg diska. Ovaj stari sam tada dao na poklon gde su već imali desktop za decu, a ovaj laptop su roditelji povremeno koristlil. Služio ih je nekoliko godina, ne pamtim tačno koliko, ali pamtim da su mi javili da su odustali od njega kada je propao sam displej. Pojavilo se mnogo vertikalnih mrtvih linija na njemu. Znači, posle popravke radio je bar godinu dana non-stop kod mene i još nekoliko godina povremeno kod drugih i na kraju je laptop završio karijeru zbog drugog problema.
 
Član
Učlanjen(a)
05.10.2010
Poruka
113
Kada bi bio na mom mestu i da imaš isti problem, šta bi uradio? Popravka košta preko 8000 dinara. Nemam poverenje ni u jedan servis.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Lako mi je da odgovorim kad se ne radi o mom laptopu. Šalu na stranu, već si u pitanju sam dao odgovor. Ako nemaš poverenja ni u jedan servis i skupo je, ne preostaje ništa drugo nego da to probaš da uradiš sam. Samo je pitanje kada, da li odmah dok je problem manji, ili kasnije kada laptop bude baš neupotrebljiv.
 
Natrag
Top