Šta se zaista desilo sa Džeremijem Klarksonom?

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Šta se zaista desilo sa Džeremijem Klarksonom?
Godinama je Džeremi Klarkson važio za jednog od najvećih srećnika na svetu. Imao je srećno detinjstvo, išao u dobre škole, izlazio sa prelepim devojkama i ostvario uspešnu karijeru na televiziji.

IZVOR: B92
141162099756efbb88992a6743384480_v4_big.jpg

Foto: Gettyimages
Osim toga, uvek je delovao samouvereno, raspoloženo, nestašno... Nije prezao od nepristojnosti, političke nekorektnosti i poroka. Zbog svoje provokativnosti, stekao je milione obožavalaca širom sveta.

Zajedno sa kolegama Džejmsom Mejem i Ričardom Hamondom pretvorio je emisiju “Top Gear” na BBC u svetski fenomen. Zbog toga je delovalo da ne postoji ništa (loše) što bi mogao da uradi, a da se njegova sreća preokrene.

“Srećni niz” trajao je do pre tri godine, kada je i sam priznao da je došao do njegovog kraja. Od tada, otpušten je s BBC-a, rastao se od devojke Filipe Sejdž, izgubio kuću, a 2014. mu je umrla i majka posle petogodišnje borbe sa rakom dojke.

Takva serija nesrećnih događaja pokrenula je u njemu nešto što ranije ne bismo mogli da očekujemo od jednog Klarksona. Na mesec dana se potpuno zatvorio u četiri zida, kako bi se malo smirio i raščistio misli. Tvrdi da nije bio na rehabilitaciji, ali priznaje da je tada prestao da pije, počeo da vežba jogu i odlazio na spavanje već u 22h.

Sada kaže da osoba koju smo imali priliku da vidimo (i volimo) u “Top Gear”-u nije on.

Džeremi je zapravo mnogo osetljiviji, nego što deluje na prvi pogled. On je oštrim humorom i cinizmom prikrivao svoju nežnu stranu još od 14. godine kada su ga vršnjaci maltretirali u školi. Svake noći u internatu su ga tukli praznim koferima.

Jedno jutro koje je proveo u ledenom bazenu pod prisilom nasilnika, doživeo je prosvetljenje: shvatio je da se protiv njihovih nedela mora boriti humorom.

Plan je bio dobar i godinama je davao rezultate: izvlačio se iz vrlo “pipavih” situacija, olakšao mu probleme u koje je upadao kada je počeo da pije, puši i beži iz škole, kao i na početku novinarske karijere u Rotherham Advertiser u kom je radio kao dopisnik iz Londona.

U svojim kolumnama i na “Top Gear”-u nije razmišljao o tome koga bi mogao da povredi oštrom rečju: homoseksualce, žene, proizvođače automobila, pa čak i cele nacije.

177246725956efbb890bb83848082459_v4_big.jpg

Džeremi Klarkson i Džejms Mej (Foto: Gettyimages)


Tako je Tojotom Hiluks udario u 30-godišnji kesten pored puta, kako bi testirao snagu tog vozila, pa je BBC morao da se izvinava stanovnicima Somerseta i plati kaznu od 250 funti.

Međutim, pritužbe onih koji nisu imali sluha za njegov humor samo su se gomilale, počevši od Argentinaca koji su se bunili zbog njegovih opaski o Foklandskom ratu, posle čega je morao da napusti tu zemlju. Ono što mu je nanelo najviše štete su njegovi sukobi sa Danijem Koenom, politički korektnim direktorom televizijskog programa na BBC.

“Deni i ja bili smo bili, a verujem da ćemo uvek biti, na suprotnim stanovištima na svaku temu”, kaže Džeremi.

“U normalnim okolnostima, mogli biste da nađete zajednički jezik s nekim makar na jednu temu, ali mislim da bismo se Deni i ja mogli slagati samo u slučaju da ne moramo nikad da mislimo jedan o drugom”, rekao je svojevremeno.

Poslednji njihov sukob dogodio se nakon što je Klarkson producenta Oisina Timona nazvao “lenjim irskim ku***m”, udario ga pesnicom i rasekao mu usnu. To je bila kap koja je prelila čašu.

Posle 27 godina na BBC-u, Klarkson je otpušten. Milioni ljudi potpisali su peticiju da se vrati u Top Gear, ali Koen je ovog puta bio nepokolebljiv.

Baš tada je umrla Klarksonova majka Širli, ali mediji za to nisu imali sluha. Džeremi tvrdi da ih je zamolio da ga u takvim trenucima ostave na miru, ali “oni su nastavili po svome. Nosio sam se sa dodatnim pritiskom. Mama i ja smo bili veoma bliski”.

Ipak, Klarkson je nekako pregurao najgori period u životu. Joga mu je izgleda pomogla, ali se alkoholu ipak vratio. Uz to i puši.

On, naime, ne veruje da ljudi zaista mogu da se promene.

“Sve osim našeg suštinskog karaktera je maska”, kaže “Džeza”.

Ipak, ponekad se i pokaje za nešto što kaže ili uradi.

“U neke sitne sate ponekad pomislim: želeo bih da sam bolja osoba. Želim da mogu da budem finiji prema ljudima i stvarima. A opet, u nekom strastvenom trenutku, mesec dana kasnije, kada ste možda popili previše kafe...”

Reklo bi se da ima bezgranično samopouzdanje, ali je zapravo vrlo dobro svestan svojih nedostataka. Tvrdi da je “Top Gear” jedina stvar koju je radio dobro u svom životu.

Možda je baš zbog toga bilo neizbežno, da nakon otpuštanja, zajedno sa Mejom i Hamondom, kao i dobrim delom produkcijskog tima, osnuje svoju kompaniju.

Godinu dana kasnije, njegov “nesrećni niz” je na kraju, masku je vratio i sve se vratilo u “normalu”.

Ponovo putuje na egzotične destinacije, diže automobile u vazduh, pije, puši, uznemirava ljude tvitovima i priprema emisiju za Amazon Prime koja će izgledati baš kao Top Gear.
 
Natrag
Top