Srpski stećci kandidati za Unesko

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Srpski stećci kandidati za Unesko

Srbija kandidovala tri arheološka nalazišta sa drevnim kamenim spomenicima. Na centralnom Balkanu 70.000 bogumilskih spomenika

kul-stecak.jpg

ČETIRI bivše jugoslovenske republike pokrenule su 2009. godine projekat pod nazivom „Most ka zajedničkoj budućnosti“, sa ciljem da srednjovekovne stećke, kao deo zajedničke prošlosti, upišu na Uneskovu listu Svetske kulturne baštine. Srbija je kandidovala tri arheološka nalazišta sa drevnim kamenim spomenicima. Dva se nalaze na području opštine Bajina Bašta, Mramorje u Perućcu, Mramorje u Rastištu i Grčko groblje u selu Hrti kod Prijepolja.

- Sahranjivanje pod stećcima obavljano je tokom 14. i 15. veka - kaže arheolog mr Katarina Živković, koordinator pri Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture. - To potvrđuju pojedinačni natpisi uklesani na njima. Najnoviji podaci kažu da na području centralnog Balkana ima oko 70.000 stećaka. Od toga u Srbiji se nalazi oko šest hiljada na više od 200 lokaliteta.


U zapadnoj Srbiji stećci su poznatiji kao mramorovi, a mesta na kojima se nalaze srednjovekovna groblja sa ovakvim obeležjima, narod je nazvao mramorja. Prvi pisani tragovi o stećcima u Perućcu potiču iz 19. veka kada je vlasnik austrijske pilane, postavljene u neposrednoj blizini ovog mesta, I. Erber, zabeležio da ih ima oko 200. Polovinom 20. veka Vojin Ivanović je utvrdio brojku od 112 stećaka, da bi Emina Zečević 1995. godine konstatovala da ih je preostalo 93.

Mramorje u Perućcu leži na desnoj obali Drine na 16 metara iznad njenog korita, na nadmorskoj visini od 239 metara. Posebnu prirodnu vrednost predstavlja rečica Vrelo, poznata kao Reka godina jer od izvora do kraja njenog toka, koji se završava prelepim vodopadom, ima tačno 365 metara, a udaljena je pod Perućačkog mramorja nepunih 150 metara.


Prošle godine za dva meseca obavljeni su konzervatorski radovi na stećcima iz Perućca uz pomoć mehanizacije PD „Drinsko-limske hidroelektrane“, Nacionalnog parka Tara i uz podršku lokalne samouprave. Izveli su ih arheolog mr Maja Đorđević, Miladin Ivković, vajar konzervator i saradnici Duško Plemić, Dragan Kljajić, Sreten Stamatović. Isti radovi uskoro će se obaviti na Mramorju u Rastištu.

- Groblja sa stećcima u Perućcu, Rastištu i Hrtima su u Srbiji dobila status kulturnog dobra, a upisom na Listu svetske baštine dobiće mnogo više na značaju i vrednosti. Osnovni cilj je da se lokaliteti sa stećcima zaštite, sačuva nasleđe, budu potencijal za razvoj turizma, umetnosti i stvaranje lokalnog brenda
- istakla je mr Katarina Živković.

Izvor: Večernje novosti




 
Natrag
Top