Sredstvo i cilj....

Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Tu sintagmu je skovao Makijaveli, italijanski renesansni politički filozof. Ona bi trebala da se odnosi samo na politiku i političko djelovanje,...

ja bi se samo ove politike i držao kad primenjujemo ili tumačimo ovu sintagmu i eventuano u nekim sitauacijama kada nam je život ugožen i kada izmedju dva zla moramo izabrati manje...

u ostalim situacijama treba postavjati ciljeve koji ne ugrožavaju ni naš ni tudji integritet a onda ne moramo ni da pravdamo upotrebu sredstva za ostvarenje...
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Maksima da cilj opravdava sredstvo starija je i od Makijavelija, ali je populisana u njegovom delu Vladalac objavljenom 1513. godine pa je stoga njemu i pripisana. Inace, parola je apsolutno na svom mestu samo ako vrednost sredstava ne prelazi vrednost zacrtanih ciljeva. Slozicemo se svi da ljudski zivot nema cenu, medjutim, kada je npr. revolucija u pitanju, bolje je zrtvovati 100.000 ljudi za godinu dana borbe i onda uvesti vladavinu prava, nego mnogo vise za duzi vremenski period potcinjavajuci se tiraniji, represivnim merama i volji jednog coveka (u slucaju da je tiranin). Jbg, zivot cine sve one nijanse izmedju crne i bele.
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
cilj ne moze uvek da opravdava sredstva...kada bi to svi primenjivali, ovaj svet bi bio haos...
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Kada razmisljam o nekim moralnim i etickim dilemama, ne mogu da se ne setim svima poznate recenice "Cilj opravdava sredstvo"

Sta vi mislite o tome, opravdava li zaista cilj svako sredstvo, ili to nije vas nacin razmisljanja?

Ne opravdava cilj bas svako sredstvo!
Bilo bi dobro kada bi uz parolu "Cilj opravdava sredstvo" ljudi koristili i onu "Zivi i pusti drugog da zivi"!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ako je cilj pozitivna stvar a sredstvo ne nanosi stetu drugome,mislim da je u redu.Mada,mnogi su skloni da do zeljenog dodju po svaku cenu...
 
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
Meh... Cilj se dostize na vise nacina, ali ako sredstvo po sebi nanosi zlo onima do kojih mi je stalo, necu ga upotrebiti. Inace, gazim.
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Smislio je Makijaveli, svet zadrhtao kada je za svoj moto prihvatili jezuiti... A da li je opravdana... Pa, to pre svega zavisi od našeg pogleda na dobro. Moj je u najvećoj meri utilitaristički: ,,Dobro je ono što je najbolje po najveći broj ljudi''.
Još jedna jeziva ,,krilatica'', sposobna da zavede krvavi teror- ali opravdavam i nju kao i ,,cilj opravdava sredstvo'' dok služe ljudskom opstanku i životu.... kao i višem dobru, ma kako sva tri pojma bila zloupotrebljavana tokom istorije.
 
Natrag
Top