Šta kada poludite od ljubavi

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
thumbnail.php




Koliko puta vam se dogodilo da se toliko zaljubite da izgubite kontrolu i dođete do tačke potpune sluđenosti? To uzbuđenje i pometnja u glavi kada upoznam nekog ko nam se mnooogo topada su toliko snažni i fantastični, ali srećom kratkog veka…


Jedno istraživanje otkrilo je da je zaljubljenost skoro ista kao i zavisnost od kokaina. Dva neurobiologa iz Londona su pratila moždanu aktivnost zaljubljenih i utvrdila visok nivo dopamina, supstance dobrog raspoloženja, koja ojačava motivaciju, osećaj zadovoljstva i zavisnosti. Učesnici u ovom istraživanju su takođe priznali da pate od nesanice, nedostatka apetita i osećaju se ushićeno i euforično - što je prosto veom slično dejstvu kokaina!

U suštini, naši hormoni, mozak, stomak i srce doživljavaju nešto poput snažanog „zemljotres“. Ovaj osećaj pojedini psiholozi nazivaju fazom „strasne ljubavi“. Tada, zahvaćeni snažnim psihološkim potresom, non-stop mislite na svog voljenog, razmišljate kako ste srećni, idealizujući ga do krajnjih granica. Srećom, ova faza nije dugotrajna, ali šta je uopšte izaziva? Endokrinolozi objašnjavaju da kada smo zaljubljeni mozak luči supstnce koje podižu raspoloženje i mogu da preplave deo mozga zaduženog za racionalno razmišljanje.

Uživajte u euforiji dok traje, ali znajte da zaljubljivanje ima i svoju tamnu stranu. Vodimo vas kroz dobre, loše ali i grozne aspekte romanse... i nudimo vam nekoliko rešenja uz pomoć kojih ćete sačuvati razum.

Da li ste pomalo "pogubljeni"?
Dok „plutate“ u svom ljubavnom „mehuriću sreće“ možete da počnete da gubite kontakt sa stvarima oko seb. To može biti nešto sitno, recimo da zaboravite rođendan drugarice ili nešto ozbiljnije. Na primer, da ubeđujete svog novog dragog da nije nikakav problem da na miru zajedno doručkujete, a zbog toga propustite važan sastanak.

Možete se kladiti da je za takve stvari kriv norepinefrin - zbog koga su vam misli usredsređene na detalje, ali samo one u vezi sa vašim dečkom. To obično dovodi do gubitka sposobnosti da se fokusirate na bilo šta drugo. Drugim rečima, pošto i misli i tako puno energije usmeravate ka njemu, prijatelji, porodica i kolege dobijaju samo „ostatke“. Smanjuje se i aktivnost onog dela mozga koji je zadužen za osećanje straha. Vaš unutrašnji alarm se ne gasi u potpunosti, ali veće su šanse da zaboravite razloge zbog kojih bi nekih stvari trebalo da se plašite. Recimo, da će vaš šef da pobesni ako propustite neki važan sastanak. Sve u vašem životu bledi u poređenju sa vremenom koje provodite sa njim.

Prosto ne možete da ga se zasitite?
Neki američki stručnjaci porede ovo ljubavno „ludilo“ sa zavisnošću od droga - kada ste sa njim, ništa vas ne može rastužiti; ali kada on izađe sa prijateljima ili ostane duže na poslu ne možete nikome ni da se nasmešite. „Što vam više pažnje i ljubavi vaš objekat ljubavi pruža, to vi želite još više - i ako ne dobijete svoju ‘dozu’ postajete sve depresivnije“, objašnjavaju neuropsihijatri. Depresiju može da izazove i povišen nivo dopamina – koji „divlja“ vašim nervnim putevima, što onemogućava dejstvo serotonima. A serotonin kontroliše impulse, obuzdava strasti, opsesivno ponašanje - pomaže nam da vladamo situacijom, budemo pribrani i zadovoljni. Pa, kada nam nedostaje ove „zdravorazumske“ supstance mogu da nas obuzmu panika, nervoza, preosetljivost, depresija i opsesivne
misli.

Poznato je da nizak nivo serotonina karakteriše opsesivno-kompulsivne poremećaje. Upravo to je razlog što million puta prolazite kolima kraj njegove kuće i provodite sate pokušavajući da analizirate šta je tačno mislio kada je rekao: „Vidimo se posle“.

Izborite se sa situacijom
Iako ne biste želele da potpuno izgubite taj osećaj opijenosti, možete da držite neželjene posledice pod kontrolom. Za početak, procenite koliko daleko ste otišle u celoj stvari tako što ćete pos taviti sebi ova tri pitanja: Da li sam donela više od jedne odluke zbog koje sam i te kako zažalila?; Da li sam zanemarila prijatelje i porodicu?; Da li žrtvujem nešto što mi je važno samo da bih provodila više vremena sa njim?

Ako ste na dva pitanja odgovorile potvrdno, potrebno je da se saberete. Oduprite se potrebi da ceo bogovetni dan provodite sa njim i odvojte vremena za prijatelje i porodicu. Ti ljudi su vam potrebni kao posmatrači sa strane, koji mogu da vam kažu kad previše skrenete s pravog puta. Osim toga, kada prođe faza „usijanja“ i euforije, želećete da i vas i dalje čeka sve ono što ste i pre toga imale u životu.

I vežbanje može da vam pomogne da se lakše nosite sa oscilacijama raspoloženja. Istraživanja su pokazala da barem 30 minuta kardio vežbi tri puta nedeljno svodi kruženje dopamina na normalu i stimuliše lučenje endorfina, prirodnog „borca“ protiv stresa koji pomaže u održavanju emocionalne ravnoteže.

A čak i ako duboko „zagazite“ u ljubavno „ludilo“, to je samo privremeno. Ova faza romantične ljubavi obično traje tri do šest meseci. Strasna ljubav je zdrava. Mi smo društvena bića i prija nam osećaj bliskosti sa nekim. To čuda čini za naše samopoštovanje. Samo se ne venčavajte i ne dižite kredite za vreme ove početne faze. Kada jednom prođe faza strasnog zanosa gradite vezu i razumevanje sa partnerom.

IZVOR: cosmopolitan
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Kad neka grupa koja sebe naziva "doktorima i stručnjacima" prave kao neka "značajna istraživanja" onda dobiju ovakve rezultate po kojima je ljubav bolest sa preporukom da se treba lečiti od te bolesti.
Ah, dokoni naučnici koji se kriju iza imena nekog fakulteta zvučnog imena a ustvari govore o svojim frustracijama i svojim kompleksima.
jednom sam na tu temu napisao ovo:

[FONT=&quot]Ako me pitaš zasto Sam
Se zaljubljio u tebe
Odgovorit cu ti glasno [/FONT]

[FONT=&quot]DA te samo ludo volim.[/FONT]
[FONT=&quot]Zaljubljen Sam bio mnogo puta
Ali nikada nisam volio,
Jer nepoznato MI bijase to
Žedan Sam bio I ti me napoji
Osmjesima I pogledom tvojim
Gladan Sam bio I ti me nahrani
Prelijepim licem svojim.
Zatocenik Dunava I Futog,[/FONT]

[FONT=&quot] ti me oslobodi, dusom svojom,
Sumnji I predrasuda mojih.
Bolestan Sam bio I ti dodje
Izleči me rečima svojim
Ja stranac bijah I ti me prihvati [/FONT]

[FONT=&quot]Iskeno, nevino I čisto
Veličinom duše svoje
Ljubav moju ti razbudi
I kako DA te NE ljubim pčelice moja [/FONT]

[FONT=&quot]Kad ti si ljubav sama
Iako znam DA Gospod nam[/FONT]

[FONT=&quot]Puteve ukrsti iz njemu poznatih razloga,[/FONT]
[FONT=&quot]Čekam DA se [/FONT][FONT=&quot]sreća,radost rodi I nas spoji.[/FONT]
[FONT=&quot]Dok Sudbina MI oblikuje pute života moga[/FONT]
[FONT=&quot]Ja ću uvek kroz tebe viditi
Voljenog Boga[/FONT]
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top